Skocz do zawartości

Komputer włącza się i uruchamia się sam ponownie


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez wsde,

Recommended Posts

Witam,
 

Wysprzątałem wczoraj komputer z kurzu, komputer normalnie działał, przez pomyłkę monitor został podpięty do portu HDMI w płycie głównej, włączyłem dziś Wiedźmina 3 i gra się cięła (jakby komputer działał na zintegrowanej grafice od intela), nie wiedziałem o co chodzi, więc zainstalowałem program MSI Afterburner i w menu OSD ustawiłem to co pokazuje ten gość.
 



Chciałem po prostu sprawdzić jaka jest temperatura na karcie, ale temperatura była normalna i coś mnie pikło, żeby popatrzyć na tył komputera i okazało się, że kabel HDMI przez pomyłkę nie został wpięty do karty graficznej GTX 1070, tylko do HDMI płyty głównej i zmieniłem podpięcie kabla i włączyłem W3 i gra działała płynnie, dosłownie ponad minutę gra była włączona i zaczęło czuć taki smrud jakiegoś przygrzania i skatowałem się i od razu wyłączyłem komputer. Backplate karty był dość ciepły, radiator od procka też, cały sprzęt ostygł i odpiąłem później radiator i pasta na procku była po prostu zagrzana dość dobrze, okazało się też, że przez pomyłkę nie podpiąłem wentylatora od procka do białego gniazda, wentylator nie działał wczoraj podczas normalnego korzystania z komputera i przez ten czas, jak gra była włączona. Nałożyłem nową pastę, ale teraz po włączeniu komputera po paru sekundach uruchamia się sam ponownie. Kilka igiełek na sokecie było wygiętych, w serwisie komputerowym pod mikroskopem je wyprostowali, ale stwierdzili, że brakuje dwóch igiełek. Nie wiem naprawdę, co się stało, czy płyta główna się spaliła, czy coś z procesorem i7-4790K, czy coś z kartą... (gtx 1070 działa w innym komputerze) tak jak napisałem ponad minutę tylko gra była włączona i zaczęło być czuć przygrzaniem. Monitor nie ma zasilania od komputera i nie wczytuje się bios ani na podpięciu do płyty głównej HDMI ani do GTXa. Może coś w płycie głównej się pomieszało. Proszę o pomoc, bo nie wiem co mam robić.

 

 

Może przestawiło się początkowe wyjście wyświetlania, o którym tutaj była kiedyś moja dyskusja.

Edytowane przez wsde
Link to post
Share on other sites

Tak, miałem taki przypadek z asusem P8P67 Deluxe i i5 2500K kilka lat temu. Przy wymianie chłodzenia na Fortisa uszkodził mi się socket, tylko jeden pin co ciekawe. Komputer uruchamiał się bez obrazu i to tylko, gdy nie było podłączone zasilanie 8pin procesora.

Są serwisy, które naprawiają gniazda procesora przez przelutowanie nowego. Kwestia tylko opłacalności naprawy.

Przez niepodłączone chłodzenie proc mógł dostać w kość, ale pierwszorzędna sprawa to socket w tym momencie.

Link to post
Share on other sites

Zadzwonię jutro do Gigabyte i zobaczę co mi powiedzą. Znalazłem też serwis, który naprawia płyty główne i też tam zadzwonię i dowiem się co i jak. A jak sprawdzić to, czy nie spalił się procesor? Możliwe to jest, żeby się spalił?

Edytowane przez wsde
Link to post
Share on other sites

Może, ale nie musi stracić tego potencjału? Chodzi mi o to, że mogło się tak zrobić lub i nie? A może wyciągnę baterię na parę minut z płyty głównej? Może bios się przyciął od tego błędu.

Edytowane przez wsde
Link to post
Share on other sites

Komputer resetuje się sam, jak wpięta jest kość pamięci ram do pierwszego lub drugiego slotu od strony radiatora, czyli: DDR3_4 (czarny), DDR3_2 (szary).
 

Pierwszy czarny slot od strony radiatora DDR3_4 (czarny) nigdy w góle nie był używany, ponieważ radiator jest dość duży i nie dałoby się wpiąć tam kości ram. Dwie kości RAM zawsze były wpięte do dwóch szarych slotów DDR3_1 i DDR3_2. Posiadam dwie kości ram po 4 GB, kości są sprawne, działają pojedynczo w jednym szarym DDR3_1 lub w jedym czarnym slocie DDR3_3.

Baterię z płyty głównej wyciągnąłem na 30 minut.
 

