Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach Intel


Recommended Posts

Co przekłada się na jakieś 15% wydajności. Dłubię w tym trzeci tydzień, męczę różnych ludzi na forach i wychodzi ewidentnie, że mój poprzedni mobas nie chciał się dogadać z Raptorem. Zobaczymy jutro, czy z winy mobasa czy Raptora. 

Link to post
Share on other sites
37 minut temu, Rebelmind napisał:

Co przekłada się na jakieś 15% wydajności. Dłubię w tym trzeci tydzień, męczę różnych ludzi na forach i wychodzi ewidentnie, że mój poprzedni mobas nie chciał się dogadać z Raptorem. Zobaczymy jutro, czy z winy mobasa czy Raptora. 

 

co kupiłeś za mobo ? Zrób porównanie 12700k vs 13600k :)

Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, Artok napisał:

Też jesteście zaskoczeni ceną 1099 zł? 

Dlaczego zaskoczeni? Deko taniej niż 12600k, podobna wydajność ale nie podkręcisz / nie dopieścisz Ramem. Poniżej 1ooo będzie król w tańszych zestawach. 

 

4 godziny temu, joker5513 napisał:

Chociaż i tak nie mój segment zaintereswoania :)

Tak jak Ci pisałem: będziesz robił OC? 13600kf + dobra płyta; nie będzie OC? 13500 + B660. Zobaczysz w testach co 13500 robi z 9900k - i to za jakie pieniądze! - i przestaniesz marudzić o 13700k. Poza tym i7 Raptor bez sensu do gier only. Lepszy krzem niż 13600k, podkręcisz wyżej? No nie. 13700k nie ma absolutnie żadnego sensu do gier przy wysokości dopłaty względem i5, tak samo jak jego "przyszłościowość" leży, bo i tak jeśli 14600k wejdzie na Z690 to rozjedzie tegoż 13700k w grach zapewne. 

Link to post
Share on other sites

Jakby komuś umknęło to na ITH jest klasa materiał: 13900k z DDR5 vs DDR4 w grach, z wykorzystaniem mega popularnych obecnie kości (Viper Venom 5600 cl40 oraz Viper Steel 3733 cl17). 

 

https://ithardware.pl/testyirecenzje/ddr4_vs_ddr5_test_recenzja_opinia-24912-5.html

 

Oba komplety się świetnie kręcą, dociśnięte również timingi. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

TLDR: DDR4 sobie wciąż doskonale radzi, w niektórych grach doganiając lub wyprzedzając DDR5. Jak ktoś ma fajne pamięci to nie ma sensu na siłę dopłacać do nowszego standardu na tą chwilę. Niektóre gry jak CP2077 jednak są wyjątkami od reguły.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

13500 już u mnie. Wczoraj porobiłem testy jak się sprawuje Raptorek w malutkiej, 3L obudowie z Noctuą L9i. Tak jak czytałem w necie, płyty ustawiają strasznie wysokie napięcie (u mnie 1,25V) przez co puszczenie Cinebencha skutkowało dobiciem do 100*C i throttlingiem.

r23.jpg

 

Chwila zabawy i zejście do 1,05V obniżyła znacząco temperatury i podbiła ciut wynik (proc praktycznie cały czas chodził 4,5/3,5GHz all core względem 4,2-4,3/3,5GHz).

 

r23_4.jpg

  • Lubię to 5
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, kubbak napisał:

13500 już u mnie. Wczoraj porobiłem testy jak się sprawuje Raptorek w malutkiej, 3L obudowie z Noctuą L9i. Tak jak czytałem w necie, płyty ustawiają strasznie wysokie napięcie (u mnie 1,25V) przez co puszczenie Cinebencha skutkowało dobiciem do 100*C i throttlingiem.

r23.jpg

 

Chwila zabawy i zejście do 1,05V obniżyła znacząco temperatury i podbiła ciut wynik (proc praktycznie cały czas chodził 4,5/3,5GHz all core względem 4,2-4,3/3,5GHz).

 

r23_4.jpg


13500 100C, jak 7900 siedzi na 40C? Co tu się stało?

Link to post
Share on other sites
58 minut temu, wrobel_krk napisał:

Jaka tam płyta siedzi, jakaś z690 itx?

Zgaduję, że Asus H610-i Plus, lub Asrock - c'nie @kubbak? 15W to kurde mała różnica, ponad 140W w syntetyku ofc to i tak sporo... Tyle że senior (o ile dobrze pamiętam) nie gra za często w CB R23.

 

Piękny maluszek <3

 

Wrzucisz pełną specke? 

Link to post
Share on other sites

@Rebelmind Aj faktycznie peak 155W ale przy throttloingu na 1.25V pobór wahał się między 130-135W, po zejściu do 1.05V 118-125W (peak był bodaj 130W) więc różnica byłaby wyższa gdyby temp nie była problemem.

 

Pełna spec:

CPU: i5 13500

MOBO: Asus Strix B660-I

RAM: Kingston Fury 32GB 5600MHz Cl36

SSD: Kingston KC3000 1TB

Case: In Win Chopin Pro

Cooler: Noctua L9i-17xx Chromax.Black+foam

OS: W11 Home

 

Mobo i buda nie są ze sobą do końca kompatybilne ale cytując klasyka, jak się popieści to się zmieści.

 

Godzinę temu, wrobel_krk napisał:

mocy co Threadripper

Nie wiem jak pierwsza gen TR (od której w CB23 i5 ma wyższy wynik) ale 5950 ma pod 300W peak z tego co wiem.

  • Lubię to 1
  • Dzięki 2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...