Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jak w temacie chce wymienic moj raid 0 z HDD wlasnie na SSD 500GB. Ktory bedzie najlepszy w stosunku wydajnosc/cena, a jaki bylby wogole najlepszy jakbym chcial zaszastac z kasa. I czy wogole oplaca sie szastac kasa bo roznica 3-5 sekund jakos mnie nie kreci. Dzieki za pomoc. Nie bedzie tam stal system raczej tylko do gier bedzie przeznaczony. System juz mam na innym SSD.

Link to post
Share on other sites
Możesz wyjaśnić, w jaki dokładnie sposób to TLC kompletnie dyskwalifikuje Samsunga?

 

No to jest TLC, nic więcej mówić nie trzeba. 

Gdzieś tu się dość mocno rozpisałem na ten temat ( nawet uwzględniłem samsungowski 3-D nand, oraz bufor zapisu programowego SLC w850 evo i jego wielkość 3GB/6GB, i jego wady ), parę miesięcy temu, jak ci się chce przeglądnąć paręset moich postów, to proszę szukaj sobie. 

ok znalazłem ci TU i TU ( tematy gdzie osobiście się bardziej rozpisałem o TLC i samsungu 850 evo ) 

Edytowane przez kokosnh
Link to post
Share on other sites

Myślę, że macie niepotrzebne uprzedzenia spowodowane faktem, że TLC są w teorii mniej trwałe od MLC oraz niektórymi dyskami opartymi o TLC, których często są średnio udanymi produktami (ach, ten BX200...). Nie zwracacie natomiast uwagi na pozostałe parametry i rzeczywiste, nie teoretyczne fakty o szybkości padania dysków i zależności tego faktu od rodzaju zastosowanych pamięci. TLC może być złe, o ile nie jest wkomponowane tak, by jego wady nie były problemem. A tak jest w przypadku Samsunga. Po pierwsze, mamy 5-letnią gwarancję. Komórki sobie padną po roku (wątpliwe), wymienią. Padną po czterech latach (również wciąż mało prawdopodobne), wymienią. Po czterech latach padnie kontroler, nie ma problemu, nich oni się martwią, gwara jest. A Crucial? Mamy 3 lata, niby bardziej wytrzymałe MLC, tylko co to MLC właściwie nam daje, skoro równie dobrze może nawalić co innego (wspomniany kontroler chociażby) i po tych trzech latach mamy poważny problem? Po drugie, na oba dyski jest ustalony limit gwarancji bodajże na 160 TB zapisu, dostatecznie dużo, żeby zwykły użytkownik go olał i nań nie zwracał uwagi. Po trzecie, te zue TLC w Samsungu jest oparte o bardzo wysoki jak na dzisiejsze standardy proces technologiczny, a co za tym idzie jest bardziej wytrzymałe. I po czwarte, wydajność i Samsunga, i Cruciala jest... taka sama. Oczywiście, można się bawić w wyliczenia, co w teorii ile wytrzyma, natomiast zupełnie inna kwestia to ta, jakie to ma przełożenie na rzeczywistość w codziennym użytkowaniu. (często, niestety, niewielkie).

Edytowane przez BlackMachine
Link to post
Share on other sites
że TLC są w teorii mniej trwałe od MLC

 

Żadna teoria, TAK JEST 

 

TLC ma większe opóźniania, dużo większą retencję danych, wolniejszy zapis, odczyt, kasowanie, no i niższa żywotność. 

Wymaga też stosowania wysokiego ECC które spowalnia jeszcze dane procesy, oraz zajmuje dość znaczną powierzchnię na dysku.

 

oraz niektórymi dyskami opartymi o TLC, których często są średnio udanymi produktami

No wszystko co nie ma bufora jest średnio udane, a w niektórych bufor zawodzi ( przykład 840 evo )

 

TLC może być złe, o ile nie jest wkomponowane tak, by jego wady nie były problemem.

 

Czyli ? 

 

 

A tak jest w przypadku Samsunga. Po pierwsze, mamy 5-letnią gwarancję.

 

Tańszy, szybszy i na żywotniejszych kostkach 19nm MLC Iridium pro ma 5 lat gwarancji i dużo większym limitem 600TBW ( samsung evo 75TBW )  wersje 240/256GB

 

 

omórki sobie padną po roku (wątpliwe), wymienią.

 

A co z danymi, którym nie zdążyłem zrobić kopii na HDD ? 

 

 

adną po czterech latach (również wciąż mało prawdopodobne), wymienią.

