Skocz do zawartości

ROG MATRIX-R9290X-4GD5 - Throttling


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez phx1990,

Recommended Posts

Asus to najgorsze chlodzenie na R9 290/x. Nie pasuje na to GPU. Nie ma sie co dziwic takim temperaturam w tej obudowie. 

http://i2.wp.com/www.ocdrift.com/wp-content/uploads/2014/03/ROG-Matrix-R9-290X-Platinum-Heatsink.jpg

 

 

 

Ja wczoraj na prośbę kupującego mojej karty zrobiłem test furmarkiem 15min i na gpu dobiło do 89 na sekcji 90 stopni

Sredni wynik , Mialem MSI R9 290 TF z fabryczna krzywa wentylatorow nie widzialem wiecej jak ~80 stopni. Obudowa NZXT Phantom 410 z kompletem wentylatorow. Najwiecej zbijal temperatury boczny, 5 stopni. Minimalnie podbicie obrotow na tym bardzo cichym chlodzenio to ~75 stopni.  


I jeszcze moze ktos chce obejzec, R9 290 WF3 z roznymi konfiguracjami wentylatorow. To jedne z najwydajniejszych chlodzen i jedne z glosniejszych . Rozumiem ze wentylory obudowy w tym video pracuja z max. obrotami. 

Link to post
Share on other sites

Obejrzałem kilka recenzji tego matrixa i rozbieżność w temperaturach jest dość wysoka. Wcześniej rzuciłem okiem na kilka przypadkowych recenzji i temperatura oscylowała w granicach 80°C, dzisiaj sprawdziłem jeszcze kilka i były wyniki nawet w okolicach 90°C. Dość duże rozbieżności, czyżby chłodzenie na tej karcie było fabrycznie tak tragicznie montowane ?

Link to post
Share on other sites

z kartą ewidentnie jest coś nie tak !!!

miałem R9 290 Sapphire Referent podkręcony na 1070@ 1400 bodajże i w Wiesku 3, firestrike, furmark max 87 widziałem z turbiną ustawioną szytwno na 50% ... 

 

 

wielkiej roznicy chyba nie ma miedzy 290 a 290x

 

do tego mój był referent, a Ty masz matrixa  :o

Edytowane przez GiveMeaPower
Link to post
Share on other sites

No to nie pozostaje nic innego jak ponawiercać Gladiusa na bocznej sciance i wstawic tam dodatkowy wentyl zeby wial sobie na karte  :D  ale jak cieplo bede mial na zime!

 

W ogole mam taka zagwozdke z tym ASUSem :> 

 

Otoz ...

 

MATRIXa 290x sa 2 wersje :>  :

 

1. http://img.photobucket.com/albums/v719/baqai/WP_20150601_13_34_51_Pro_zpstodnz7rj.jpg

 

i

 

2. https://ssli.ebayimg.com/00/s/NTc2WDEwMjQ=/z/zroAAOSwMmBV4vFx/$_86.JPG

 

 

Ja mam zwyklego MATRIXa <1.> bez tego platinum ... i okazuje sie ze bardzo malo info jest o niej w sieci. Wszystkie testy sa tej wersji Platinum. Co ciekawe obie karty wygladaja identyko z tym fantem ze ta Platinum ma podbite zegary + <i tu takie moje gdybanie> poprawione chlodzenie w stosunku do zwyklej wersji..

 

No będzie tego. Jak uda mi sie okieuznac temp, dam znac co i jak.

 

I tak na koniec wyniki testow DX12 (nie obrazilbym sie!):

 

http://arstechnica.com/gaming/2015/08/directx-12-tested-an-early-win-for-amd-and-disappointment-for-nvidia/

Link to post
Share on other sites

 

 

Wydaje mi się że chłodzenia nie referencyjne asusa maja problemy z dociskiem stopy radiatora do gpu stąd takie temp.

Ogolnie to chlodzenie wziete z GTX-ow bez zmian, tam gpu jest wieksze i dlatego zewnetrzne rurki cieplne sa bezuzyteczne gdy te chlodzenie siedzi na Radeonie.  

Link to post
Share on other sites

Dokładnie. 

 

Duży minus dla Asusa za lenistwo.


Znalazlem taki myk:

 

http://extreme.pcgameshardware.de/grafikkarten/390495-anleitung-asus-matrix-r9-290x-lautstaerke-und-kuehlleistung-immens-verbessern-20k-ohne-garantieverlust.html

 

 

Gosc po przesmarowaniu karty pasta i zdjeciu tego plastiku zbil temp na 77 ... ale stracil gwarancje

Link to post
Share on other sites

Te Matrixy są takie głośne i gorące, nic z tym nie zrobisz. Realnie ta karta jest przeznaczona dla Extremalnych Overclockerów, którzy bawią się w ciekły azot, suchy lud i jeszcze inne dziwne metody chłodzenia sprzętu.

Do nich wręcz są selekcjonowane chipy, które dość mocno się grzeją gdyż pod ciekłym azotem nie łapią tak łatwo tzw. "cold bug".

