Skocz do zawartości

DDR4 2400 vs 3000. Warto kupować szybsze?


Recommended Posts

Zastanawiam się, czy warto inwestować w szybsze pamięci tzn w 3000 zamiast 2400. Czy podczas codziennego użytku typu praca biurowa i gry można odczuć różnice między takimi pamięciami?

Zależy od timingów ale wyrażonych w ns. Uzyskasz je mając taktowanie i liczbę cykli np. do dostępu do komórki pamięci.

Prosty wzór może już dużo wyjaśnić cykle/((taktowanie_pamięci/2)*1000) dlaczego więcej MHz nie oznacza, że kości są lepsze. Zazwyczaj są to te same kostki co tańsze tylko mają wgrany profil do takiej pracy. To, że jedne kości da się podkręcić skracając timingi, a innym nie to już musisz sam poszukać. Odpowiadając na Twoje pytanie jeżeli będą miały zdecydowanie krótsze timingi to możesz oczekiwać z 2% więcej punktów w 3dmarku :D

Odsyłam do źródeł https://pl.wikipedia.org/wiki/CAS_latency

Edytowane przez helfi
Link to post
Share on other sites

Kiedyś byłem zatwardziałym przeciwnikiem tanich pamięci.

Kupiłem więc DDR4 2800 zamiast 2400...........teraz zamieniałem je na 2400 i są tego plusy.

Różnice są bardzo małe:

- nadrobi się je niższymi opóźnieniami

- kupisz więcej gigusiów ramu w tej cenie

- będzie mniej problemów ze stabilnością

- będzie zimniejszy procek

Dla porównania - moje 16GB DDR4 2800MHz miały czasy 16-18-18 i 1,35V, teraz mam 32GB 2400MHz 15-15-15 1,2V.

Procek zimniejszy, bo nie trzeba podbijać napięcia kontrolera pamięci (XMP czasami ustawia mu wartości kosmiczne i niebezpieczne), pamięci zimniejsze bo także tylko 1,2V, no i mniej kombinacji ze stabilnością, bo to od procka i jego kontrolera zależy czy podoła szybszym pamięciom.

Link to post
Share on other sites

wersja niebieska tych g.skill-i ma CL15-16-16-35 w inne wersje mają CL15-15-15-35 przy 3000 MHz i 1.35 V  ( więc jakieś słabe one nie są , a na pewno mają profil JEDEC na 2400 MHz i niskim napięciem w razie czego )

I tu trzeba zaznaczyć że kontroler pamięci w najnowszych procesorach Intela Skylake był oficjalnie projektowany na 1.35 V

Link to post
Share on other sites

Pytanie 2400 vs 3000 jest jasne. Bo lepiej mieć 6 cegieł niż 5.

Jednak patrząc na pamięci musisz zwrócić uwagę także na timingi.

Bo jak masz takie porównanie:

16GB DDR4 2800MHz miały czasy 16-18-18 i 1,35V, teraz mam 32GB 2400MHz 15-15-15 1,2V

To może się szybko okazać, że wydajność jest taka sama lub wyższa na mniej taktowanych pamięciach.(Taki sam CR)

Często pamięci tańsze i niżej taktowane różnią się tylko wgranymi profilami. Wystarczy poszukać jak się podkręcają lub zdjęć samych kostek. Jeżeli problem dla CB ustawić pamięci w BIOSie ręcznie to kup te z wyższym taktowaniem.

Edytowane przez helfi
Link to post
Share on other sites

Nie będę zakładał nowego tematu, a mam ten sam problem. W tym przypadku, lepiej dołożyć tą stówę czy się nie opłaca? komp. za 5tys.:

http://www.morele.net/pamiec-hyperx-fury-black-ddr4-8gb-2x4gb-2400mhz-cl15-hx424c15fbk2-8-766879/

http://www.morele.net/pamiec-corsair-vengeance-lpx-ddr4-8gb-2x4gb-3000mhz-cl15-red-cmk8gx4m2b3000c15r-764770/

Link to post
Share on other sites
Link to post
Share on other sites

G.Skill Ripjaws V DDR4, 8GB (4GBx2), 2800MHz, CL15, 1.25V 

 

Na kostkach samsunga ( będą dobrze się podkręcać )  tylko nie wiem czy całe, czy mieszane 

Tested Speed 2800MHz
Tested Latency 15-15-15-35-2N
Tested Voltage 1.25v

Parametry jak i kostki wróża dobremu podkręcaniu. 

Tylko jeszcze zależy od płyty, bo obecnie nie ma zbytnio problemów podkręcić te HyperX Fury Black do 3000 czy 3200 MHz ( bo tyle wspierają te tańsze płyty na z170 ) 

Edytowane przez kokosnh
Link to post
Share on other sites

@krzys13 - nie strasz go, nawet najtańsze płyty pod z170 wspierają DDR4 na 3200MHz a powyżej 500 zł już dochodzą do 3466MHz  

Co do tej niekompatybilności to jest dosłownie loteria ( nikomu z moich znajomych się to nie zdarzyło ) choć wiem że takie zjawisko istnieje, około 1% kostek tak miało ( ale to były czasy ddr2 i ddr3 ), zresztą sklepy wymieniają wtedy RAM od ręki. 
Szczerze to nie wiem, czy to tak naprawdę nie są po prostu kostki z wadami fabrycznymi ( sam taką kupiłem 3 kostki dobre, jedna padnięta i komp nie odpala )

Jeśli się bardzo martwi o OFICJALNE wsparcie to

 ALE tak naprawdę na te listy QVL to nikt nie patrzy, bo tam jest tylko nikły procent kompatybilnych ram-ów i płyt ( mają tram wpisane, to co mieli aktualnie pod ręką, czyli to że czegoś tam nie ma, nie oznacza niekompatybilności ) ba listy QVL producentów Płyt i ram-ów są od siebie różne 

Edytowane przez kokosnh
Link to post
Share on other sites

Dobrze że zajrzałem jeszcze do tematu :) Co do braku kompatybilności to w praktycznie każdej na Z170 pisze że wspierają taktowanie powyżej 3000 więc nie wydaje mi się, że będzie z tym jakiś problem.

 

Poza tym ostatnio jakoś nie widzę dostępnych ( poza jednymi ) w żadnym sklepie kości DDR4 o szybkości większej jak 2800 ( 2 x 8 GB ). A może ślepy jestem? ;)

 

A dostępne są tylko takie:http://www.morele.net/pamiec-patriot-viper-4-series-ddr4-16gb-2x8gb-2800mhz-pv416g280c6k-770036/Są ok?

Edytowane przez raventes
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...