Skocz do zawartości

Płyta + Procesor dla Grafika


Recommended Posts

Witam wszystkich,

 

Potrzebuje pomocy w wyborze płyty głównej i procesora. Komputer będzie głównie do grafiki komputerowej i czasami do gier. Myślałem nad procesorem Ryzen 5 1600, lub ewentualnie coś na Intelu. Płyty potrzebuję jakiejś budżetowej, ponieważ nie będę podkręcał i tu myślałem nad takimi:

 

- MSI A320M-A PRO M2

- Asus PRIME B450M-A

- Gigabyte B450M DS3H

- MSI B450M PRO-M2

- ASRock AB350 Pro4

 

 

Nie wiem, które z nich będą kompatybilne z tym procesorem i czy trzeba będzie robić update biosu, aczkolwiek to nie jest problem. Pamięci RAM będę chciał któreś z tych:

 

- HyperX 8GB 3000MHz DDR4 HyperX Predator Black CL15,

- Patriot 16GB 3200MHz Viper 4 DDR4 CL16,

- Crucial DDR4 8GB Ballistix Sport LT 3000 CL15

 

Tylko też nie wiem czy pod Ryzen lepiej kupić Pamięci 3000MHz czy 3200MHz ?. Czy mógłby mi ktoś pomóc dobrać płytę do tego procesora Ryzen 5 1600 ?, może są jeszcze jakieś inne dobre płyty, lub nawet coś na Intelu w podobnym przedziale cenowym ?

 

Pozdrawiam

Z góry dziękuje za pomoc

Edytowane przez xdiablo889
Link to post
Share on other sites

A jeżeli serio cb budżet trzyma to bierz  MSI B450M PRO-M2 ..

 

Niestety budżet trzyma na tę chwilę, a powiedz mi czy do tej płyty pamięci 3000MHz czy 3200MHz lepiej brać ? i czy ewentualnie w używkach dorwałbym coś lepszego np. w Intelu ?

Edytowane przez xdiablo889
Link to post
Share on other sites

Nie wiem jaki rodzaj grafiki będziesz "uprawiał", ale dla poważniejszych zastosowań 8GB to będzie mało. Program będzie wtedy korzystał z pliku wymiany i na nic się zdadzą niskie timingi jak część danych zamiast do szybkiego RAMu ulokowana zostanie na dysku.

Link to post
Share on other sites

Nie wiem jaki rodzaj grafiki będziesz "uprawiał", ale dla poważniejszych zastosowań 8GB to będzie mało. Program będzie wtedy korzystał z pliku wymiany i na nic się zdadzą niskie timingi jak część danych zamiast do szybkiego RAMu ulokowana zostanie na dysku.

 

Grafiki jeszcze nie mam, a pamięci RAM będą 16GB, choć to będzie dla lżejszych zastosowań, tylko chodziło mi o to czy lepiej szukać pamięci o taktowaniu 3000MHz czy 3200MHz dla płyty MSI B450M PRO-M2 ? tzn. czy ta płyta obsłuży pamięci o takim taktowaniu ?

Link to post
Share on other sites

Fajnie mieć 3200 ale serio zastanów się czy nie lepiej dołożyć tej 100-150 zł to płyty bo potem będziesz narzekał że nie wsadzisz 3700 lub 4000 bez zmiany płyty ... Na płycie nie warto oszczędzać bo zostaje na lata ...

Po dołożeniu 100 zł jaką płytę byś mi polecił ? Powiedz mi jeszcze, czy warto złożyć coś na LGA 1151 ?

 

Dziękuję, właśnie takie kostki od Patriota wybiorę.

Edytowane przez xdiablo889
Link to post
Share on other sites
Dziękuję, właśnie takie kostki od Patriota wybiorę.

 

zaproponuję Ci lepsze w tej samej cenie, które nawet na 1gen Ryzena można podkręcić. 

Crucial LT sport 3000 2x8gb

 

http://forum.benchmark.pl/topic/288565-ocryzen-1xxx-crucial-16gb-3000mhz-ballistix-sport-lt-cl15-2x8gb-oc/

 

 

 

MSI B450M MORTAR MAX  Możesz ją znaleźć w morele net za 400 zł Czemu ? 2 złącza m2    Odrobina lepsza sekcja zasilania . wyższe taktowanie ram .

