Skocz do zawartości

Recommended Posts

Thunderbird.

 

Obsługę wielu kont ma na pewno, bo mam na nim 5 różnych podpiętych. Reguł nie używam, więc się nie wypowiem.

 

Przewagę - istotną dla mnie - daje mu wersja portable, dzięki czemu nic się nie instaluje, a cała poczta jest w jednym miejscu i mogę ją w dowolnym momencie zabrać.

Link to post
Share on other sites

Ludzie wy chyba ocipieliście z tym szpiegowaniem. Czego się kolego boisz? Myślisz,że jesteś w kręgu zainteresowań firmy Microsoft ?

 

Nie, nie wydaje mi się ;)

 

Wybiorę między Outlookiem, a Foxmailem. Thunderbird raczej odpada, bo już z niego korzystałem, ale mnie do siebie nie przekonał. Outlook to w windowsie 10 po prostu poczta, prawda?

Link to post
Share on other sites

Dla potomnych napiszę dlaczego Thunderbird:

1. możliwość zmiany fizycznej lokalizacji folderu profilu (i wszystkich kont) na inne dyski

- nie trzeba zapełniać dysku C: tak jak np w Outlooku  a w przypadku awaryjnej reinstalki windowsa wystarczy tylko ponownie wskazać folder profilu i wszystkie konta mamy spowrotem. Baaardzo użyteczna funkcja w środowiskach firmowych.

2. możliwość swobodnego przenoszenia profilu oraz wybranych skrzynek między komputerami (wystarczy przerzucić odpowiedni folder i zrobić konfigurację ze wskazaniem na ten folder)

3. filtry (po słowach i frazach, w dowolnym polu wiadomości)

4. łatwe tworzenie list adresów do masowych wysyłek (w książce adresowej)

5. import czystego HTML (można tworzyć gdziekolwiek ładne wiadomości HTML a później kod skopiować bezpośrednio do wiadomości)

6. Synchronizacja z kalendarzem i kontaktami google (plugin)

7. Import/Export kontaktów z plików csv, vcf, txt, LDIF i outlooka. Kiedyś musiałem importować kontakty z biznesowej Nokii i dzięki importowi z popularnego CSV poszło bez problemu.

8. Szybkie filtrowanie po frazie - MEEEGA przydatne - szczególnie w przypadku skrzynek takich jak o2 czy wp gdzie ich szukajki są baaardzo słabe. 

9. Tworzenie własnych etykiet i kolorów dla wiadomości. Np. ważne oznaczam na czerwono, wiadomości z wszelkiej maści kluczami na niebiesko a potwierdzenia aktywacji kont na zielono.

 

Wady

- plik skrzynki nie może być większy niż 4.2GB. Trzeba co jakiś czas przenosić stare wiadomości do osobnych folderów robić porządkowanie folderów.

- Sama konieczność porządkowania (to że np. usunęliśmy wiadomość z serwera i opróżniliśmy kosz wcale nie oznacza że została usunięta z samego pliku skrzynki odbiorczej

- przy wielu kontach dosyć wolno się uruchamia.

- najbardziej upierdliwe) przy stworzeniu konta IMAP w którym jest wiele starych wiadomości należy bardzo uważać i przed zakończeniem konfiguracji wcześniej przejść do opcji konta i odznaczyć "Pozostaw wiadomości na serwerze przez 14". Domyślnie jest ona zaznaczona i jeżeli zaczniemy ściągać wiadomości to thunderbird je ściągnie ale jednocześnie usunie z serwera starsze niż 14 dni

Edytowane przez doman18
Link to post
Share on other sites

 

 

tak jak np w Outlooku

 

:/

 

To ciekawe, bo Outlook oferuje coś takiego dosłownie od zawsze i sam mam ważące po ładnych kilka GB pliki do paru kont pocztowych na innych niż C dyskach.

 

To samo raczej tyczy się również pozostałych punktów - nie są to żadne wielkie zalety, tylko raczej rzeczy dość powszechne i oczywiste. Import kontaktów jako zaleta? No proszę Cię, taką funkcję oferował klient poczty w moim Samsungu sprzed 1,5 dekady.

 

 

 

plik skrzynki nie może być większy niż 4.2GB.

 

Dla jednego żaden problem, dla mnie dyskwalifikuje na starcie.

 

 

 

przy wielu kontach dosyć wolno się uruchamia.

 

J.W. - W Outlooku mam obecnie podłączonych 6 skrzynek. Działa tak samo, jak z jedną.

 

Generalnie w przypadku wyboru programu, z którego korzysta się tak często, najbardziej będzie się liczyć intuicyjność i "ergonomia". Każdy powinien sprawdzić, czy dany soft akurat jemu pasuje. Doradzanie "na sucho" i stanowcze upieranie się, że jeden program jest lepszy od drugiego jest tutaj średnim pomysłem.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

To ciekawe, bo Outlook oferuje coś takiego dosłownie od zawsze i sam mam ważące po ładnych kilka GB pliki do paru kont pocztowych na innych niż C dyskach.

