Skocz do zawartości

Thermaltake Tower 900


Recommended Posts

Mam już praktycznie wszystkie części, rozmieściłem je w obudowie, zainstalowałem chłodnice i rozpocząłem składanie.

 

Pierwszy problem. Jak ustawić wlot wody w górnym deklu combo pompy Thermaltake?

 

29e142b2eefe73fd.jpg

 

Sprawdziłem jak to się dokręca po zamianie zbiorników między pompami i widać że to zależy od gwintu w obudowie pompy (tego w który wchodzi dolna część zbiornika).

Przychodzi mi do głowy tylko podłożenie czegoś pod uszczelkę od dolnej części zbiornika, tak aby skrócić gwint i metodą prób i błędów dobrać odpowiedni kąt. Ktoś ma na to swój patent?

Edytowane przez Pan Kierownik
Link to post
Share on other sites

Masz dwa gwinty w rezerwuarze, wyreguluj na nich, nie muszą być skręcone do oporu, szczególnie górny Możesz też próbować zmieniać tuby. Nikt ci nie powie jak to zrobić, dopóki nie weźmie tego do ręki. Równie dobrze można obrócić całość o 90 stopni i na wyjściu dać złączę 90, pytanie na ile to będzie widoczne i zaburzające estetykę. Można zamówić jeszcze jeden komplet, dobrać parę i zwrócić ten niepasujący. Możliwości jest wiele. 

 

ps. teraz dopiero się zaczyna zabawa :) 

Link to post
Share on other sites

Zabawa jest znakomita, szczególnie przy wyginaniu rurek. Dawno nie majsterkowałem i potrzebowałem właśnie takiej rozrywki :-).
Kilka zdjęć z obecnego etapu budowy.

 

7829b9c946845a7f.jpg

 

1bf888d17fe0ef47.jpg

 

ecf8f793d37cd19c.jpg

 

 

I pytanie dotyczące złączki 16mm do sztywnej rurki. O ile złączki w elastycznym wężu trzymają się po dokręceniu tak że aby wyrwać rurkę trzeba naprawdę bardzo dużej siły to złączkę przy sztywnej rurce można zdjęć z rurki w miarę łatwo. to tak ma być?
W komplecie ze złączką są dwie identyczne uszczelki. Użycie jednej jest widoczne na zdjęciu, a do czego ta druga? Na siłę można ją wcisnąć na zewnętrzny gwint ale to chyba nie o to chodzi?

 

2f24be9e80c38b73.jpg

Link to post
Share on other sites

1. Czy chłodnica ma wyróżniony IN oraz OUT? Jedyne co widzę mogłoby mieć wpływ przy zmianie wlotu i wylotu to pozycja korka odpowietrzającego.

 

2. Zaraz za pompą znajduje się kostka rozgałęziająca na 3 wyloty. Od spodu siedzi termometr, do góry rurka do karty graficznej a trzeci wylot przeznaczyłem na spust wody.
Wszystko widać na zdjęciu.
 

820df860371792fc.jpg

 

W obecnej postaci, w rurce od spustu będzie 'martwa' strefa ponieważ dopiero na jej końcu jest zawór do którego podłączę sobie elastyczny wąż. Czy taka martwa strefa ma negatywny wpływ na ciśnienie cieczy? Tym bardziej że znajduje się zaraz za pompą. Mogę umieścić zawór od razu za rozgałęziaczem ale nie chciałem tego robić ze względów estetycznych.

 

A może jest lepsze miejsce na spust? Najniższe miejsce w układzie to zawór przy chłodnicy.

 

c5ba70d5a6d3495d.jpg

Link to post
Share on other sites

Tzn powiem inaczej, Ja bym wolał takie rozwiązanie, ale decyzja należy do Ciebie. Pompką się nie przejmuj d5 ma ogromny zapas mocy.

 

Takie rozwiązanie ma więcej zalet niż wad. Będzie więcej miejsca bo wąż spustowy dokręcę tylko gdy będę tego potrzebował. Poza tym nie podoba mi się ta 'martwa' strefa z cieczą, która nie krąży w układzie.

A teraz pytanie do mających doświadczenie przy konstruowaniu LC ze sztywnych rurek.

