Skocz do zawartości

Gigabyte GTX 1060 Dziwne zachownie Wentylatorów


Recommended Posts

Witam

Otóż od jakiegoś czasu, zauważyłem że mój GTX 1060 Windforce popadł w jakąś dziwną przypadłość...

Teoretycznie, działa on w trybie pasywnym, jednak co parę sekund wiatraki zaczynają się obracać i przestają. Możliwe że było tak ciągle no i tak być powinno, nie obchodziłoby mnie to do momentu w którym ich nie słychać. I tu się pojawia problem, mianowicie lewy wiatrak można powiedzieć że "skrzypi" podczas takiego rozkręcania, jak już go np. ręcznie wrzucę na obroty w Afterburnerze (25%) to nie ma takiej przypadłości, czyli pojawia się ona tylko podczas startu a wentyle startują co parę sekund... 

 

Co zrobić? Kombinować, tak ma być, czy może gwarancja? :(

 

Pozdrawiam

Petka223

Link to post
Share on other sites

Z tego co wiem, wiele chłodzeń GB posiada taką przypadłość. Wentylatory uruchamiają się raz na jakiś czas, aby schłodzić kartę, gdyż dochodzi ona do maksymalnej temperatury ustalonej dla trybu półpasywnego. Na marginesie, nie wiatraki, tylko wentylatory ;)

Link to post
Share on other sites

Właśnie problem tkwi w tym że to wygląda całkiem inaczej...

 

Wentyle robią tak Rozkręcenie się na Sekunde > 5 sekund przerwy > Rozkręcenie się na sekundę i taka pętla... LED "Fan Stop" Ciągle się świeci ... Temperatura ciągle 49 stopni, a to wszystko niezależnie czy oglądam film czy mam włączony pulpit.

Link to post
Share on other sites

Zainstaluj sobie afterburnera i zobacz jak krzywa pracy pracy wentylatorów jest ustawiona. Może być tak że jest ona ustawiona od zera procent, a wentylatory mają minimum np. 25% i dlatego tak się wł/wył. Druga sprawa, ustaw sobie tam fan hysteresis na parę stopni, chłodzenie będzie załączać się przy np. 50 stopniach, a wyłączać przy dajmy 40, zależy ile stopni tam wpiszesz.

Jeśli ani jedno ani drugie nie pomoże to chyba pozostaje zwrócić kartę na gwarancje. 

Link to post
Share on other sites

Nie narzekam na model/kulturę pracy/wydajność tylko na to co się pojawiło a wcześniej tego nie było więc to nie kwestia co wybrałem przy zakupie :)

 

@sebos80 

Sprawdziłem program od Gigabyte, faktycznie jest tam że wentyle załączają się przy 50 stopniach, a karta trzyma 49, więc prawdopodobnie jest to "dochładzanie"... Ale chodzi głównie o fakt, że lewy wentylator robi "trrrr" przez moment, a prawy tego nie ma, więc uznaje że to jakaś wada... Teraz tylko jak rozwiązać ten problem? Bo sam cykl pracy mi nie przeszkadza.

Może mi się uda to później nagrać telefonem tak żeby to było słychać, ale nie obiecuje.

Link to post
Share on other sites

W moim G1 RX470 po zamontowaniu karty i odpaleniu kompa wentylatory też zwariowały, zaczęły kręcić się na max i jakby terkotać.

Ten cały tryb pół-pasywny to porażka, w tym akurat Gigabyte się nie popisał. Najlepiej ustaw własną krzywą obrotów wentylatorów i po kłopocie.

Jako, że nie wiadomo jaki masz zasilacz, to zaproponuję byś sprawdził diodę przy wtyczce na karcie - jeśli świeci na biało to oznacza problemy z zasilaniem

 

Co do wentylatorów - są w necie opinie na ten temat, tzn. tu również Gigabyte się nie popisał i zdarzają się przypadki nierównomiernego wyważenia wentylatorów, ja kupując byłem tego świadom - zadecydowała długość gwarancji.

Edytowane przez chrisplbw
Link to post
Share on other sites

Zasilacz to Corsair RM750, reszta budy tak jak na profilu. Sprawdzę tę diodę jak będę w domu :) Czyli jakoś ok. 17

 

Kurcze może być że to kwestia wyważenia bo jak wrzuciłem wentylatory na 70-80% to karta jakby wpadła w turbulencje, po przytrzymaniu palcem wszystko jest ok...

Link to post
Share on other sites

Mam to samo w moim G1 RX 470. Wentyle włączają się co jakiś czas, przez co wpadają w wibracje i to strasznie słychać. Raczej to już błąd od gb. Mam to samo jeśli z 20% podkręcę je do 75%, to przez ten czas co rozkręcają się do 75% strasznie wibrują i wpadają w  "turbulencje" przez co wszystko słychać. Radziłbym ustawić sobie jakąś stałą prędkość, a w MSI Afterburner ustawić sobie swój wykres temperatura-szybkość wiatraków i nie powinno być problemów. Moje ustawienie: http://imgur.com/orRK2LS

Edytowane przez Yakub
Link to post
Share on other sites

Da się gdzieś pogadać z Gigabyte żeby im opisać problem?

 

Bo kurcze, ustawienie stałego 25% wentylatorów byłoby rozwiązaniem, gdyby nie fakt że w nocy zależy mi na ciszy, za dnia mnie to nie obchodzi ale często nocą siedzę na PC'ie i wtedy mnie to mocno irytuje.

Problemem jest też to, że dźwięk wydaje tylko lewy wentylator... Gdyby oba miały tę przypadłość, to rozumiałbym że to normalne, jednak nie, tylko lewy i to od jakichś 3 dni, a kartę mam już trochę czasu.

 

Ten sam "terkot" występuje przy obrotach 70-80%, później nie. Chętnie wysłałbym ją na gwarancje, ale nie chcę siedzieć miesiąca bez karty, żeby później dostać informacje że "dziękujemy ale nie".

 

Spróbuje to jutro nagrać.

Link to post
Share on other sites

Mam to samo w moim G1 RX 470. Wentyle włączają się co jakiś czas, przez co wpadają w wibracje i to strasznie słychać. Raczej to już błąd od gb. Mam to samo jeśli z 20% podkręcę je do 75%, to przez ten czas co rozkręcają się do 75% strasznie wibrują i wpadają w  "turbulencje" przez co wszystko słychać. Radziłbym ustawić sobie jakąś stałą prędkość, a w MSI Afterburner ustawić sobie swój wykres temperatura-szybkość wiatraków i nie powinno być problemów. Moje ustawienie: http://imgur.com/orRK2LS

Tak to jest jak chce się zaoszczędzić. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...