Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ostatnio mam taką fantazję, by sprzedać aktualnie posiadaną 3060 Ti i na jesieni odkupić ją 1000 złotych taniej, gdy górników dojadą ceny energii elektrycznej (bo nic innego ich nie powstrzyma przecież). 

 

Jak się zapatrujecie na taki pomysł? 

Link to post
Share on other sites
W dniu 10.08.2022 o 10:30, Artok napisał:

by sprzedać aktualnie posiadaną 3060 Ti i na jesieni odkupić ją 1000 złotych taniej

Chyba żeby odkupić 1000zł drożej, taniej to już raczej nie będzie :P 

W dniu 10.08.2022 o 10:30, Artok napisał:

gdy górników dojadą ceny energii elektrycznej (bo nic innego ich nie powstrzyma przecież). 

Znakomita większość kopalni jest poza UE, ich nasze podwyżki cen nie interesują.

W dniu 10.08.2022 o 10:49, wrobel_krk napisał:

Jak z Tajwanem jaja nie wyjdą to plan dobry

Uzbierało mi się trochę elektroniki niepotrzebnej ale potrzymam jeszcze trochę, bo coś czuje że jej wartość może sporo podskoczyć w najbliższych latach.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, zbiku90 napisał:

Znakomita większość kopalni jest poza UE, ich nasze podwyżki cen nie interesują.

Amerykańce też mają coraz wyższe rachunki za prąd. Z for górniczych dowiedziałem się, iż w Texasie płacą już dwa razy więcej niż przed rokiem.

1 godzinę temu, zbiku90 napisał:

Chyba żeby odkupić 1000zł drożej, taniej to już raczej nie będzie :P 

Wczoraj odbył się trzeci, ostatni test przejścia Etherum na PoS. Nawet główny rusek już nie przekłada daty wyłączenia koparek.

 

Edytowane przez Artok
Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, Rebelmind napisał:

Imho przejscie ETH na PoS niewiele zmieni. Skończy się eter to sie ludzie na alty przerzucą. Wystarczy, że jakiś glośny musk sypnie groszem i Vitalij od razu odpali koparkę. 

 

To nie będzie takie proste.

 

 

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Artok napisał:

na mindfaktory jest teraz 6700 XT za 449€

W PL też już spoko ceny i mowa tu o topowych wersjach, Pulse 2370 a Nitro 2555.

https://www.krsystem.pl/sapphire_pulse_amd_radeon_rx_6700_xt_gaming_12gb-item-68467.html

https://www.krsystem.pl/sapphire_nitro_amd_radeon_rx_6700_xt-item-66472.html

Sam się zastanawiam nad przesiadką, ale ile teraz wezmę za Pulse 6600xt z papierem z UK? Ok. 1700zł to max chyba, 670zł to trochę sporo za taki przeskok. Do 4k i tak 6700 będzie za słaba, a do 1440p z paroma wyjątkami 6600 mi styka jeszcze. Wyżej nie celuję bo zasilacza nie mam zamiaru wymieniać, może się mylę i ceny next-gena jednak nie będą zaporowe i coś się przytuli po premierach.

Link to post
Share on other sites

@zbiku90

To trzeba sposobem. 

 

1. Robisz nowe konto na morelach 

2. Zapisujesz się na newsletter. 

3. W newsletterze będziesz miał link do podania daty urodzin. 

4. Podajesz datę aktualny dzień + 15. Dzisiaj jest 13 sierpnia. Ustawiasz datę urodzin 08/28/1990

5. Jutro dostajesz na maila kod rabatowy 10%, który obniża cenę Nitro 6700 XT z 2549 na 2300.

Edytowane przez Artok
Literówka
  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
23 minuty temu, Artok napisał:

1. Robisz nowe konto na morelach 

2. Zapisujesz się na newsletter. 

3. W newsletterze będziesz miał link do podania daty urodzin. 

4. Podajesz datę aktualny dzień + 15. Dzisiaj jest 13 sierpnia. Ustawiasz datę urodzin 08/28/1990

5. Jutro dostajesz na maila kod rabatowy 10%, który obniżka cenę Nitro 6700 XT z 2549 na 2300.

xD

To już mniej kombinacji jest przy wysyłce zza granicy przez pośrednika. Dziękuje odpuszczę, jednak moja wewnętrzna cebula nie jest tak silna jak mi się wydawało :D

Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, Artok napisał:

Patrzcie jakie pany się porobili

To nie jest kwestia bycia panem a zwykłej rozwagi kupującego. Popyt spadl, podaz sie poprawila, za rogiem next gen to nie dziwie się, że narod kręci nosem. Szczegolnie, że nie każdy zapomniał jak Ci oszusci robili ludzi w balona jeszcze niedawno. 

