Skocz do zawartości

AMD Ryzen 5 2500u problemik


Recommended Posts

Witam. Szybkie pytanie. Czego procesor pod obciążeniem pracuje na niższym taktowaniu niż bez obciążenia? Jest tak zaraz po starcie jakiekolwiek gry więc nie jest to przez temperatury. W spoczynku albo jak oglądam YT pokazuje od 2.4Ghz jak gram pokazuje DO 1.8Ghz. Jego bazowe to 2.Ghz więc jakim cudem schodzi poniżej? Laptop to Asus x570zd. Czy są jakieś fabryczne programy do ustalania taktowania czy wszystko się dzieje automatycznie i czy to jest normalne?

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

Niby 78-81 max. W grach żadnych ścinek nie ma, nawet po ponad godzinie grania. Laptop wydaje się nawet dość chłodny. Sprawdzam to w sposób dość archainczny CTRL+ALT+DEL i tam na wydajności procesora. Przecież 5 min po odpaleniu już procesor się nie nadaje do niczego?

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 

Laptop na gwarancji itd. Nie znam zasad czy mogę np: dołożyć kość RAM albo np poprawić po fabryce pastę termo przewodzącą. Jak wiadomo laptopa trzeba rozebrać praktycznie na części pierwsze i boję się, że to jest równe w utratą gwarancji.

Edytowane przez asus570zd
Link to post
Share on other sites

Mówimy tylko o procesorze. Kurczę w pracy jestem a majówka za pasem i wyjazd więc temat trochę będzie odsunięty bo nie ma kiedy ogarnąć. Pisze wszystko co zaobserwowałem w Menadzerze Windowsa.

Zużycie procesora nie przekracza 50% w stresie i pokazuje wtedy 1.8Ghz.

Grafika oscyluje w granicach 65-75% w stresie (Gtx 1050) temperatury nie znam.

Zużycie RAM w granicach 80% (8gb 2400Mhz)

Ściągnąłem na szybko jakiś programik i tam się na chwilę zawieciła na czerwono temperatura 81stopni podczas grania w Fortnite. Ustawienia 3/4 epickie i żadnych ścięć ani lagów. Martwi mnie tylko to taktowanie. Moim zdaniem nie powinno schodzić poniżej 2.5Ghz. Te Ryzeny 5 2500u to jakaś lipa czy co?

3700 dałem za Lapka z dyskiem 500gb SSD SanDisc.

W dodatku to mój pierwszy w życiu AMD przesiadłem się z I3 3110m. A w PC mam i3 5 generacji.

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

ok, rozumiem Cie świetnie też dziś wyjeżdżam na Mazury powędkować przez majówkę  :D,  wrzuć to o co Cię poprosiłem po weekendzie to się wróci do tematu bo mylisz trochę pojęcia. 

 

niestety to własnie temperatura jest prawdopodobnie powodem tego że CPU zrzuca takty, kiedy go kupiłeś i czy dzieje się tak od początku?

Link to post
Share on other sites

W systemie Windows, nie ma ustawionego oszczędzania energii w Panelu sterowania?

EDIT

Nie wiem jak na Mazurach, ale u mnie na Warmii "długie leniuchowanie" co do pogody zapowiada się nie ciekawie ( co i dobrze bo susza okrutna).

Edytowane przez MESSER
Link to post
Share on other sites

Wg tej recenzji ten model tak niestety ma...

 

https://www.ultrabookreview.com/21082-asus-vivobook-x570zd-review/

 

Podczas dłuższego obciążenia proc zrzuca taktowania do poziomu 2000-1800 MHz by utrzymać ok 60°C. W tym samym czasie gtx 1050 2GB wbija na poziom 85+ °C.

Link to post
Share on other sites
Tj Asus X570ZD?
Tak. X570ZD.Laptop kupiony ponad 2 tyg temu. Zauważyłem to parę dni temu bo chciałem sprawdzić z ciekawości jak to wygląda z tym procesorem. Ja wcale nie twierdzę, że to nie przez temperatury, po prostu uważam, że to dziwne żeby już wszystko szwankowało od początku zakupu. Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Mój Gtx jest akurat w wersji z 4gb. Nie przeszkadzają mi w ogóle takie cyrki bo gry chodzą płynnie i jest super. Tylko mówicie o dłuższym obciążeniu A tutaj od razu po wystartowaniu tak jest. Bawiłem się trochę trybami oszczędzania energii i wszystko co na zasilaniu z sieci to ustawione ma MAX albo Performance. Problem tylko taki, że jak odpinam czy podpinam lapka to ustawienia wydajności zawsze zostają na (wysoka wydajność). Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Link to post
Share on other sites

No to skoro tak, to zostaje to co koledzy pisali wyżej, wysokie temperatury uniemożliwiając włączenia procesora na wyższe taktowanie, co za tym idzie na wyższą wydajność.

