Skocz do zawartości

Recommended Posts

Siema. Mam problem, mianowicie nie mogę, albo nie umiem przestawić rozruchu systemu tak by uruchamiał się z SSD. Partycje z systemem sklonowałem z HDD na SSD, w BIOSie ustawiłem SSD jako pierwszy do bootowania, ale system i tak startuje z HDD. Jakieś porady jak przestawić rozruch?

Link to post
Share on other sites

Właśnie Easusem klonowałem. Jak odpowiednio poustawiać partycje? Docelowo na SSD mi stworzyło jedną partycje o literce "A".


Poradziłem sobie z problemem używając AOMEI Partition Assistant. Temat można zamknąć. System siedzi na SSD.

Link to post
Share on other sites

Klonowanie HDD na SSD jest niekorzystne, bo taki system będzie wolniejszy niż gdybyś zainstalował go na nowo (i nie chodzi tu o to że system byłby czysty wiec szybciej by działał), oczywiście, nadal będzie szybszy w porównaniu do HDD

 

Co do samego klonowania, skoro utworzyło ci jedną partycje to znaczy że nie sklonowałeś całego dysku tylko tą jedną partycje

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Garoz - możesz mnie nie obrażać ? Jak masz jakieś argumenty to napisz i uzasadnij swój wpis. Robiłem to już trzy razy i jestem bardzo zadowolony. Robiłem to przy pomocy Paragon Hard Disc Manager 14. Jest to program płatny...

Link to post
Share on other sites

Garoz - możesz mnie nie obrażać ? Jak masz jakieś argumenty to napisz i uzasadnij swój wpis. Robiłem to już trzy razy i jestem bardzo zadowolony. Robiłem to przy pomocy Paragon Hard Disc Manager 14. Jest to program płatny...

Przecież nie napisałem, że to tyczy sie Ciebie to po pierwsze. Po drugie jak sie ma instalator windowsa na pendku i na pendka sie sciagnie wcześniej reszte softu to 2-3 godzinki i na SSd system postawiony na czysto, a to zawsze powoduje, że system działa lepiej niż klonując bo klonując nie zawsze moze wszystko prawidłowo zapisac. Nie każdego stac na zapłacenie za program taki!!!!

Link to post
Share on other sites

@up - Zapomniałem dodać do mojej wypowiedzi :),żebyś się nie obrażał. Nieważne czy do mnie czy nie. Jest to opinia,którą czytają wszyscy,a nie tylko autor tematu. Ktoś stawia 2-3 godzinki,ja to robiłem (nie ja tylko program) 27 minut,i nie odczułem,żadnych różnic w działaniu. No oczywiście na SSD system był szybszy...Zdaję sobie sprawę,że nie każdego stać na taki program (choć nie jest tragicznie drogi),ale dobrze o tym powiedzieć. Będzie to chociaż informacja dla tych,których stać...:)

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

@up - Zapomniałem dodać do mojej wypowiedzi :),żebyś się nie obrażał. Nieważne czy do mnie czy nie. Jest to opinia,którą czytają wszyscy,a nie tylko autor tematu. Ktoś stawia 2-3 godzinki,ja to robiłem (nie ja tylko program) 27 minut,i nie odczułem,żadnych różnic w działaniu. No oczywiście na SSD system był szybszy...Zdaję sobie sprawę,że nie każdego stać na taki program (choć nie jest tragicznie drogi),ale dobrze o tym powiedzieć. Będzie to chociaż informacja dla tych,których stać... :)

Poprostu brak mi słów jak ktoś sobie kupuje nowy dysk taki czy inny i jest tak zarobiony nie wiem praca, żoną albo dziecmi, że ma problem wyskrobac z życiorysu 3 godizny, żeby sobie zainstalowac elegancko an nowo system i wszystko. Nie trzeba informatyka, specjalisty iT, żeby wiedziec, że Windowsowi jakiemukolwiek świeża instalacja pomaga, szczególnie przy zmianie z HDD na SSD, ale tez ze wzgledu an to, że system kocha się sam z siebie po bardzo długim używaniu zaśmiecac. Prosta sprawa półtora miesiąca kupiłem sobie SSD w M.2 działającym z magistralą NVMe przez PCie x4 i stawiam system na czysto i dziwnie sie dłużej odpalał co było odczuwalne bo z sekundnikiem nie mierzyłem, niz poprzedni 750EVO Samsunga. Wczoraj się wkurzyłem, stawiam system, jeszcze raz i co nagle start systemu zajmuje zmierzone 0,75 sekundy. Coś poprzenio kolidowało, może jakis sterownik nie potrzebnie wgrany nibu nowszy, lepszy, ale mógł coś blokowac. Ja rozumiem sklonować partycje z danymi nie systemowa bo po co sie meczyć z kopiowaniem, ale system uważam, że zawsze można sobie zaplanowac i postawić na nowo to nie budowanie domu, że trwa nie wiadomo ile ;)

