Skocz do zawartości

Podkręcanie Semprona LE-1250


Recommended Posts

Witam wszystkich. Mam pytanie, do ilu GHz bezpiecznie podkręce tego procka na chłodzeniu typu BOX ?

 

Mój sprzęt to:

Mobo: ECS GeForce6150sm-m

CPU: Sempron LE-1250 AM2

GPU: a raczej IGP | GeForce 6150SE nForce 430 | widziałem jakiegoś użytkownika który zwiększył taktowanie tego układu, więc chyba jest możliwe OC tego CPU z jednoczesnym używaniem tego IGP.

RAM: 2GB (Aeneon AET760UD00-25DB97X i GoodRAM GR667D264L5/1G)

Zasilacz: Fortron ATX-300GTF

 

Podkręcałem już dużo procesorów, lecz żaden z nich to nie był AMD (niestety). Prosiłbym o poradę co zrobić i do ilu bezpiecznie podkręcić i układ graficzny i CPU. Dodam że na innym podobnym forum, którego nazwy oczywiście nie wymienie, nikt mi nie pomógł :)

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

No boxie można bez problemu zrobić 2,75GHz i to bez podnoszenia napięcia. Na upartego da się dojść do 2,9 - 3GHz, ale jeśli płyta ma kiepski generator zegara bazowego, to będzie się wykrzaczać.

W większości przypadków wystarczy: ustawić HTT=250MHz, mnożnik HT=x4, Pamięci zwolnić o 133MHz względem pożądanej częstotliwości (z 800 na 667 i z 667 na 533) ustawiając przy tym timingi na sztywno jak dla częstotliwości wyższej. Wsio.

Link to post
Share on other sites

9600GT na tym zasilaczu bym raczej nie odpalał. Ruszyć ruszy (na Tracerku 400W dało się odpalić X2 6000 (90nm) i 2900XT) ale będą problemy. Poza tym po OC procka skoczy pobór prądu z linii +12V, więc jeśli myślisz o karcie graficznej to zmiana zasilacza będzie konieczna. Poza tym to do Semprona-1250 nie warto wkładać 9600GT, w zupełności jakieś GT220 czy ATI HD5570 wystarczy. Właśnie sam u siebie testuję jak ten procek działa po OC i jest DOBRZE. Co prawda powyżej 2,9GHz nie chce iść i przy HTT=266 traci stabilność, za to wyniki w 3Dmark03 są porównywalne z 4400 X2 przy 2,9GHz, co pewnie spowodowane jest tym, że przy jednordzeniowym CPU pamięć uzyskuje większe przepustowości (u mnie wzrost o około 15% przy tych samych ustawieniach w BIOS).

Link to post
Share on other sites

Owszem, na BOXie, przy czym korzystam ze starszej wersji z grubą podstawą, gęstymi finami i wentylatorem z 11 łopatkami. Na tym samym Chłodzeniu z 4400 X2 wycisnąłem 3,125GHz. I chyba mam jakąś słabą wersję tego LE-1250, bo z innego egzemplarza wycisnąłem 3,2GHz na takiej samej płycie i pamięciach. Ale 2,9GHz to i tak niezły wynik, a z podkręconą integrą komp wyciska 2178 punktów w 3Dmarku03 :/

Link to post
Share on other sites

A powiedz mi jeszcze, czy dobrze zrobie podkręcając proca na tych pamięciach co mam czyli jedna kość 667 a druga kość 800 ? I jak się będzie sprawowała ta integra z tymi taktami ? GF 6150SE nie będzie jakiś dziwnych artefaktów wyświetlał ?

 

Edit:

 

Albo inaczej, co mam zmienić i na jakie wartości tak by proc taktowany był z zegarem 2.8

 

O to opcje jakie mam w BIOS'ie związane z OC:

 

CPU Frequency

K8<-->NB HT Speed

K8<-->NB HT Width

MemMaxClk

NPT Fid Control

NPT Vid Control

Link to post
Share on other sites

CPU Frequency = 250MHz

K8 NB HT Speed = 800MHz

K8 NB HT Width= Auto (16bit)

MemMaxClk = 533 (po podbiciu taktowania procka wskoczy na około 667MHz)

co do ostatnich dwóch wartości to pewien nie jestem, sprawdzę i dopiszę wkrótce.

Integrat nie powinien robić problemów, jeśli pamięci będą ze sobą współgrać (timingi) to baboli nie będzie.