 

popieram, jedyne do czego się "dosadzę" to te wyższe taktowania ram.

 

Niestety MSI leci w gumkę w tych swoich specyfikacjach po całości.

Dla przykładu informacja jakoby "normalna" seria b450 obsługiwała do 3533Mhz, no ale zajebiaszcze MAXy już do 4122Mhz.... Bullshit.  Dowód macie w linku wyżej,  dalej w Datasheet (czy też może Datashit lub Databullsheet) przekłamują również obsługę procesorów. Trzeba wczytywać się głębiej żeby dopiero dojść do "prawdy". Czego nikt kupujący nowe mobo nie robi. 

 

Max'y muszą się sprzedać więc wciskamy kit, a jak ktoś się zorientuje to się najwyżej zablokuje wyższe takty w następnym wydaniu biosu.

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites

zaproponuję Ci lepsze w tej samej cenie, które nawet na 1gen Ryzena można podkręcić. 

Crucial LT sport 3000 2x8gb

 

http://forum.benchmark.pl/topic/288565-ocryzen-1xxx-crucial-16gb-3000mhz-ballistix-sport-lt-cl15-2x8gb-oc/

Dziękuję.

A czy doradziłbyś mi jeszcze do tych pamięci jakiś procesor + płytę na LGA 1151 z używanych ? Niestety na tę chwilę budżet trzyma i jestem zmuszony szukać taniej.

Czytając na forach to podobno wystarczają 4 rdzenie, ponieważ ilość rdzeni nie jest bardzo istotna, a bardziej wyższe taktowanie samych rdzeni. Ważne są pamięć RAM i dysk SSD najlepiej NVMe

Myślałem kupić używany procesor np. i5-7400 który można kupić za ok 350 zł a nawet taniej, do tego tylko dobrać jakąś płytę, gdzie w przyszłości będę mógł zmienić na i5-9400f ?

 

Link to post
Share on other sites

 

Myślałem kupić używany procesor np. i5-7400 który można kupić za ok 350 zł a nawet taniej, do tego tylko dobrać jakąś płytę, gdzie w przyszłości będę mógł zmienić na i5-9400f ?

Teoretycznie tak ale nie do końca ....

Jest to inna podstawka mój kolego ...

Wiec nie ... 

Na jakich programach pracujesz ?? 

Jak mówisz że ilość rdzeni jest nie ważna ??

Link to post
Share on other sites

Na jakich programach pracujesz ??

Photoshop

 

Jak mówisz że ilość rdzeni jest nie ważna ??

Z wielu testów których czytałem wynika że Photoshop preferuje jednowątkową wydajność. Miałem brać R5 1600, a teraz już nie wiem jaki procesor kupić i ile rdzeni najlepiej do PS

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Adobe-Photoshop-CC-Multi-Core-Performance-625/

https://pclab.pl/art74256-21.html

Link to post
Share on other sites

Ja już sam nie wiem czego oczekujesz...........

Na początku myślałem kupić R5 1600, ponieważ w tej cenie lepszego Intela się nie znajdzie. Niestety ja potrzebuje do Photoshopa i tu już R5 1600 przegrywa z każdym intelem według robionych testów. Dlatego prosiłem o pomoc, ponieważ już nie wiem czy R5 1600 w ogóle nadaje się do PS ?? czy lepiej szukać jakiegoś używanego Intela ? a wiadomo decydując się na używanego starego intela pamięci RAM polecą tylko 2400 MHz i tak samo pewnie na starej płycie nie będę mógł wykorzystać dysku ssd M.2 NVMe, więc dlatego mam dylemat. Budżet do 800 zł Płyta + Procesor

 

Gdzie można znalęśc i7400 za 350 zł z ciekawości ???

Kilka dni temu jeszcze były dwie sztuki i5-7400 na olx 350 zł i drugi 300 zł

Edytowane przez xdiablo889
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...