Skocz do zawartości

Recommended Posts

Problem polega na tym że posiadam dwa takie samy zestawy ramów 2x4 co w sumie daje mi 16 gb płytę posiadam z77 pro3 . W sumie daje mi to 16gb ale mam problem. Mianowice gdy włożę wszystkie ramy wykrywa tylko 2 w dual channel pozostałe 2 kości są nie widoczne z poziomu biosu lecz komputer daje znać że sloty są zajęte.

Zapewniam że wszystkie sloty ram działają ponieważ (użyje cyferek 1-pierwszy slot, 2-drugi slot itd.)

gdy wkładam 1,2, - wykrywa 8gb, gdy włożę 3,4 -wykrywa 8 gdy włożę 2,3 - to samo i jak włożę 1-4 to samo (oczywiście widać zależność dual channel ponieważ w niektórych sytuacjach pokaże7,95 a w niektórych 8 z kawałkiem.(testowałem z oboma zestawami, oraz jedna kość z jednego zestawu druga z drugiego ten sam efekt.) W pierwszej chwili super wszystko działają w taki razie idę dalej w momencie dołożenia 3 kości komputer dobiera sobie dual channel w dwóch kościach a trzecia pomija w sytuacja sie powtarza komputer widzi tylko 8gb a powinien w tej sytuacji 12 tak samo jest jak wrzucę 4 kości na raz komputer widzi tylko jeden dual channel a pozostałe kości ignoruje.

Aktualizowałem bios zmieniałem w windowsie parametry na 16gb ale cały czas się restarują na domyślne.

Dodam że jakis czas temu miałem spięcie w listwie i spalił mi się zasilacz czy mogło to uszkodzić płytę , zasilacz był dobrej firmy z certyfiktem brown 80+. Gdzieś wyczytałem że w płycie mógł zgłupieć jakiś flash ale tak naprawdę nie wiem co to jest i jak to sprawdzić jeśli ktoś sie domyśla o o mi chodzi lub zna rozwiązanie był bym wdzięczny.

Link to post
Share on other sites

Informacja autora wskazuje na to,że są identyczne ale poczekajmy niech potwierdzi....

Identyczne to znaczy identyczne. Kupić 2 zestawy tych samych RAM'ow dla komputera i tak będzie czymś różnym, odmiennym od siebie. Dlatego firmy sprzedają RAM w 1,2,3,4,6,8 modułach. Łączenie i dzielenie RAM'ów z rożnymi zestawami ale identycznymi powoduje problemy mniejsze czy większe, czasami komputer i same komponenty zaczynają żyć swoim życiem(napięcie lata jak huśtawka w przód i w tył, system ma widzimisię włączając się i wyłączając). Autor stwierdził, że kupił 4 identyczne ale ... 2 zestawach :)

Edytowane przez Xeinaemm
Link to post
Share on other sites

Ta (3) to jest nr opcji z czterema modułami RAM. Tu akurat zgadzam się z Xeinaemm, niektóre płyty działają w miarę stabilnie na czym popadnie, a inne mają przysłowiowe muchy w nosie. do autora powinieneś zakupić zestaw 16GB. Najlepiej jakbyś pożyczył, bo może faktycznie poszło jakieś nie takie napięcie w czasie tej awarii.

 
Link to post
Share on other sites

A jeśli dodam że mam dostęp do identycznej płyty głównej i 2x4 gb 2400mhz + 1x4gb 1600hz na tej "Drugiej" płycie działa i wykrywa 12 gb choć są pamięci różnych firm. Czy mogę wykluczyć że twoja uwaga jest w tym przypadku błędna? Niestety nie miałem możliwości testować tych dwóch zestawów na drugim komputerze ponieważ znajdują się one w dość odległych miejscach

Edytowane przez Pawskill
Link to post
Share on other sites

A jeśli dodam że mam dostęp do identycznej płyty głównej i 2x4 gb 2400mhz + 1x4gb 1600hz na tej "Drugiej" płycie działa i wykrywa 12 gb choć są pamięci różnych firm. Czy mogę wykluczyć że twoja uwaga jest w tym przypadku błędna? Niestety nie miałem możliwości testować tych dwóch zestawów na drugim komputerze ponieważ znajdują się one w dość odległych miejscach

Tak jak lonialomax napisał nie każda płyta czy system ma z tym problem, ale musisz o tym pamiętać RAM w zestawie jest inaczej zbudowany i skompilowany ze sobą niżeli zestaw identyczny ale z mniejszą bądź większą ilością. Nie licz na pełną stabilność czy kompatybilność sprzętu, który nie jest przystosowany do takiej pracy. Wystarczy wpisać a wujek Google prawdę Ci powie.Klik

Edytowane przez Xeinaemm
Link to post
Share on other sites

Na poparcie tego, jakie hocki mogą dziać się z RAM-em, opiszę co było na  GA-Z68XP-UD3. Zestaw  KHX1600C9D3X2K2/8GX co jakiś czas wywalało z ustawień XMP i nie pomagało nawet ręczne ustawianie opóźnień. Teraz najciekawsze; dokładam zestaw F3-12800CL9D-4GBXL różniący się tylko napięciami i problem z XMP znika jak ręką odjął.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...