 

Wiek TLC też ma tu do mówienia, nie sama ilość zapisu 

 

A Crucial? Mamy 3 lata, niby bardziej wytrzymałe MLC, tylko co to MLC właściwie nam daje, skoro równie dobrze może nawalić co innego (wspomniany kontroler chociażby) i po tych trzech latach mamy poważny problem

eliminujemy jedno z słabych ogniw dysku ( które jest pewne się popsuć, a kontroler może działać i 100 lat, on nie ma części co się zużywają ) 

Już ci dałem alternatywę  z 5 letnią gwarancją ( ta gwarancja to był jedyny plus tego dysku ), ale są tańsze SSD z lepszymi gwarancjami. 

 

Po drugie, na oba dyski jest ustalony limit gwarancji bodajże na 160 TB zapisu, dostatecznie dużo, żeby zwykły użytkownik go olał i nań nie zwracał uwagi.

 

zależy do czego wykorzystujemy dysk 

 

Po trzecie, te zue TLC w Samsungu jest oparte o bardzo wysoki jak na dzisiejsze standardy proces technologiczny, a co za tym idzie jest bardziej wytrzymałe.

 

Poruszyłem już to w jednym z tematów które ci podlinkowałem. 

 

I po czwarte, wydajność i Samsunga, i Cruciala jest... taka sama.

 

 

Ojj nie kolego, samsung co najwyżej ma porównywalną prędkość w syntetykach, wydajność ma sporo słabszą. 

 

Oczywiście, można się bawić w wyliczenia, co w teorii ile wytrzyma, natomiast zupełnie inna kwestia to ta, jakie to ma przełożenie na rzeczywistość w codziennym użytkowaniu. (często, niestety, niewielkie).

 

Jeśli założysz, że jakimś cudem kostki TLC 40nm samsunga wytrzymają ponad 1000 P/E, to bufor na programowych SLC niestety już przekroczy swoją żywotność i zacznie padać ( a on nie ma komórek zapasowych, jak padną to padną, choć retencja danych na TLC po przekroczeniu 500 P/E jest tak wysoka, że bufor cię nie obchodzi, bo ci dane zaczną wcześniej znikać samoczynnie ) 

Edytowane przez kokosnh
  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

 

 

Iridium pro ma 5 lat gwarancji i dużo większym limitem 600TBW

 

 

Nie ma wersji 480GB w  formacie M.2 i  2.5" 1TB wersja też nie jest dostępna. 


Mamy tylko 2.5' cali 240GB i 480GB. Trochę słabo.Po za tym nawet jeśli kupię 850 EVO za rok albo za dwa lata będziemy mieć juz większy wybór  2TB dsyków SSD, wtedy i wymienię swój 850 EVO z TLC.

 

Crucial MX200 mnie nie przekonały. Chętnie zobaczę serię MX300 z pamięcią V-NAND. :)


i MLC!!!


Sprawa  z 950 PRO też jakoś dziwnie wygląda.Osiąga bardzo wysokie temperatury - około 85st. Widać, że na razie jest to eksperyment.

 

Finalnie jeszcze nie gotowy. Jak będzie coś pokroju 950 PRO na MLC, ale nie tak nagrzewającego to szybciutko zamienię 850 EVO na to. :) 

Link to post
Share on other sites

Żadna teoria, TAK JEST

Owszem, natomiast w codziennym użytkowaniu niestety, ale ma to znaczenie czysto teoretyczne.

 

Czyli ? 

Długa gwarancja, wysoki limit zapisu danych i wydajność ta sama, co w nośnikach z MLC.

 

 Tańszy, szybszy i na żywotniejszych kostkach 19nm MLC Iridium pro ma 5 lat gwarancji i dużo większym limitem 600TBW ( samsung evo 75TBW )  wersje 240/256GB

Być może, ale omawiamy w tej chwili inny temat, a nie szukamy alternatw dla Samsunga. Dodajmy, że mowa szczególnie o wersji 500GB, od której zaczęła się cała dyskusja, jeśli już jesteśmy przy temacie ewentualnej opłacalności i tym podobnych. Wersja 250GB jest moim zdaniem mniej atrakcyjna. Zresztą, jak wspomniałem, dzięki atrakcyjnej cenie aktualnie i tak to Crucial ma pałeczkę pierwszeństwa.

 

A co z danymi, którym nie zdążyłem zrobić kopii na HDD ? 

