Skocz do zawartości

Kilka pytań co do przeniesienia systemu do SSD


Recommended Posts

Czy można bezpiecznie, bez większych przeszkód przenieść system z HDD na SSD ? Słyszałem, że jest to nie do końca opłacalne, że lepiej zainstalować system od nowa na SSD.

 

Mam system Windows 7, to czy aktualizując do 10 mogę "dzięsiątkę" w pełni od nowa zainstalować na SSD, czy ta aktaulizacja mi zastąpi "siódemkę" na HDD ?

 

Jeślibym jednak postanowił od nowa zainstalować siódemkę na SSD, czyli usunąć ją najpierw z HDD to, czy przy usuwaniu systemu programy, pliki w dokumentach, na partycjach dysku HDD zostaną i będę mógł na nowo zainstalowanej siódemce z nich korzystać?

Link to post
Share on other sites
Czy można bezpiecznie, bez większych przeszkód przenieść system z HDD na SSD ? Słyszałem, że jest to nie do końca opłacalne, że lepiej zainstalować system od nowa na SSD.

Dobrze słyszałeś. Znaczy, jest to możliwe jednak jest troche z tym problemów dlatego zdecydowanie lepiej jest zainstalować system od nowa

 

 

 

Mam system Windows 7, to czy aktualizując do 10 mogę "dzięsiątkę" w pełni od nowa zainstalować na SSD

Tak, bodajże gdy wybierze się opcje tworzenia boot'owanego pendrive to klucz się zapisuje w instalacji? (nie robiłem tego więc nie wiem dokładnie)

 

 

 

czyli usunąć ją najpierw z HDD to, czy przy usuwaniu systemu programy, pliki w dokumentach, na partycjach dysku HDD zostaną i będę mógł na nowo zainstalowanej siódemce z nich korzystać?

Co znaczy usunąć system według ciebie?

System to nie program który można odinstalować, by sie go pozbyć na dobre trzeba sformatować dysk (a dokładniej partycję), czyli wyczyścić wszystko co na nim jest

 

Większość programów i gier trzeba by zainstalować na nowo (głownie ze względu na brak danych z rejestru), co do dokumentów, foldery "moje dokumenty" i inne z katalogu użytkownika będą niedostępne z nowego systemu, także najlepiej jest je zgrać w inne miejsce na dysku

Edytowane przez mr-auto
Link to post
Share on other sites

Paragon Hard Disc Manager robi to bezpiecznie ale jest programem płatnym. Kiedyś go kupiłem i już dwa  razy przenosiłem system ze wszystkimi danymi i programami,zero problemów. Posiada również kilka innych ,ciekawych funkcji...

Link to post
Share on other sites

ogólnie z przenoszeniem systemu, jest jedna duża wada, "kopiuje też ścieżki" przez co system będzie minimalnie wolniejszy, niż gdybyś zainstalował gołego i dlatego radzi się instalować od zera ( choć tak czy tak, poprawa wydajności systemy względem HDD będzie olbrzymia ) 

Link to post
Share on other sites

A czy dałoby się tak zrobić, że odłączyłbym HDD i podłączył samo SSD, na którym zainstalowałbym system? I czy gdy podłączyłbym do tego systemu na SSD dysk HDD, to mógłbym mieć te pliki z HDD?

 

Kompletnego formatu nie chciałbym robić, ponieważ mam tam prawie 1TB danych i ciężko było by je skopiować  i z powrotem wrzucać.

Edytowane przez robotox1
Link to post
Share on other sites

oczywiście że możesz, jak zainstalujesz sobie system na SSD, to wszystkie dane na HDD zostają 

 

wyniki mówią same za siebie.