W zasadzie dopiero w trakcie uświadomiłem sobie że konstrukcja na sztywnych rurkach powinna mieć zawsze dwa punkty podparcia tak aby rurka nie wyskoczyła pod wpływem ciśnienia ze złączki. Swoją konstrukcję dodatkowo usztywniłem łącząc ze sobą dwa wskaźniki przepływu (oczywiście rurka między nimi jest zablokowana) i tym samym większość konstrukcji podpiera się na GPU, CPU i trójniku z pompy. Mimo tego w moim LC jest taki jeden słaby punkt co do którego mam obawy (zaznaczony niebieską strzałką). Mogę wykonać cały odcinek ze sztywniejszej rurki PMMA (zastępując także kolanko 90st. rurką) ale to i tak chyba nie rozwiązuje problemu. Dodatkowo, trójnik na pompie jest obrotowy więc cała może się przechylić w prawo i jeszcze łatwiej wyskoczyć ze złączki pod lewym wskaźnikiem przepływu.

 

5da90d38f2e81d93.jpg

 

W pokazowej konstrukcji TT takich punktów jest kilka (na czerwono) i jakoś to działa. No to jak w końcu?

 

08b372aaf4df2b2d.jpg

 

bbcd7cfd92ceb727.jpg

Edytowane przez Pan Kierownik
Link to post
Share on other sites

Złączki masz skręcane, więc ciśnienie nie wyrwie połączenia - przynajmniej nie spotkałem się z czymś takim. Jakbyś nie miał skręcanych to też bym się obawiał, ale jak już wspomniałem nigdy mi nic nie wyrwało :)

 

One są skręcane ale siła potrzebna żeby wyrwać rurkę jest nieporównywalnie mniejsza od tej, której trzeba użyć przy złączkach do węża 12/16.

Link to post
Share on other sites

No to jest jasne, sam ostatnio próbowałem ściągnąć wąż z takiej złączki już po odkręceniu - ni h**... W przypadku hard tube wychodzą one o wiele łatwiej w porównaniu do zwykłych węży - to normalne. Dla pewności sprawdź sobie czy na pewno uszczelki są na miejscu i powinno być git :)

Link to post
Share on other sites

No to jest jasne, sam ostatnio próbowałem ściągnąć wąż z takiej złączki już po odkręceniu - ni h**... W przypadku hard tube wychodzą one o wiele łatwiej w porównaniu do zwykłych węży - to normalne. Dla pewności sprawdź sobie czy na pewno uszczelki są na miejscu i powinno być git :)

 

Nie mam doświadczenia więc i nie mam żadnego punktu odniesienia, ogólnie to się jakoś trzyma. Od biedy jeszcze mogę zrobić podpórkę w miejscu kolanka, choć estetycznie to będzie straszne.

Link to post
Share on other sites

Będą pokazywać dobrze, bo z tego ci pisał Kierownik to połączenie jest ślepe. Ot po prostu dziwnie to wygląda 

 

Problemu już nie ma. Zmieniła się koncepcja, rozmontowałem wszystko i robię zupełnie inaczej :-).

Nowa koncepcja opiera się na puszczeniu wszystkich rurek przez jeden przepust między komorami obudowy tak aby by podświetlone przez wentylator na dole. Dodatkowo ma być zachowany wyraźny podział na lewą (GPU) i prawą (CPU) część obudowy, każda z nich będzie miała też inny kolor cieczy.

Pozostało wymyślić drogę do rezerwuarów i za kilka dni pierwsze zalanie wodą destylowaną..

 

5fd09fab2044c9c1.jpg

 

ffe6c092d42d5824.jpg

 

19bdeed0e19cf1a0.jpg

 

7fc09cee352c4a71.jpg

 

e7fa75d7470132ba.jpg

 

0ba6d0d9945d7004.jpg

 

cfe523b1acdaf18a.jpg

 

183f99f72a0359f6.jpg

 

P.S

Opalarka za 40zł z Castoramy cały czas działa :-)

Link to post
Share on other sites

Będą pokazywać dobrze, bo z tego ci pisał Kierownik to połączenie jest ślepe. Ot po prostu dziwnie to wygląda 

 

Po co dawać tam gwint, skoro jest ślepe? To nie jest czasem tak, że są dwie możliwości ustawienia wyjścia- albo jedna albo druga?