To samo, co z danymi w przypadku uszkodzenia każdego innego dysku. Próbujesz sugerować, że w przypadku 850 Evo szansa na awarię dysku z powodu TLC jest większa, tymczasem przy normalnym użytkowaniu i przy standardowej długości tego okresu tak nie jest, pamięci wcale nie są tu największym i automatycznie wysuwającym się na prowadzenie problemem.

 

eliminujemy jedno z słabych ogniw dysku ( które jest pewne się popsuć, a kontroler może działać i 100 lat, on nie ma części co się zużywają ) 

Już ci dałem alternatywę  z 5 letnią gwarancją ( ta gwarancja to był jedyny plus tego dysku ), ale są tańsze SSD z lepszymi gwarancjami.

Jest pewne się popsuć tak samo jak i MLC czy SLC. Może i statystycznie popsuje się szybciej, ale, jak już wspominałem, w codziennym użytkowaniu szansa na to nie będzie większa od nośników z innymi pamięciami, m.in. dlatego, że pamięci w takim przypadku wcale nie będą pierwszym podejrzanym.

 

zależy do czego wykorzystujemy dysk

To jasne. Dla pocieszenia dodam, że przekroczenie tych limitów wcale nie oznacza, że szansa na awarię dramatycznie wzrasta, przeciwnie - komórki często wytrzymują kilku-kilkunastokrotnie większe wartości zapisu. A dla tych 1-2% użytkowników, dla których nawet największe limity będą ograniczeniem, swoją ofertę kieruje chociażby Plextor.

 

Ojj nie kolego, samsung co najwyżej ma porównywalną prędkość w syntetykach, wydajność ma sporo słabszą.

Najwyraźniej czytaliśmy inne testy.

 

Ewidentnie widać, że przekonanie cię będzie niemożliwe, gdyż nasz tok myślenia opiera się na innych schematach. Ty przywiązujesz uwagę do teoretycznych wartości, ja do tego, co będzie miało znacznie w rzeczywistości. A co ma kluczowe znaczenie dla większości użytkowników, niech każdy odpowie sobie sam.

Edytowane przez BlackMachine
Link to post
Share on other sites

W zasadzie nie potrzebna dyskusja bo Szaysung już kilka razy udowodnił że ich technologia experimentów na ludziach jest do pupy.

Za 5 lat się okaże co obecny experiment warty. Ale nie mam ochoty być testerem za własną kasę.

Co do wydajności, miałem różne OCZ-y, Evo 850 i mam cruciala. Nic mi tak nie logowało, czekało na coś lub kursor cieło jak Evo. Więc cieszy się z niego nowy właściciel.

Najpierw trzeba przerzucić kilka ssd a później patrzeć w syntetyki.

Link to post
Share on other sites

 

 

Długa gwarancja, wysoki limit zapisu danych i wydajność ta sama, co w nośnikach z MLC.  
 

mówię ci, że gwarancja się zmienia ( teraz dają coraz lepsze, przez problemy ostatnich lat, się po prostu bali  ), patrz na takiego goodram-a 240 GB 5 lat ograniczone 600TBW, 850 evo 5 lat ograniczone 75 TBW ( 8 razy więcej ) 
Link to post
Share on other sites

Obawiam się, że Samsung nie jest jedynym, który ma na koncie jakieś wpadki (swoją drogą miał on jeszcze jakiekolwiek znaczące poza słynną serią 840 Evo?). Nawet wychwalany tutaj Crucial zdecydowanie nie jest święty. Druga część komentarza równie dobrze mogłaby brzmieć: miałem jakąś tam kartę Asusa, miałem GTX 970 Gigabyte'a, teraz mam [jakiś tam model] i jest zdecydowanie najszybszy. Jasne, w teorii można mieć na jednym 970 50 kl/s w Wiedźminie, a na innym 970 100 kl/s, natomiast w praktyce coś takiego z reguły się nie zdarza. Mimo wszystko polecam przeglądać testy na różnych portalach i nie, niekoniecznie

później patrzeć w syntetyki.

 

@kokosnh

Tak, to się chwali, natomiast nigdzie moim celem nie było rozpatrywanie aktualnej opłacalności zakupu ani Evo 250GB, ani 500GB. Moje uwagi tyczyły się czegoś zupełnie innego.

Edytowane przez BlackMachine
Link to post
Share on other sites

 

 

Owszem, natomiast w codziennym użytkowaniu niestety, ale ma to znaczenie czysto teoretyczne.
 

o co ci chodzi "niestety ma znaczenie teoretyczne"   :?: 
 

 

 

Jest pewne się popsuć tak samo jak i MLC czy SLC. Może i statystycznie popsuje się szybciej, ale, jak już wspominałem, w codziennym użytkowaniu szansa na to nie będzie większa od nośników z innymi pamięciami, m.in. dlatego, że pamięci w takim przypadku wcale nie będą pierwszym podejrzanym.
 