Jeśli jest dostępny wgrałbym nowy BIOS, bo akurat coś nie "teges"?

Edytowane przez MESSER
Link to post
Share on other sites

Nie wiem jak było przedtem, ale ogólnie jest jak pisałem wyżej.

Oszem rozwiązaniem jest blokada klatek nie mam GeForce mobilnych, ale jeśli w sterowniku nie ma, z tego co się orientuję w Static Serwer, instalowanym z programem MSI Afterburner można ustawić limit wyświetlanych klatek na 59 ( by nie przekraczać zakresu odświeżania ekranu, VSync nie polecam włączać), chyba że grasz w C.S. wtedy im więcej klatek tym lepiej nawet na 60 Hz ekranie.

Edytowane przez MESSER
Link to post
Share on other sites

Gram hobbystycznie. Czasem po pracy dla relaksu. Nie jestem Gamerem ani maniakiem. Potrzebowałem szybkiego laptopa z dużym dyskiem SSD i to się sprawdza. Owszem, jak gram i spada wydajność drastycznie to się wkurzam ale bez przesady że zaraz będę chodzić laptopa ciekłym azotem.

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

 

 

Nie wiem jak na Mazurach, ale u mnie na Warmii "długie leniuchowanie" co do pogody zapowiada się nie ciekawie ( co i dobrze bo susza okrutna).

 

Wiem dlatego prosto po pracy, robię strzałkę bo jeszcze jutro ma być pogoda spoczko tam gdzie jadę, a jak nie to wiesz... w deszcz też dobrze biorą, trzeba tylko łowić z łódki bols sport travel ;)

 

 

 

Wg tej recenzji ten model tak niestety ma... https://www.ultraboo...-x570zd-review/

 

Uhm, przypomina mi się jak kupiłem kilka lat temu mojemu chrześniakowi Asusa "slim" na komunię, lapek lądował kilkukrotnie na serwisie z przegrzania, zawsze na liście serwisowej widniało "wymiana chłodzenia", i widzę ze niestety za wiele się nie zmieniło u Asusa, bo o ile mój chrześniak pewnie trzymał go na łóżku i rozgrzewał do czerwoności to autora o to nie podejrzewam.

 

że tak zapytam... kupiłeś online? 14 dni już minęło? :P

Link to post
Share on other sites

Kupiony na raty z ubezpieczeniem w RTV EURO AGD. Więc jak coś się zwali to mam nowego albo nowego innego w tej samej cenie i tych samych parametrach. Jestem zadowolony z tego lapka. Miałem głównie Asusy. Wcześniejszy to był K75JV 17 cali kloc niemiłosierny. 3kg lekko. Po wymianie pasty pod prockiem i grafiką nie nagrzewał się, chociaż od początku nie było za chłodno z wentylatora. Tam obudowa była większa i miała lepszy przepływ.

Ten co mak ma wszystko czego potrzebuje. Bardzo szybki, w grach trochę można ująć głośny ale znośnie(i tak gram na sluchawkach) 500gb SSD bajka. Gry filmy programy wie mieszczą. Bardzo jestem zadowolony z Asusów. Ponownie pytanie. Jak wygląda gwarancja gdy dołoże sam kość ramu i zmienię pastę pod chłodzenie? Kolejne pytanie. Mam 8gb DDR4 2400. Jak dolożę 4gb tej samej prędkości to będzie dobrze? Nie potrzeba mi 16gb A 12 będzie jak w mordę strzelił.

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

co to to dołożenie 4gb to nie jest dobry pomysł, dlaczego poczytaj, świeży temat:

 

http://forum.benchmark.pl/topic/282312-ram-2x4gb-vs-3x4gb/

 

Odnośnie gwarancji to zadzwoń albo wyślij maila do supportu podając swój SN bo każdy producent może mieć inaczej, tak czy siak wątpię żeby było wolno grzebać w chłodzeniu.
 
Jeśli masz osobne rewizję do ram możesz dołożyć, tylko taką samą kość jak masz (parametry, pojemność) żeby to w Dualu to pracowało, inna sprawa czy naprawdę tego potrzebujesz.
Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites

@ pendzel_3

Żeby się to nie skończyło jak ze mną w ostatnim świątecznym "weekend" "gdy poszedłem w pijanym widzie potwory ubijać" co się średnio skończyło (ręką w gipsie, ale może to przez post czucie w swoich możliwościach straciłem).

Przepraszam za pisanie poza tematem.

Link to post
Share on other sites

 

 

No ta trochę nie czaję o co Ci chodzi :P Czyli mam dokupić 8gb tyle co mam teraz. Marka musi być taka sama? Bo nie wiem gdzie mam się dowiedzieć nawet jakiej to marki. Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 

Najpierw musisz się dowiedzieć co tam siedzi, czy to jedna kość 8gb czy 2x4gb, oraz czy masz wolny slot?, no i czy masz rewizję żeby ten ram bezinwazyjnie włożyć czy trzeba rozkręcać laptopa. (jak tak to co na to gwarancja).

