Skocz do zawartości

AMD Ryzen 5 2500u problemik


Recommended Posts

Pewnie moja mądra głowa za niedługo wymyśli jakiś sposób chłodzenia.

 

 

Po co wyłamywać już otwarte drzwi?

 

6c37077365c3de71med.jpg

 

 

 

Na pewno musza też być dobre strony tego laptopa. Musicie mi o nich powiedzieć dla pocieszenia :D

 

:roll:

 

A masz kota? jak tak to jest jeden "plus" ... ale tylko dla kota ;)

 

207e829bc5e98876med.jpg

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Witam. Po dłuższej przerwie. Na razie z laptopem problemów nie mam, chociaż ostatnio po włączeniu do na drugi dzień FPS'y w grach nagle spadły. Pobawiłem się sterownikami I wszystko jest git. Jedno jest denerwujące. Mam stale 60klatek i mam spadki do 30, co jest irytujące. Postanowiłem, że pobawie się w podkręcanie grafiki. Ktoś powie jakim programem i czy w ogóle się da podkręcić tego GTX'a 1050? Coś czytałem, że wydajność wzrośnie max do 8% czyli z 4-6 klatek. Nie wiem czy to ma sens, ale mogę spróbować. Kolejna sprawa, co z gwarancją?

Mam też takie pytanie. Jak gram w Fortnite i jesteśmy w bazie, wylatujemy i nagle gdy z Busa wyskakują ludzie to mam ścinki. Gdy wyląduje na ziemi to problem znika i nie ma spadków. Sprawdziłem ostatnio temperatury i procesor nie przekracza 80stopni, był do max 78. Grafika też w granicach 80stopni. Zużycie procesora wynosi 60%, zużycie RAM wynosi 80%, zużycie grafiki wynosi 70%. Wszystko wygląda, że ok? Kolejna sprawa to prawdopodobnie ostatnia aktualizacja Fortnita skiepsciła optymalizację.

Pytanie ostatnie, jeśli ściągnę sterowniki do karty graficznej i procka, to lepiej ściągać że strony producenta czy z innych niezależnych stron? Te nagle lagi pod włączeniu kompa mnie zmartwiły i nie wiem czy czasem sterowniki się nie gryzą nawzajem.

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

 

 

Postanowiłem, że pobawie się w podkręcanie grafiki.

 

Prosiłbym Cię abyś jeszcze raz przeczytał to co Ci tutaj napisaliśmy ze zrozumieniem, jeśli nie rozumiesz jakiegoś terminu to pytaj bądź poszukaj w google.
Najprawdopodobniej masz u siebie wspólny limit TDP dla CPU i GPU, podkręcanie GPU skończy się tym że CPU będzie jeszcze bardziej obcinać taktowania, bo to ono ma ustawiony priorytet w grach, do tego ten fabrycznie ustawiony throttling...
 
​Można by się bawić modować i kombinować (i tutaj akurat gwarancja już poszła by w niepamięć), ale nie ma to najmniejszego sensu z uwagi na mierny system chłodzenia w tym laptopie, więc skończyło by się to najpewniej uwaleniem tego lapka.
 
Szkłem tyłka nie podetrzesz... 
 
Możesz od picu zainstalować Afterburnera i zweryfikować co się dzieje po podkręceniu gpu, tylko proszę nie pytaj jak to robić, poszukaj Tutoriale w sieci bo jest ich tysiące.
Link to post
Share on other sites

To wytłumaczcie mi teraz to. Włączam pewnego dnia Fortnite na średnich i są ściny. Bawiłem się ustawianiem w grze i panelu Nvidia. Zero efektów, a nawet gorzej było. Wkurzylem się i ustawiłem wszystkie detale na EPIC. I chwilę pograłem. Po kilku dniach włączam znowu Fortnite, a ten na ustawieniach EPIC śmiga na 60fps. Wiadomo, czasem spadki są gdy się więcej coś dzieje. Ale jak gram w trybie SOLO to bez problemu cały mecz na ustawieniach EPIC bez spadków przejdę w 60fps. OCB? Samo się naprawiło? Już mam gdzie te spadki na procku nawet do 1.5Ghz. On schodzi do takich taktowań nawet jak laptop jest zimny i od razu odpale grę. Wyłączam grę i taktowania nagle skaczą do maksymalnych około 3.4Ghz. Masakra. Tak jakby ten procek był ustawiony tak, że jak wykryje grę to automatycznie wszystko obniża. Wykorzystanie procka i grafiki nie przekracza 60%.

 

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

 

 

On schodzi do takich taktowań nawet jak laptop jest zimny i od razu odpale grę.

 

  :cry:

 

Przecież Ci tutaj wałkuję od dłuższego czasu dlaczego tak się dzieje. 

 

Dobra najprościej jak potrafię....

Karta graficzna i procesor (razem, wspólnie) mają ustawiony limit poboru energii, na "pulpicie" grafika "śpi".. nie pobierając prawie nic, procesor ma do dyspozycji więcej mocy => taktowania się podnoszą.

 

Wchodzisz do gry, grafika zaczyna pracować i pobierać "prąd"... (a ma w tym pryorytet nad gpu)

https://pl.wiktionary.org/wiki/priorytet

 

czyli jak braknie "prądu" dla procesora to ten obcina swoje taktowania....  

 

I dodam tutaj że żadnym "znafcą" nie jestem, wiec jeśli popełniłem jakiś błąd merytoryczny to niech mnie ktoś poprawi ale z grubsza tak to wygląda...

 

I nawet przy tym limicie temperatury masz wysokie co świadczy o tym że chłodzenie jest mało wydajne.

 

Dodatkowo z tego co gdzieś czytałem w tych modelach producent ustawił throtling cpu dość nisko... 

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/co-to-jest-throttling.html

 

"Co to jest throttling, czy też thermal throttling? Jest to - zwykle niepożądane - zjawisko polegające na obniżeniu taktowania procesora (CPU) lub układu karty graficznej (GPU). Zwykle spowodowane jest ono przekroczeniem ustalonej granicy maksymalnej temperatury w jakiej powinien pracować układ bądź poboru mocy. Z throttlingiem często można się spotkać w konstrukcjach o ograniczonych możliwościach odprowadzania ciepła - np. w gamingowych laptopach."

 

Mam nadzieję, że to ostatecznie rozwiewa twoje wątpliwości, bo prościej już nie potrafię.

Link to post
Share on other sites

Bardzo dobrze wytłumaczyłeś i za to Ci dziękuję. Raz działa sobie porcek na Full A podczas gry GPU i CPU działają tak jakby na 50% bo brak im energii.

Tylko czego nagle jak teraz włączam grę to wszystko się poprawiło i śmiga. Zagadki zagadki zagadki.

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites
Tylko czego nagle jak teraz włączam grę to wszystko się poprawiło i śmiga.

 

Przypuszczam że coś jeszcze musiało obciążać poprzednio CPU, aby to zweryfikować trzeba zrobić pełne logi np afterburnerem w czasie kiedy taka rzecz ma miejsce (ściny o których piszesz), inaczej można się tylko domyślać.

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites

Procesor nagle zbija taktowanie. Dlatego są ścinki. Przyjrzalem się taktowaniu w czasie rzeczywistym, gra w oknie i program w oknie. Spada na ułamek sekundy taktowanie i na ulamek sekundy spadają FPSy. Z tego co mówisz to zostaje mi się tylko z tym pogodzić. A myślałem, że będzie się dało podnieść próg na procka, wyżej niż 15W.

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...