Kiedyś jak kończyła mi się licencja na Bat!'a testowałem różne klienty pocztowe i szukając informacji na temat możliwości przerzucenia kont na inne dyski w Outlooku znalazłem jakieś dziwne zawiłe porady związane z rejestrem i edytowaniem jakichś plików konfiguracyjnych. Dla mnie to z miejsca zdyskwalifikowało Outlooka z listy. W TB jest tylko jeden pliczek i jedna linijka. Można przez sam program ale w tym prostym pliczku jest wygodniej.

 

 

Import kontaktów jako zaleta? No proszę Cię

Sam import oczywiście że nie ale chodzi o formaty jakie obsługuje. Kiedyś właśnie szukając klientów poczty próbowałem różnych i jeden był fajny prosty (nie pamiętam nazwy) ale import kontaktów obsługiwał tylko tylko przez vcf. Paranoja bo csv jest bardziej popularny i jest to jeden zwykły plik. A vcf'ki to pliki wizytówkowe które są dla każdego jednego kontaktu. Więc owszem w porównaniu do Outlooka to nie jest żadna zaleta ale to w cale nie oznacza że inni klienci pocztowi też to obsługują.

 

Tak samo np. filtrowanie. Niektórzy klienci filtrują tylko po adresie źródłowym albo z dokładnymi frazami a nie z asteriskami. Czyli jak np wpiszesz binar to ci wyfiltruje tylko te ze słowem binar a nie binary czy binarne. 

 

 

Doradzanie "na sucho" i stanowcze upieranie się, że jeden program jest lepszy od drugiego jest tutaj średnim pomysłem.

Absolutnie nie upieram się. Wypisałem nawet wady które należy wziąć pod uwagę i albo ktoś je zaakceptuje albo musi poszukać czegoś innego.

Edytowane przez doman18
Link to post
Share on other sites

 

 

dziwne zawiłe porady związane z rejestrem i edytowaniem jakichś plików konfiguracyjnych. Dla mnie to z miejsca zdyskwalifikowało Outlooka z listy.

 

Podczas konfiguracji konta ustawiasz miejsce, gdzie ma być zapisywany plik poczty lub wybierasz już istniejący. Jedno okienko.

Link to post
Share on other sites

O to spoko, to pewnie w nowych Outlookach coś pozmieniali bo w Expressie nie było tak fajnie. Ale i tak pewnie wtedy bym go nie wybrał bo miał drugą wadę - jednoplatformowość. A ja wtedy korzystałem z Debiana i XPeka i cały profil ze skrzynkami dla wersji linuksowej i windowsowej thunderbirda miałem wspólny na osobnym dysku.

 

Ale oczywiście to nadal nie oznacza że miałbym odradzać ten program innym.

Edytowane przez doman18
Link to post
Share on other sites
  • 4 miesiące temu...

Wiem że to nekrofilia ale jednak Outlook nie spełnił pokładanych weń nadziei. Dzisiaj konfigurowałem wersję 12 i chciałem przerzucić utworzone 2 konta do lokalizacji na D:. W zakładce lokalizacji kont po kliknięciu właściwości niestety ścieżki która się wyświetla nie da się wyedytować i zmienić jak w Thunderbirdzie. Da się dodać nową, co też zrobiłem ale nie da się jej przypisać do konta. Do komputera siadł szef który od lat wykorzystuje Outlooka i ma kilkadziesiąt kont przeniesionych na drugi dysk. Niestety też nie udało mu się tego przestawić choć walczył dzielnie. We ustawieniach zaawansowanych konta w zakładce "Zaawansowane" gdzie znajdują się porty wychodzących i przychodzących dla danego konta, na dole jest sekcja "katalog ogólny". Chciałem tam ustawić lokalizację ale okazało się że głupi Outlook w ogóle nie pozwala na edycję tych danych bo wywala błąd "konto o tej nazwie już istnieje". Wykazowałem więc oba konta i chciałem ustawić opcję z katalogiem ogólnym podczas tworzenia konta. Niestety dostawałem tylko komunikaty że lokalizacja została zmieniona tyle że na domyślną. 

 

Szef był zdziwiony bo wszystkie konta zawsze wrzucał na partycję D. Ale wujek Google wskazał przyczynę - IMAP. Okazało się że z kontami POP nie ma problemów, co też potwierdził przypadek szefa bo rzeczywiście wszystkie konta były skonfigurowane na POP. Natomiast ku naszemu totalnemu zaskoczeniu w przypadku IMAPów trzeba uciekać się do ... uwaga ... REJESTRU! Paranoja. No ale tak też zrobiłem. Niestety wrzucenie kluczy ForcePSTPath i ForceOSTPath nic nie dało. 

 

W Thunderbirdzie natomiast takie przenosiny zajęły mi dosłownie pół minuty. Sam fakt że w Outlooku nie da się tego zmienić w oknie gdzie wyświetla się ścieżka do pliku .pst jest zwyczajnie kuriozalny.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...