Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dwa tygodnie od zakończenia kopania Etherum minęło. Jak już pisałem, prowadzę sobie niewielką ewidencję trzech najpopularniejszych wśród górników kart - 3060 Ti, 3070 i 3080. Codziennie zapisuję, ile tych kart było. 

 

Oto porównanie liczby ofert z 16 września z 29 września:

  • 3060 Ti: 57 ---> 126 (wzrost o 121%)
  • 3070: 77 ---> 116 (wzrost o 51%)
  • 3080: 22 ---> 45 (wzrost o 105%)

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1QW1vtYRzFrU4Dinj-NwjVz0Vuj5a5z2NvpAqkoHxESw/edit#gid=0

  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites

Odnośnie entuzjastów kart to opowiem wam niezłą anegdotę dotyczącą mojego ostatniego zakupu. 

 

Otóż kupiłem na OLX Gainwarda RTX 3070 Phantom. Sama karta działa, tutaj nie ma nad czym się rozwodzić. Podłączyłem do komputera, włączam GPU-Z. Oczy w słup - karta nie ma LHR. Sięgam po fakturę od sprzedającego, data zakupu 21.12.2021 i cena 7499 :o Szybkie śledztwo w Archiwum Allegro wykazało, że ten sklep rzeczywiście sprzedawał Gainwarda Phantoma bez LHR za ponad siedem patyków w grudniu 2021. Jak widać nasz górnik z województwa wielkopolskiego skusił się na tego rodzynka :rotfl:

 

7499 - 1850 (za tyle kupiłem) = 5649 zł. Innymi słowy, by nasz górniczek wyszedł na zero, ta 3070-tka przez 9 miesięcy musiałaby mu wykopać na czysto, po odliczeniu kosztów prądu 5649 zł. A biorąc pod uwagę, że od początku 2022 Etherum było w tendencji spadkowej, to jest jakieś 4000 złotych w plecy default_smilies_rotfl.gif

zawsze-mialem-leb-do-interesow-ricky-chl

  • Lubię to 1
  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

I bardzo dobrze cwaniaczkom - oby wszyscy kopacze w podobny sposób po du**e dostali. Najpierw wykupują wszystko na pniu, ceny przez nich leca w kosmos, przepalają megawatogodziny prądu bez sensu by na koniec uraczyć nabywców na portalach aukcyjnych zajechanym złomem elektronicznym. Niech im kij w doopie długi i sekaty będzie. 

 

@Artok - zmień sobie chociaż paste i termopady jak masz pogórnicza kartę. Gwarancji i tak już nie będzie bo karta kopała. 

Edytowane przez joker5513
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
9 minut temu, joker5513 napisał:

I bardzo dobrze cwaniaczkom - oby wszyscy kopacze w podobny sposób po du**e dostali. Najpierw wykupują wszystko na pniu, ceny przez nich leca w kosmos, przepalają megawatogodziny prądu bez sensu by na koniec uraczyć nabywców na portalach aukcyjnych zajechanym złomem elektronicznym. Niech im kij w doopie długi i sekaty będzie. 

 

@Artok - zmień sobie chociaż paste i termopady jak masz pogórnicza kartę. Gwarancji i tak już nie będzie bo karta kopała. 

Lata lecą, a joker cały czas o złomie elektronicznym, ignorując wszelkie dowody że nie ma racji...

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
7 minut temu, joker5513 napisał:

 

@Artok - zmień sobie chociaż paste i termopady jak masz pogórnicza kartę. Gwarancji i tak już nie będzie bo karta kopała

Termopady na pamięciach rzeczywiście by wypadało zmienić, natomiast rdzeń jak sądzę będzie niemal jak nówka sztuka, ponieważ podczas kopania praktycznie nie pracuje. 

 

Tak się zastanawiam, czy by jej nie oddać na reklamację - w końcu wszystkie plomby są na miejscu, więc napisałbym w zgłoszeniu, że karta po prostu osiąga wysokie temperatury podczas grania. Niech ją otworzą, wyczyszczą i przepastują. 

Link to post
Share on other sites
6 minut temu, Artok napisał:

Tak się zastanawiam, czy by jej nie oddać na reklamację - w końcu wszystkie plomby są na miejscu, więc napisałbym w zgłoszeniu, że karta po prostu osiąga wysokie temperatury podczas grania. Niech ją otworzą, wyczyszczą i przepastują. 

Dopóki nie masz błędów związanych z podwyższonymi temperaturami, dopóty reklamacja powinna zostać odrzucona zanim jeszcze odbiorą Ci kartę. 

 

Ofc, możesz zgłosić że MASZ błędy - podłączą wtedy i nawet jeśli ich nie wykryją to powinni wymienić pastę / termopady. Tyle że będziesz czekał - to już nie lepiej ogarnąć temat samemu? Jest jakaś plomba na gejłordzie? 