Wyniki benchmarku transferu dysku systemowego ? O czym taki test ma niby świadczyć ? My mówimy o ogólnej wydajności systemu, nie jak szybki jest dysk pod benchmarkiem ( bo jaka niby różnica dla takiego testu, czy kopiujesz, czy instalujesz od zera )  
Link to post
Share on other sites
Gość paprykarz

Wszystko da się zrobić tylko trzeba użyć mózgu. Jak na HDD masz pierdylion rzeczy o łącznej pojemności 1 TB i do tego dysk ssd 250 GB to go nie sklonujesz 1:1. Wtedy rzeczywiście lepiej od razu format zrób. No chyba że masz kilka partycji to co innego.

 

Jak nie masz wiedzy i softu odnośnie partycjonowania, klonowania to lepiej format robić - szybki lekki sposób

Jak chcesz szybko pyknąć dysk 1T z systemem na SSD to użyj odpowiedniego oprogramowania :

 

 

 

Paragon Hard Disc Manager robi to bezpiecznie ale jest programem płatnym. Kiedyś go kupiłem i już dwa  razy przenosiłem system ze wszystkimi danymi i programami,zero problemów. Posiada również kilka innych ,ciekawych funkcji...
 

 

Tak kuźwa jedyny mądry który używa mózgu i gra w szachy.

 

Masz 1001 możliwości : możesz użyć programów darmowych płatnych. Możesz przenieść sam system na dysk SSD a dane zostawić na HDD.

 

Podłączyć możesz sobie to wszystko nawet do góry nogami, jedyne co musisz to wgóglać partycjonowanie, klonowanie


 

oczywiście że możesz, jak zainstalujesz sobie system na SSD, to wszystkie dane na HDD zostają 
 

 



Wyniki benchmarku transferu dysku systemowego ? O czym taki test ma niby świadczyć ? My mówimy o ogólnej wydajności systemu, nie jak szybki jest dysk pod benchmarkiem ( bo jaka niby różnica dla takiego testu, czy kopiujesz, czy instalujesz od zera )  

 

 

Dlatego format jest najlepszym rozwiązaniem. Jak nie czytałeś linka który podałem - to format jest dalej najlepszym rozwiązaniem. Każdy może sobie wejść i przeczytać i dalej format kużwa jest najlepszym rozwiązaniem. Nawet jarrinio dojdzie do tego wniosku że format jest nalepszym rozwiązaniem czytając twoje wywody. Ja już idę format zrobić bo będzie szybciej chodziło.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

 

 

. Jak na HDD masz pierdylion rzeczy o łącznej pojemności 1 TB i do tego dysk ssd 250 GB to go nie sklonujesz 1:1. Wtedy rzeczywiście lepiej od razu format zrób. No chyba że masz kilka partycji to co innego.
 żadnych formatów, dysk HDD może sobie zostać nietknięty, tak jak jest. ( wiem że nie o to ci chodziło, ale musze to napisać, bo jeszcze ktoś się pomyli ) 
Link to post
Share on other sites

Chodzi mi, o to, czy gdy zainstaluje na nowo system na SSD to pliki z HDD (dokumenty, podział na C i D, obrazy, muzyka) będę miał w nowym systemie? Nie chcę przenosić wszystkiego na SSD, a tylko sam system - pliki mają pozostać na HDD.

 

Jeśli tak, to jak się pozbyć tego starego systemu z HDD? Po prostu usnąć folder z plikami Windowsa ?

Edytowane przez robotox1
Link to post
Share on other sites
Gość paprykarz

Wyjmij dysk hdd do momentu zainstalowania systemu win 7 / 10 / 8.1 / atari / linux / czy co tam chcesz.

 

Zainstaluj system.

 

Wsadź z powrotem dysk HDD i ciesz się multibootem, dwoma systemami oraz swoimi danymi.

 

Użyj oprogramowania do partycjonowania dysku aby zlikwidować stare partycje windowsa oraz poszerz sobie partycje na dane.

 

Trudne takie to? 

 

Jarrinio zaproponował dalej najlepszą opcję tylko niefart bo to płatny program, ale pewnie znajdziesz z 100 podobnych tyle że darmowych.

Edytowane przez paprykarz
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...