Skocz do zawartości

Komputer zacina/zamraża się...


Recommended Posts

Witam,
     Komputer mało lub wcale nieobciążony zadaniami po kilku-, kilkunastu- godzinach używania nagle zacina/zamraża się. Nie reaguje mysz, klawiatura (żaden klawisz ani kombinacja klawiszy np. Ctrl+Alt+Delete), reset działa dopiero po 3-4 naciśnięciach. W dzienniku zdarzeń Windows w zakładkach: System, Aplikacja, Zdarzenia administr. - czysto. Minidump w katalogu Windows sie nie utworzył. Problem jest ewidentnie sprzętowy. Rozebrałem komp. na części, przeczyściłem ponownie styki, zrobiłem clear CMOS zworką, BIOS aktualny tj. ver. 3.40, RAM w wartości nominalnej (sloty 1 i 3), pasta na CPU zmieniona. Artefaktów na monitorze nie ma. Post Code nie wyświetla błędów na płycie.
I nadal w nieregularnych odstępach czasu zacina się.  Driver Verifier Manager pokazuje " No unsigned drivers have been found." Dane zestawu w sygnaturce. Testy OCCT-CPU zrobiłem: http://pokazywarka.pl/wrh0ko/ i mam prośbę o weryfikację czy OK?

Edytowane przez Marqvs
Link to post
Share on other sites

Trudno weryfikować wyniki programu, który nie ogarnia jeszcze najnowszych chipsetów. Uruchom HWiNFO z apletu Sensors, a potem daj obciążenie PC nawet w OCCT, ale z zakładki Power Supply. Prawidłowe wskazania parametrów będą w HWiNFO. Czy instalowałeś ostatnią aktualizację zbiorczą?

Link to post
Share on other sites

Test CPU FurMark  Zdjęcia

GPU jutro zrobię.


test GPU Integra Fur Mark Zdjęcia

 

To co zwróciło moją uwagę w teście CPU to nienaturalnie wysoka temperatura na czujniku AUXTIN1 max. 124 st. C. Ale nie potrafię go zlokalizować. Czy to nie jest jakiś błąd programu?

Edytowane przez Marqvs
Link to post
Share on other sites

Ta temperatura 124st. może być spowodowana błędem w relacji czujnik-program. Dla pewności sprawdź jeszcze jakie temperatury podaje bios. Przez dotknięcie możesz sprawdzić temperaturę chipsetu. Zachowaj ostrożność i przed tą czynnością odprowadź z ciała ewentualne ładunki elektrostatyczne (dotknij się np. grzejnika). W odczytach HWiNFO wszystkie parametry są w normie. Do wyłapania przyczyny tych zacięć możesz jeszcze uruchomić w HWiNFO- Sensors opcję Logging Start (na dole okna Sensors ikona edytora tekstu z plusem). Zminimalizuj i używaj PC jak zawsze. Po wystąpieniu objawów i resecie log powinien się zapisać w Excelu.

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Mialem podobne objawy. Zainstalowalem Hard Disk Sentinel, a program sam poinformowal, ze jest problem ze zlączem Sata, w moim przypadku przy dysku Wysłane z mojego ST25i przy użyciu tapatalk 4.4.2

 Przeanalizuję Twoją poradę wkrótce. Dzięki:)

Link to post
Share on other sites

@lonialomax  -Sprawdzałem Dziennik - nic nie ma w czasie gdy występuje błąd. RAM chodzi w XMP. Plextool-a użyję w wolnym czasie.

 

@huberty - CPU - nie mam teraz możliwości podmiany

 

Przeanalizowałem jeszcze raz i zauważyłem, że te freezy występują gdy gra np. AIMP lub program do TV (DVB-T), więc zaktualizowałem sterownik Realteka 2.81 (poprzedni zainstal. był z 2015r.) i na razie nic się nie dzieje. Jeśli problem znowu wystąpi będę sprawdzał dalej wg Waszych sugestii.

