Skocz do zawartości

Athlon x4 620 - problem po podkręceniu (praca w IDLE)


Recommended Posts

Cześć,

 

Posiadam w.w. procesor - podkręcony do 3.25GHz.

 

Generalnie podkręciłem go wedle wszelkich podręczników i jest stabilny. To że jest stabilny wnioskuję po długich testach w OCCT. Dodatkowo nigdy nie zdarzyły mi się problemy, gdy procesor jest obciążony choć w niewielkim stopniu (gry, programy, przeglądarka internetowa).

 

Niestety nie wszystko jest chyba ok, bo od czasu do czasu pojawia się problem. Mianowicie kilka(może i naście) razy zdarzyło mi się zastać komputer w dziwnym stanie. Komputer wyrzuciło z windowsa i na poziomie biosu otrzymałem mniej więcej po przetłumaczeniu z angielskiego taką wiadomość:

 

"Wystąpił problem i jest związany z Overclockingiem

 

Wszelkie parametry zostały zmienione na auto i procesor chodzi teraz na częstotliwości 2600MHz.

 

Jeśli chcesz przejść do biosu wciśnij DEL, jeśli chcesz kontynuować naciśnij dowolny klawisz"

 

Problem jest o tyle dziwny, że jak dotąd nie udało mi się na niego trafić pracując na komputerze (pracując czyt. będąc przy nim i robiąc cokolwiek). Doszedłem do wniosku, że tego typu kwiaty najczęściej pojawiają się gdy procesor jest w bardzo małym stopniu obciążony (i prawdopodobnie automatycznie obniżane jest jego taktowanie). Dziś np. wstałem rano, włączyłem kompa, poszedłem zjeść śniadanie i po powrocie natrafiłem na ten problem. Wszystkie tematy dot. niestabilności na jakie natrafiłem dotyczyły proca pod obciążeniem, u mnie jest na odwrót i nigdy podczas nawet mocnego obciążania nie widziałem problemów - temperatury max 51-52st. (przy obciążeniu, w idlu ok 30).

 

Miałem wcześniej go podkręconego do 3.4GHz i z tego co pamiętam, problem występował znacznie częściej i też tylko w idlu. Zwiększanie napięcia nic nie daje - jadę już na 1.45V i dalej to samo.

 

Używam płyty GA-770T-USB3, na procku SPC Spartan (ale temperatury ok).

 

Jakieś pomysły i sugestie?

 

Dzieki.

Link to post
Share on other sites

Ok, gdzie w takim razie znajdę opcję c1e? W biosie tam gdzie OC? Bo blokowanie mnożnika pewnie tam. c1e i mnożnik ma sens i jest wysoce prawdopodobne, z tym zasilaczem chyba bardziej odległa teza, bo error wyraźnie mówi że problem dotyczy OC i komputer się nawet nie wyłącza tylko automatycznie przestawia się na stockowe częstotliwości/mnożniki. Także ma raczej jakiś problem z logiką niż z zasilaniem. Pierwsze co zrobie to właśnie c1e i mnożnik.

 

Spodziewać się jakiś dużych wzrostów temperatur po podjęciu tych kroków?

Link to post
Share on other sites

Ja miałem podobny problem - pod obciążeniem wszystko śmigało, a w stanie bezczynności potrafił się zawiesić. Pomogło wyłączenie w biosie opcji Cool'n'Quiet która w czasie bezczynności obniża napięcie CPU, a przy OC może działać niestabilnie.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...