Ktoś mnie to wytłumaczy na chlopski rozum? 

 

https://videocardz.com/newz/nvidia-reportedly-resumes-the-production-of-geforce-rtx-3080-12gb-gpus-after-stopping-it-2-months-ago

 

Mam za duzo GA-102 na stanie więc wznawiamy produkcje 3080/12....

 

Ktoś jeszcze ma wątpliwości co do premiery tanszych rtx 4000 w 2023?

Link to post
Share on other sites
14 godzin temu, Rebelmind napisał:

Ktoś jeszcze ma wątpliwości co do premiery tanszych rtx 4000 w 2023?

Nie bez powodu cięcia cen dotyczyły wyłącznie górnej półki - 3080 Ti/3090/3090 Ti. Tylko niewielki procent kupujących jest nimi zainteresowany, niezależnie czy się zarabia w złotówkach czy w euro. Reszta się wyprzeda w swoim czasie. 

 

Aktualnie górnicy zastanawiają się na rebrandem działalności - zamiast kopać żetony, będą wynajmować moc obliczeniową grafikom 3D :]

Link to post
Share on other sites
14 godzin temu, Rebelmind napisał:

To nie jest kwestia bycia panem a zwykłej rozwagi kupującego. Popyt spadl, podaz sie poprawila, za rogiem next gen to nie dziwie się, że narod kręci nosem. Szczegolnie, że nie każdy zapomniał jak Ci oszusci robili ludzi w balona jeszcze niedawno. 

Ktoś mnie to wytłumaczy na chlopski rozum? 

 

https://videocardz.com/newz/nvidia-reportedly-resumes-the-production-of-geforce-rtx-3080-12gb-gpus-after-stopping-it-2-months-ago

 

Mam za duzo GA-102 na stanie więc wznawiamy produkcje 3080/12....

 

Ktoś jeszcze ma wątpliwości co do premiery tanszych rtx 4000 w 2023?

 

No bo mają za dużo GA-102 za słabych do 3090ti/3090. Za dużo GPU chipów, już wyprodukowanych. Nie wiem gdzie widzisz nieścisłość?

Link to post
Share on other sites

Już teraz mają problem, żeby sprzedać obecnie dostępne na stanie pokaźne stosy 3080 10GB / 3080 Ti. Jak dorzucisz jeszcze więcej tych kart to wiesz co się stanie z cenami (a i to wcale nie gwarantuje, że sprzedaż się poprawi). 

 

Ludzie wiedzą, że RTX 4000 jest bardzo blisko, a że już tyle się wyczekali to dodatkowo 4-5 mcy nie robi różnicy. 

 

Widac to z reszta po cenach Radeonów: w tej chwili bez problemu kupisz rx 6700 xt taniej niż 3060 Ti (a niekiedy i w tej samej cenie co RTX 3060)? Dlsczego tak się dzieje? Bo Czerwoni jeszcze w Q4 2022 pokaza nastepców więc jest to ostatni dzwonek zeby wietrzyć magazyny. 

Link to post
Share on other sites

Piękny okres na kupno GPU, gorszy na sprzedaż. Niemniej warto upolować fajną karcioszkę  bo po szale sprzedażowym kiedy znowu nastąpią braki sprzętowe i nowy gen finalnie pojawi się w formie jedynie topu w tym roku (wielce prawdopodobne, że ze stajni NV tylko RTX 4090 w 2022 będzie miał premierę).

 

Analogicznie jak było przy szale sprzedażowym Turingów, potem najbardziej zdesperowani będą odkupować ten sam model karty albo słabszy, dopłacając do interesu :)

Historia lubi się powtarzać i te same schematy zachowań rynkowych widoczne są dobitnie od lat. Pięknie to wszystko jest powiązane ze stanem rzeczy krypto, stanami magazynowymi sklepów, ilością chipów do opchnięcia itd. Sam coraz bardziej zastanawiam się nad tym, czy nie upolować sobie RTX 3090 Ti KINGPIN i poczekać do debiutu RTX 4090 Ti KINGPIN, zmieniać KINGPINy na KINGPINy czyli po prostu perełki pośród topu topów i jeszcze bardziej zoptymalizować sobie proces wymian topki na topkę w sposób bardzo płynny finansowo, czasowo i zajawkowo, że tak to okręślę.

