Skocz do zawartości

Problemy z zasilaczem? Diagnoza. Co robić?


Recommended Posts

Zaobserwowałem kilka problemów i podejrzewam zasilacz. Nie podam narazie marki aby nie sugerować automatycznych wniosków (mam nadzieję że nie wpisałem w sygnaturę...) Problemy wyglądają tak:

 

1. Stan: Działające oświetlenie LED i maksymalne obroty wszystkich wentylatorów obudowy, brak obrotów wentylatorów chłodzenia procesora. Sytuacja: Występuje przy pierwszym uruchomieniu komputera po zmianie ustawień w BIOS dotyczących istotnych opcji procesora, pamięci, szyn danych. Konieczne przytrzymanie przycisku power, następne uruchomienia poprawne.

 

2. Stan: Działające oświetlenie LED i maksymalne obroty wszystkich wentylatorów obudowy, brak obrotów wentylatorów chłodzenia procesora. Sytuacja: Następuje przy pierwszym uruchomieniu komputera po wyłączeniu zasilania przełącznikiem na zasilaczu lub wyciągnięciu przewodu zasilającego z zasilacza. Konieczne przytrzymanie przycisku power, następne uruchomienia poprawne.

 

3. Stan: Reset systemu. Chwilowe, bardzo krótkie przerwanie pracy wentylatorów chłodzenia procesora i najprawdopodobniej również zasilania procesora. Sytuacja: Wystąpiło po długotrwałej pracy na umiarkowanie wysokim obciążeniu. Po ponownym uruchomieniu komputer pozostawiono na pracę bez realizacji żadnych zasobożernych funkcji, po upływie około 5 minut reset powtórzył się w identyczny sposób. Pomogło wyłączenie systemu i wyłączenie oraz uruchomienie ponowne zasilacza, dalej brak nieprawidłowości.

 

Co tu się dzieję? Co zwykle jest przyczyną takich scenariuszy?

Zaznaczę że wartość mocy zasilacza przekracza zapotrzebowanie.

Link to post
Share on other sites

Post z serii "powróż mi proszę...". Nie podałeś specyfikacji PC ani zasilacza, który niby jest podejrzany (bo jest z czarnej listy?). Być może to zasilacz albo płyta główna albo BIOS/ustawienia albo RAM albo cokolwiek innego...

Edytowane przez RalfNwn
Link to post
Share on other sites

 

 

Nie podam narazie marki aby nie sugerować automatycznych wniosków

 

Zaznaczę że wartość mocy zasilacza przekracza zapotrzebowanie.

Pomijając kolegę wyżej choć dobrze napisał :)

 

Jaka wartość? to co jest napisane na tabliczce znamionowej, nie zawsze odpowiada faktom.

 

Link to post
Share on other sites

Właśnie po to nie podałem marki zasilacza aby nie usłyszeć pseudodiagnozy opartej o mniemania dotyczące danej marki. Ręce opadają. No jak dobrze Was znam, pomimo tego że nie znam.

 

Sprzęt mam nowy, zasilacz jest z białolistowej firmy, ma goldowy certyfikat, wartość mocy dobrałem przez znane fachowcom wyliczenia. W każdym razie nieważne. Kiedyś tu pisali ludzie którzy coś wiedzieli o problemach sprzętu, teraz mamy znawców marek... Jeśli liczyliście na proste zestawienie kupionego sprzętu i AHA tani zasilacza lub zły dobór podzespołów to przykro mi ale ja błędów początkującego nie popełniam po złożeniu już kilkunastu kompów i siedzeniu w temacie przez już kawałek czasu od millenium. Skoro coldbooty i powerdropy nic wam nie mówią to nie wiecie więcej niż ja, czuje się zawiedziony.

 

P.S. Proszę mi nie podsyłać fimików ani poradników bo nie są odkrywcze.

Edytowane przez MatStaw
Link to post
Share on other sites

Dla zasady diagnozowanie powinno się zaczynać o podania pełnej specyfikacji sprzętu, z fusów nikt nie będzie wróżyć. Sprzęt nowy nie nowy, samodzielnie składany, gotowiec ze sklepu, jakie czynności podejmowałeś żeby ustalić przyczynę awarii, kij wie. A ty mu człowieku znajdź gotowe rozwiązanie. Podajesz lakonicznie informacje na temat objawów i masz jakieś żądania, jaja sobie z Nas robisz czy jak?  

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Dla zasady diagnozowanie powinno się zaczynać o podania pełnej specyfikacji sprzętu, z fusów nikt nie będzie wróżyć. Sprzęt nowy nie nowy, samodzielnie składany, gotowiec ze sklepu, jakie czynności podejmowałeś żeby ustalić przyczynę awarii, kij wie. A ty mu człowieku znajdź gotowe rozwiązanie. Podajesz lakonicznie informacje na temat objawów i masz jakieś żądania, jaja sobie z Nas robisz czy jak?  

