Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach Intel


Recommended Posts

9 minut temu, joker5513 napisał:

3 geny na jednej podstawce - toż to Inteloski rekord chyba będzie? :) :menda:

Socket 775 był wspierany przez 5 lat na przeróżnych architekturach od jednowątkowego Pentiuma 4 aż po Core2 Quad/Extreme, a po lekkim modzie przyjmował też Xeony z s.771 ;) Co ciekawe był to też ostatni okres przed erą Ryzenów kiedy AMD stanowiło poważną konkurencję, przypadek?

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, r1023 napisał:

a co za fun miec nowy procek i dziesięcioletnią płytę, wydaje mi sie raz na te 2 lub 3 gen mozna ten procesor z płytą wymienić.

Wiesz, płyty rzadko mają wpływ na wydajność (pomijając AM5, które jest mega zależne od ramu, a płyty potrafią zajechać timingu ramu), a nie kosztują teraz 200 czy 500zł. Więc o ile płyta ma zgodny socket i nie ma wyjątkowej sytuacji, nie ma po co nowej płyty.

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

W czasach nowożytnych był jeden Socket, który oficjalnie przetrwał kilka (>2) generacji CPU: AM4. Jeśli Intel łaskawie umożliwi mi wrzucenie 14. gen na moją Z690 (zgodność podstawki) oraz to odpali cokolwiek więcej niż czarny ekran (zgodność biosu) to będzie święto lasu. Przypomnę, że ten sam intel w jeszcze nie tak zabytkowym Socket H4 (LGA1151) - pomimo zgodności podstawki - bez mrugnięcia okiem zarżnął nie mające nawet roku płyty Z290 (pomijam ten promil czarodziejów, którym udało się na tym kawę uruchomić, chociaż to tym bardziej działa na niekorzyść niebieskich) 

15 godzin temu, r1023 napisał:

a co za fun miec nowy procek i dziesięcioletnią płytę, wydaje mi sie raz na te 2 lub 3 gen mozna ten procesor z płytą wymienić.

No nie mów mi, że jest 14700k okaże się koksem na miarę 12700k ale będzie działał tylko na płytach serii 700 to wymienisz mobo... 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Rebelmind napisał:

 

No nie mów mi, że jest 14700k okaże się koksem na miarę 12700k ale będzie działał tylko na płytach serii 700 to wymienisz mobo... 

 

Raczej szału sie nie spodziewam jezeli to będzie tylko refresh raptora. Do Metora z chęcią wymienie.

 

18 godzin temu, mirai99 napisał:

Wiesz, płyty rzadko mają wpływ na wydajność (pomijając AM5, które jest mega zależne od ramu, a płyty potrafią zajechać timingu ramu), a nie kosztują teraz 200 czy 500zł. Więc o ile płyta ma zgodny socket i nie ma wyjątkowej sytuacji, nie ma po co nowej płyty.

wiem ale mają zapewniają nowe opcje, nowsze wersje wifi/bt/usb/pcie/ szybszych pamięci itd do tego lepsze sekcje zasilania itd. nie mówie o wymienianiu co gen ale co te dwie trzy gen wole miec nowe mobo.

 

Link to post
Share on other sites

@Up Dokładnie! I dlatego też uważam, że nawet posiadacz 12600k niespecjalnie ma powód żeby kupować 13600k (gry), do czego doszedłem po fakcie i pewnie sam wróciłbym do i5 gdyby nie trafiła się okazja na i7.

 

Z tego samo powodu (~ludzie 'holdujący' na odblokowanych Alderach) myślę, że Intel złamie się i pozwoli puścić 14.gen na płytach serii 600. W najgorszym wypadku będzie cyrk w postaci "ok, damy wsparcie dla starszych płyt ale tylko serii 700" oraz Intel szybciutko się zreflektuje, że jednak praktycznie nikt tego nie kupuje (bo mało ludzi na płytach 700) 

Link to post
Share on other sites

Trzeba sobie zadać pytanie: co oni mogą dołożyć odświeżonym Raptorom? Taktowanie wyższe o 200 MHz, odrobinę niższe napięcie? Takie usprawnienia są możliwe w obrębie tej samej architektury, bo przecież nie zjadają na niższy proces technologiczny.

Link to post
Share on other sites



Nowy Xeon robi robotę. I serio na tej samej płycie (może nie HPowskiej proprietary :P) można serię 2400 wsadzić, podobno. Ten sam chipset, ten sam socket.



Nawet 5000W chłodzenia przemysłowych laserów nie jest w stanie opanować 13900K...

Link to post
Share on other sites
18 godzin temu, lukasz272015 napisał:

Jaka karta graficzna max do i5 10400 z pamięciami 2666 mhz 4x4 gb aktualnie mam rtx 3060ti gaming oc z trzema wyntylatorami monitor 1440p lenovo 165hz warto wsadzić tu np rtx 3080, ti do tych pamięci ?

 

Możesz spróbować ale procek już będzie ograniczał kartę. A pamięci to i tak zmień bo to jest taki trochę hamulec ręczny zaciągnięty.

 

 

Edytowane przez r1023
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Mam takie spostrzeżenie odnośnie gry COD MW2 sezon.2

Wcześniej było 90-100fps (sezon.1) 

Obecnie jest 60 w 4k.

I teraz.

Pierwszy sezon zużycie procesora 15-20% 

Drugi sezon zużycie CPU. 47-55% 

Mapy jakby ładniejsze, ale skąd nagle taki skok obciążenia ?

 

Czy faktycznie kawał dobrej roboty, czy też sztuczne obciążenie sprzętu żeby zmusić użytkownika do wymiany na nowy ? 

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...