Skocz do zawartości

I5 6600K skaczące taktowanie w CPU-Z


Recommended Posts

Dopisuje się mam procka 6402p i też bez obciążenia skacze jak poje**ny z 800 na 3,2 GHz mam oczywiście tą opcje do zmieszania taktować włączoną w biosie procek nie kręcony. Bios najnowszy resetowany, jak miałem i5 3350p było bez lipy 800 jak trochę mocnej to 1500 a tu jak kolega od tematu.

Edytowane przez kamil_18_19
Link to post
Share on other sites

Raczej normalny objaw. Gdy procesor nie jest obciążony to ustawia niższe takty. Co innego gdy podkręcasz i ustawisz na sztywno taktowania.

 

Ok ustawiłem na sztywno taktowanie i mam ciagle 4,5GHz. Powiedzcie mi warto miec ustawione sztywno na takim taktowaniu czy by automatyczie zmieniało taktowanie w zaleznosci od potrzeb ?

Edytowane przez Damian02625
Link to post
Share on other sites

Oczywiście, że nii warto ustawiać tego na sztywno. Gdy nie obciążasz procesora, to mu bez różnicy czy ma 800 czy 4500MHz - jedyna różnica może być w poborze prądu, temperaturze i hałasie. Od tego jest ten zarządca, aby właśnie wg zapotrzebowania podnosił i obniżał takty. Nie ma żadnego bonusu w wydajności czy responsywności jadąc na maksymalnym taktowaniu.

Przecież te technologie są od dobrych 10 lat w użyciu :|

Edytowane przez next___
Link to post
Share on other sites

Niestety musiałem wrócić do 3.5Ghz gdyż grając w Wiedzmina 3 co chwile gra wywalała mnie do pulpitu. Teraz nie ma tego problemu. Dziwne że sie tak działo, bo temperatury na cpu nie przekraczały 70stopni s stresie przy napieciu 1.3V. Jakies propozycje? Może spróbować z mniejszym OC? Może 4.2GHz? Wtedy jakie mam ustawić napięcie ? 

 

Pozdrawiam.


Myslicie ze to mozliwe że Wiedzmin 3 wyłaczał mi sie przez podkrecony ram ? Wczoraj ustawiłem go na 2800mhz przy napieciu 1.3V, są to pamięci Corsair Vengance DDR4 2x8gb CL14. Czy to bylo przez OC procka? Ale po OC testowałem CPU na 2 programach i bylo ok, wiec czy wywalanie mnie w W3 mogło być przez podkrecony ram ?

Edytowane przez Damian02625
Link to post
Share on other sites

Na jakiej płycie gł. robisz to OC, bo płyta płycie nierówna. Co do wywalania z gry to powiem, że gry właśnie są najlepszym testerem OC sprzętu, a nie syntetyczne testy. Podkręcony procesor stwarza większe wymagania dla karty graficznej i tu mogą pojawić się problemy. U siebie na  GA-Z170X-Gaming 7 w biosie ustawiłem XMP dla RAM, a potem w automatycznym ustawieniu OC zaznaczyłem 4.3 GHz i bios załatwił całe ustawianie OC. Skaczące taktowanie to całkiem normalne zachowanie.

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites
Myslicie ze to mozliwe że Wiedzmin 3 wyłaczał mi sie przez podkrecony ram ? Wczoraj ustawiłem go na 2800mhz przy napieciu 1.3V, są to pamięci Corsair Vengance DDR4 2x8gb CL14. Czy to bylo przez OC procka? Ale po OC testowałem CPU na 2 programach i bylo ok, wiec czy wywalanie mnie w W3 mogło być przez podkrecony ram ?

Musisz sprawdzić, daj RAM na nominalne taktowanie. Jeśli nie będzie problemów musisz kombinować z pamięcią ( dać wyższe CL bądź podnieść napięcie na 1,35V. Kwestia samych kości bo tutaj ten model kręciłem bez ruszania napięć i opóźnień na 2666MHZ i nic się nie działo. Jednym słowem to już loteria.

Link to post
Share on other sites

Właśnie wykonałem test OCCT Linpack gdzie wybrałem 64bit z AVX. Przy taktowaniu 4.5GHz i napieciu 1.35V wywaliło zbyt wysoką temperature po ok 10 minutach. Zbiłem napiecie do 1.33V i 30min test przeszedł pomyślnie. Czyli jest ok? Max temperatury na Fortisie 3 mierzone w Real Tempie : 


 


Core #0 - 80 stopni


Core #1 - 81 stopni


Core #2 - 85 stopni


Core #3 - 76 stopni 


 


Ok ?


