Skocz do zawartości

Temat o kartach graficznych AMD Navi


Recommended Posts

Pierwsze testy referenta rx 5500:

 

https://www.techpowerup.com/review/amd-radeon-rx-5500/

W grach kilka (!) Watów więcej niż 1660 Ti przy wydajności odrobinę poniżej 1660 (3%). Wystarczy, żeby ten RX 5500 miał MSRP na poziomie 140$ (10$ poniżej 1650 i 20$ względem 1650S) i będzie hicior na miarę rx 570.

 

Zobaczcie wyniki w BF5...

Link to post
Share on other sites

Pierwsze testy referenta rx 5500:

 

https://www.techpowerup.com/review/amd-radeon-rx-5500/

W grach kilka (!) Watów więcej niż 1660 Ti przy wydajności odrobinę poniżej 1660 (3%). Wystarczy, żeby ten RX 5500 miał MSRP na poziomie 140$ (10$ poniżej 1650 i 20$ względem 1650S) i będzie hicior na miarę rx 570.

Gdzie Ty widzisz wydajność 3% poniżej  GTX1660?  Tam jest ~19% poniżej GTX1660.  8-)

 

Zobaczcie wyniki w BF5...

To są błędne wyniki. 

99% testu RX5500 jest ~13% za RX590 i nagle go wyprzedza  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:

Edytowane przez DjXbeat
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Też miałem taki dylemat jak kolega wcześniej, ze swoim 5700 xt Sapphire Pulse.

 

 

 

U mnie to 5700 xt Gigabyte Gaming OC.

 

 

 

Przy składaniu kompa "zaoszczędziłem" właśnie 500 zł kupując 5700 xt (1849), a nie 2070 super (2349), też w chłodzeniu Gaming OC od Gigabyte'a.

 

[Do tego najpopularniejszy zestaw cena/jakość msi b450 tomahawk, amd 5 3600, ballistix sport lt 16gb 3000mhz cl15.]

 

Temperatury w junction, czyli rdzenia, do 90 stopni maks, ale to przy metro, gdzie ustawienia extreme katują (wszystko max, shadery 100%), ponad 60 fps przy 2560 x 1080, no ale wentylatory chodzą na 50% (maks 60%), w stocku maks to 46%.

 

Przy Jedi to np. 88 stopni maks.

 

 

 

Ze swojej strony polecam, chociaż było trochę poznawania nowych rzeczy i zabawy, gdzie po zestawie intel + geforce, nie do pomyślenia wydawały mi się niektóre sprawy, np. problemy z cold bootem, albo odkurzacz chodzący w obudowie (akurat jestem wyrozumiały co do tych kwestii).

 

Oprócz ceny jednak argumentem decydującym, tak średnio potwierdzonym w rzeczywistości były przemyślenia:

 

RDR2 stworzony na xboxa one x (ograłem go też tam), co w środku? AMD. Jak działa teraz na PC? Warto mieć 5700 xt. Kolejne konsole, co będzie w środku? AMD. No i pewnie coś zbliżonego do navi, zen 2,5.

 

Wiadomo o gry chodzi. Niestety, czy stety. Mam nawet nintendo Switcha i nowe pokemony (co ludziom spoza środowiska nazwijmy to gejmingowego mogłoby wydać się trochę dziwne..)

 

Procek w cinebachu wyciągnął 3583, czyli zgodnie z tabelami. Bez sensu jest go kręcić do gier.

 

Ram działa na 3200 mHz. Budę podłączyłem oddzielnie do sieci, jest tryb ErP ready i na ostatnie 4 odpalenia, pc on, o dziwo nie było problemu z cold bootem.

 

Gigabyte w benchmarku superposition Unigine 1080p extreme osiągnął 5086 (minimalnie 31 klatek/s), czyli jak z prockiem - zgodnie z tabelami, trzyma ładnie ponad 1900 mHz przez większość czasu na zegarze.