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Po co dawać tam gwint, skoro jest ślepe? To nie jest czasem tak, że są dwie możliwości ustawienia wyjścia- albo jedna albo druga?

 

Ślepe było bo połączyłem wypełnioną rurką. Fabrycznie nie jest ślepe, przepływomierz może również pełnić funkcję kolanka 90 st.

Gotowe, zaraz to zalewam.

Nastąpiła kolejna zmiana koncepcji, z pewnością to już ostatnia w najbliższym czasie bo rurki się skończyły :).

 

30df6adac644b132.jpg

 

dc56a88a2e8bde0c.jpg

 

f99dae144b4da984.jpg

 

Znalazłem tez odpowiednie miejsce dla wskaźników przepływu.

 

4d95ac2a8d78e249.jpg

 

1dc9f193c99c2423.jpg

 

Widać tez zawór do którego mam przygotowaną elastyczną rurkę w razie potrzeby wylania cieczy z układu. Oczywiście jest to symetryczne tzn. z obu stron i dla każdej pętli jest osobny wskaźnik i zawór.

 

Ogólnie efekt nie jest tragiczny, choć porywanie się na symetrię było karkołomnym zadaniem i nie wyszło to tak jak chciałem.

 

Nie podobają mi się dwie rzeczy:

1. Brak symetrii.

2. Kolejność elementów w układzie. chciałem aby z pompy ciecz szła bezpośrednio do GPU / CPU, teraz jest odwrotnie.

 

Zamówiłem rurki PETG i dwie sztuki PMMA dla porównania i muszę powiedzieć że te drugie wyglądają trochę lepiej. Są bardziej przezroczyste ale to widać dopiero przy podświetleniu, najbardziej UV. W dziennym świetle różnicy między rurkami nie widać żadnej. Odradzam robienie z nich czegokolwiek niż prostych odcinków połączonych złączkami bo są nieprzyjemne w obróbce, wymagają wyższej temperatury, łatwo je zniszczyć (pojawiają się pęcherzyki przy zbyt wysokiej temperaturze) i w ogóle zrobienie czegoś więcej niż kąta 45st wymaga ogromnej cierpliwości.

 

Docelowo będą dwa kolory płynu, osobno dla każdej pętli. Najpierw to musi trochę pochodzić na destylowanej. Zamówię tez nową partię rurek od chińczyków i pomyślę jak poprawić wygląd.

Czytałem że co kilka miesięcy należy odkręcić na chwilę korek na rezerwuarze żeby wyrównać ciśnienie układu.

Jak działa korek wyrównujący ciśnienie na rezerwuarze? Jakoś automatycznie?

http://www.thermaltake.com/products-model.aspx?id=C_00003021

Kilka nowych zdjęć z działającego komputera.

 

e3d1a569c3edee80.jpg

 

20b7be63a255c7d5.jpg

 

932258cb1746a429.jpg

 

f326ef32671b832c.jpg

 

abd9c4b87cf7a70c.jpg

Do ostatecznego efektu brakuje kilku rzeczy.

 

1. Rezerwuary będą dwa razy wyższe.

2. Ciecz będzie miała żółto-zielony kolor dla GPU i niebieski dla CPU. W ten sam sposób będą też podświetlone wentylatory.

3. Blok wodny GPU i CPU będą miały zamontowane diody 3mm (twin).

Edytowane przez Pan Kierownik
Link to post
Share on other sites

Hooly shit o.O Wygląda przekozacko!! Ja bym nie dawał wyższych rezerwuarów, będą za bardzo zwracały na siebie uwagę. Teraz jest optymalnie IMO :)

 

Szczerze mówiąc to też jestem zaskoczony że na zwykłej wodzie destylowanej to tak dobrze wygląda. Rurki PETG robią się lekko matowe w świetle UV i stąd taki dobry efekt. Jak ciekawostkę dodam że pionowa rurka z prawego rezerwuaru jest z PMMA i wyraźnie widać że znacznie bardziej przezroczysta. Akurat w tym przypadku to wada a nie zaleta. Brakuje podświetlenia bloku wodnego CPU i GPU ale już diody zamówione.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...