 

Kurde, kumpel ostatnio kupił kilkanaście sztuk RTX 3080 Ti, ładnie sobie odbije jak się znowu zacznie problem z dostępnością, ceny horrendalne itd.

Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, Rebelmind napisał:

Już teraz mają problem, żeby sprzedać obecnie dostępne na stanie pokaźne stosy 3080 10GB / 3080 Ti. Jak dorzucisz jeszcze więcej tych kart to wiesz co się stanie z cenami (a i to wcale nie gwarantuje, że sprzedaż się poprawi). 

 

Ludzie wiedzą, że RTX 4000 jest bardzo blisko, a że już tyle się wyczekali to dodatkowo 4-5 mcy nie robi różnicy. 

 

Widac to z reszta po cenach Radeonów: w tej chwili bez problemu kupisz rx 6700 xt taniej niż 3060 Ti (a niekiedy i w tej samej cenie co RTX 3060)? Dlsczego tak się dzieje? Bo Czerwoni jeszcze w Q4 2022 pokaza nastepców więc jest to ostatni dzwonek zeby wietrzyć magazyny. 


Rebel, ale oni specjalnie nie produkują tych chipów... Oni produkują 3090 i mają odrzuty które pasują na 3080. Mają to wrzucić w straty, czy nie lepiej dla nich walnąć to na PCB, dorzucić RAM i sprzedać? Dobrze wiesz, że wejdzie premiera nowych, nie starczy dla każdego i znowu będzie popyt na te 3080 12gb. Albo krypto się odbije itp.

Nawet, że chip sprzedadzą ze stratą, to chociaż trochę odrobią kosztu. Oni już na Ampere zbili kokosy, wróciło im się R&D, koszt produkcji chipu pewnie jest niski, może nawet na tym interesie zarobią coś. 

Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, EH_Gosu napisał:

Kurde, kumpel ostatnio kupił kilkanaście sztuk RTX 3080 Ti, ładnie sobie odbije jak się znowu zacznie problem z dostępnością, ceny horrendalne itd.

A jak ceny spadną zgodnie z oczekiwaniami, to co będzie robił z piętnastoma kartami minionej generacji? Sprzeda 40% taniej z ciężkim sercem czy może kopanie mało popularnego żetona z nadzieją na bogactwo w przyszłości?

Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, mirai99 napisał:

Rebel, ale oni specjalnie nie produkują tych chipów... Oni produkują 3090 i mają odrzuty które pasują na 3080. Mają to wrzucić w straty, czy nie lepiej dla nich walnąć to na PCB, dorzucić RAM i sprzedać? Dobrze wiesz, że wejdzie premiera nowych, nie starczy dla każdego i znowu będzie popyt na te 3080 12gb. Albo krypto się odbije itp

No wiem, wiem. Przy takim wolumenie produkcji prawdopodobnie różnica 

jednostkowa w cenie między GA102 a GA103 i tak jest śmiesznie niska, a że na pełnym* (najmniej pociętym) GA102 jest największa marża to i wiadomo, że bedą chcieli tego najwięcej naklepać i sprzedać. 

 

Tyle że ktoryś smutny pan w garniaku nie ogarnął, że w pewnym momencie sprzedaż 3090/Ti siądzie totalnie. Top jest skierowany do bardzo wąskiego grona odbiorców - i to są zazwyczaj świadomi nadchodzących premier ludzie; Ergo 3090 będzie się sprzedawać coraz mniej. Ba, nawet 3080 10GB nie powiniem już znajdywać chetnych (bo obecnych cenach), bo 4070 jest baaaardzo blisko. 

 

Niech im gniją te chipy; swoje już z ludzi skroili podczas tłustych lat crysisu. 

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Artok napisał:

A jak ceny spadną zgodnie z oczekiwaniami, to co będzie robił z piętnastoma kartami minionej generacji? Sprzeda 40% taniej z ciężkim sercem czy może kopanie mało popularnego żetona z nadzieją na bogactwo w przyszłości?

 

Tendencje na tym rynku są naprawdę bardzo łatwo przewidywalne, a cały proces powtarza się od dłuższego czasu. Jeśli ktoś tego nie widzi i łudzi się na to, że w momencie spadku cen już taki spadek będzie permanentny i sytuacja wróci do "normy" to cóż, czas otworzyć oczy i przestać się łudzić dla swojego własnego dobra. Czas w końcu tą lekcję odrobić.

