Skocz do zawartości

Temat o kartach Nvidia RTX Turing (TU1xx).


Recommended Posts

No dobra tylko przecież 6700k to ani konkurent 2600 ani ten sam okres. Kumpel ma 8400 i dał poniżej 700 zł (650 chyba). Czyli 145 zł więcej niż Ty za 2600. Przy takiej różnicy cen wziąłbym 8400 do gier. Dlaczego? Bo w grach po prostu wypada lepiej i różnica to od kilki do kilkunastu fps (mowa vs 2600X@4.2 GHz). Teraz przy obecnych cenach zakup procka niebieskich zupełnie się nie opłaca (1000zł za 8400?!), ale wcześniej? Wcześniej zakup Ryzena jeśli mieliśmy zamiar na tym grać nie miał sensu skoro za niewiele więcej (8400 v 2600/2600x) lub nawet tyle samo (8600k v 2700) dostajemy wydajniejszy sprzęt.

 

 

Trzymajmy się może realistycznych scenariuszy? Mało który 2700X robi ponad 4.3GHz all core (wiele nawet nie przejdzie powyżej 4.2). Single core większość zatrzymuje się na 4.35Ghz. A w grach i tak dostanie w du**ę od 8400/8500... Jak sam wspomniałeś dostajemy to za 1350 zł a 8600k to przecież 1200zł (obecnie, gdzie przed wzrostem cen można go było dostać za lekko ponad 1000 zł). Gdzie na 8600 zrobienie 5.0 czy nawet 5.1 to żaden problem.

 

Zależy w jakich grach. Nawet takie path of exile korzysta ze wszystkich wątków... gry, które utylizują 1C lub tylko kilka są na wymarciu. W takim Battlefieldzie to np. i5 może pomarzyć o wynikach ryzena. Na pewno 6C12T Ryzen zestarzeje się dużo wolniej od i5 8400. A super różnicy w single core % nie ma aż tak dużej. Jak ktoś gra w 144Hz to Intel będzie tutaj stabilniejszy (taki 8600K po OC) i wygeneruje te klatki. Ale do 4K, QHD czy normalnego grania 60-75Hz nie ma sensu upierać się "tylko Intel do gier" (jakbym słyszał że do pastucha to tylko tdi).

 

i 2700X + 4.5GHz na single core to jest realistyczny scenariusz... każda sztuka osiąga ten wynik... jedyne wymaganie to odpowiednie mobo z blck gen. Chodzi o to że zwiększasz BLCK do maksymalnej wartości, przy której działa jeszcze automatyczne OC wszystkich rdzeni. Osiągasz wtedy ok. ~~4,2-4,3 na wszystkich rdzeniach i 4.5GHz Single. Zaletą jest dość niskie napięcie i temperatury względem klasycznego OC. 

 

Zaraz usłyszę że Ryzen 2700X nie uciągnie 2080Ti albo coś (pomijając scenariusze typu FHD + high refresh). I nie, nie sieję czerwonej propagandy (sam na nVidie wydałem kupę hajsu przez ostatnie lata, np. dwie 980M gdzie koszt jednej to było 3700zł, a potem lapek z 1070 mobilną a wiadome ile sobie nvidia dolicza za mobilność). Ostatnie moje procki to były same intele. Ale nie będę szedł jak ułom w zaparte "to jest super! mam to! to musi być dobre! to jest dobre!". Obstawanie przy tylko jednym wyborze jako jedyny słusznym to... jak zabawa w polityka. Wybrać partię i kij że pół kraju pójdzie z dymem po kadencji.  %-)

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

W jaki sposób ryzen 2600 wystarczy na dłużej skoro już teraz jest w tyle za obecnymi liderami? Kupisz teraz słaby procesor żeby za jakiś czas kupić kolejny słaby procesor który może bedzie miał wydajność obecnie najmocniejszych na rynku? Dla mnie to bez sensu bo i tak wydasz te pieniądze a zawsze bedziesz w tyle.

 

Podałem ci łopatologiczny, rzeczywisty przykład z życia, ale skoro nie rozumiesz wyjaśniam. 

