Skocz do zawartości

Recommended Posts

Hej,

 

Stoję przed wyborem dysku SSD M.2 NVMe do nowego kompa. Rozważam 3 opcje:

 

  1. ADATA SX8200 PRO
  2. PNY XLR8 CS3030
  3. Corsair MP510
 

Który z nich będzie najlepszy? Czy różnice pomiędzy tymi dyskami (prócz ceny) są zauważalne? Pytanie również o pojemność dysku. Czy warto kupić 512/500/480 GB zamiast 256/250/240 GB z uwagi na prawie dwukrotnie większą prędkość zapisu? W jakich przypadkach zwiększenie prędkości zapisu będzie zauważalne? Chodzi mi o to kiedy ten parametr jest wykorzystywany w praktyce. Dysk ma służyć do pracy w Adobe Premiere Pro i będzie drugim dyskiem. Pierwszy dysk na system i oprogramowanie to zwykły SSD albo CRUCIAL MX500, albo ADATA SU900. Wiadomo, że prędkość odczytu będzie widoczna przy imporcie plików i samej pracy na tych plikach - ale przy większej pojemności dysku ona nie wzrasta. Natomiast co z zapisem, czy to ma jakieś znaczenie? Pytam, bo od tego zależy czy wybiorę

 

  1. SSD 500 GB na system i programy + SSD M.2 NVMe 250 GB do pracy czy
  2. SSD 250 GB na system i programy + SSD M.2 NVMe 500 GB do pracy.
 

Będę wdzięczna za pomoc.

Link to post
Share on other sites

 

Hej,
 
Stoję przed wyborem dysku SSD M.2 NVMe do nowego kompa. Rozważam 3 opcje:
 
  1. ADATA SX8200 PRO
  2. PNY XLR8 CS3030
  3. Corsair MP510
 
...
 
  1. SSD 500 GB na system i programy + SSD M.2 NVMe 250 GB do pracy czy
  2. SSD 250 GB na system i programy + SSD M.2 NVMe 500 GB do pracy.
 
Będę wdzięczna za pomoc.

 

Ja bym wybrał opcję nr. 3 czyli 1TB nvme.

PNY kupisz za cenę o jakieś 100zł drożej niż gdybyś kupił zestaw o pojemności 750GB, masz całościowo szybszy dysk, który nie zwolni jak go zapełnisz do tych 750GB i na okrasę kontroler e12 nie zarzyna kostek (siłą rzeczy lepszych by sprostały nvme) dlatego takie duże tbw (dla 1TB 1665TBW) przy tlc i 5 latach gwarancji.

Edytowane przez anemus
Link to post
Share on other sites

Jak dasz dobremu kontrolerowi 2 x NAND do zapisu, to prędkość zapisu wzrasta x2 :D Bo może równocześnie zapisywać do 2 razy więcej pakietów NAND... 
Oraz pamiętaj, że przy małych pojemnościach, zapis bardzo mocno się na buforze pseudoSLC opiera i może cierpieć wydajność przy większym obciążeniu. 

Co do SSD podanych to :

PNY XLR8 CS3030

Corsair MP510

To prawie identyczne konstrukcje oparte o kontroler Phison E12 + NAND TLC (tylko PNY jest tańszy) 

 

ADATA SX8200 PRO jest gorsza od nich obu. 

Do czego konkretnie będziesz używać tego SSD? duże projekty, jak planujesz zapełnienie? 
SSD będzie zarabiał na siebie, czy nie (bo jak tak, to raczej w samsunga 970 pro można by iść)


Ja bym brał większy SSD do pracy, bo tam się głównie prędkość liczy prawda? 

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi. 

 

Założenie jest takie, żeby posiadać 2 oddzielne dyski SSD. Sama ich pojemność jest drugorzędną sprawą. Na wszelkich forach dotyczących obróbki video (zarówno PL jak i obcojęzycznych) pisze się, że posiadanie oddzielnych dysków SSD znacznie przyspiesza pracę w Premiere Pro. Przy większym budżecie poleca się nawet 3 dyski SSD. Chodzi o rozłożenie: zainstalowanego programu; materiału, na którym obecnie się pracuje; plików cache i innych na różne dyski fizyczne. 

 
Film i artykuł na ten temat:
 
 
 
Do czego będzie służył dysk? Zależy od pojemności. Jeżeli zdecyduję się na mniejszą pojemność (250 GB), to głównie będą tam przechowywane pliki, na których obecnie pracuję w Premiere Pro. Zapełnienie wtedy wtedy nie będzie przekraczać 50-60%. Ale jakie to ma znaczenie przy dobrym dysku NVMe? Jeżeli zdecyduję się na większą pojemność i wezmę mniejszy dysk na system i powiedzmy programy, to na NVMe prócz plików, na których pracuję będzie zapewne wszystko co nie zmieści się na SSD systemowym.
 
Dysk nie będzie na siebie zarabiał, bo montażem video zajmuję się hobbystycznie. Dlatego zależy mi na dobrym stosunku ceny do jakości dysku. 

 

Ja bym brał większy SSD do pracy, bo tam się głównie prędkość liczy prawda? 

 

No i właśnie to jest pytanie. Wg mojej wiedzy prędkość się liczy, ale prędkość odczytu - a ta jest taka sama jak przy dyskach SSD o mniejszej pojemności. Stąd moja wątpliwość czy jest sens kupować większy SSD NVMe.

Edytowane przez silent3b3
Link to post
Share on other sites

Jak dasz dobremu kontrolerowi 2 x NAND do zapisu, to prędkość zapisu wzrasta x2 :D Bo może równocześnie zapisywać do 2 razy więcej pakietów NAND... 

Oraz pamiętaj, że przy małych pojemnościach, zapis bardzo mocno się na buforze pseudoSLC opiera i może cierpieć wydajność przy większym obciążeniu. 

 

Co do SSD podanych to :

PNY XLR8 CS3030

Corsair MP510

To prawie identyczne konstrukcje oparte o kontroler Phison E12 + NAND TLC (tylko PNY jest tańszy) 

 

ADATA SX8200 PRO jest gorsza od nich obu. 

 

Do czego konkretnie będziesz używać tego SSD? duże projekty, jak planujesz zapełnienie? 

SSD będzie zarabiał na siebie, czy nie (bo jak tak, to raczej w samsunga 970 pro można by iść)

Ja bym brał większy SSD do pracy, bo tam się głównie prędkość liczy prawda? 

 

Dlaczego adata jest gorsza od dwóch pozostałych dysków?

W testach sx8200 pro ma jednak lepsze wyniki.

Chodzi o kontroler?

Link to post
Share on other sites
No i właśnie to jest pytanie. Wg mojej wiedzy prędkość się liczy, ale prędkość odczytu - a ta jest taka sama jak przy dyskach SSD o mniejszej pojemności. Stąd moja wątpliwość czy jest sens kupować większy SSD NVMe.

Znaczy, nie jest tak sama, ale masz rację, widocznej różnicy raczej nie będzie przy twoim zastosowaniu, jeśli tylko o Pracy w Adobe Premiere Pro mówimy.

 

 

Chodzi o kontroler?

 tak. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...