Ta karta jest sprawna. Ale można ją profilaktycznie wysłać na serwis.

Link to post
Share on other sites

Dobra. Powoli przymierzam się do wyslania karte na gware. Zrobilem dzisiaj extra testy z otwarta obudowa:

 

1.Firestrike , 80% fanspeed sztywno:

 

http://s16.postimg.org/upd7sio8z/insanetemp.png

 

2. 3min w Furmarku stress , 100% fanspeed na sztywno:

 

http://s4.postimg.org/be27mabbf/insanetempfurmark.png

 

3. Witcher 2 , Ultra preset, Autofan , po 5 min. grania, mam 94 stopnie :/

 

 

 

I teraz zastanawiam sie jak to dokladnie przeprowadzic. Do sklepu pisalem (niemiecki sklep :/) to mnie olal ze to normalne. Jakies porady zeby gnoje mi to naprawili a nie mnie olali ?? Moze bezposrednio do Asusa uderzyc emailem ?? Macie jakies adresy cos ?

Edytowane przez phx1990
Link to post
Share on other sites

Furmarka sobie daruj i nie katuj nim karty i zasilacza. Sprawdzaj w jakiejś grze czy benchmarku (tak, żeby szło bez przerwy), wiedźmin 3 dość mocno wygrzewa, uber, bez vsync i najlepiej w jakiejś wyższej rozdziałce, np 2560x1440. Włącz na jakieś 15-30min w ciężkim miejscu i zostaw, gpu-z niech monitoruje. Zaznacz sobie wszystkie temperatury, żeby pokazywało max i prędkość wentylatora również, zapisz screena z wynikami.

 

Ja bym szkrobnał do asusa, że podczas grania w wiedźmina jest 94°C i throttling oraz załączył bym im screeny z gpu-z. Do tego opisać jaką masz obudowę i ile wentylatorów by nie sugerowali słabej wentylacji. Jak również nic konkretnego nie napiszą to bym się dobrze zastanowił i spróbował zdjąć chłodzenie bez naruszania plomby i sam wymienił pastę termoprzewodzącą.

Link to post
Share on other sites

No wlasnie grzebac przy niej nie chce, bo plomba na srubce i bóg wie gdzie jeszcze jest.  A temp to nie kwestia obudowy bo robie testy na otwartej obudowie. Tak jak mowie Wiesiek 2 na uber grzeje do 94 stopni bez problemu. No nic czeka mnie  pisanie do tych ośków. Jak ktos ma jeszcze jakies porady to piszcie.

 

Btw. pisac im ze jestem 2 wlascicielem czy podac sie za 1szego ?


Jest tu ktos kto juz robil reklamacje i ma jakies rady zeby to sprawnie poszlo ?

Link to post
Share on other sites

Tą pląbe to se możesz w buty wsadzić...Co ci skelp odpisał ? Oni by ci uznali gwarancję tylko i wyłącznie jak by ci całkowicie przestała działać. A takie temperatury do tego właśnie prowadzą.

Ja bym walił tą pląbę i jak najszybciej zdjął chłodznie i na rdzeń nałożył CLU. Sam zadbaj o kartę..Te pląby nawet da się delkikatnie odkleić bez uszkodzenia a dalej już nic nie ma . Zobaczysz jak się uspokoi temp. po nałożeniu CLU.Po takim zabiegu karta ci dłużej, chłodniej i ciszej podziała niż na tej oryginalnej paście

Edytowane przez Premek1983
Link to post
Share on other sites

Sklep odpisal zebym skontaktowal sie w tej sprawie z ASUSem. Wedlug ich opinii nie jest to wada lub uszkodzenie.

 

Korci mnie demontaz chlodzenia, ale nie chce stracic gwarancji, tymbardziej ze zmiana pasty moze wcale nie pomoc :/ . Najpierw napisze do ASUSa. Zobaczymy co powiedza.

 

Co to za pasta CLU ?? jak mozesz rzuc jakims linkiem do sklepu

Link to post
Share on other sites

Pierwsza pasta najlepsza z całej stawki, którą wymieniłeś.

 

Jeżeli chodzi o utratę gwarancji to jeśli zdejmiesz plombę bez jej uszkodzenia to gw nie stracisz - suszarka w dłoń i po 2min plomba sama odejdzie ;)

Po zmianie pasty i zamontowaniu chłodzenia aplikujesz kropelkę na plombę i naklejasz w miejsce gdzie powinna być ewentualnie chowasz sobie do szuflady bo może jeszcze będziesz dłubał przy karcie ;)

Link to post
Share on other sites

http://www.coollaboratory.com/en/products/liquid-ultra/

zostało wymyślone po Pro i daję lepszą wydajność od PRO

 

The Coollaboratory Liquid Ultra was optimized for highest performance

 

Coollaboratory Liquid Pro surpasses the best high performance heat conducting pastes by a multiple.

 

to które lepsze ?

Edytowane przez Premek1983
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...