Skocz do zawartości

Win7 vs Win10 - wydajność w grach


Recommended Posts

Gość paprykarz

Masz sprzęt i grę która w która w 100% wspiera DX12 ?

 

Instaluj Win10

 

Sama wydajność sprzętu się chyba nie zmienia.

 

Różnice pewnie +/- 5 % ze względu na różnicę w samym kernelu windowsa NT w wersji 10 i sterownikach.

 

Zresztą puść sobie 3d Marki na 7 i 10 to się przekonasz, możesz sobie jeszcze protestować za free 10 bo evala sobie zrobisz jak przy instalacji nie podasz klucza. Do testów wystarczy. A jak będziesz się chciał na stałe przesiąść to sobie Genuine Ticket w 7 wygenerujesz i 10 masz nadal w pełni za free. Więc w czym problem. 

Link to post
Share on other sites
Gość paprykarz

Logicznie patrząc gry w DX12 tak, reszta może mieć mniej szczęścia i jakiegoś gigantycznego skoku nie zobaczysz. Ale patrząc na to realnie win 7 jest martwy już od dłuższego czasu, producenci sprzętu oraz gier skupią się na win 10 i jego ficzerach także bardziej rozwojowym jest zainstalowanie win 10.

Link to post
Share on other sites

Jest sporo testów w internecie, benchmark.pl też ma swój:

 

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/windows-10-vs-windows-8-1-vs-windows-7-testy-wydajnosci/strona/24496.html

http://pclab.pl/art63999-78.html

 

jak te słupki Cię przekonują do czegoś to instaluj.

 

 

 

Ale patrząc na to realnie win 7 jest martwy już od dłuższego czasu

 

A czym ta martwota się objawia? Tym, że Quantum Break będzie niedługo na steam i pod W7? W7 ma wsparcie ms do 2020 roku, a gry też będą na nim chodziły bo nikt nie strzeli sobie w stopę.

 

Tu jest lista gier pod dx12

 

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_games_with_DirectX_12_support

 

Z tego większość z nich odpalisz na W7 pod dx11, jedynie chyba tylko quantum break i gow ultimate edition są "dx12 only". Ale jak wspomniałem, quantum break będzie niedługo na steam.

 

 

 

producenci sprzętu oraz gier skupią się na win 10 i jego ficzerach

 

Trochę jest tak, że tak bardzo się skupiają, że nowy deus ex będzie miał dopiero w patch`u te ficzery ; - )

 

Pewnie, że wszyscy będziemy musieli się kiedyś przerzucić na W10 ale narazie wielkie zalety dx12 są tylko na papierze.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
Gość paprykarz

Jak widać na załączonych linkach jak system wydajności dużego fiata to ferrari nie prześcignie. Nie ważne czy jedzie na etylinie 95 czy tym super wypasie z shella.

 

Windows 7 nigdy nie dostanie żadnego ficzera którym jest np dx12, więc jak będziesz chciał sobie pomykać w najnowszą gierkę w tym trybie to jedynie na 10. To że łatki bezpieczeństwa Ci dadzą raz na miesiąc czy dwa to o niczym nie świadczy. Autor ma grafę z DX 12 i uznał że mu do niczego nie potrzebne i dokładasz swoje na ten temat wywody.

 

Polecam taki tok rozumowania zawłaszcza że jescze można ten syf za darmo dostać. Poczekajmy na gierkę która będzie w DX 12 chodziła na wysokich w win 10 a na średnich w 7.

Link to post
Share on other sites

Ale co te magiczne ficzery faktycznie dają dzisiaj? To, że w menu opcji video je sobie zaznacze? Chodzi o poprawe wydajności i lepszą grafikę, a póki co testy pokazują, że potęga dx12 jest na papierze, a nie w praktyce. Ile jest gier od początku do końca napisanych pod dx12? Jedna? Autora też interesuje wzrost wydajności np. w Witcher 3 po przejściu na W10. Testy na benchmark pokazują, że na kartach radeon jest nieco lepiej, na nvidi nieco gorzej.

Link to post
Share on other sites
Gość paprykarz

Autor się zastanawia czy coś zobaczy więcej w win 10, nic nie pisał że ma zamiar zmieniać Ati na Nvidię. Tak twoje linki wyjaśniły wszystko, spodziewałem się +/- 5 % i tyle jest. To że nic nie wspomina o nowszej grze nie oznacza że w kółko będzie napierdzielał w tego nieszczęsnego Wiedźmina. Nie przekonasz mnie do przesiadki na Windows XP, a taki dobry to system jest. Niektóre bankomaty / wpłatomaty oraz maszyny udzielające pożyczek działają właśnie na tym systemie. Autor się zastanawia, w domyśle może jeszcze ma zamiar się przesiąść na ten windows 10 zakichany.

 

Odpowiedź jest prosta :

DX12 w pełni na Win10.