Podaje takie informacje jakie są wam potrzebne. Specyfikacja jest dobra. Innych kwestii nie ma. Opisałem to co najistotniejsze w pierwszym długim poście. Jednak nie potraficie nic o takich przypadkach mi powiedzieć więc tak powinno być oznajmione. Szkoda mojego czasu.

Link to post
Share on other sites

Czytałem kiedyś ze płyty MSI miały problemy z coldbootami. Ale reset podczas pracy komputera to inna sprawa.

Zrób test na OCCT Power Supply i zobacz czy się nie zresetuje.

No i w zasadzie pewna metoda żeby potwierdzić lub wykluczyć zasilacz to podmiana na inny i testowanie.

Link to post
Share on other sites

Szanowny autorze tematu, poradziłbym, przejrzenie podglądu zdarzeń systemu i sprawdzenie napięć zasilacza miernikiem, ale boję się zmarnowania Twojego cennego czasu.

 

Skoro darmowe porady użytkowników są dla Ciebie nieprofesjonalne, to może oddaj sprzęt do serwisu. Może jak przetrzymają komputer z półtora miesiąca nie likwidując usterki i kasując kilkaset złotych za stwierdzenie "nie stwierdzono wadliwego działania", to przedefiniujesz sobie pojęcie życzliwości, wdzięczności i marnowania czasu.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Osoba z 1 postu dobrze napisała: "wróżenie z fusów".

Ale jeśli chcesz tak się bawić, to proszę:

Jeśli chodzi w tym temacie o ten komputer z Twojego poprzedniego tematu:

 

Mam nowo zakupiony sprzęt. 

Płyta Asus TUF B450-pro

Chłodzenie Arctic Freeser 34 eSports DUO

Zasilacz SPC Supremo M2 550W

AMD Ryzen 5 3600

To wystarczający sprzęt i dobre warunki do pełnego boostu 4,2GHz zgodnie z deklaracją producenta.

http://forum.benchmark.pl/topic/292512-amd-ryzen-5-3600-boost-tylko-do-4ghz/?do=findComment&comment=2682954

 

Skłaniałbym się tutaj ku mocy zasilacza - pomimo tego że nie wiemy jaką masz do tego kartę graficzną, ile pobiera prądu (Bo wielki Panicz zna się lepiej i uważa wróżenie z fusów za rozwiązanie sytuacji, na koniec rzucając błotem), to uważam że masz zapewne pobór prądu koło mocy podanej na tabliczce znamionowej.  

 

Jak piszesz: "wartość mocy dobrałem przez znane fachowcom wyliczenia."

Nie uważaj siebie za fachowca, którym nie jesteś, skoro nie znasz podstaw (o ile o to ci chodziło), a dwa: fachowców skąd wziąłeś? Pierwszych lepszych ze sklepu komputerowego, którzy zrobili to na od....., licząc to na oko?

 

Piszesz: "Jeśli liczyliście na proste zestawienie kupionego sprzętu i AHA tani zasilacza lub zły dobór podzespołów to przykro mi ale ja błędów początkującego nie popełniam po złożeniu już kilkunastu kompów i siedzeniu w temacie przez już kawałek czasu od millenium."

To skoro nie popełniasz błędów początkującego, to dlaczego oddałeś wyliczenia "fachowcom"?

 

Polecam się zastanowić co robisz na tym forum, gdzie każdy tu szuka pomocy i dokłada swoją cegiełkę do innych problemów aby postawić "mur", który naprawi usterkę.

 

Tak jak wspomniałem wyżej, stawiam że masz pobór prądu koło mocy podanej na tabliczce znamionowej.

Przelicz to jeszcze raz i dolicz:

- 15-20% zapasu dla zasilacza

- sprawdź każdą z osobna linie (głównie 12V) i policz pobór prądu w obciążeniu i porównaj z tabliczką znamionową

Na przyszłość, pamiętaj że każdy zasilacz ma swoje tętnienia badane oscyloskopem - czyli stabilność napięć i ich odchyły, które są regulowane według norm, np: ATX, na zasadzie których działają zabezpieczenia.

Jeśli masz jakiś problem, opisz go dokładnie razem ze specyfikacją, przebiegiem sytuacji, wykonanymi czynnościami w celu naprawy - ja tylko i wyłącznie opisałem swoją teorie prawdopodobnej przyczyny problemu bazując na poprzednim temacie.

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

zasilacz nie ma nic wpolnego z boostem i starczy do tego konfigu

gpu ma rtx2060  i jest wyjatkowo smieszny ukrywajac jaki to zasilacz,powinien sie zatrudnic w programie usterka...