Link to post
Share on other sites

 

Właśnie wykonałem test OCCT Linpack gdzie wybrałem 64bit z AVX. Przy taktowaniu 4.5GHz i napieciu 1.35V wywaliło zbyt wysoką temperature po ok 10 minutach. Zbiłem napiecie do 1.33V i 30min test przeszedł pomyślnie. Czyli jest ok? Max temperatury na Fortisie 3 mierzone w Real Tempie : 

 

Core #0 - 80 stopni

Core #1 - 81 stopni

Core #2 - 85 stopni

Core #3 - 76 stopni 

 

Ok ?

 

Ja bym jechał w dół aż wywali blu srena bądź nastąpi zwiecha, lub jaka kol-wiek niestabilność szukasz najniższej temperatury przy której cpu będzie stabilne. To ze ustawiłeś 1.33v  fixed mode to jeszcze o niczym nie świadczy, powinieneś jeszcze zjechac z napięciem, zależy od sztuki, większość 6600k śmiga bez kłopotu przy oc 4.5 piniżej 1.3 osiągając ładne niskie temperaturki. Jedziesz w dół o 0,1v lub 0,05v i testuj. A i jeszcze jedno masz tam loadline w opcjach jak będzie niestabilnie ustaw np. lvl 3 lub 4. opcja służy do tego aby płyta utrzymywała stałe napięcie zadane przez ciebie bez większych wachniec jak dobrze kojarzę. Jak juz znajdziesz najniższą wartość przy której cpu jest stabilne ustaw sobie offset mode, zeby zbijało napięcia w zależności od obciążenia bo po co katowac procka na jednym wysokim napięciu. Ramu nie ruszaj tam nic bo nigdy końca nie dojdziesz.

 

Ma ci nie przekraczać 70 - 72 stopni w normalnym użytkowaniu czyli np gry. to że Ci wywali 80 stopni w prime 95 to nic sie nie dzieje, podczas normalnej pracy na pc takiej temperatury nigdy nie osiągniesz.

 

ogólnie bezpieczne napięcie dla 6600k to okolice - 1.35 - 1.36v a temperatury koło 70 najlepiej poniżej :)

 

A i dodam jeszcze że ja żeby rozgrzać cpu do ponad 80 stopi to musiałem 4.8 przywalić i okolice, ponad 1.4 v i było już gorąco. Na offsecie mam teraz 1.27/ x45 z tego co kojarzę temperatury coś 62 stopnie tyle że grandis to wydajne chłodzenie.

Edytowane przez bonnydirt
Link to post
Share on other sites

Nie wiem o co chodzi, ale teraz przy grze w Wiedzmina 3 nagle wyskoczył mi Blue Screen.. Wczoraj gdy miałem 4.3GHz i napiecie 1.2V to nic się nie stało... Dlaczego ?

Jeszcze z ciekawości jak masz zasilacz  ? Najwidoczniej twoje cpu przy 4.3 potrzebuje nie 1.2v a więcej, chyba ze grzebałeś coś przy pamięciach i one sypią. Poszukaj sobie na necie porządnego poradnika oc 6600k na jakimś asrocku albo nawet tu na forum użyj szukajki bo mieszasz  Skro wyżej napisałeś że przy x45 i 1.33v było ok jedynie temperatury były troche wysoki to trzeba było schodzić w dół a nie nagle dajesz x43 i 1.2v.

Link to post
Share on other sites

Jeszcze z ciekawości jak masz zasilacz  ? Najwidoczniej twoje cpu przy 4.3 potrzebuje nie 1.2v a więcej, chyba ze grzebałeś coś przy pamięciach i one sypią. Poszukaj sobie na necie porządnego poradnika oc 6600k na jakimś asrocku albo nawet tu na forum użyj szukajki bo mieszasz  Skro wyżej napisałeś że przy x45 i 1.33v było ok jedynie temperatury były troche wysoki to trzeba było schodzić w dół a nie nagle dajesz x43 i 1.2v.

 

Zasilacz to SPC Supremo M2 Gold 550W. Zszedłem w doł bo wywaliło mi blue screena..

Sprawa wygląda tak.. Gdy procesor mam ustawiony na 4.5GHz i napiecie 1.32V, 30min test w OCCT a AVX przebiega pomyślnie, lecz gdy odpalam Wiedzmina 3, po kilku minutach albo wywala mi Blue Screena, albo wywala mnie do puplitu.... Tak samo wygląda sytuacja z taktowanie 4.3GHz i napieciem 1.22V... Podbijanie i zaniżanie napięc nie pomaga.. Jedynie gdy powracam do bazowego 3.5GHz to problemu nie ma.. Dlaczego tak sie dzieje?

Link to post
Share on other sites

Wyłącz c-state i iest (często powodują niestabilność), ustaw llc na najwyższy lvl i testuj prime95. OCCT obciąża cpu w sposób jednostajny, a błędy mogą pojawiać się przy skokach obciążania procesora.

