Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam serdecznie!

Posiadam komputer z monitorem fullHD LG 24MP59G. Chciałbym dokupić kilka rzeczy, tak aby móc komfortowo oglądać najnowsze filmy blu-ray z dźwiękiem przestrzennym 5.1 i poczuć się jak w kinie :) Czy jeśli kupię napęd blu-ray do komputera, do tego głośniki w standardzie 5.1 to w zupełności wystarczy do takiego amatorskiego kina domowego? Czy muszę kupić również amplituner i czy w ogóle taki zestaw ma prawo działać?

 

Czy do komputera jest potrzebna karta dźwiękowa czy ta dostępna na płycie Gigabyte Z370 HD3 w zupełności wystarczy?

 

Wiem że na takim małym monitorze nie można mówić o komfortowym oglądaniu filmów ale w przyszłości przestawię się na telewizor lub większy monitor 21:9, a ten zestaw jest tylko tymczasowy :)

 

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi!

Link to post
Share on other sites

IMHO szkoda kasy, bo efekty z tego będą żadne.
Po pierwsze rozmiar monitora będzie warunkował oglądanie filmów z niedużej odległości.
Zatem w jaki sposób ustawisz głośniki (mniemam, że komputerowe), aby zgodnie ze sztuką mieć układ 5.1?
 

Cała zabawa polega na takim ustawieniu, aby widz (słuchacz) znalazł się w centrum "akcji"
http://kinoplay.pl/gfx/1291559578.9263.gif

Przechodziłem podobne dylematy lata wstecz. W tym czasie zmieniłem 2 zestawy (elektronika + głośniki) KD z prawdziwego zdarzenia, przechodząc za każdym razem na poziom wyższy. ZAWSZE czuć było różnicę.
Zaczynałem od zestawu głośników podłogowych za +/- 3,5 tyś. i amplitunera ~2,5 tyś.

 

Obecnie oprócz amplitunera i zestawu głośników posiadam jeszcze wzmacniacz (końcówkę mocy) "wspomagającą" kolumny frontowe. Całość gra na 25m2 z TV 50" i szczerze powiem Ci, że ekran mógłby mieć 85-100".

Edytowane przez canonierka
Link to post
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedzi :) A jeżeli chodzi o zestaw kina domowego to jaki przykładowy byście polecili, który można podłączyć do komputera? Niedługo planuję kupić duży telewizor i tymczasowo podłączyłbym je do kompa aby nie nudzić się wieczorami :)

Nie ma gotowej odpowiedzi.

Każdy ma inne preferencje. Dlatego po pierwsze musisz określić budżet a następnie posłuchać zestawów.

Osobiście odradzam zestawy "marketowe" typu plastikowe popierdziółki... To już lepiej kupić dobry soundbar.

Co do kompa. Możesz go wykorzystać do magazynowania i streamingu plików, ale czy to sensowne?

Za chwilę zacznie Ci przeszkadzać hałas generowany przez włączony komp, ew. przycięcia związane z niewydolną siecią, etc.

 

Link to post
Share on other sites

Kolego zależy jaki będzie to projektor i czy użyjesz do niego specjalnego ekranu bo na gołą ścianę to tak średnio no chyba, że uprzednio przygotowałeś ją pod kino domowe ;). W mojej opinii będzie lepiej niż na tv ale tylko w ciemnym pomieszczeniu.

Link to post
Share on other sites

Co do ściany, jeśli jest gładka (gładź, regips) i bez pęknięć, możesz ją pomalować dedykowaną farbą projekcyjną (np. Screen Goo)
Co do samego pomieszczenia. Wrażenie będzie jak odpowiednio wyeliminujesz źródła światła z zewnątrz (rolety lub zasłony), inaczej tak jak pisał @Szarik - efekt będzie tylko w nocy.

Ew. pomyśl o ekranie zwijanym. W dzień, do oglądania TV - telewizor; Do kina domowego rozwijany przed TV ekran.
Kolejna kwestia - rzutnik. Nie każdy zrobi efekt WOW (poza przekątną ekranu :)

Link to post
Share on other sites

Bez podanego budżetu nawet nie wiadomo w co celujesz i co da się za to zrobić.
Na początku mowa o 5.1 do integry na mobo więc inwestycja za 500 - 1500 zł

Ostanie posty już są o projektorze i ekranie + system audio czyli wydatek w okolicach 10.000 zł

Edytowane przez 4mp3hR
Link to post
Share on other sites

Ja sobie niedawno kupiłem Optomę HD 29 Darbee i ekran elektryczny (107 cali). Koszt niecałe 4000. Efekt świetny,nawet przy prześwitujących zasłonach. W tym momencie mogę tylko mówić o efektach,bo jak się będzie technicznie sprawował (awarie),trzeba trochę poczekać...