 

i5 8400 ma 6c/6t. W grach wypada na dzień dzisiejszy lepiej od ryzena 2600 6c/12t. Sytuacja można powiedzieć analogiczna do tej jaka miała miejsce lata temu gdy i5 2500k 4c kręcony do 4.6Ghz wypał w grach sporo lepiej od i7 2600 4c/8t ze względu na zegary, które dla tego drugiego wynosiły 3.8Ghz w trybie turbo.  Dzisiaj w wielu grach tam gdzie osiem wątków i7 2600 spokojnie jeszcze pozwala komfortowo pograć gołe 4 rdzenie 2500k nie dają już często rady, nawet po srogim OC. Przykładem takich gier są nowe części Battlefield'a gdzie w multi i5 zalicza mocne dropy FPS'u a i7 nie. 

 

Stąd wniosek, że ryzen 2600 jest bardziej przyszłościowy w długiej perspektywie - ze względu na to, że mimo słabszych wyników tam gdzie liczy się mocniejszy rdzeń będzie mógł rozwinąć skrzydła gdy tych rdzeni wykorzystywane będzie więcej. A będzie. I nie ma co zaprzeczać i opowiadać o tym, że w grach do końca świata będzie liczył się jeden mocny rdzeń. Posiadacze 7700k też tak pisali, a generację później połowę tańszy sześciordzeniowy 8400 osiągał w testach gier podobne wyniki do kręconych 7700k. 

Link to post
Share on other sites

wojciechu ja nigdy nie pisałem o  i5 8400, dla mnie to to samo drewno co r2600, pomyliłeś rozmówcę. 

Wyjaśniam o co mi chodzi, lepiej kupić procka 8700k.9700k,9900k  niż ryzena bo procek na starcie jest w plecy z wydajnością i ta przepaść się bedzie tylko pogłębiać (nowe tytuły coraz większe zapotrzebowanie na wydajność ), więc kupisz za 1300 r2700 żeby np: za rok kupić jakiś kolejny R który pewnie dopiero bedzie doganiał 9900k, czyli żeby osiągnąć taką samą wydajność wydasz finalnie tyle samo kasy, do tego czasu intel znów wyskoczy z liderem wydajności itd itd. A możesz kupić od razu procka i cieszyć się tym od razu.

Edytowane przez r1023
Link to post
Share on other sites

2700X + 4.5GHz na single core to jest realistyczny scenariusz... każda sztuka osiąga ten wynik... jedyne wymaganie to odpowiednie mobo z blck gen.

No chciałbym zobaczyć każdą sztukę robiąca 4.5GHz single core... Wiele zatrzymuje się niewiele wyżej niż all core. Z tym all core to też szału nie ma bo kumplowi już druga sztuka 2700x ma problemy z dobiciem do 4.2GHz all core. Zresztą silicon lottery podawało statystyki, tylko top 32% było w stanie osiągnąć 4.2.

 

W takim Battlefieldzie to np. i5 może pomarzyć o wynikach ryzena. Na pewno 6C12T Ryzen zestarzeje się dużo wolniej od i5 8400

Widziałem kilka testów i się nie zgodzę. W BF5 2600X wypada gorzej niż 8400 czy 7700 zarówno w DX11 jak i DX12. W innych grach dobrze korzystających z wielu rdzeni również 8400 wypada lepiej lub na tym samym poziomie. Skoro już teraz widać że 2600X brakuje mocy to cudów nie będzie w przyszłości. I nie ma tu z mojej strony żadnego zaparcia że "bo niebieski najlepszy" tylko patrząc realistyczne jaki powód (przed skokiem cen, bo przy obecnych cenach to już pisałem że nie warto) miał ktokolwiek aby brać 2600 do gier i normalnego domowego użytku skoro (patrząc po historii cen) 50zl drożej był wydajniejszy 8400 a 8600k jest tańszy niż 2700? Edytowane przez kubas246
Link to post
Share on other sites

@up Należy tylko pamiętać, że dylemat nie sprowadzał się do prostego "dołożyć 50zł do 8400 czy brać ryzena 2600?" bo dochodziła jeszcze do tego kwestia płyty gdzie pod intela najtańsze rozsądne płyty wspierające szybki ram (z370) to był koszt na poziomie 450zł, a rozsądną, budżetową płytę pod ryzena można było kupić już za 300-350zł - gdzie przy intelu za te pieniądze dostawało się skrajną biedę w postaci h310.

