Skocz do zawartości

OFFTOPIC - rozmowy na każdy temat


Recommended Posts

Z tego co widzę to bryła obrotowa. Każdy tokarz wytoczy. 1mb PA6 o średnicy 100mm to jakieś 250zł, niech by było, że zeszła godzina na CNC z napędzanym narzędziem, a nie zejdzie, to kolejne 250zł i za 500zł masz prototyp, a za kilkadziesiąt złotych kolejne 3 sztuki z pozostałego materiału.

 

 

PS: Pręt z aluminium w wymiarze Fi150mmx250mm to koszt na poziomie około 400zł. Serio takich gabarytów nie opłaca się drukować jeżeli są bryłami obrotowymi.

Edytowane przez wojciechu15
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Bryła ma być z drewna, albo mdf. Też myślałem o wytoczeniu, ale warsztat do którego napisałem za bardzo inicjatywy nie wykazuje.. Poszukam jeszcze jakiegoś innego miejsca. Jak się nie uda będe ciąc bryłę pod frezarkę.
W firmie mamy frezarkę i drukarkę 3d, konkretną, ale jak mam szefa o coś prosić.. To dwa razy się zastanowię, a potem zrezygnuję..

Link to post
Share on other sites

Z tym za darmo to może nie do końca, z byle czego tego wytoczyć nie można.. Nie tak łatwo dostać dobre drewno, w takim rozmiarze.
Bryła jest pusta w środku i wklęsła, myślę że trzeba by wytoczyć w dwóch częściach, z naddatkiem, i do tego musi trzymać wymiary.
Coś w tym stylu.
Screen_Shot_05-13-19_at_01.27_PM.JPG.jpgKoniec końców myślę że najłatwiej będzie wyfrezować w plasterkach, co też nie będzie do końca łatwe.. przez te wklęsłości w środku.. Ale już się za to zabieram.

Link to post
Share on other sites
Z tym za darmo to może nie do końca,.

Wiesz, ja trochę inaczej do tego podchodzę, bo pisząc ten post stoję obok regału na którym mam z 8m3 drewna różnych gatunków. Dla mnie za darmo. Dla przykładu - biorąc pod uwagę, że m3 suchego drewna bukowego w pierwszej klasie kosztuje niewiele ponad 2k zł, a ty potrzebujesz w powywach, 0.01, te te 20zł na tle innych materiałów to jak za darmo.

 

 

 

 

w takim rozmiarze.

 

 

Podstawowy błąd. Nie sil się na szukanie monolitu o tym rozmiarze, bo mokry się do niczego nie nada, a suchy o tym przekroju na 95% będzie spękany. Drewno się klei. Po prostu musisz skleić kilka warstw na grubość. Myślisz, że jak toczymy słupy do schodów to ktoś robi to z graniaka o przekroju 100x100? ;)

 

 

 

Koniec końców myślę że najłatwiej będzie wyfrezować w plasterkach,

 

 

Jest to jakiś pomysł, ale żeby ci to wyszło ładnie i dokładnie to przy tylu krzywiznach potrzebował byś 5 osi, a jak już masz 5 osi to szkoda się bawić w plastry i lepiej zrobić od razu dwie połówki (jak z grafiki którą podrzuciłeś) do których ja bym dorzucił na przecięciu 4 otwory na kołki pozycjonujące które sprawiłyby, że połowy zawsze idealnie składałyby się w całość.

Edytowane przez wojciechu15
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Metoda jest taka że najpierw frezuje się obiekt, z zakładkami do wewnętrznej ramki. potem frezuje się przerwę oddzielającą ramki.
Zewnętrzna ramka zostaje przykręcona do stołu, a to co zostało obraca się na drugą stronę. Frezuje się drugą stronę modelu.
Jescze nie kroiłem całego modelu, nie wiem jeszcze jakiej grubości będzie mdf i długość frezu. Trzeba to zgrać ze sobą..

Screen_Shot_05-14-19_at_11.58_AM.JPG.jpg

Model musi być precyzyjny, bo jeszcze dojdą inne elementy, niektóre raczej zostaną wydrukowane.
Cały model jeszcze nie został ukończony, ale będzie to cos takiego.
Screen_Shot_05-13-19_at_10.16_AM.JPG.jpg
Jeszcze sporo czasu musze na to poświęcić, i co gorsze kasy.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Witam. Mam nietypowe pytanie. Jak się oblicza ekwiwalent urlopowy? Ale w trybie pracy 12h. W trybie 8 godzinnym jest inaczej. Współczynnik wynosi 20.92. Jak obliczam kalkulatorem, to mając 20 dni urlopu w normie 12h i wymiarze 1-1 daje 1500 zł z groszami. W trybie pracy 8 godzinnym wychodzi 2400 prawie. Jak to jest możliwe? Czyżbym był poszkodowany pracując w trybie 12h? Kolejne pytanie. Pracuje od grudnia 2017 roku do dnia dzisiejszego, nie wykorzystałem ani jednego dnia urlopu ( taki tryb i system pracy) więc sumuje mi się 20 dni urlopu z tamtego roku + kolejne 20 które nabyłem z początkiem tego roku? Proszę o jakąś jasną i czytelną odpowiedź, oczywiście jaki będzie ktoś w stanie odpowiedzieć na moje pytania :)Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Link to post
Share on other sites

A pracuje w trybie 12h, to jest spółka więc wszystko mogą. Pracuje 12-12-wolne-wolne. Raz w tygodniu mam 24 godziny pracy, a raz 60. Wyrabiam miesięczną normę godzinowa. Skoro na umowie mam 1/1 więc mogę się starać o ekwiwalent w trybie 8 godzinnym? No i chciałbym znać odpowiedź na pozostałe pytania. Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Link to post
Share on other sites

Spółka, czy nie, Kodeks pracy ich też obowiązuje. Czas pracy nie liczy się w godzinach na dobę, czy na tydzień, tylko w godzinach w cyklu rozliczeniowym, np. miesięcznym. Ważne jest nieprzekroczenie ilosci godzin w cyklu oraz godziny wolne (nie pamiętam teraz ile tych godzin wolnych). Oznacza to, że nie musi być 8h na dobę (stąd możliwość pracy 12h) oraz 40h/tydz. Moze wyjść w tygodniu więcej, byle w miesiącu nie przekroczyło ilości godzin i byle były wymagane godziny wolne.

O jaki ekwuwakent Ci chodzi? Pieniężny?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...