 

Miejsca na OC raczej tu już nie ma za dużo i sensu wielkiego też.

 

Ogólnie jest zadowolenie. Przy okazji, po raz pierwszy wszystko złożyłem sam, od początku do końca, z części kupionych w różnych sklepach, to też dało kilka stów do przodu.

 

Mijają zaraz dwa tygodnie, a ja dopiero mam poczucie, że wszystko jest ustawione, żeby działało jak powinno. Chociaż po odpaleniu i tak sprawdzam nerwowo profil chłodzenia i taktowanie ramu. Dla początkujących, rzeczywiście chyba intel i geforce.

 

Aha, bo się rozpisałem, wylewnie dzielę się podniosłymi emocjami towarzyszącymi nowemu PCetowi.

 

W skrócie:

 

90 stopni, to chyba ok, jak na te karty graficzne, co nie? 

 

Jak tam wasze temperatury w 5700 xt?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dla Gigabitowskich Radeonów 90 stopni to jest jeszcze norma. Dla kontrastu RTXy po osiągnięciu takiej temperatury by się po prostu odłączyły od zasilania, cyk i ekran czarny.

Norma? Chłopie 90C to jest bardzo wysoka temperatura jak dla 7nm! 

Edytowane przez DjXbeat
Link to post
Share on other sites

No właśnie Intel i nvidia nie podają junction temperature, czyli najgorętszego punktu. A o tym piszę. Karta ma wskazania 70 stopni na przykład / junction 88. Oficjalnie AMD pisał, że 110 stopni na rdzeniu w niereferentach, to tak ma być, no ale to przesada chyba. No nic, nie zdechnie chyba przez 3 lata. Ciekawi mnie jak inne niereferenty. Bo chyba jedynie top nitro+ i Red devil mogą być chłodniejsze, a i tak emitują dużo ciepła

 

Zanim podkręciłem chłodzenie, to w testach typu occt było i 100 stopni na junction przy bezbłędnym działaniu.

 

No i testy w necie typu 83 stopnie w Pulsie czy właśnie gaming oc, wynikają z innej platformy testowej może, u mnie bequiet pure base 500, nie za duża buda. Procesor nie przekracza 70 stopni w pełnym obciążeniu. Jak to jest w tych innych prywatnych skrzynkach, stojących pod biurkami? Bo z tego co czytam, to te 90 stopni to jest super.


c4jt321.png

 

Kusi mnie jeszcze żeby ładnie zapakować tą kartę i zanieść grzecznie do sklepu, zrobić zwrot.

 

Do innych podzespołów nie mam zastrzeżeń, chociaż dzisiaj rano znowu za 4 razem pecet odpalił, bo cold boot..


Równie dobrze w RTXie też może być 90 w najgorętszym punkcie, tylko o tym nie wiemy?

Edytowane przez FranzMoritz
Link to post
Share on other sites

jaki masz bios na tej tomahawk? Sprawdź przy rozruchu diody diagnostyczne (pewnie tak jak ja, masz choinkę - łatwo je znajdziesz)

U mnie sprawa z bootowaniem wygląda tak:

a) Pomyślne wiatry

Za pierwszym uruchomieniem, kolejno: Błąd CPU -> GPU -> Boot

Samoczynny restart i wszystko działa

 

b) czasem, a głownie po restarcie windowsa nie załącza się zasilanie USB i wywala mnie do biosu - zostaje tylko restart pc

 

 

Wkurzające, ale nic innego nie zostało jak czekać na dobre biosy... o ile się na nie doczekamy 

Edytowane przez Bichits
Link to post
Share on other sites

Bios najnowszy u mnie: 3.51.. I też mam nadzieję, że się doczekamy lepszego. U mnie tylko i wyłącznie błąd cpu, cold boot, po wielu godzinach off. W ciągu dnia, wyłączenie, czy resety - wszystko działa od pierwszego strzała.

 

No nic, co do karty graficznej, dopłacać teraz 400 za lepszą kulturę pracy, chyba też nie chcę.

