Skocz do zawartości

Piny / procesor RAZEN 5 3600


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez MacPiston,

Recommended Posts

WITAM. Mam problem bo dziś gdy zdejmowałem chłodzenie z procesora R5 3600 procesor wyszedł z nim mimo blokady. I Widzę że kilka linie jest wygiętych. I gdy wsadziłem go by sprawdzić jest 0 reakcji w komputerze.

W dodatku zauważyłem że PROCESOR tak jakby cały nie przylegał do socketu. Gdy lekko dociskiem któraś stronę to druga się podnosiła. To wina pinow czy wygiętego procesora?

Bardzo proszę i szybka pomoc jak to naprawić i czy nadaje się to pod gwarancję..

I czy ta sytuacja mogła mi uszkodzić płyte główna?

Link to post
Share on other sites

Jest spora szansa wg. mnie, że płyta główna jest cała, ale CPU to może być już nie do odratowania. Odwrotnie by było z Intelem.

 

Składali Ci ten komputer w jakimś sklepie? Bo jak tak to powinieneś odsyłać na gwarancję, ale co historii się naczytałem to tylko nerwy stracisz. 

 

Marne szanse, że sam to naprawisz skoro sam masz to przed sobą, a się pytasz kogoś bez obrazka nawet.

Link to post
Share on other sites

W robocie obrazków nie otworzę, ale:

1) niestety jest szansa, że wyciągając za mocno, mogłeś wyrwać gniazdo z płyty głównej.

2) Prostowanie pinów jest proste, ale trzeba uważać i nie prostować na siłę do pionu - igła (do zastrzyków nie do szycia), dwie karty bankomatowe (wsunięte pomiędzy rzędy pinów)

 

i nie prostujemy na siłę bo:

a) mogą pęknąć

b) wkładając do gniazda "wyprostują się" same

Link to post
Share on other sites

Jak mówi Chris, spróbuj prostować. Kwestią czy nie zerwane zostało połączenie krzemu z któraś nozka jak go potem włożyłes w MoBo.

Jak boisz się prostować to idź do jakiegoś serwisu komputerowego, (byle nie jakaś sieciowka bo tam 90% serwis to wysyłka I pracują dzieciaki bez wiedzy z nastawieniem na premie). Tam pomogą za około pewnie górą 20zl .

 

Ps. Daj znać czy się udało

Link to post
Share on other sites

Zdjęcia są marnej jakości ale jeśli dobrze widzę to tylko kilka pinów z boku masz do prostowania, nie czułeś się na siłach żeby to prostować? jak nie to masz rację że oddajesz,

 

Ile to może kosztować? nie wiem, ale imo 50-100zł? z tym, że nigdy nie masz gwarancji że wszystko pójdzie ok i musisz mieć tego świadomość.

 

Masz zatem małą nauczkę jak nie ściągać chłodzenia z procesora. Tak jak wyżej ktoś wspomniał, najpierw trzeba "zruszyć" zaschniętą pastę lekkim ruchem obrotowym i to też z wyczuciem - jak by nie było blok chłodzenia (nawet tego fabrycznego) to spora przeciwwaga dla socketu.

Link to post
Share on other sites

Zdjęcia są marnej jakości ale jeśli dobrze widzę to tylko kilka pinów z boku masz do prostowania, nie czułeś się na siłach żeby to prostować? jak nie to masz rację że oddajesz,

 

Ile to może kosztować? nie wiem, ale imo 50-100zł? z tym, że nigdy nie masz gwarancji że wszystko pójdzie ok i musisz mieć tego świadomość.

 

Masz zatem małą nauczkę jak nie ściągać chłodzenia z procesora. Tak jak wyżej ktoś wspomniał, najpierw trzeba "zruszyć" zaschniętą pastę lekkim ruchem obrotowym i to też z wyczuciem - jak by nie było blok chłodzenia (nawet tego fabrycznego) to spora przeciwwaga dla socketu.

 

 

Nie wiedziałem że AM4 tak słabo trzyma procesor.

Mój błąd masz rację, ja od zawsze miałem Intela.

Myślisz że mimo prostowania może nadal nie zadziałać? ;/(Jeśli serwis naprostuje piny i nadal nie będzie działać to bede zmuszony im tak czy siak zapłacić?)

I jeszcze jedno gdy wlaczalem komputer bez procesora w komputerze było totalnie 0 reakcji wentylatory ledy diody nic.

Czy to normalne ?

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Nic ci się z płytą nie stało - w jaki sposób miałoby się coś uszkodzić? Ze zdjęć widać że są wszystkie piny więc nic w sockecie nie zostało. O ile tylko nie uszkodziłeś czegoś innego "przy okazji" to IMO nie miało prawa nic innego się stać.

Edytowane przez MacPiston
Link to post
Share on other sites

Nic ci się z płytą nie stało - w jaki sposób miałoby się coś uszkodzić? Ze zdjęć widać że są wszystkie piny więc nic w sockecie nie zostało. O ile tylko nie uszkodziłeś czegoś innego "przy okazji" to IMO nie miało prawa nic innego się stać.

Wsm to tylko ten procesor wyciągnąłem z chłodzeniem.

I potem go włożyłem żeby sprawdzić w gniazdo i nie działał.

I potem uruchomilem ja jeszcze bez procka dla próby.

Link to post
Share on other sites

3-4 lata temu dokładnie w ten sam sposób wyjąłem z chłodzeniem xigmatek gaia procka Phenom x4 955 BE. Też było 5-6 pinów pogiętych, prostowałem je sam wykałaczką. Tam nie miałem stresu bo wartość procka już była mała, ale wszystko działa do dzisiaj.

Link to post
Share on other sites

ja też miałem mały wypadeczek z Ryzenem 3600 z tym ze ,ja po zakupie otworzyłem opakowanie procka i tak nie fortunnie ze procek spadł na podłogę na szczęście na dywan ale i tak 4 piny się wygięły i to dość mocno, prostowałem szpileczką, po czym zamontowałem go w sokecie i wystartował bez problemu. Z tym że ja musiałem lupą sobie powęszyć procka dla większego komfortu i pewności co robię. Nie jest to trudne ale jak się robi pierwszy raz to stresujące w cholerę zwłaszcza jak się ma w głowie że się wydało 850 cebulionów ;)  i czy czegoś jeszcze nie zepsuję gorzej bo co wtedy ;) 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...