No nie, tłumaczyłem czemu TLC psuje się szybciej 

 

 

To jasne. Dla pocieszenia dodam, że przekroczenie tych limitów wcale nie oznacza, że szansa na awarię dramatycznie wzrasta, przeciwnie - komórki często wytrzymują kilku-kilkunastokrotnie większe wartości zapisu. A dla tych 1-2% użytkowników, dla których nawet największe limity będą ograniczeniem, swoją ofertę kieruje chociażby Plextor.
 

średni okres życia komórek pamięci jest 3 razy wyższy od deklarowanego, ALE od deklarowanego poziomu zaczynają się problemy, bo pierwsze komórki zaczynają padać i wzrasta znacznie retencja danych ( tutaj ratują nas zapasowe komórki, zastępujące martwe i pozwalające dyskowi zapisać te 3 razy więcej )
Link to post
Share on other sites

O to mi chodzi, że dla przeciętnego usera nie będzie miało znaczenia, czy ma dobrze zrobiony dysk oparty o TLC, czy inny na podobnym poziomie z MLC. Główny problem tych pamięci rozbija się o żywotność, ale ta jest i tak wystarczająco wysoka w przypadku TLC, zwłaszcza, jeśli dysk jest zrobiony z głową, a dodatkowe atuty jak dłuższa gwarancja są dodatkowym zabezpieczeniem.

Link to post
Share on other sites

Powtórzę to jeszcze raz, 850 evo oprócz dość długiej gwarancji jak na TLC nie ma nic ciekawego 

dyskusja jest bezcelowa, bo nikt o zdrowych zmysłach tego dysku nie kupi... 

 

Ewidentnie widać, że przekonanie cię będzie niemożliwe, gdyż nasz tok myślenia opiera się na innych schematach. Ty przywiązujesz uwagę do teoretycznych wartości, ja do tego, co będzie miało znacznie w rzeczywistości. A co ma kluczowe znaczenie dla większości użytkowników, niech każdy odpowie sobie sam.


Po prostu wiem jak to jest zbudowane, ale także przeglądam testy. 
 

 

O to mi chodzi, że dla przeciętnego usera nie będzie miało znaczenia, czy ma dobrze zrobiony dysk oparty o TLC, czy inny na podobnym poziomie z MLC. Główny problem tych pamięci rozbija się o żywotność, ale ta jest i tak wystarczająco wysoka w przypadku TLC, zwłaszcza, jeśli dysk jest zrobiony z głową


dysk zrobiony z głową to nie argument.
I uwierz retencja danych na dyskach TLC to gwóźdź do trumny, dla posiadaczy laptopów. ( bardzo praktyczny argument ) 
 

 

swoją drogą miał on jeszcze jakiekolwiek znaczące poza słynną serią 840 Evo?


z 850 evo oraz nawet 850 pro też było ( choć tu jak i z crucial-em i innymi chodziło o update biosów, uśmiercające dyski  ) 

Edytowane przez kokosnh
Link to post
Share on other sites

Powtórzę to jeszcze raz, 850 evo oprócz dość długiej gwarancji jak na TLC nie ma nic ciekawego

nigdzie moim celem nie było rozpatrywanie aktualnej opłacalności zakupu ani Evo 250GB, ani 500GB. Moje uwagi tyczyły się czegoś zupełnie innego.

 

dyskusja jest bezcelowa, bo nikt o zdrowych zmysłach tego dysku nie kupi...

No cóż, z argumentem takiego rzędu ciężko polemizować. Swoją drogą, jak wielu niezależnych testerów i recenzentów musi kompletnie nie zdawać sobie sprawy z tego, co piszą oraz - idąc powyższym tokiem rozumowania - kim są...

 

Niestety, swojego zdania nie zmienię, natomiast oczywiście szanuję poglądy innych - każdy ma prawo do swoich.

Link to post
Share on other sites

 

 

No cóż, z argumentem takiego rzędu ciężko polemizować.

 

Z kolejnym multikontem również.

 

Zakup dysku na TLC to pomysł raczej średni, a w sytuacji, gdy za taką samą kasę jest świetny nośnik na MLC - wręcz głupi. Tu nie ma miejsca na dyskusję. To fakty. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...