 

Teraz pytanie zasadnicze po co zmieniać kompa co 3 lata jak w grach poprawy nie widać. Kupowanie nowych kart też mija się z celem. Lepiej i taniej kupić za 2 ojro wiedźmina 1 i grać do upadłego. 

Link to post
Share on other sites

 

 

Teraz pytanie zasadnicze po co zmieniać kompa co 3 lata jak w grach poprawy nie widać. Kupowanie nowych kart też mija się z celem. Lepiej i taniej kupić za 2 ojro wiedźmina 1 i grać do upadłego.

 

Argumenty bez sensu. Oczywiście, ze jest sens zmiany kompa i kupno nowych kart. Przejście z GTX970 na GTX1070 daje ogromny wzrost wydajności w grach, niezależnie od numerka dx. Grafika też idzie do przodu, nie tak jak za złotych czasów pc ale idzie. Nijak się tego nie da porównać z przejściem z W7 na W10, gdzie zyskujemy praktycznie nic.

 

Nie ma co się nawet rozwodzić nad tym tematem bo najlepiej przytaczać testy porównawcze jakich w interencie jest sporo. 

Link to post
Share on other sites
Gość paprykarz

Zyskujesz DX12, którego nie zobaczysz w win 7 / 8.1

Dostajesz nowszy system który będzie miał pewnie jakieś nowe funkcje o ile już ich nie ma w porównaniu ze starymi. Samo to że w windows 8.1 / 10 masz szybki rozruch a w windows 7 nie. Nie chce mnie się szukać więcej takich przykładów jak np Hyper-V lub inne udogodnienia nie dostępne w win 7. Pewnie w większości nie wykorzystywane na kompokonsolach do grania. Pewnie wszystkie jak nie większość funkcji do niczego nie potrzebnych. 

 

Tak jak masz zamiar tłuc w dx11 i nie widzisz sensu przenosin do dx12 to ten system jest do du*y, lepiej zostać na sprawdzonym systemie do 2020.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Panowie widzę zażarta dyskusja się wytworzyła, mnie jednak chodzi TYLKO i WYŁĄCZNIE o fps w grach na DX11, jak zainteresuje mnie tytuł DX12 to sobie wtedy zmienię Windowsa, kartę graficzną zapewne też (reszta podzespołów komputera powinna mi wystarczyć przez najbliższe 5-6lat).

Link to post
Share on other sites
Gość paprykarz

Dla tego cały czas uważam że jak jesteś zadowolony i nie planujesz używać nowych funkcji to śmiało możesz zostać na tym co masz. Ja mam podobnie że muszę zostać na jednym kompie z win7 i nic nie poradzę. Natomiast drugi, mniej nawet używany dostał 10 i bangla. Nie planuje nawet grać w gry dx10, tyle że akurat używam kompa do czegoś innego czasem niż granie. Sam używam kilku systemów na codzień i nie widzę wzrostu wydajności, no poza małymi wyjątkami.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

win 7 jest martwy już od dłuższego czasu, producenci sprzętu oraz gier skupią się na win 10 i jego ficzerach także bardziej rozwojowym jest zainstalowanie win 10.
 

 

 

Oj, Windows 7 nadal jest wspierany i to dobrze, wszakże jest na nim on ok. 50% komputerów, na Windows 10 niecałe 15%

Link to post
Share on other sites

No skylake i windows 7 to trzeba się nagimnastykować żeby to zainstalować. To tylko pokazuje moim zdaniem że jak się ma skylake'a to powinno się go mieć już na 10tce. Bo to trochę tak jakby mieć komputer/laptop z windows 7 lub vista i wracać do xp'ka bo napewno będę chciał mieć lepszą kompatybilność z grami DX9 i 8.1 i starszymi a z dosem to już w ogóle (choć xp już nawet za dużej kompatybilności z dosem nie miał).
Boicie się tej 10tki "bo szpiegujom na potenge" a tak naprawdę w 7ce ze wszystkimi update'ami macie dokładnie ten sam poziom monitorowania was i nawet o tym nie wiecie (no chyba że wiecie i serio używacie programów 3cich do wyłączania i blokowania tego).
Skylake był projektowany z myślą o windowsie 10 i tam działa to najlepiej i najbardziej bezproblemowo.

Co do poprawy szybkości gier na danym systemie to powiem wam z doświadczenia że więcej tu zależy od sterowników i ich jakości niż od samego systemu. Dużo też oczywiście zależy od sprzętu bo jak jest za stary lub za słaby na nowy system no to nie ma się co dziwić że chodzi gorzej, ale jak jest starszy to też producentom sprzętu nie chce się pisać sterowników pod nowe systemy by to chodziło lepiej bo to jest biznes i kup nowy sprzęt np. skylake'a jeśli chcesz pracować na 10tce, tak samo jest z np. kartami graficznymi jeśli były pomyślane pod 7kę to na niej będą chodzić najlepiej, jeśli wyszła 10tka i producent zechce je mocno wspierać na 10tce to zrobi sterowniki pod 10tkę a żeby promować nowy system to nawet specjalnie za 2-3 miesiące wypuści lepsze sterowniki pod 10tkę niż miałeś na 7ce.

