Skocz do zawartości

Problem z temperaturami na Intel Core i7 920 @ 4 GHz


Recommended Posts

Witam. Posiadam procesor Intel Core i7 920 @ 4 GHz.

 

 

Wszystkie dane poniżej :

 

http://img100.imageshack.us/img100/2347/beztytuulj.jpg

 

Problem w tym, że mam bardzo wysokie temperatury procesora.

 

W IDLU - 44/43/42/40 - mierzone Real Temp

 

Natomiast kiedy odpalam test w OCCT na 10 minut, to po pierwszej minucie procesor od razu dostaje temperatury 75 + / max 82 C od razu po 100% obciążeniu. Mówię tu o pierwszych sekundach testu przy obciążeniu.

 

 

Dlaczego tak się dzieje ? Moje chłodzenie to Scythe Mugen II a pasta to Arctic Silver 5. Komputer czyszczę co tydzień. O co chodzi ? Może mam za małe napięcie na procesorze ? Dodam, że na tym napięciu moge grać w gry i nic się nie dzieje. Mówie tu o Crysisie i innych. Przy benchmarkach takich jak 3dmark vantage muszę podbić leciutko napięcie, ponieważ włączy się blue screen.

 

 

 

 

Za każdą wypowiedź daję pochwałę. Bardzo zależy mi na tym, aby temperatury były lepsze.

Link to post
Share on other sites

Napięcie podbić żeby we wszystkich aplikacjach było stabilnie, jak nie będzie, obniżyć zegar.

 

Najpierw sprawdź czy to na pewno wina słabego chłodzenia proca czy wentylacji w obudowie, zrób testy przy otwartej budzie.

Link to post
Share on other sites

Przy otwartej obudowie temperatury były trochę niższe. Wielkiej różnicy nie ma. Napięcie zaraz podbije. Kiedy podbije napięcie mogę spodziewać się niższych temperatur ? Przecież napięcie jest niskie, chłodzenie podobno dobre, dałem za nie ponad 200 zł mówię o Scythe Mugen II. Do pasty też się nie można przyczepić więc dlaczego takie duże te temperatury ?

Link to post
Share on other sites

Podbicie napięcia zwiększa ilość wydzielanego ciepła i to bardzo, uważaj przy podnoszeniu napięcia żebyś nie przesadził i nie spalił proca.A tego mugena to sam zakładałeś??może nierówno przylega albo pasta za grubo/za cienko nałożona.

 

Tak się dzieje od dawna??tzn od założenie coolera czy zaczęło to się dziać niedawno a wcześniej było ok??

Link to post
Share on other sites

@ Ostrowin

 

Zwiększyłem trochę napięcie i temperatury w IDLU wynosił 50 - 55 C. To stanowcza za dużo. Wróciłem więc do tego napięcie które mam. Temperatury wynoszą 40 - 45 C.

 

To działo się praktycznie od zawsze. Nie było takiej sytuacji, że nagle buch temperatury wzrosły. Szczerze mówiąc to dziwna historia z tym prockiem była. Był w rękach pseudo informatyka, który oczywiście wszystko zrobił na default i miałem 2.67 GHz ;). Dziwna sytuacja. W Real Tempie Load czyli wykorzystanie procka na 4 Ghz przed wizytą informatyka był w idlu 0,3 %. Po wizycie szalonego informatyka musiałem znowu zmienić zegar na 4 Ghz, ale teraz zużycie czyli ten cały Load wynosi nie 0,3% ale 0,9%. Dziwne... Co do Mugena to tak zakładałem go sam. Wszystko dobrze przywiera. Z pastą za bardzo nie wiem. Po prostu rozsmarowałem ją po całym procku i tyle.

 

@ bigosx

 

Czyli mam zdjąć ten wentyl z Mugena i zastąpić go dwoma wydajniejszymi... Tylko jakimi ? I umieścić je po prawej i lewej stronie... czy jak ? Bo za bardzo nie zrozumiałem Twojej wypowiedzi. Z przodu wentylator na Mugena nie zmieściłby się, ponieważ mam za małą obudowę. Co do pasty to jaką polecisz ?

 

 

Moja obudowa to CM Elite 331 czyli szału nie ma. Mała jest, niestety ;/...

