Skocz do zawartości

"Sterownik graficzny przestał działać ale odzyskał sprawność"


Recommended Posts

Jako iż jest to mój pierwszy post na forum (bywam tu od czasu do czasu, ale dopiero założyłem konto) chciałbym się od razu przywitać, tak więc witam! :)

 

Przechodząc do sedna sprawy.

Od jakiegoś czasu borykam się z problemem widocznym w tytule.

Próbowałem chyba wszystkiego, szukałem w google, na forum, youtube...

Proszę o indywidualną pomoc bo samemu już nie daję rady.

 

Mój PC:

https://zapodaj.net/6bedc0209df16.png.html

 

Problem występuję w każdej grze, fortnite, battlefield 1 (wcześniej dało radę grać mp na najniższych i małych mapach, kampania bez żadnych problemów), transfever, a nawet metin2 o_O

Odinstalowywałem sterowniki programem w trybie awaryjnym, instalowałem najnowsze stery jak i starsze wersje.

Robiłem 3 razy pełny format, windows 7 64 x2 i windows 10 64, na każdym to samo.

Próbowałem też z tym wpisem do rejestru, nic nie pomogło.

Ogólnie planuję zakup nowego PC lecz trochę może mi to zająć, poza tym mam kupca na tego PC ale nie chce sprzedawać uszkodzonego.

 

Wyczyściłem też całego blaszaka od środka z kurzu itp

 

 

Ogólnie problem pojawia się w każdej grze, robi się czarny ekran, zamyka grę i pojawią się ten komunikat. Tylko w metin2 nie wyłącza gry.

 

Zapewne o czymś zapomniałem za co z góry przepraszam.

 

Proszę o pomoc i pozdrawiam

 

 

Link to post
Share on other sites

Proszę:

https://zapodaj.net/b89380dc95f29.png.html

I mam dość głupie pytanie. Gdzie podłączyć kartę graficzną? Bo coś kojarzę że miałem kiedyś w slocie 1 (screen niżej), ale podczas czyszczenia pc zmieniłem na slot niżej bo zmieniłem kabel hdmi na który kolidował z obudową i nie mogłem go podłączyć dlatego dałem niżej. Może właśnie o to chodzi? Tylko że jak przekładam kartę do slotu 1 to mi jej nie czyta.

 

https://zapodaj.net/5f088020213ae.jpg.html

Link to post
Share on other sites

Slot niżej pracuje w trybie PCI express x4, a slot jak nazywasz 1 w trybie PCI express x16 więc wniosek co do wydajności i być może problemu sterowników nasuwa się sam.

 

Tylko że jak przekładam kartę do slotu 1 to mi jej nie czyta.

  Zresetuj bios zworką na płycie, i dopiero wtedy przełóż kartę do slotu wyżej. Oczywiście wszystko wykonujesz przy odłączonym zasilaniu PC.

 

Zworka jest tu https://i.imgur.com/kid6mDd.jpg   , a w manualu płyty gł. str 1-29

Edytowane przez lonialomax
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zworki brak. Zresetowałem za pomocą wyjęcia baterii. Karty nadal nie wykrywa. Obecnie muszę korzystać z integry :/


 

 

Zworka jest tu https://i.imgur.com/kid6mDd.jpg   , a w manualu płyty gł. str 1-29

 

Kartę graficzną mam mieć całkowicie odłączoną? Czy w tym pcie 16? Sterowniki usunąć czy zostawić?

Link to post
Share on other sites

Tak. W tym pcie 4 działa normalnie pomijając błąd ze sterownikiem

OK po kilku próbach na tym pci-e 16 również karta działa normalnie. Problem ze sterownikiem jednak pozostał :/

W HWiNFO64 pokazuje mi gtx'a jako GPU1 oraz integre jako GPU0.

Wcześniej nie pokazywało integry. Może gry są teraz uruchamiane na tej integrze stąd ten błąd? HDMI mam jednak podpięte do gtx'a...

Ehh ja już tracę wiarę -,-

Link to post
Share on other sites
HDMI mam jednak podpięte do gtx'a...

Jak karta zewnętrzna nie ma podłączonego wyjścia HDMI czy DVI, a wyjście masz podłączone do karty zintegrowanej to działa tylko karta zintegrowana. Podłącz wyjście GTX- a do monitora a odłącz zintegrowaną. Powinna działać tylko karta zewnętrzna.

Edytowane przez lonialomax
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jak karta zewnętrzna nie ma podłączonego wyjścia HDMI czy DVI, a wyjście masz podłączone do karty zintegrowanej to działa tylko karta zintegrowana. Podłącz wyjście GTX- a do monitora a odłącz zintegrowaną. Powinna działać tylko karta zewnętrzna.