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Jak się pojawił temat projektora, 'specjalne' ściany, itp., to trochę wyjaśnię, o co chodzi z projektorem, bo już kilka lat używam (aktualnie drugi model) i można to zrobić zdecydowanie prościej z bardzo dobrym efektem.

 

Po pierwsze trzeba mieć miejsce, tak żeby siedzieć dokładnie na przeciwko. Nie trochę z boku, nie pod kątem (z telewizorem tak można), ale na przeciwko. 

 

Po drugie trzeba na coś rzucić obraz. Ekrany w cenie <1000 zł można od razu wyrzucić, dobry kosztuje tyle co projektor (3-4k). Ekranu można użyć tylko awaryjnie - jak nie dysponujemy odpowiednią ścianą (zachodzi na nią okno, drzwi, regał, cokolwiek). Dobrze wygładzona i wyszlifowana ściana, pokryta normalną białą farbą matową (najlepiej latex, bo łatwo usunąć zabrudzenia) daje bardzo dobry obraz. Specjalne farby też mogą być, ale na pewno nie są konieczne, jak to niektórzy chcą przekonywać. Pewnie się naczytali, że jak ktoś sobie robi w willi specjalna salę do filmów to i zrobi specjalną farbę, ale czy chcecie mieć w mieszkaniu szary prostokąt na ścianie?

 

Po trzecie dźwięk, ale tu jest jedno słuszne rozwiązanie - amplituner i w zależności od gustu - 5.0, 5.1, 7.1. Do amplitunera na wejście wpinamy komputer, konsolę, telewizję, chromecasta i cokolwiek innego, wyjście idzie na projektor. Jak ktoś bardzo chce, to może kupić amplituner z 2 wyjściami i podłączyć projektor i telewizor.

 

Po czwarte - wybór projektora. Jasność nie więcej niż 2500 lumenów. Jak kupicie projektor mocny projektor do prezentacji to w domu będzie was razić, a jak zjedziecie z jasnością to zniszczycie kolory. A na białej ścianie, z nominalnej odległości, taki 2200 lumenów musi być w trybie eco i dodatkowo minimalnie ściemniony, żeby nie raził.

 

Ważny też jest rozmiar obrazu. Większość modeli z odległości 3-5 metrów da obraz nie większy niż 100", więc jeśli nie macie bardzo dużego pokoju to warto pomyśleć o krótki rzucie (ale niekoniecznie ultrakrótkim, takim dostawianym do ściany) i zrobić sobie 120 lub więcej cali z 3 metrów.

 

No i na koniec rozdzielczość - nie ma co schodzić poniżej fullhd, a 4k na własną odpowiedzialność - jeśli ktoś chce testować na sobie 4k uzyskane z chipa fullhd, rzucającego 4 oddzielne ćwiartki obrazu, to proszę bardzo. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ładnie i konkretnie to napisałeś. Jedno mnie trochę dziwi. Ja mam ekran zwijany https://www.euro.com.pl/akcesoria-do-projektorow-multimedialnych/art-el-f119-16-9.bhtml i naprawdę spisuje się świetnie.  

 

Z tymi ekranami to jest tak, że pod względem światła powierzchnię mają lepszą, ale od źle przygotowanej ściany, natomiast jakakolwiek nierówność na ekranie rozwijanym (w tanich nagminne) powoduje, że ruchomy obraz na tej nierówności wygląda dramatycznie. I nie mówię tu o filmie, ale o zwykłym przewijaniu tekstu na stronie, które 'wyskakuje' na nierównościach ekranu.

 

Tak więc ekran jest dobry, gdy musimy coś przykryć albo nasza druga połowa woli fioletowe ściany i nie da się przekonać do białego. Inaczej lepiej na ścianie. No i jeszcze jeden mankament - większość ekranów jest mała i ma jeszcze mocno drażniącą czarną obwódkę.

 

I żeby nie było - zamówiłem kiedyś ekran, powiesiłem, potestowałem z 1,5h i go zwinąłem, bo myślałem że się lepiej sprawdzi od ściany, a było gorzej. I 500 zł (nawet coś więcej z transportem) poszło się paść.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...