Link to post
Share on other sites

Dobra. Na razie co mogę zrobić to kupić lepszą pastę termoprzewodzącą. Może Coollaboratory Liquid Pro ? Słyszałem, że ma pieruńską wydajność, a ten mój AS5 do demonów wydajności nie należy. Pastę zawsze ścieram jakąs szmatką tak aby były widoczne numery seryjne procesora. . Oprócz tego to mam do Was takie pytanko...

 

Ciekawy post :

 

"Witam!

 

Właśnie założyłem sobie nową pastę, a mianowicie Coollaboratory Liquid Pro. Piszę, żeby podzielić się wrażeniami z jej nakładania. Otóż chciałbym obalić mit mówiący o tym, że trudno się ją nakłada...

 

Muszę przyznać, że nie miałem nigdy pasty którą tak przyjemnie i łatwo można zaaplikować na procek. Używałem normalnego pędzelka, takiego jak dodają do farbek dla dzieci. Oczywiście wyczyściłem go wcześniej porządnie alkoholem izopropylowym :wariat: Po oczyszczeniu proca z AS5 wycisnąłem malusieńką kropelkę na środek heatspreadera(taką bardzo bardzo malutką). Była tak mała, że bałem się, że nie wystarczy. W każdym razie nacisnąłem tą śmieszną kropelkę pędzelkiem, aby się rozlała. Potem było już z górki, wystarczyło smarować pędzelkiem po rdzeniu do uzyskania takiego lusterka. Najlepsze było to, że pasty został jeszcze nadmiar na tyle, że spokojnie wystarczyło mi na pokrycie powierzchni podstawy radiatora :menda: Dodam, że CLP nie da się dać za dużo! Dlaczego? Ponieważ, gdy damy zbyt dużo to na powierzchni procesora są zostają takie małe wybrzuszenia wybijające się ponad to płaskie lusterko :wariat:

 

Potem(co podobno bardzo istotne) ostrożnie postawiłem radiator na procku i przykręciłem śrubki tak, aby nim nie poruszać.

Generalnie cały proces był dużo łatwiejszy i przyjemniejszy od aplikowania AS5, czy Zalman STG1.

 

A temperatury? Miodzio xD 10*C mniej niż przy AS5, czy STG1. Możliwe, że różnica jest taka duża, bo nie potrafię nakładać tych past(mimo, że stosuje się do wszelkich instrukcji), co chyba jeszcze lepiej świadczy o tym, że Coollaboratory Liquid Pro jest najlepszym wyborem dla ludzi, którzy mają problemy z poprawnym nakładaniem pasty termoprzewodzącej :E

 

Pozdrawiam! "

 

 

 

Kiedy gram w gry typu Crysis itp. to procek ma temperatury 70 C+. Zastanawiam się czy radiator Mugena nie powinien być gorący ? Przy obciążeniu jest letni, po prostu jakby tylko "był". Czy to nie dziwne ?

Link to post
Share on other sites

Moje napięcie VTT ( ja mam QPI, chyba to jedno i to samo^^ ) wynosi 1.45 V. Dlaczego tak wysoko ? Ponieważ Ramy ( OCZ 6 GB DDR3 1600 MHz CL7 ) ustawione są na 1.9 V. Dodam, że to ich STANDARDOWE NAPIĘCIE i STANDARDOWE TAKTOWANIE - 1600 MHz. Na pamięci dmucha wentylator od Mugena także myślę, że nie powinno być problemów. Bios oczywiście najnowszy.

 

 

Czekam na wypowiedzi związane z pastą i tym moim Mugenem.

Link to post
Share on other sites

Od razu powiem, że nie znam się na twojej platformie za dobrze, ale wg mnie tak wysokie QPI Voltage na pewno ma wpływ na temperatury. Ale, żeby wykluczyc ten czynnik należałoby zrobic szybki test - obniżyć na chwile mnożnik i napięcie pamięci, tak aby można było zmniejszyć napięci QPI do np. 1.2 i wtedy sprawdzić temperatury.