 

Hulaj gejmingu OC od gigabyte'a, za 3 lata trzeba będzie wystawić na aukcji..


pc.jpg


ub.jpg

Edytowane przez FranzMoritz
Link to post
Share on other sites

Norma? Chłopie 90C to jest bardzo wysoka temperatura jak dla 7nm!

Oczywiście, że to jest norma. Na HotSpocie tak jak pisali wyżej może podchodzić pod 100-110, na rdzeniu i pamięciach odpowiednio mniej.

 

 

Co do cold boota - ludzie ludziom sami zgotowali ten los zachwalając Tomahawki na każdym kroku.

Link to post
Share on other sites

Oczywiście, że to jest norma. Na HotSpocie tak jak pisali wyżej może podchodzić pod 100-110, na rdzeniu i pamięciach odpowiednio mniej

Na hotspocie tak ale dla GPU 90C to już mocno nie wskazana temperatura. Tak samo 90C dla Gddr6 

Edytowane przez DjXbeat
Link to post
Share on other sites

Pamiętam swój szok jak wymieniłem 290x na 1080. W R9 byłem przyzwyczajony, że na powietrzu vrm ma 80 stopni i niewiele mogę z tym zrobić. Okazało się, że 1080 nie ma czujnika temp na vrm więc, żeby sprawdzić jak sprawują się nowe termopady zamontowalem tam czujnik i ten nieidealne umiejscowiony czujnik pokazywał 100 stopni przy OC :P. Podobnie miałem z GTX 970. Wszyscy mówili jaki to 970 jest lepszy od 290x bo jest chłodniejszy .... No nie był ale nie miał czujników. Żeby nie było te same czujniki przyklejane w różne miejsca 290x pokazywały mnie więcej te se temperatury co fabryczne.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ta  uj czujniki, wiadomo nie ma się o co martwic bo niczego nie widać, a że VRAM i sekcja się "gotuje".

Polecam pooglądać filmiki "Forest-a" na YT, tam widziałem PBC poprzepalane pod MOSFET-em, owszem mogła to być wada materiałowa, ale również i większe temperatury z słabo chłodzonej sekcji zasilania karty.

Link to post
Share on other sites

Tak, piszę sprostowanie, bo te maks temperatury to hot spot, junction temperature, nie cały rdzeń.

 

Ja pisałem rdzeń.

 

Zresztą nie wiem  %-)

 

Wychodzi na to, że się nie bać, a 90 stopni w hot spocie gigabyte gaming oc, to dobry wynik.

 

Pozdro


I racja, że odkąd się pojawiły te wskazania i czujniki, to ludzie interpretują różnie, inne temperatury są na tyle niskie, że nawet nie zwracam na nie uwagi. Nowa szkoła się pojawia jeśli chodzi o analizę temperatur.

Link to post
Share on other sites

owszem mogła to być wada materiałowa, ale również i większe temperatury z słabo chłodzonej sekcji zasilania karty.

To miał byś takich materiałów więcej.

To jest tylko elektronika i zawsze może coś się zjarać nawet bez wysokich temperatur. Wystarczą skoki napięcia. 

Wszyscy mówili jaki to 970 jest lepszy od 290x bo jest chłodniejszy .... No nie był ale nie miał czujników. Żeby nie było te same czujniki przyklejane w różne miejsca 290x pokazywały mnie więcej te se temperatury co fabryczne.

Tak jak już wcześniej napisałem - skupiłeś się na temperaturach punktowych pcb, które tylko pokazują skuteczność odbierania ciepła przez radiator. W ogólnym rozrachunku GTX970 wcinał ~90W mniej energii od R9 290X co przekładało się na mniejsze wydzielanie ciepła. 

 

EDIT

RX 5500 - 14 grudnia 

https://wccftech.com/amd-radeon-rx-5500-navi-14-custom-graphics-cards-12th-december-launch/

Edytowane przez DjXbeat
  • Popieram 4
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...