Dzięki.


Analiza Plextoolem i Hard Disk Sentinel - wykazała, że kondycja dysku jest doskonała i brak błędów.

 

Niestety zamrażanie wróciło choć już rzadziej. Postawiłem Win10 na nowo na wyczyszczonym dysku SSD. Wszystkie stery ze strony producenta, BIOS najnowszy, wtyczki podociskane, poczyszczone złącza. Przeanalizowałem jeszcze raz dzienniki zdarzeń przed i po reinstalacji Win10 i zauważyłem pewną rzecz, otóż zamrażanie komputera występuje _po_ tym, jak pojawia się błąd: "Sterownik ekranu igfx przestał odpowiadać, ale odzyskał sprawność." Nie od razu ale po jakimś czasie.Nie wiem czy na pewno jedno z drugim ma coś wspólnego ale jest to sugestia by skupić uwagę na zintegrowanej grafie HD, tyle tylko,że integry rzadko się psują...


Testy OCCT 4.4.2 a) GPU oraz b) PSU: 

a) Zdjęcia

b) Zdjęcia

Edytowane przez Marqvs
Link to post
Share on other sites

Freez to błąd sprzętowy przy błędach sterowników, oprogramowania reset powinien pomóc tu nie pomaga. Co sugeruje błędy procesora, płyty głównej, grafiki, dysku, bądź zasilania. Przegrzewanie CPU można wykluczyć ale wygięcia pinów podstawki LGA już nie. Tak może się objawiać również niekompatybilność sprzętowa(konflikt z dyskiem SSD). Rozmontuj Swój zestaw i sprawdź podstawkę CPU. Postaw system na HDD.   

Edytowane przez gepardmak
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@lonialomax - Właśnie wróciłem do starszego sterownika 15.40.12 (beta) sugerując się odpowiedzią #3 kogoś od Intela: https://communities.intel.com/thread/95893 .Problem z tą integrą ma sporo osób. Zobaczymy jak będzie chodzić na starym sterze.

Wkurzające jest tylko to, że WU na siłę ściąga aktualny ster i próbuje go instalować. Jak nie urok to sraczka.:(

 

@gepardmak Płytę mam od roku, problemy dopiero od 3 m-cy a proc. wyciągałem niedawno i wszystkie piny dobre.Będę jeszcze analizował SSD (HDD nie mam) i w wolnym czasie MemTest.

 

Link to post
Share on other sites

Starszy sterownik do GPU nie pomógł. Freezuje nadal.

MemTest - 2 kości - testowane po jednej: 1 cykl - bez błędów obie.

OCCT dla CPU Zdjęcia

 

Wszystko już przetestowałem. Pozostaje tylko podejrzenie "zimnych lutów" na płycie. A dodam, ze laminat na tej płycie jest cieniutki...o wiele cieńszy niż na poprzedniku Extreme 4 z chipsetem Z87. Co Wy na to, Panowie? Czy zimne luty dotyczną tylko laptopowych płyt czy wszystkich?

 

Dodano 2017-01-17

Zrzuty z memtest: 3 cykle (test kazda kość z osobna):

Zdjęcia

 

Dodatkowo wyłączyłem:sterownik dźwięku od Intela (domyślny Realtek + ALC1150) oraz port COM a także zwiększyłem parametr Tdr Delay w  rejestrze na 8. Update BIOS-u nie wchodzi w grę bo przeskok z 3.40 na 7.00 powoduje, że BIOS nie wstaje na XMP tylko na domyślnym 2133 MHz. Nie po to jednak kupowałem pamięci 3200Mhz,żeby jechały na 2133Mhz. VCCIO = 0,950V, VCCSA=1,05V. Nie za mało?

 

Zobaczymy jak będzie zachowywał.

Edytowane przez Marqvs
Link to post
Share on other sites
  • 4 miesiące temu...
  • 5 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...