W lapkach jest różnie, nie raz ram jest pod klawiaturą nie raz od spodu, nie wiem jak jest w twoim modelu.

 

https://www.asus.com/Laptops/ASUS-Laptop-X570ZD/specifications/

 

" GB DDR4 2400MHz SDRAM, 2 x SO-DIMM socket , up to 16 GB SDRAM(On selected models), Dual-channel"

 

 to żeby się nie okazało że Ty już masz dwie kości na tych dwóch socketach.

 

 

Pamięć nie musi być tej samej firmy, ale o takich samych parametrach,( w teorii jeśli prędkości się różnią to w dualu zwolni to tej wolniejszej kości).

 

http://forum.benchmark.pl/topic/97191-pami%C4%99%C4%87-ram-faq-i-poradnik/

 

Trochę out of date, ale poczytaj.

 

Poczekaj może ktoś bardziej kompetentny w temacie tego typu sprzętu się wypowie.


Up@ dobra coś mam,  :o

 

5:35

https://www.youtube.com/watch?v=023miAx3oPA

 

powiem krótko....  bardziej zj****ć się nie dało, nie dość że nie ma żadnej rewizji to jeszcze żeby się tam dostać trzeba rozmontować wszystko na czynniki pierwsze. brawo Asus. 

Link to post
Share on other sites

No i właśnie to oglądałem i inne i dlatego pytałem o gwarancję :D to co zrobili to wygląda na to, że jak się coś zwali to żaden laik tego nie naprawi. Ja to mogę rozebrać nie ma problemu bo już rozbierałem laptopy, i wiem, że mam jedną kość i dlatego chciałem drugą ale mu się odechciało.

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

 

 

@ pendzel_3 Żeby się to nie skończyło jak ze mną w ostatnim świątecznym "weekend" "gdy poszedłem w pijanym widzie potwory ubijać" co się średnio skończyło (ręką w gipsie, ale może to przez post czucie w swoich możliwościach straciłem). Przepraszam za pisanie poza tematem.
 

 

Nie wiem co piłeś... ale ja staram się jeździć z głową bo mam kartę rowerową ;)


No i właśnie to oglądałem i inne i dlatego pytałem o gwarancję :D to co zrobili to wygląda na to, że jak się coś zwali to żaden laik tego nie naprawi. Ja to mogę rozebrać nie ma problemu bo już rozbierałem laptopy, i wiem, że mam jedną kość i dlatego chciałem drugą ale mu się odechciało. Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 

Jesteś na 100% pewny że masz jedną kość w czym to sprawdziłeś? Zobacz w CPU-Z zakładki Memory i SPD .

Ile masz banków zajętych w zakładce SPD?

Link to post
Share on other sites

No i właśnie to oglądałem i inne i dlatego pytałem o gwarancję :D to co zrobili to wygląda na to, że jak się coś zwali to żaden laik tego nie naprawi. Ja to mogę rozebrać nie ma problemu bo już rozbierałem laptopy, i wiem, że mam jedną kość i dlatego chciałem drugą ale mu się odechciało.

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
Napisano (edytowane)

Mam takie zdjęcie.

Podczas normalnego użytkowania procesor się kręci do ponad 3Ghz spokojnie. Jak gram od samego początku taktowania spadają do 2Ghz, a nawet 1.6Ghz.

Raz zauważyłem, że był na 2.4Ghz. W czym może być problem? 90830db9c0ce7ab03827cf9bbb8e4907.jpgd5603a49ce0ef68c46b9a6d6e05698ca.jpg

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

6046237e717e4886dc79006a232026c5.jpg69e6f7ea27499147216ce47945d3cab3.jpg

Edytowane przez asus570zd
Link to post
Share on other sites

 

 

W czym może być problem?

 

No to już chyba ustaliliśmy jakiś czas temu. :->

 

Jakie temperatury masz w spoczynku? ( na pulpicie ).
 
Zainstaluj Hwinfo aby mieć podgląd na temperatury procesora, w CPU-Z masz zakładkę "Bench" zrób stres test CPU. Jeśli taktowania obniżają się wraz ze wzrastającą temperaturą to tylko potwierdzi wcześniejsze ustalenia i raczej nic z tym nie zrobisz, nawet nie pogrzebiesz i pasty nie wymienisz na jakąś lepszą bo "gwarancja".
 

 

Podczas normalnego użytkowania procesor się kręci do ponad 3Ghz spokojnie. Jak gram od samego początku taktowania spadają do 2Ghz, a nawet 1.6Ghz.
kręci się do >3ghz ale przy jakim obciążeniu rdzenia a tym samym temperaturach - tutaj jest pies pogrzebany.  ;)
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...