Mam podłączone do gtx'a. Zauważyłem też że musze kilkukrotnie resetować pc aby gtx załapał :/

Działam dalej. Może najlepiej będzie jak dokładnie opiszę co robię.

Wyłączam zasilanie.

Odłączam hdmi od gtx'a

Odłączam gtx'a od zasilania oraz wyjmuję ze slotu

Wyjmuję baterię 3v od biosu

Czekam 5min

Wkładam z powrotem baterię

Wkładam gtx'a do pcie 16, podłączam go do zasilania

Podłączam hdmi do gtx

Włączam PC

I teraz zależy od szczęścia, albo wykryje gtx albo nie. Przeważnie nie :/

Jak już wykryje to i tak jako gpu0 jest integra a gpu1 gtx...

W takim stanie nadal występuje błąd ze sterownikiem

Link to post
Share on other sites
Na PEG nie widzi karty

Najwyraźniej jest jakiś problem ze slotem PCI express x16. Przedmuchaj slot sprężonym powietrzem i o ile to będzie możliwe przejrzyj slot przy dobrym oświetleniu czy któryś ze styków w slocie nie jest pod krzywiony. 

Edytowane przez lonialomax
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tak zrobię, lecz nie mam sprężonego powietrza :/ najbardziej mnie dziwi że raz na kilka nascie prób widzi tą kartę. Pewnie będzie tak jak piszesz że slot zabrudzony, bo jak czyscilem blaszaka to nie zwróciłem na to uwagi a brudu było więcej niż uchodz.. nie ważne, idę działać i dam znać jaki efekt

Edit//
Ok, przedmuchalem, wyczyscilem patyczkami do uszu ze zmywaczem do paznokci. Nadal to samo, tak jak by nie było gtx.. wszystkie styki wyglądają ok, w slocie też wszystko wygląda ok. Nie widzę by coś było uszkodzone. Już nie wiem co robić :/ sprawdzilbym z inną kartą ale nie mam do żadnej dostępu, nie mam nawet od kogo pożyczyć. Ale karta chyba sprawna skoro na tym x4 dziala normalnie. A moze format by cos pomogl? Nie wiem

Edit2//

Udało mi się po X próbach uruchomić GTXa na pcie x16.

 

Tu kilka screenów:

https://imgur.com/a/X4Qaw

 

Jak widać na screenach nadal gpu0 to integra a gpu1 to gtx...

 

Sensors:

https://imgur.com/a/tsIRP

Edytowane przez ZZenu
Link to post
Share on other sites

 

 

nadal gpu0 to integra a gpu1 to gtx...
Tak jak pisałem przy ustawieniu opcji w biosie na Auto zawsze tak będzie wyświetlane. Zintegrowana zawsze będzie pierwsza. Przestaw na PEG, a zintegrowaną wyłącz, wtedy będzie widoczna tylko GTX 650. Włącz w GPU-z Render Test i dopiero sprawdź parametry karty w zakładce Sensors. Widocznie czyszczenie coś dało.  
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tak jak pisałem przy ustawieniu opcji w biosie na Auto zawsze tak będzie wyświetlane. Zintegrowana zawsze będzie pierwsza. Przestaw na PEG, a zintegrowaną wyłącz, wtedy będzie widoczna tylko GTX 650. Włącz w GPU-z Render Test i dopiero sprawdź parametry karty w zakładce Sensors. Widocznie czyszczenie coś dało.  

Tak, dało ale do ponownego uruchomienia systemu... Znowu nie widzi gtx :/

A gdzie dokładnie mam wyłączyć tą zintegrowaną? Bo coś znałeźć nie mogę tego "auto". Mam ustawione PEG, ale co dalej? Ten bios jest "z kursorem", w google znalazłem tylko bios "w starym stylu".

Link to post
Share on other sites

Komunikat "sterownik nvlddmkm przestał działać ale odzyskał sprawność" w 90% świadczy o uszkodzeniu karty graficznej. Skieruj komputer na diagnozę lub sam zobacz czy wywala przy większym obciążeniu. Najprawdopodobniej karta utrzyma starsze gry na niższych detalach.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jeszcze jedna rzecz. Powiedz na jakim systemie teraz jesteś 7 czy 10 ? Bios masz zaktualizowany ,a jeśli tak to pod 7 czy 10 ? Czy przy win10 masz wgrane wszystkie aktualizacje systemu (dokładnie wszystkie) ? Podaj symbol biosu..

Edytowane przez jarrino
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...