Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, zwracam się do was z pytaniem jaki dysk mógłbym zakupić do starego komputera, może od początku. Najprawdopodobniej 13 letni dysk HDD wyzionął ducha (padła elektronika, lekko zadymił przy podłączeniu go do adaptera), zakup elektroniki do dysku który jeszcze jest na wejście ATA graniczy z cudem, z tego co zauważyłem jest wejście na SATA ale zapewne jest to SATA I, płyta główna to Gigabyte GA-K8VT800, komputer będzie używany tylko i wyłącznie do pogrania w starsze gierki które systemy Win 7 (64-bit) zwyż nie odpalą.

Link to post
Share on other sites

Napisz może co to za komp. Jaka płyta główna itd. Łatwiej będzie coś doradzić. Sam korzystam z 9 letniego laptopa i mam 240 GB SSD, na moje potrzeby oglądania filmów i pisania pism jest wystarczający. No może jedynie USB 3.0 by się jeszcze przydało. Mam SanDisk.

 

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

 

 

SATA I też pozwoli Ci podłączyć SSD, co prawda transfer ograniczy się do max 375 MB/s
  Po pierwsze nie, to około 150-160MB/s max

 

Po drugie 

 

Onboard SATA 2 Serial ATA ports from VIA VT8237R (SATA0, SATA1)(Note 1)

(Note 1) It is recommended to use SATA (1.5Gb/s) hard disks.

 

via vt8237/r issues with sata-ii drives
Author on 19 March, 2011 | Print | Bookmark

Symptom: SATA-II drive is not detected in BIOS.
 

Basically ANY Via chipset mainboard which uses the VIA VT8237 or VT8237R southbridge chipset, does NOT support SATA-II (3.0gb/s) drives.

You may have some success if you are able to jumper the drive to SATA-I (1.5gb/s) operation mode, but in the majority of situations this is not guaranteed to work either.

This is a known unfixable issue; there is no BIOS or driver update that can resolve this.

Solution:
  • Use a SATA-I drive instead (hard to find now)
  • Use a PATA (IDE) drive instead (still plenty available)
  • If you deperately need your SATA-II drive to work, use an add-in PCI SATA controller card (that natively supports these drives)
  • Or upgrade your mainboard to one that does not use this southbridge chipset.

 

 

 

Więc może nie być tak fajnie... 

Link to post
Share on other sites

Napisz może co to za komp. Jaka płyta główna itd. Łatwiej będzie coś doradzić. Sam korzystam z 9 letniego laptopa i mam 240 GB SSD, na moje potrzeby oglądania filmów i pisania pism jest wystarczający. No może jedynie USB 3.0 by się jeszcze przydało. Mam SanDisk. Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

 Płytę główną od razu podałem w temacie, jeśli chodzi o resztę to jest tam AMD Athlon 64 3000+, 2GB RAM DDR i Palit 7300GT 256MB

 

cena/pojemność/typ(hdd/SSD) 

Nie lepiej wirtualkę postawić z starym systemem i tam grać? 

Też myśłałem nad wirutalnym systemem lecz to będzie grała osoba która dawno z komputera nie korzystała więc będzie trochę ciężko. Co do pojemności myślę że 80/160GB wystarczy

Edytowane przez thomyroke
Link to post
Share on other sites

Ogólnie będzie ciężko, bo musimy znaleźć HDD na SATA I (bo VIA VT8237R) w dobrym stanie, co jest prawie niemożliwe, bo powierzchnia magnetyczna na talerzach ulega samoistnej degradacji z czasem... a wszystkie w miarę nowe HDD mają SATA II lub SATA III. 

Link to post
Share on other sites

A propo tego dysku, jest to Samsung SP0822N 

 

zM9UEgk.png

 

 

Z zaznaczonego elementu wydobył się lekki dymek, natychmiast odłączyłem z zasilania od adaptera, teraz go nie podłączam do komputera bo nie mam 100% pewności czy coś poważniejszego się nie stanie, jest to rzekomy procesor sygnałowy MCU, obok tego są dwa układy zabezpieczające przed przepięciem jednak one się nie dymiły ani nic z tych rzeczy.

Edytowane przez thomyroke
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...