 

Tutaj ktoś miał podobny problem:

http://oc-community.org/topic/2364-podkrecanie-i7-920/

Link to post
Share on other sites

Witam ,mam pytanie a jak sie u ciebie przedstawiaja temperatury bez OC i ze standardowym napieciem? ,Twierdzisz ze masz Mugena II ktorego dobrze zamontowales to ni ma bata powinien dobrze chlodzic Tobie procka nawet przy 4,5 Ghz wiem bo mialem na testy. Jaka masz tez obudowe?.

Link to post
Share on other sites

@ teuton

 

1. QPI - Między 1.2 V a 1.45 V nie ma żadnej różnicy w temperaturach.

2. Nie moge zjechać QPI, ponieważ musisz być różnica do 0,5 V między napięciem RAM a QPI.

 

Lukaszbass

 

Na standardzie nie wiem jakie są temperatury. Z tego co pamiętam... to na 3,6 GHz temperatury były ciut niższe. Oczywiście wtedy napięcie również było niższe. Z tym Mugenem to właśnie nie wiem. Odpaliłem sobie Crysisa Warhead, procek miał temperatury 60 C. WYdaje mi się, że radiator powinien być ciepły. On nie jest w ogóle ciepły. Wydaje mi się, że nałozyłem za dużo pasty termoprzewodzącej i pasta nie przewodzi ciepła do Mugena. Możliwe też, że ten nie jest dobrze dociśnięty. Obudowa to CM Elite 331 - wiem szału nie ma.

 

 

Macie tu stary SS mojego kompa ( zaznaczam, teraz wygląda trochę inaczej - jest wyczyszczony, dysk jest wyżej, przewody bardziej ogarnięte, na mostku północnym jest teraz jeszcze mały wentylator. http://img526.imageshack.us/i/dsc01780jc.jpg/

 

 

Myślę, że kupie Liquid Pro. Najpierw wyszcze radiator ( tam gdzie będzie przyłożony procek ) spirytusem. To samo zrobię kiedy będę usuwał paste termoprzewodzącą, która teraz się znajduje na procku ( Arctic Silver 5 ). Spróbuje jeszcze bardziej docisnąć Mugena, może się uda.

 

No bo jak nie da rady Mugen 2 czyli bardzo wydajne chłodzenie razem z Liquid Pro czyli najwydajniejszą pastą termoprzewodzącą na rynku, to już nie będe widział co zrobić. :wariat:

Link to post
Share on other sites

Jedna uwaga, naprawdę masz za małą budę, i nie uwierzę że po kilku godzinnym graniu różnice w temperaturze są niewielkie, przecież z tej budy nie ma prawie jak odprowadzić ciepła,1 wiatrak i zasilacz to według mnie stanowczo za mało, nie wiem co to za karta ale wygląda mi na GTX 2xx a te grzeją się jak diabli do tego 4 jaja na 4GHz i hdd.No chyba że zasuwa ci ten wiatrak przynajmniej 2000 obrotów na minutę, ale zainstalował bym jakiś tłoczący chłodne powietrze z przodu.

Link to post
Share on other sites

1. QPI - Między 1.2 V a 1.45 V nie ma żadnej różnicy w temperaturach.

 

U mnie akurat jest, ale ok.

2. Nie moge zjechać QPI, ponieważ musisz być różnica do 0,5 V między napięciem RAM a QPI.

 

Dlatego pisałem o przestawieniu na chwile pamięci na niższe parametry, które wymagają zapewne niższego napięcia.
Link to post
Share on other sites

@ Ostrowin

 

Ta karta graficzna to GTX 285, który ma na sobie Extreme Accelero GTX Pro - najwydajniejsze chłodzenie powietrzem dla GTXów... IDL 40 / Furmark 30 min 59 C...

 

@ teuton

 

Z tego co pamiętam to nawet na niższych MHz RAM temperatury procka były niestety takie same... :wariat:

 

 

 

Dobra, powiedzcie mi czy kupno Liquid Pro to dobre posunięcie ?

Link to post
Share on other sites

Wiem, wiem jak -

 

Czyli jakbym dał również na radiator to by to nic nie dało ?

 

I jeszcze takie pytanko. Czy za duża ilość pasty np. takiej Arctic Silver 5 może spowodować, że nie będzie dobrze przewodzić ciepła z procesora do radiatora ? Mierzyłem Prime95 i po 5 min temperatury wynosiły 90 C a radiator od Mugena zimny...

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...