Nie byłbym tego taki pewien, skoro RTX2060 pobiera w obciążeniu 250W, procesor R3600 155 + płyta główna, pamięć RAM + dyski i różne pierdółki o ile są.

Dodatkowo rezerwa dla zasilacza - 15-20% z 550 to: 80-110.

Link to post
Share on other sites

Osoba z 1 postu dobrze napisała: "wróżenie z fusów".

Ale jeśli chcesz tak się bawić, to proszę:

Jeśli chodzi w tym temacie o ten komputer z Twojego poprzedniego tematu:

 

Mam nowo zakupiony sprzęt. 

Płyta Asus TUF B450-pro

Chłodzenie Arctic Freeser 34 eSports DUO

Zasilacz SPC Supremo M2 550W

AMD Ryzen 5 3600

To wystarczający sprzęt i dobre warunki do pełnego boostu 4,2GHz zgodnie z deklaracją producenta.

http://forum.benchmark.pl/topic/292512-amd-ryzen-5-3600-boost-tylko-do-4ghz/?do=findComment&comment=2682954

 

Skłaniałbym się tutaj ku mocy zasilacza - pomimo tego że nie wiemy jaką masz do tego kartę graficzną, ile pobiera prądu (Bo wielki Panicz zna się lepiej i uważa wróżenie z fusów za rozwiązanie sytuacji, na koniec rzucając błotem), to uważam że masz zapewne pobór prądu koło mocy podanej na tabliczce znamionowej.  

 

Jak piszesz: "wartość mocy dobrałem przez znane fachowcom wyliczenia."

Nie uważaj siebie za fachowca, którym nie jesteś, skoro nie znasz podstaw (o ile o to ci chodziło), a dwa: fachowców skąd wziąłeś? Pierwszych lepszych ze sklepu komputerowego, którzy zrobili to na od....., licząc to na oko?

 

Piszesz: "Jeśli liczyliście na proste zestawienie kupionego sprzętu i AHA tani zasilacza lub zły dobór podzespołów to przykro mi ale ja błędów początkującego nie popełniam po złożeniu już kilkunastu kompów i siedzeniu w temacie przez już kawałek czasu od millenium."

To skoro nie popełniasz błędów początkującego, to dlaczego oddałeś wyliczenia "fachowcom"?

 

Polecam się zastanowić co robisz na tym forum, gdzie każdy tu szuka pomocy i dokłada swoją cegiełkę do innych problemów aby postawić "mur", który naprawi usterkę.

 

Tak jak wspomniałem wyżej, stawiam że masz pobór prądu koło mocy podanej na tabliczce znamionowej.

Przelicz to jeszcze raz i dolicz:

- 15-20% zapasu dla zasilacza

- sprawdź każdą z osobna linie (głównie 12V) i policz pobór prądu w obciążeniu i porównaj z tabliczką znamionową

Na przyszłość, pamiętaj że każdy zasilacz ma swoje tętnienia badane oscyloskopem - czyli stabilność napięć i ich odchyły, które są regulowane według norm, np: ATX, na zasadzie których działają zabezpieczenia.

Jeśli masz jakiś problem, opisz go dokładnie razem ze specyfikacją, przebiegiem sytuacji, wykonanymi czynnościami w celu naprawy - ja tylko i wyłącznie opisałem swoją teorie prawdopodobnej przyczyny problemu bazując na poprzednim temacie.

Pozdrawiam.

Taki długi post, a tak głupi.

 

To skoro nie popełniasz błędów początkującego, to dlaczego oddałeś wyliczenia "fachowcom"?

Ile ty masz lat że nawet czytać ze zrozumieniem nie potrafisz?

 

Pozostałe bezczelne i błędne zarzuty aż śmieszą. Dobrze że koledzy z forum uświadomili cię w kwestii poprawnego doboru mocy mojego zasilacza bo jeszcze mi byś nie uwierzył.

 

sniperek155 jest doskonałym przykładem pseudofachowców których opinię chciałem sobie zaoszczędzić nie podając spisu marek i parametrów mojego sprzętu. Mam nadzieję że teraz forumowicze dobrze zrozumieją moje intencje.

 

Liczyłem na wypowiedzi osób doświadczonych realnie z pracą nad podobnymi problemami które starałem się dokładnie opisać a kwestię specyfikacji sprzętu pozostawiłem zaufaniu skoro nie jesteśmy początkującymi co też zaznaczyłem. No i mniej lub bardziej złośliwie parę osób mi odpowiedziało, wezmę te wskazówki pod uwagę gdy znajdę trochę czasu na przeprowadzenię weryfikacji.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...