 

 

Chodziło Ci o EIST? Bo szczerze to nie wiem cóż to IEST. Wielu mówi by mieć to włączone, czyli jednak spóbować wyłączyć ? Ktoś ma jeszcze jakies pomysły ?  Gdzie znajde opcje C-state ? Szukam, szukam i nie wiem ;/ Płyta to Asrock z170 gaming k4.

Edytowane przez Damian02625
Link to post
Share on other sites

moim zdaniem trafiłeś na słabą sztukę cpu, i przy 4.5 potrzebuje więcej niż 1,35. a jaką masz kartę graficzną? ewentualnie zasilacz przy oc pod obciążeniem zdycha i wali blu sreen, pamiętasz może co pisało jak miałeś tę Blu screeny albo kod błędu?

Link to post
Share on other sites

moim zdaniem trafiłeś na słabą sztukę cpu, i przy 4.5 potrzebuje więcej niż 1,35. a jaką masz kartę graficzną? ewentualnie zasilacz przy oc pod obciążeniem zdycha i wali blu sreen, pamiętasz może co pisało jak miałeś tę Blu screeny albo kod błędu?

 

Karta graficzna to Radeon R9 390 nitro. Zasilacz do SPC Supremo M2 80+Gold 550W. Jeden BSOD był z komunikatem CLOCK_WATCHDOG_TIMEOUT a drugi "System service exception" 

Link to post
Share on other sites

CLOCK_WATCHDOG_TIMEOUT -  na bank bedzie oznaczał za niskie napięcia na cpu czyli vcore, kiedyś jak miałem jeszcze i5 750 jak kręciłem i był cpu za mało dovoltowany to waliło takim blu.

 

Drugie nie wiem ale wujek google pisze :

Przyczyny błędów niebieskiego ekranu SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION
  • Nieprawidłowo skonfigurowane, stare lub uszkodzone sterowniki sprzętowe (bardzo często).
  • Uszkodzenie w rejestrze systemu Windows spowodowane niedawną zmianą oprogramowania związanego z plikiem Windows (zainstalowanie lub odinstalowanie).
  • Wirus lub złośliwe oprogramowanie, które uszkodziło plik Windows lub powiązane pliki programu Windows Operating System.
  • Konflikt sterownika po zainstalowaniu nowego urządzenia.
  • Uszkodzone lub usunięte pliki systemowe po zainstalowaniu oprogramowania lub sterowników związanych z programem Windows Operating System.
  • Niebieski ekran dla Błąd 0x3B spowodowany przez uszkodzony dysk twardy.
  • Błąd STOP związany z plikiem SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION spowodowany przez awarię pamięci (RAM).

Błędy niebieskiego ekranu SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION mogą być powodowane przez różne problemy związane ze sprzętem, oprogramowaniem układowym, sterownikami lub programami.

 

Musisz dovoltować cpu innego wyjścia nie ma a jak temperatury za wysokie i chłodzenie nie wyrabia zjeżdżaj w dół z ghz.

Dodam jeszcze że u mnie 4.6ghz lata na 1.28v testowane w prime 95 i occt przez 2 h screen :

 

http://i.imgur.com/wcSYxwc.jpg

Link to post
Share on other sites

Czy w wiedźminie masz włączony limiter FPS lub V-sync czy nie? Jeśli nie masz V-sync lub limitera na 60 FPS to może oznaczać to że zasilacz jest za słaby do tego kompa. Chodzi tu nie o same blue screeny a o grę która ci się wyłącza do pulpitu.

Taki komp gdy karta nie ma ograniczeń FPS na 60 mowa o 6600k nie kręconym i r9 390 nitro to jest jakieś 420-430W poboru prądu z gniazdka. Kręcony procek to dodatkowe 15-20W. Zalecany minimalny zasilacz do R9 390 o ilę się nie mylę to 600W jak nie nawet 650W.

Link to post
Share on other sites

Dla mnie wyjaśnienie jest oczywiste, masz słabszą sztukę cepa i w dodatku płytę główną, która nie umie trzymać stabilnie napięcia. Zamiast tego asrocka trzeba było brać gigabyte z170 d3h wtedy nie było by skoków napięcia, zasilacz nie ma tutaj nic do rzeczy. Ustaw llc na najwyższy lvl albo całkiem wyłącz, ale raczej nie pomoże to z napięciem, przykro mi - wygląda na to, że jedyna opcja dla Ciebie to szukanie stabilnego taktowania poniżej 4,5ghz, owszem możesz kupić lepsze chłodzenie i jeszcze mocniej dovoltować cepa, ale przy temp. w graniu powyżej 70 stopni istnieje realne ryzyko, że tego cepa zajedziesz.

 

@up fx 8350 podkręcony na 4,5ghz + gtx 970 podkręcony na 1500mhz łyka z gniazdka pod pełnym obciążeniem ledwo 400W... autor ma jednak bardziej oszczędną maszynę.

Edytowane przez luck85
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...