Skocz do zawartości

Dziwny problem po wymianie HDD na SSD


Recommended Posts

Mam dość ciężki problem z dyskiem SSD po wymianie z HDD, dysk normalnie działa pracuje, ładuje system, można na nim pracować jednak po jakimś czasie zwykle podczas gdy komputer nieużywany przejdzie w stan uśpienia (ale zdarzało się również podczas pracy) następuje zawieszenie się systemu, restart po czym komputer samoczynnie przechodzi do ekranu Uefi - Bios. Oczywiście powodem jest brak wykrycia dysku. Aby dysk znów był widoczny muszę wyłączyć komputer prądowo i włączyć ponownie.

 

Płyta główna ASUS - Model uzupełnie jak dostanę się ponownie do komputera

Procesor Intel i7

kabel sata ostatnio wymieniłem na sata III, kontroler przepinałem z sata 0 na sata 1 nie pomogło, w bios AHCI włączone, Hot-plug również, wersja bios na płycie najnowsza

 

może zastosowanie jakiegoś kontrolera pod pci express rozwiąże problem? ale czy nie stracę na szybkości dysku?

 

Dysk ssd kingston hyperx savage 480gb

 

Dodam że z crucialem 240GB na prywatnym komputerze z płytą asusa miałem podobne problemy ale wtedy po prostu oddałem dysk 

 

Link to post
Share on other sites

A próbowałeś wyłączyć usypianie dysków w opcjach zasilania?

Tak, problem w tym że jednak podczas pracy też się freezuje system raz na około 2-6 godzin, dodatkowo użytkownik wylogowując się zostawia ekran logowania a tam komp mimo planu zasilania wchodzi w uśpienie

Dziś się to potwierdziło.

 

Co do wyłączenia hotplug sprawdzę to

Link to post
Share on other sites

Instalowałeś może jakiś dodatkowy soft od intela?

 

Nie, ale nie wiem czy windows 10 sobie nie zassał jakichś sterowników od intela. 

hot plug wyłączyłem i jest to samo, dziś wymieniam płytę główną. To już drugi przypadek na płytach asusa, przez pierwszy przekląłem dyski cruciala jak widzę niesłusznie 

Link to post
Share on other sites

Dyski SSD mają te funkcje typu "deep sleep" itp więc może to się włączać ( nie wiem czemu by miało, ale mówię że mają, więc może wyszedł jakiś nawy bios, czy co, bo może to szwankować )
Druga szansa to ustawienia oszczędzania energii w UEFI, lub przełącznik na samej płycie odpowiedzialny za to ( ja taki mam ), czasem odłączają nieużywany dysk aby oszczędzać energię ( nie wszystkie, ale niektóre tak ) 

Link to post
Share on other sites

Jaki dokładnie jest tam zasilacz, może spróbuj wyłączyć opcje głębokiego uśpienia C6 i C7 ( zobacz jak zareaguje ) 

U mnie np nie wychodził z uśpienia na win 7, jak miałem "limit CPUID maximum" ustawione ( tylko nie pamiętam, czy na włączone czy wyłączone ), i chyba miałem jeszcze coś z "overvoltage cpu pll" ale nie pamiętam czy też do usypiania. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...