 

Napisz jak możesz dokładny model swojej płyty i jej wersję, bo ECS ma kilka modeli na NF430

Link to post
Share on other sites

Ok :/

NPT Vid Control = nie wiem na jakie opcje się rozwija, czy masz tam napięcia podane czy jakiś wskaźnik przyrostowy. Jeśli napięcie to ustaw 1,325V (nominalne jest 1,3) albo dodaj tyle by wyszło coś koło tego

NPT Fid Control = Auto

 

Opcję TIMING MODE = MANUAL i ustaw ręcznie timingi jak dla taktowania 667MHz (o ile jest taka możliość)

I to w sumie byłoby na tyle.

Link to post
Share on other sites

w NPT Fid jest mnożnik, a w NPT Vid są napięcia - ustawiłem chyba jeżeli dobrze pamiętam 1.3 ale zmienie gdy będe podkręcał procka :/ Dzięki bardzo, w razie jakiś problemów odezwe się jeszcze. A jeżeli chodzi o Timingi pamięci to nie będzie problemu z tym, że tak jak mówiłem jedne są 667 a drugie są 800 ?

Link to post
Share on other sites

Jeśli timingi będą się zgadzać dla zadanej częstotliwości pracy (w tym wypadku 667MHz) to problemu nie będzie. Podejrzewam, że będzie to 5-5-5-18, bo z takimi zazwyczaj GoodRam 667MHz pracuje, a dla 800MHz "pamiątki" nie będzie problemem działać z takim ustawieniem.

Link to post
Share on other sites

może tak. nie mam opcji timingów w BIOS ;/ dziwne ale podam ci wszystkie opcje jakie mam związane z pamięciami i OC procka:

 

Timing Mode - do wyboru MaxMemClk i Auto

 

Memory clock value or limit - do wyboru takty pamięci np DDR2-533

 

DQS training control - do wyboru Skip DQS i Perform DQS

 

CKE base power down mode - do wyboru Enable i Disable

 

CKE based power down - do wyboru Per Channel i Per CS

 

Memclock tri-stating - do wyboru Enable i Disable

 

Memory hole remapping - do wyboru Enable i Disable

 

Auto optimize bottom IO - do wyboru Enable i Disable

 

opcja związana z jednym wyżej Bottom of [31] IO space - do wprowadzenia jakaś wartość np. E0

 

Bottom of UMA DRAM [31] - do wprowadzenia podobna wartość jak w jednym wyżej, automatycznie było FC

 

OC:

 

PMU - do wyboru Enable i Disable

 

GPU Bank flip - do wyboru Enable i Disable

 

PCIE Spread Spectrum - do wyboru Disable i Triangular down

 

SATA Spread Spectrum - do wyboru to co wyżej

 

opcja zablokowana HT Spread spectrum

 

PCIE Clock - do wyboru taktowanie

 

Jeżeli ogarniasz :) to podpowiedz mi jakie wartości i opcje wybrać

Link to post
Share on other sites

W takim razie ustaw:

Tming Mode = Auto

Memory Clock Value = 533

resztę pozostaw jak jest.

Dla testu wyjmij kość 667MHz i zostaw tylko tą 800MHz. Wtedy:

Memory Clock Value = 667MHz

i jeśli system się poprawnie uruchomi sprawdź jakie timingi przypisze do pamięci. Jeśli będą zgadzały się z tymi dla 800MHz (przykładowo 5-5-5-18) to pamięci w bankach obsadź

DIMM1 - 800MHz

DIMM2 - 667MHz

wtedy powinien zadawać pamięci Timingi z tej kości 800MHz.

Niestety jeśli płyta nie udostępnia opcji ręcznego ustawienia timingów to trzeba trochę pokombinować, by wszystko grało jak trzeba.

Co byś sobie nie rozwalił systemu, na czas testowania odłącz dysk twardy i jeśli komp będzie bootował odpal Memetest86+ (z hiren's bootcd lub z czegokolwiek innego). Jeśli memtesta będzie zaliczać, system będzie się podnosić.

Link to post
Share on other sites

To kiepsko. Pamięci 667HMz raczej za długo z takimi timingami nie podziałają.

A czy gdy ustawisz Timing Mode = Manual, to nie pojawiają się dodatkowe opcje tego dotyczące? Mogą się pojawić np. po restarcie (widywałem takie numery, choć powinno samo się pojawić)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...