Link to post
Share on other sites

W sumie jak już gadamy o procesorach :) muszę wymienić platformę bo w grach lubiących moc procesora zdarza się mojej karcie srogo nudzić miejscami....

 

Czy 9700K + ta płyta:

 

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-mag-z390-tomahawk-4142445/?gclid=CjwKCAiAlvnfBRA1EiwAVOEgfN7NE4Kq_vj-FcF-StlcnpZWsaQRFKxjrRrQdELmbTMpOWSlEa2A8hoCjQ8QAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

 

i te pamięci :

 

https://www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjaws-v-ddr4-2x8gb-3200mhz-cl16-f4-3200c16d-16gvkb-788195/

 

to będzie sensowne połączenie? Chyba nie ma sensu szarpać się na 9900K tylko pod gry co????

Link to post
Share on other sites

W sumie jak już gadamy o procesorach :) muszę wymienić platformę bo w grach lubiących moc procesora zdarza się mojej karcie srogo nudzić miejscami....

 

Czy 9700K + ta płyta:

 

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-mag-z390-tomahawk-4142445/?gclid=CjwKCAiAlvnfBRA1EiwAVOEgfN7NE4Kq_vj-FcF-StlcnpZWsaQRFKxjrRrQdELmbTMpOWSlEa2A8hoCjQ8QAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

 

i te pamięci :

 

https://www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjaws-v-ddr4-2x8gb-3200mhz-cl16-f4-3200c16d-16gvkb-788195/

 

to będzie sensowne połączenie? Chyba nie ma sensu szarpać się na 9900K tylko pod gry co????

 

Powiem szczerze, że 9900K przyciąga osiągami ale szkoda kasy pod same gry. Procek 9700K to dobry wybór, tym bardziej, że ma lutowany IHS więc można spokojnie wodne chłodzenie założyć bez konieczności skalpowania, chodź ma tylko 8 wątków. Dobrze się kręci. Płyta bardzo fajna ale będzie trzeba zrobić aktualizację BIOS'u, pamięci też ok. Ja zrobiłem błąd i kupiłem Predatory 2400 MHz :(

Według mnie to sensowne połączenie.

Link to post
Share on other sites

Myślisz że na starcie konieczny będzie zaraz update BIOS'u? Dlaczego? Mogą być jakieś problemy?

 

Nigdy tego nie robiłem, ale w sumie operacja na otwartym sercu to to nie jest :) Najwyżej uwalę płytę :)

 

Swoje Predatory spróbuj podkręcić - może na 3000 pójdą ...

 

Edit - skłamałem - musiałęm przynajmniej raz to zrobić żeby na obecnej płycie posadzić Hasswella refresh :) Nie taki diabeł straszny.

Edytowane przez joker5513
Link to post
Share on other sites

Gdzieś czytałem, że płyta obsługuje 8 generację procesorów a 9700K po aktualizacji BIOS'u, w sklepie powiedzieli, że obsługuje bez aktualizacji a jak składałem ostatnio przyjaciółce kompa właśnie z tą płytą i cepkiem i niestety musiałem aktualizować BIOS.Aktualizacja nie jest problemem, pobierasz sobie programik MSI Live Update i za jego pomocą aktualizujesz BIOS. Tutaj masz filmik https://www.youtube.com/watch?v=Elk-fq4d2OQ. Składałem ostatnio przyjaciółce kompa właśnie z tą płytą i cepkiem i niestety musiałem aktualizować BIOS.


Myślisz że na starcie konieczny będzie zaraz update BIOS'u? Dlaczego? Mogą być jakieś problemy?

 

Nigdy tego nie robiłem, ale w sumie operacja na otwartym sercu to to nie jest :) Najwyżej uwalę płytę :)

 

Swoje Predatory spróbuj podkręcić - może na 3000 pójdą ...

 

Edit - skłamałem - musiałęm przynajmniej raz to zrobić żeby na obecnej płycie posadzić Hasswella refresh :) Nie taki diabeł straszny.

 

Dokładnie, jest to łatwa czynność. Chyba przysiądę i je podkręcę.

Edytowane przez Gryphus
Link to post
Share on other sites

W sumie jak już gadamy o procesorach :) muszę wymienić platformę bo w grach lubiących moc procesora zdarza się mojej karcie srogo nudzić miejscami....