Link to post
Share on other sites
40 minut temu, Artok napisał:

7499 - 1850 (za tyle kupiłem) = 5649 zł. Innymi słowy, by nasz górniczek wyszedł na zero, ta 3070-tka przez 9 miesięcy musiałaby mu wykopać na czysto, po odliczeniu kosztów prądu 5649 zł. A biorąc pod uwagę, że od początku 2022 Etherum było w tendencji spadkowej, to jest jakieś 4000 złotych w plecy default_smilies_rotfl.gif

On nie ma za gUrnikiem ETH nic wspólnego. Ot, kolejny Janusz, który łyknął coś tam wiedzy ale zbyt mało by właściwe oszacować stopę zwrotu i ryzyko inwestycji (bo wyjednać siedem i pół kafla na nie-topowe 3070 tj inwestycja po wuju). 

7 minut temu, Artok napisał:

Jest, dokładnie taka: 

Odkręcasz backplate (bo widzę śruby od zewnątrz, czyli odwrotnie niż na moim Vision), suszarka + igła = zdjęta plomba bez zrywania. 

Edytowane przez Rebelmind
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja to sie zastanawiam jak taka karta po kopaniu sobie poradzi, bo np na 3090FE wystarczy odpalić render na kilka sekund żeby memory juncion miał 110c, nie wyobrażam sobie ze karta po takim roku walenia po 100-110C miała szanse na długą pracę, bez dłubania w termopadach i biosie chyba kiepsko przy kopaniu, tam pamięci cały czas wygrzewane.

Edytowane przez r1023
Link to post
Share on other sites

Wszystko zależy czy kopacz dbał czy nie. Jak nie był to Janusz co odpalał tylko nicehash i długa. Świadomy gurnik to jak miał sto stopni na pamięci to mu leciała wydajność, więc zmieniał pady:)

Najbardziej padają wentylatory w takich kartach po koparkach  bo chodzą często na 60-100% 24h na dobę. Potem są pamięci jak ktoś nie dbał:) Więc jak ktoś by kupował po koparce warto sprawdzić czy wentyle w porządku:)
 

Edytowane przez wrobel_krk
Link to post
Share on other sites

Ale mi namieszaliście we łbie tymi wymianami termopadów :co: Jeszcze mi zostały zafoliowane termopady 1mm i 2mm z czasów Vegi 56. Więc może faktycznie przeprowadzić konserwację po fedrującym. Kto wie w jakich warunkach kartę trzymał. 

Link to post
Share on other sites

W 3070 są pamięci zwykłe gddr6 bez x, jeśli tam były jakiekolwiek termopady fabryczne powinno być ok, jak karta ma tylko pól roku:)

 

4 godziny temu, joker5513 napisał:

Gwarancji i tak już nie będzie bo karta kopała. 

Jak nie ma, Gainward wymienia normalnie kopiące na nowe jak coś padło (i to 10-18 miesięcy), na pewno w 2/2 znanych mi przypadkach tak było:)

W sumie może nie na nowe ale na taki sam model z innym serial nr, może z naprawy, może nowy, ale na taki w pełni sprawny.
Jeden przypadek padł wentylator, drugi karta zdechła całkiem.

Edytowane przez wrobel_krk
  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dziś odpaliłem Furmarka - domyślne ustawienia 1440p. O jasna cholera - 72°C na rdzeniu i 105°C hotspot, karta momentalnie wrzuciła 100% obrotów na wentylatory.

 

Nie ma rady, rozkręcam. No i patrzcie. 

IMG20221001175048.jpg

 

1/3 rdzenia bez pasty, null, zero. Żarówka żyrandola odbijała się jak w lustrze. Pięknie się fabryka Gainwarda popisała. 

 

To, że ta karta przetrwała jest efektem tylko i wyłącznie pracy w kopalni. Gdyby kartę dostał gracz, to rdzeń już dawno temu by się spalił. 

Link to post
Share on other sites
17 minut temu, Artok napisał:

Pięknie się fabryka Gainwarda popisała. 

 

Pasta tam była co widać na obrzeżach i na chłodzeniu. Odbity piękny kwadrat. Pasta ma to do siebie, że czasem lubi "uciec" spod rdzenia.

 

Nie wiem czemu forum nie akceptuje YT :co:

 

2:37

 

https://youtu.be/GQkXRhsEVdw?t=157

 

Edytowane przez MiK
Link to post
Share on other sites

TAM, gdzie żarówka odbija się w lustrze RDZENIA, pasty nie było NIGDY Mikesz, a nie że spłynęła. Sam widzisz, tj prawie 1/3 powierzchni styku. 

 

Nie wiem czy ktoś z Was pamięta, ale swego czasu wpadła w moje ręce MSI GTX 1080 Sea Hawk EK. Karta na w nadmiarowym loopie łapała 65-70° C, czyli praktycznie poziom dobrego AC. Teardown wykazał, że ponad połowa rdzenia nigdy nie widziała pasty... Co więcej, lektura internetów wykazała, że praktycznie WSZYSTKIE te modele miały ten "ficzer". Ofc, nikt podczas trwania gw tego nie sprawdził, bo to przecież MSI... 

Link to post
Share on other sites
7 minut temu, Rebelmind napisał:

pasty nie było NIGDY Mikesz, a nie że spłynęła

 

Jakby nie było pasty to wyglądałoby jak po lewej. Według mnie. A widzimy po prawej nadmiar w kształcie kwadratu. 

 

pastahkdov.jpg

Edytowane przez MiK
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...