Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach Intel


Recommended Posts

6 godzin temu, Rebelmind napisał:

Potrafi wypaść poniżej poniomu 7800X3D 

W grach to on nawet na pełnej k... znaczy mocy nie raz i nie dwa dostawał bęcki od trójwymiarowego Ryszarda za polowe ceny. Ładnie się ten Incel bawi. 

Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, Rebelmind napisał:

Test Intel Baseline

No ale jak teraz podobno intel zaprzecza, że jakkolwiek zalecał baseline jako tryb domyśłny.

To jak to w tym w końcu jest? Czy to nie jest tryb ala "fail-safe"?

 

Nie mniej jednak coś trochę przekombinowali, bo żeby to samowolka producentów płyt główych? no nie wiem.

Link to post
Share on other sites

Na płytach z uboższą sekcją zasilania producent podawał w liście oficjalnie wspieranych CPU modele o wyższych TDP ale z ZASTRZEŻENIEM limitu mocy (tylko opis w tabelce), podczas gdy kompatybilne Biosy na ustawieniach domyślnych puszczały CPU o wiele wyżej. Po czasie zaczęły się u ludzi pojawiać niestabilności oraz degradacja CPU. Miało to miejsce bez jakiegokolwiek OC czy w ogóle innej manualnej interwencji użytkownika. Intel zrzuca winę na AiB, bo to oni wydają przecież Biosy; AiB mówią że to Intel bo to niebiescy te Biosy zatwierdzają. A wszystko to po to wycisnąć ile się da z już i tak na max wyżyłowanego CPU. 

  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Instalował ktoś te nowe biosy ? Właśnie widzę że do mojej płyty się pojawiał.

- Version 18.03[Beta] Optimize bios default for 13&14th Gen K SKU by Intel recommended setting.

Mam manualnie zrobiony OC i UV, nie powinno to chyba wpłynąć na wydajność mojej i5?

 

 

Zrzut ekranu 2024-05-29 113208.png

Link to post
Share on other sites
Teraz, joker5513 napisał:

W departamencie CPU też jesteś rekordzistą świata w overclockingu przez obniżanie zegarów?

Ty nigdy tego nie pojmiesz, twoje IQ na to nie pozwoli. XD 

Edytowane przez Kawabonga
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
17 godzin temu, Kawabonga napisał:

Mam manualnie zrobiony OC i UV, nie powinno to chyba wpłynąć na wydajność mojej i5?

Z logiki tego zdania wynika, że chcesz się upewnić czy "manualnie zrobione OC i UV" nie powinny wpłynąć na wydajność Twojej i5. Mam wrażenie, że nie o to chciałeś zapytać, bo manualne OC+UV prawdopodobie zrobiłeś świadomie, w wiadomym celu ;)

 

Olej nowe Biosy, bo w Twoim przypadku nic nie zmienią. Jeśli jednak zdecydujesz się na update to proponuję zapisać profile OC za jakimś USB, bo update firmware zazwyczaj kasuje wszystko. 

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Rebelmind napisał:

Z logiki tego zdania wynika, że chcesz się upewnić czy "manualnie zrobione OC i UV" nie powinny wpłynąć na wydajność Twojej i5. Mam wrażenie, że nie o to chciałeś zapytać, bo manualne OC+UV prawdopodobie zrobiłeś świadomie, w wiadomym celu ;)

 

 

 

Nie poprawiaj go on i tak wie lepiej :D . Dziwne że dał posta bez info o tym że ma najlepszą karte graficzna na świecie. Licze ze wróci i zedytuje posta :D

  • Haha 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nowe biosy potrafią sporo namieszać w już dobrze działającej konfiguracji, dlatego ja mam zasadę, że jeżeli wszystko działa jak powinno i nie ma jakiś krytycznych poprawek bezpieczeństwa, to biosu nie ruszam. 

 

 

Czasem to po prostu jest loteria, kumpel w pracy ma 13700K + ASUS TUF z690 i tam to potrzeba było się trochę namęczyć by to w ogóle stabilnie pracowało. To stockowo nie chciało działać stabilnie. Ja z kolei mam Z790 Aorusa + 14700K i drobny UV -> to po prostu działa cudownie, kulturalnie, chłodno i stabilnie. U AMD jest podobnie, ostatnio po prostu mam wrażenie, że wszystko wychodzi jakoś niedopracowane, takie bez testowania. Procek po wyjęciu z opakowania i wsadzeniu w płytę powinien działać zgodnie z oficjalną specyfikacją. Po to jest oficjalna specyfikacja i ustawienia defaultowe. Tak często nie jest i jest to do du*y.