 

Czy 9700K + ta płyta:

 

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-mag-z390-tomahawk-4142445/?gclid=CjwKCAiAlvnfBRA1EiwAVOEgfN7NE4Kq_vj-FcF-StlcnpZWsaQRFKxjrRrQdELmbTMpOWSlEa2A8hoCjQ8QAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

 

i te pamięci :

 

https://www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjaws-v-ddr4-2x8gb-3200mhz-cl16-f4-3200c16d-16gvkb-788195/

 

to będzie sensowne połączenie? Chyba nie ma sensu szarpać się na 9900K tylko pod gry co????

 

 

 

 

procek i pamięci spoko ale płytę lepiej asrocka extreme 4 a z msi w podobnej cenie gaming edge ac.

Edytowane przez r1023
Link to post
Share on other sites

Również osobiście bym poszedł w Z390 Extreme4.

Ramy ok. Szybszych nie warto przy tych różnicach w cenie (3200Mhz CL16 - 650 a za CL15 już 850 :D)

 

Swoją drogą czekam na stanowisko LG US w kwestii fuckupu z ich strony który kosztował mnie 2 GPU (stąd ta uwaga wpasowuje się w temat). Ciekawe co powiedzą, bo zapewniali że są bardzo przejęci tym problemem.

Edytowane przez kubas246
Link to post
Share on other sites

@gryphus jeżeli nie planuje palić sekcji i procka oc to raczej noctua albo dark rock 4 pro aio są głośne a wykrecony 9700k na 4.9Ghz w sam raz z rtx 2080ti w 4k szczerze mówiąc wystarcza mu nawet stockowe ustawienia i nie będzie wąskiego gardła

Tak, Noctua albo Dark Rock ale myślałem o chłodzeniu złożonym przez siebie a nie AIO, które faktycznie są głośne.

Wybaczcie koledzy ale spytam się tutaj, jaką płytę byście polecali pod mój procek 7700K? Już mam dość tego Gigabyte, dwa razy był w serwisie teraz znowu zaczyna fiksować. Chyba mnie trafi z tą płytą. Zawiodłem się na Gigabyte.

Link to post
Share on other sites

ASRock od dłuższego czasu robi świetne mobo. Ostatnimi czasy gdy znajomym składam kompy i konfigi w 1/2 przypadków ląduje tam ASRock. 

 

Co do chłodzenia wodnego to AiO lepiej olać. Jedyne rozsądne na papierze to Silentloop (full copper), który ma jednak parę wad... zapowietrza się jak diabli i pompka potrafi umrzeć nawet pomimo stałego podłączenia do 12v (nie wolno regulować napięcia, ma być stałe).

Customowy loop byłby o tyle dobry że możnaby upchać CPU + GPU pod jedną porządną chłodnicą. Dorwać np. Black Ice® NEMESIS® GTR™ 360 (pojemność termiczna z 1900-2000W) i spokojnie wytrzyma nawet 9900K + jednego RTX 2080Ti pozwalając na OC. Druga chłodnica zwiększa już mocno koszt (złączki + koszt zakupu chłodnicy) a zaoferuje "tylko" "kilka" stopni na GPU (imho nie tyle by było to warte).

 

EKWB już ma cała paletę bloków dla RTX'ów, więc lajt. :) 

Link to post
Share on other sites

Bardzo dobry loop dla CPU + GPU na 1 chłodnicy można złożyć już za około 350-400 euro. I mówie o takim przyszłościowym.
 

Z elementów, które można kupić używane to głównie chłodnica i blok cpu (można rozmontować i wyczyścić + wymienić oring jeżeli są wątpliwości).

 

GTX'y jak i RTX'y bardzo ładnie osiągają wysoki i stabilny boost clock na LC.

Link to post
Share on other sites

To prawda że karty nvidii lecą na lc wysoko, szczerze mówiąc nie myślałem na początku o lc bo takto wziąłbym kartę fe a nie dopłacał to topowych modeli 1080ti z cichym i wydajnym chłodzeniem

U mnie to jeszcze doszedł by koszt obudowy bo w meshify c tg customa nie zrobię

Edytowane przez Liber25
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...