Skocz do zawartości

Kilka pytań na temat płynu do chłodzenia wodnego


Recommended Posts

Cześć,

Pół roku temu złożyłem sobie zestaw LC. Dość prosty, bo składał się tylko z jednej chłodnicy. Chłodnicę kupiłem używaną, ale sprzedawca zapewniał mnie, że nie używał żadnych barwników, ponadto twierdzi, że dokładnie ją przeczyścił. Wolałem jednak liczyć na siebie i również ją przeczyściłem karnówką. Całość zalałem płynem Alphacool CKC Clear. Z czasem zauważyłem, że płyn zmienił kolor na niebieski, taki jaki ma kolor woda w basenie. Według tego co było napisane na opakowaniu, ten płyn nie powinien pozwolić na rozwój glonów. Pytam, ponieważ ten płyn był dość drogi, a teraz zajmuję się rozbudową układu LC i chciałbym go "oszczędzić". W razie W wyposażyłem się w 5l wody demineralizowanej, do tego planuję kupić preparat od glonów w sklepie zoologicznym. Czy to według Was dobry pomysł?

 

Link to post
Share on other sites

Ja bym proponował dolać do tej wody coś ala Mayhems biocide , z tymi środkami ze sklepów akwartystycznych to bywa różnie , jakieś 10 lat temu wypróbowałem chyba wszystkie a ostatecznie żaden nie dał dobrego efektu.

Link to post
Share on other sites

Alphacool VPP655

 

E: Posiadam rezerwuar Alphacool Repack – Single Laing D5

 

http://www.aquatuning.pl/media/image/04/1c/17/45316-3neu_600x600.jpg

 

Nie miałem instrukcji, ale ciecz wychodzi górą, tak? Tam nie ma oznaczeń.

Edytowane przez idzpro100
Link to post
Share on other sites

Proponuje wyczyścić cały układ bo mogło ci pozatykać bloki i zmniejszyło ci przepływ cieczy.Zalej układ wodą z octem i zapuść na dzionek ,może pomoże .Co do płynu jak nie masz ciśnienia na kolor to polecam za tanie pieniążki borygo eko z wodą zdemineralizowaną ,na pewno nic ci się tam nie urodzi.

Edytowane przez zulugula11
Link to post
Share on other sites

Ok, a jeszcze mam jedno pytanie. Czy ułożenie bloku (w sensie jego pozycja) ma jakiś wpływ na wydajność? 

 

Wcześniej temperatura rdzenia #0 była wyższa od innych, ale o 5-6 st. Celsjusza. Teraz jest wyższa o dużo więcej. To może być wina bloku, czy może źle dokręconej podstawy? Wydaje mi się, że wszystko zrobiłem dobrze. Jak miałem chłodzenie powietrzne, to rdzeń #1 był cieplejszy niż pozostałe. Moim zdaniem 21 st. Celsjusza różnicy to zdecydowanie za dużo, nie?

 

http://images77.fotosik.pl/730/211afafb7ed74363med.png

 

Procek to i5 4670K@4,5GHz 1,33V

Edytowane przez idzpro100
Link to post
Share on other sites

Swego czasu kupiłem jedną używaną 120mm na allegro i miałem takie same cyrki. Żadne czyszczenie nie pomagało, coś z nią było mocno nie halo i zwiększała mi temp. Płyn do wymiany, płukanie wszystkiego kranówką + przepłukanie ze 2x demineralną i zalanie całości. Sprawdź jak będzie po takim zabiegu

Link to post
Share on other sites

Największym flow killerem w układzie zawsze jest blok cpu i od niego proponuję zacząć. Ja ostatnio zmieniałem ram, co wymusiło spuszczenie płynu z układu. Po ponownym zalaniu pojawił się problem w postaci masakrycznie niskiego przepływu. Winowajcą okazała się drobinka kurzu która przytkała blok cpu

Link to post
Share on other sites

Zalałem ten układ octem, pewnie dałem go za dużo, dlatego zostawiłem go tylko od 22 do 8. Potem dokładnie przeczyściłem 5x zwykłą wodą i zalałem wodą demineralizowaną. Temperatury na CPU spadły mi o kilka stopni, więc już zacząłem myśleć, że ta chłodnica to jakiś badziew. Ale jednak zdecydowałem się zamontować blok na GPU i zalać układ. Szczerze to po cichu liczyłem na 60 st. Celsjusza podczas gry (na AC podczas gry było max. 68). Powiedzieć, że jestem zadowolony z rezultatu to zdecydowanie za mało. 

http://images78.fotosik.pl/740/1fece5643166273cmed.png

Temperatury po godzinie gry w Wiedźmina 3.

 

Wiem dlaczego pewnie ten procek tak się grzeje. Jest kilka możliwych przyczyn:

a) źle rozprowadzona pasta pod IHSem

b) pasta od Alphacool nadaje się do śmieci

c) pasta Alphacool wymaga wygrzewania

 

Szczerze to każdy  wydaje mi się równie prawdopodony, a możliwe, że nawet wszystkie. W sumie to mam gdzieś tego dziada, żaden procesor przy OC nie napsuł mi tyle krwi.