Link to post
Share on other sites

@Rebelmind

Niestety na płytach asrocka nie da się zapiać profilu ustawień biosu i wykorzystać go z nowym biosem. Po wgraniu nowego wszystko wraca do ustawień defualtowych. Mam zrobione oc i uv procka, tylko zastanawiam się czy pomimo tego wydajność może spaść. Nie zagłębiałem się jeszcze  jakie ustawienia  Intel narzuca w tych nowych biosach producentom płyt. Wydaję mi się że jeśli i tak ustawiam wszystko manualnie to nie powinno wpłynąć to na wydajność ?

Edytowane przez Kawabonga
Link to post
Share on other sites

Jeśli działa stabilnie po UV to ja bym nie ruszał. Jeśli chcesz się upewnić czy jest BZ to po prostu raz na jakiś czas zapuszczasz tę samą wypalarkę na kwadrans i patrzysz czy się sypie. 

Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, Rebelmind napisał:

Jeśli działa stabilnie po UV to ja bym nie ruszał. Jeśli chcesz się upewnić czy jest BZ to po prostu raz na jakiś czas zapuszczasz tę samą wypalarkę na kwadrans i patrzysz czy się sypie. 

Ze stabilnością nie ma problemu , zawsze można jakieś korekty zrobić. Zresztą często jest tak że na jednym biosie uv i oc działa stabilnie na danym ustawieniu, a na drugim, nowym biosie można zejść jeszcze z napięciem. Mnie tylko zastanawia czy te nowe ustawienia proponowane przez intela nie wpłyną na stabilność. Może się okazać że jakiś parametr zmienią i będę się głowił czemu mi moje stare ustawienia nie działają XD  

Link to post
Share on other sites

Zawsze tak się może stać, nawet jak tylko "Naprawią" jakąś funkcję. Ja miałem problem z trybami oszczędzania energii dla PCI-E. Jeżeli masz manualnie ustawioną stabilną maszynę, to biosu bym nie ruszał.

Link to post
Share on other sites

Najgorsze jest to że następne biosy będą już zawierały te poprawki intela. Ale tak czytam co tam intel sugeruje, to tak naprawdę tylko chyba zmiany limitów mocy.

Mój cpu i tak po manualnym oc i uv nie bierze więcej niż 120W-130W w benchmarkach, nie korzystam z predefiniowanych żadnych ustawień.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Asrock szybko zareagował na sugestie intela , jest już nowy bios :).

Za to lubię płyty Asrocka , potrafią po kilku latach wydać nawet nowy bios.

Tak było z Z390 gdy chyba jako pierwsi dodali wsparcie "C.A.M. (Clever Access Memory)"

Pierwszy bios 2018 , ostatni 2021.

 

18.04 2024/6/17

1. Add Intel 12th /13th Core processor to support Intel Application Optimization (APO).
2. Optimize BIOS default for 13&14th Gen K SKU by Intel recommended settings.
3. Update Intel Microcode.
4. Improve memory compatibility.

Link to post
Share on other sites

Intel Core Ultra 200 ... teraz to będzie dopiero rozczarowanie, bo jak to porównać z i7 ? No przecież i7 jest zawsze lepszy od jakiegoś paździerzowego i5. Stąd ta popularność i7 2600 w komputerach gamingowych na allegro, a teraz jakiś Ultra 200 wprowadzi zamieszanie. Jak mainstream za jakieś 2 do 5 lat zacznie łączyć kropki, że już teraz procesory "i7" są stare, to wydarzy się dramat na allegro. Nowe komputery gamingowe nie będą już miały procesora i7 tylko zaczną montować core 2600, który jak wiadomo lepszy od core 200 czy tam core 300. 

Link to post
Share on other sites

Proste

 

12900k - grzały się

13900k - przegrzewały się

14900k - paliły się

15900k - gorzej już być nie może

 

Więc musieli zmienić nazwę aby wprowadzić nowe wady.  

  • Lubię to 2
  • Haha 4
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Fajnie, płyty za 4 - 7 tyś zł otrzymają lepszą ramkę, a płyty dla biedaków będą dalej wyginały procki -.-" Bo gniazdo za drogie by wszystkie płyty mogły mieć to samo. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...