Może zmieniło się napięcie w biosie odnośnie pamięci i coś tutaj nie gra? Jeśli spaliłoby się gniazdo od pamięci RAM to zapewne kość ram też by się spaliła.  Sam już nie wiem.  :/ Sloty na pamięć w ogóle można wymienić?

Jakich ustawień mam zrobić screeny w biosie?

Proszę o pomoc.

Edytowane przez wsde
Link to post
Share on other sites

Napisałem wiadomość do Gigabyte Polska i będę widział co mi odpowiedzą.
 

Tutaj podobna sytuacja jest opisana.

 

Przyniosłem też swoje ramy (Te same, czyli g.skill tridentx) włożyliśmy wszystkie do od slotu 1 do 4 i komputer również nie odpalał. Coś jest nie tak skoro 4x 4 GB tez nie działa. Ogólnie jakich ramów w slot 3 i 4 bym nie włożył, to komputer włączy się na 5 sekund i wyłączy. Nie mam pojęcia co jest nie tak. Działają jedynie 2 pierwsze sloty, jak włożę jakieś ramy do 3 albo 4, to kaplica.

 

A na ile one są ustawione?
Spróbuj ustawić 1333 na 9-9-9-24 i 1.5V wystartuj, wyłącz, dołóż pozostałe.
bios najnowszy?

 

Ramy są ustawione na 2400 mhz cl 10 i 1.65v. Działają stabilnie na 1 i 2 slocie (Windows normalnie widzi 8 GB pamięci)
Jak włożę jakąkolwiek kość do 3 albo 4 slotu, to komp w ogóle nie wstaje. Tzn. włączy się na 3 sekundy i wyłączy.
Edytowane przez wsde
Link to post
Share on other sites

Sam pisałeś że brakuje 2 pinów a kilka jest wykrzywionych. Obstawiam ze któreś z nich odpowiadają za kontroler pamięci bo sam kiedyś przerabiałem temat ze działały tylko 2 sloty z 4. Ustawienia RAMu raczej nie mają nic do rzeczy jeśli płyta jest uszkodzona

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...
  • Rozwiązanie
Napisano (edytowane)

Jaka jest różnica w wydajności, jeśli ramy są wpięte w dual lub single? Niestety tylko dwa sloty na pamięć ram po naprawie płyty działają i ramy mogą pracować tylko w single w dwóch różnych slotach.

Edytowane przez wsde
Link to post
Share on other sites

Witam.

 

Jeżeli brakuje 2 pinów w sockecie cpu to nic nie zrobisz. Naprawa się nie opłaca,gwarancja nie obejmuje takich mechanicznych usterek a pc nie będzie działał prawidłowo. Najprostrze i najpewniejsze rozwiązanie to wymiana płyty głównej.

 

Raz w życiu pracując w serwisie spotkałem się z wygiętym pinem przy lga1155 g860 ale tam udało mi się delikatnie go naprostować.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Płytę główną wysłałem do A&D SERWIS Europejskie Centrum Serwisowe i otrzymałem informację:
 

Szanowni Państwo,
 
Informujemy, że naprawa dostarczonego przez Państwa sprzętu Płyta główna Gigabyte GA-Z97X-UD3H nr.ser. 142100027725 z umowy serwisowej numer **** została zakończona. Wykonaliśmy następujące czynności serwisowe: Wymiana socketu płyta będzie działać prawidłowo tylko na slotach DDR3-4 i DDR3-2 slot 3 i 1 są nie aktywne wyniku przepalenia ścieżki wewnątrz laminatu dq61.


I zapytałem się Gigabyte co o tym sądzą i odpisali mi:
 

DQ61 jest to jedna z linii adresowych łączących gniazdo procesora ze złączem DDR. Tą linią nie idą tak duże napięcia/prądy, aby linia mogła się sama spalić (przesyłane są tylko dane). Przypuszczam, że przy wymianie gniazda procesora został uszkodzony punkt lutowniczy lub przegrzany został laminat (przegrzano przelotkę).
Serwis Gigabyte nie podejmuje się poprawiania po nieudanych naprawach po innych serwisach.

 
Człowiek z Gigabyte stwierdził, że u nich coś takiego się zdarza, ale bardzo rzadko, żałuję, że nie wysłałem tej płyty do Gigabyte, może im udałoby się w pełni naprawić. Niestety w tym serwisie naprawili dwa sloty na ram, a dwa pozostałe zepsuli.

Edytowane przez wsde
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...