A te wykresy już mają rok i jakoś chyba nikt nie zrobił porównania jak to wygląda na dzień dzisiejszy ze sterownikami więc są one nie aktualne.

PS. pokaz tego jak archaicznym systemem robi się już 7ka jest fakt że taki windows 7 w wersji home ma limit Ramu który zobaczy max do 16GB. Tyle jak widzicie to już ja w swoim kompie mam i jak dołożę więcej to ta 7 home będzie jak xp z 4GB ramu. A te 16GB ramu prawdopodobnie w ciągu roku stanie się standardem takim jak dzisiaj jest 8GB. Za jakiś rok komputer z 8GB będzie jak komp z 4GB dzisiaj.

Edytowane przez joggy
Link to post
Share on other sites

Siódemka jest po prostu bardziej stabilna, mniej problemowa i ładniejsza od 10. I to na siłę wpychanie ludziom 10 przez MS nie działa dobrze na chęć jej posiadania.

 

 

Boicie się tej 10tki "bo szpiegujom na potenge" a tak naprawdę w 7ce ze wszystkimi update'ami macie dokładnie ten sam poziom monitorowania was i nawet o tym nie wiecie

Co do śledzenia komputera przez MS na Win10 to jest znacznie większe, niż na Win7. Na Win7 nawet przez aktualizacje nie mogli zwiększyć poziomu śledzenia użytkownika, bo umowa systemu z 2009r. na to nie pozwalała, na Win10 napisali nową umowę pod Win10, która już pozwala na większą inwigilację.
 
Więc to, co napisałeś jest nieprawdą, bo nawet Win7 ze wszystkimi updatami nie pozwala na takie śledzienie, które jest w WIn10. Właśnie dlatego tak zależało Microsoftowi na, to ,żeby ludzie mieli Windows10 - cała akcja z darmowym updatem, wręcz na siłę zmuszanie użytkownika do aktualizacji.
Link to post
Share on other sites

 

 

Siódemka jest po prostu bardziej stabilna, mniej problemowa i ładniejsza od 10.


Może jeszcze w Haswellu i Broadwellu tak, bo chyba nie próbowałeś zainstalować jeszcze 7ki np. na Skylake w ten sam sposób jak na każdy inny komputer. Zacytowany wyżej przez @, win 7 smart tool powstał nie bez przyczyny.

I ta poprawiona Vista z windowsem Aero którego pewnie i tak wyłączasz (całkiem nie da się wyłączyć) czy ograniczasz do minimum (mówię tu o win 7) wcale nie jest taka doskonała, choć istnieje od 2009 roku więc szkoda żeby do tej pory nie była stabilna.

Z 10tki pewnie też nie korzystałeś, albo jak już to zaktualizowałeś i pobawiłeś się z 1dzień może tydzień i wróciłeś do 7ki i pewnie nawet nie zrobiłeś na kompie czystej instalki 10tki od podstaw.
Link to post
Share on other sites
Z 10tki pewnie też nie korzystałeś, albo jak już to zaktualizowałeś i pobawiłeś się z 1dzień może tydzień i wróciłeś do 7ki

 

W10 mam od miesiąca, i jest z nią wiele problemów, jakich na W7 nigdy nie miałem.

 

 

 

I ta poprawiona Vista z windowsem Aero którego pewnie i tak wyłączasz (całkiem nie da się wyłączyć) czy ograniczasz do minimum (mówię tu o win 7) wcale nie jest taka doskonała, choć istnieje od 2009 roku więc szkoda żeby do tej pory nie była stabilna.

 

Windows Aero jest piękne, moim zdaniem Vista i 7 to najładniejsze windowsy jakie powstały. W10 pod względem wizualnym jest średni, czarny przezroczysty pasek nijak ma się z białymi nieprzezroczystymi oknami (których koloru nawet nie można zmienić).

Edytowane przez robotox1
Link to post
Share on other sites

W10 mam od miesiąca, i jest z nią wiele problemów, jakich na W7 nigdy nie miałem.

 

 

 

 

Windows Aero jest piękne, moim zdaniem Vista i 7 to najładniejsze windowsy jakie powstały. W10 pod względem wizualnym jest średni, czarny przezroczysty pasek nijak ma się z białymi nieprzezroczystymi oknami (których koloru nawet nie można zmienić).

ja posiadam W 8.1 i twierdze że to najgorszy windows jaki miałem dla tego cieszę się z  darmowej wersji w10 :)

Link to post
Share on other sites

Ja bym się nie przesiadał na w10, a to dlatego, że jest dużo problemów - nowy kernel, nowe sterowniki, często wiele z nich nie jest jeszcze kompatybilnych / stabilnych... dużo zależy od tego, jakie masz wymagania od kompa, ale dla świętego spokoju bym się nie przesiadał ;) 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...