 

Powtórka z rozrywki odnośnie sprzedawania Turingów za grosze nadchodzi. Kto nie wykorzysta sytuacji należycie to na tym po prostu straci i tyle.

Tyczy się to również wiecznie czekających na obniżki, czekają, czekają i jak obniżki mają miejsce to chcą czekać dalej, finalnie na czekaniu się kończy albo się poddają i kupują drożej niż mogli. Ten rynek tak działa, ruchy krypto, informacje w mediach IT, wszystko jest ukierunkowane na konkretne działania. Info o obniżkach, no to masowo ludziska się rzucają na karty, z kolei desperaci (bo to jest desperacja pod wpływem manipulacji na jaką się nabrali) wyprzedają karty za grosze. Potem "nagle" się pojawia info o wzroście wartości ETH, znowu przesunięcie PoS itd. Kto kupuje masowo sprzedawane karty? Po jakąś tam grupą normalnych użytkowników, to między innymi handlarze i potem czekają na odpowiedni moment, karty lecą na OLX, Allegro etc. Kupują je również górnicy za bezcen względem cen wcześniejszych, jak wyekslopatują to rzucają ochłapy ku uciesze wiecznie czekających - tak to działa.

Osobiście od wielu lat inwestując w top topu nigdy na tym źle nie wyszedłem. Albo sprzedaż karty / kart w cenie podobnej do zakupy, albo marginalnie mniejszej albo większej niż cena zakupu. Kwestia tego jak się rynek zachowywał akurat i tego jaki kierunek chciałem obrać ze sprzętem. Efektywnie sprzęt sprzedaje się wtedy kiedy jest największy problem z dostępnością w sklepach, na portalach aukcyjnych braki. W sytuacji kiedy masowa desperacja ma miejsce to desperaci konkurują pomiędzy sobą w kwestii tego kto bardziej obniży cenę, taki okres wystarczy przeczekać i w odpowiednim momencie sprzedać sprzęt albo robiąc płynną przesiadkę na nowy (jeśli ma się dostęp) albo można sobie kasę odłożyć i mieć satysfakcję, że nie jest się jednym z desperatów którzy za pół darmo pozbyli się sprzętu. Inny znajomy ostatnio upolował RTX 3080 Ti FTW3 za 5500 zł, patrzy na dokument sprzedaży, a karta ma kilka miesięcy i kupiona była za 9900 zł. Sprzedający ją pchnął gdyż jak to określił, obawia się, że straci więcej...No to teraz siedzi na integrze i poczeka sobie długo jeszcze bez alternatywy. Generalnie najwięcej na sprzęcie tracą ci którzy najbardziej szukają wszelkich oszczędności za wszelką cenę, jak również ci którzy ulegają wpływowi sztucznie wywoływanej presji która jest jednym z narzędzi do kontroli zachowań konsumentów. Przecież to jest tak klarownie widoczne, oczywiste, że aż dziw bierze jak wiele ludzi się nadal na te mechanizmy nabiera. To jest długi łańcuch powiązań, wpływów, zysków itd. Pomijając moje własne doświadczenia z tym tematem to również mam cały czas kontakt ze znajomymi z różnych dystrybucji i wiem co się święci, potwierdza mnie to jeszcze bardziej w tym, że szał z jaki był z Turingami sprzedawanymi za grosze na portalach aukcyjnych (chociażby RTX 2080 Ti po 2000/2500 chodziły, potem te osoby które j kupiły opychały po 4500/5000 po kilku tygodniach) to po prostu przedsmak względem tego co się będzie działo bliżej premiery Ada Lovelace, a potem płacz i zgrzytanie zębów u desperatów murowane ;-) Generalnie kto ma chęć i środki to niech jak najlepsze GPU obecnie zakupi, bawi się, korzysta, a w odpowiednim momencie je sprzeda i nawet podwójnie zarobi (zależy jaki model, segment, sztuka, jaka będzie jakość sprzedaży czyli opis, zdjęcia, wszystko ma znaczenie). Trzeba zaakceptować, że "tanio to już było" i "stare nie wróci". Takie okresy jak obecny są najlepsze na wyrwanie fajnego sprzętu, jeśli się to prześpi licząc na dalsze obniżki i powrót do "normalności" to jedyne na co można liczyć to srogie rozczarowanie. Także polecam działać z rozwagą :)

  • Popieram 4
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...