Link to post
Share on other sites

Znaczy od strony czysto technicznej jedynym minusem klonowania jest kopiowanie ścieżek co spowalnia działanie systemy ( nie zauważysz ), wiekszym spowalniaczem są wszelkiego rodzaju smieci w ststemie których nie czyścimy przed klonowaniem ( to mozesz zauważyć )

Link to post
Share on other sites

Ja u siebie od kilku lat zawsze klonowałem (tak się złożyło). Kilka razy ssd na ssd, dwa razy hdd na ssd i nigdy nie zauważyłem żadnych jaj z tym związanych czy spadku wydajności. Fakt, że dbam o system jak największy pedant i tak mam Windows 8.1 już ponad trzy lata bez formatowania. Działa tak samo szybko jak po dziewiczej instalacji z wszystkimi programami/sterownikami w co pewnie ciężko będzie niektórym uwierzyć ale tak jest. Sam rejestr też znacznie nie puchnie bo raz w miesiącu zaliczy gruntowną defragmentację z wywaleniem pustych kluczy.

 

 

E//Jarrino gdzie można nabyć ten program? jaka jest różnica jeśliby postawić go obok darmowego Todo Backup?

Edytowane przez Szarik
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Niedawno klonowałem W10 z HDD na SSD przy pomocy bootowalnego DVD z Macrium Reflect w wersji darmowej i nie było żadnych problemów. Bez sensu marnować czas na kasowanie w pełni sprawnego systemu i jego ponowne instalowanie, konfigurowanie i co najbardziej czasochłonne instalowanie i konfigurowanie oprogramowania które musi być na nim zainstalowane. Kopiowanie sektor po sektorze zwiększa czas klonowania i wymaga minimum tyle miejsca na SSD co rozmiar klonowanej partycji ale większość programów pozwala na klonowanie po systemie plików z wyłączeniem "sektor na sektor". W Reflect domyślnie aktywna jest opcja "Intelligent Sector Copy".

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Gość paprykarz

Zgodzę się z tym co Fenio napisał, Reflect sprawdza się w 100% i jest darmowy. Niestety nie wszystkie programy "darmowe" sprawdzają się w takim wypadku. Wspomniany przez jarrino Paragon udostępnia darmo wersję swojego jednego produktu który nie do końca się nadaje. Nie wiem jak produkty Esusa bo z nich nie korzystam. Ja osobiście używam Acronis True Image. Clonowałem dysk ssd -> hdd oraz hdd -> ssd, nie wspominam o klonach hdd -> hdd i nigdy nie miałem większych problemów. Jak ktoś widzi jakąś zapaść po sklonowaniu dysku to nie wie o czym pisze. Ważne żeby program miał wbudowaną obsługę :

 

1. GPT

2. Umiał wykonać 4K allign ( dla dysku Raw )

3. Umiał zrobić czary i tworzył partycje.

 

Nawet patrząc na to realnie wydanie cirka 150 PLN na dobry program do obsługi partycji / backupu ( którym pewnie jest produkt Paragonu ), zwraca się gdy ktoś używa kompa nie tylko jako konsolę do gier.

 

Paragon : http://www.paragon-software.pl/store#hard_disk_manager_suite

Acronis : http://www.acronis.com/pl-pl/personal/buy-backup/

 

oraz 

 

Produkty Macrium w tym darmowy ( bardzo dobry ) : http://www.macrium.com/

 

Jak macie poważne linki o tym że clon ma negatywny wpływ na ssd lub hdd to chętnie poczytam.

 

Edit : Bez trudu znalazłem wersję dla oszczędnych : http://www.omegasoft.pl/Paragon/Paragon-Hard-Disk-Manager-15-Suite-PL-1-stanowisko

Edytowane przez paprykarz
  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Kolego wrzuć screen z zarządzania dyskami z Panelu sterowania-narzędzia administracyjne- zarządzanie komputerem-zarządzenie dyskami, bo może partycje z Windows sobie sklonowałeś ale ani partycji rozruchowej ani odzyskiwania nie przeniosłeś na nowy dysk i system nie odpali z SSD. Interesują mnie partycje na SSD i dysku, który chcesz sklonować. Co do narzędzi do klonowania, do tego nie trzeba specjalnych programów migracyjnych. Niektóre programy do partycjonowania też posiadają taką funkcję.  

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...