 

PS. Aktualnie mam chłodnicę 240mm (60mm grubości) i 360mm (30mm), czekam na złączki i podłączam 120mm (55mm), ciekawe jak się będą sprawy miały :). Zmienię pastę na bloku CPU, przeczyszczę go dokładnie, może pomoże, jak nie to olać dziada, ważne, że GPU jest mega chłodne.

Edytowane przez idzpro100
Link to post
Share on other sites

Coś to wygląda na problem z rezystancją termiczną na CPU :P
Przy LC czarów nie ma komponenty utrzymują zbliżoną temperaturę.
Na pewno temperatura cieczy pomogła by w identyfikacji.

Gdyby tak do reza wsunąć termometr i on wskazywał by okolice 35 stopni
to ewidentnie wskazuje na CPU,

teraz strzelamy pirometrem i jak blok jest chłodny to niestety zostaje:

za grubo położona pasta ,

blok CPU już się wyoblił i nie spasował się z prockiem :P

 

Da się ogarnąć ale cosik tam sprzętu trzeba mieć.

 

Link to post
Share on other sites

Czy 38 st. Celsjusza na GTX 970 to dobra temperatura? We wtorek-środę będę miał radiatorki na pamięć RAM do GPU, więc będę rozbierał PC to przy okazji zamontuję od nowa i przeczyszczę blok CPU.

 

Niestety nie dam rady wsadzić termometru.

Link to post
Share on other sites

Wiem dlaczego pewnie ten procek tak się grzeje. Jest kilka możliwych przyczyn:

a) źle rozprowadzona pasta pod IHSem

b) pasta od Alphacool nadaje się do śmieci

c) pasta Alphacool wymaga wygrzewania

 

Największy wpływ ma a, bez zmiany tam pasty wachlowanie pastami pod blokiem nie da za wiele. Zwłaszcza, że mówimy o pierwszym haswell-u

 

 

PS. Aktualnie mam chłodnicę 240mm (60mm grubości) i 360mm (30mm), czekam na złączki i podłączam 120mm (55mm), ciekawe jak się będą sprawy miały :). Zmienię pastę na bloku CPU, przeczyszczę go dokładnie, może pomoże, jak nie to olać dziada, ważne, że GPU jest mega chłodne.

 

Olej tą 120, przy twoi chłodnicach dodanie 120 jest bezsensowne. Zysku żadnego z tego nie będziesz mieć a jedynie skomplikujesz układ przez co trudniej będzie Ci go odpowietrzyć

 

 

Ogólnie jeśli chodzi o LC to procesory najmniej zyskują na temperaturach jeśli nie stosuję się ekstremalnych rozwiązań typu montaż bloku bezpośrednio na rdzeniu procka, najwięcej zyskują karty graficzne 

 

Ok, a jeszcze mam jedno pytanie. Czy ułożenie bloku (w sensie jego pozycja) ma jakiś wpływ na wydajność? 

Ma wpływ, ale zależy to od konstrukcji bloki. Podaj jaki masz blok i jak masz zamontowany 

Link to post
Share on other sites

Mam ten blok:


http://www.frozencpu.com/products/23237/ex-blc-1674/Alphacool_NexXxos_XP_Light_CPU_Liquid_Cooling_Block_-_Black_Chrome_Edition_-_Intel_AMD_12154.html?tl=g30c323s1569&id=Y7Haoyoe

Zamontowany jest tak, że napisy są poziomo

Największym flow killerem w układzie zawsze jest blok cpu i od niego proponuję zacząć. Ja ostatnio zmieniałem ram, co wymusiło spuszczenie płynu z układu. Po ponownym zalaniu pojawił się problem w postaci masakrycznie niskiego przepływu. Winowajcą okazała się drobinka kurzu która przytkała blok cpu

 

Niestety, albo i stety miałeś rację. Mimo tego, że blok czyściłem przed montażem, nie używałem barwników po rozkręceniu zauważyłem czarne "coś". Nie schodziło wodą, ani szotką. Zostawiłem to na całą noc w occie, jest lepiej ale nie idealnie. Dodałem też tą jedną chłodnicę. Temperatury na procku mi spadły o jakieś 6-7 st. Celsjusza, ale za to o 4-5 wzrosły na GPU :/. Mimo tego, że dodałem chłodnicę 120mm. Myślicie, że to wina po prostu tego, że lepiej odbierane jest ciepło z procesora, czy może płynu (zrobiłem mieszankę - dałem ok. 300ml borygo (glikol) na około 1-1,2l wody demineralizownej. Zaleję to wszystko chyba jeszcze raz octem, ale tym razem na cały dzień (nowa chłodnica). Już powoli zaczyna mnie to denerwować.

Edytowane przez idzpro100
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...