Skocz do zawartości

Jak flaszowac karty Maxwell gtx 970/980 – poradnik.


Recommended Posts

Zrobione , to co zaraz spróbuje mam nadzieje że jej nie zjaram :)  Jeszcze tylko pytanie o CLK  kolega wyżej napisał żeby ustawić stałe napięcie od clk 60 a u Ciebie widzę CLK od 59  i też tak ustawiłem . Wyjaśnisz trochę ?

Link to post
Share on other sites

To nie ma az takiego znaczenie czy to jest CLK 59 czy CLK 60, osiaganych wartosci dla tych cykli zegara i tak miec nie bedziesz. To bylo osiagane metoda prob i bledow przez wielu overclockerow, mniej wiecej od tego cyklu zaczyna sie BOOST karty, kolega wyzej ladnie to wyjasnil. Podane stale napiecie stabilizuje karte w trybie boost i utrzymuje ona staly poziom zegara. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@ROBGA

 

8200 na pamięciach to dosyć sporo, oczywiście jeżeli Twoja karta jest w stanie to uciągnąć, to gratuluję. :)

 

Natomiast jeśli będziesz miał artefakty, to proponuję zjechać do 8000 albo i nawet niżej do 7800 i wtedy testować taktowanie + napięcie. Na 970 idealnym oc jest 1600/8000. Oczywiście to loteria silikonu i każdy osiąga inne taktowania. Tak jak broodeeck wyżej napisał, sprawdź jak karta będzie się zachowywała na 1.275. Do tego zmniejsz trochę taktowanie na pamięciach i przetestuj wszystko w Firestrike. Obserwuj czy będą występowały artefakty, jakie temperatury osiągnie karta oraz co bardzo ważne czy osiąga maksymalne TDP, nie może występować throttling, bo będzie Ci zbijało takty. W tym momencie najlepszym testerem będzie Wiesiek. :) Obciążenie karty na 99% praktycznie cały czas, po parunastu minutach będziesz wiedział jak bardzo się grzeje karta, jakie maksymalne TDP osiąga i czy jest stabilna.

 

Wrzuciłbym Ci mój bios od msi, ale tablice zasilania będą inne ponieważ karta firma ustawia swoje, mimo tego, że je zmieniałem, to jest to zmiana względem bazowych wartości, które są inne niż u Ciebie, dlatego chyba lepiej jak spasuję.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ok dzieki panowie , wczoraj troche dzialalem i tez doszedlem do wniosku ze z pamieciami mnie ponioslo z lekka bo wali artefaktami. Dzisiaj ogarne temat dalej i dam znac co z tego wyszlo.

 

Nie zamierzam nic zmieniac przez najblizszy rok. Zwyczajnie nie ma to dla mnie sensu. W przyszlym roku moze wyjdzie cos nowego to wtedy zobacze. Poki co procesor spisuje sie rewelacyjnie i jestem mega zadowolony.
Ja tez niby wiekszego sensu nie widze a sie miotam jednak. Mam ochote na jakies zmiany chyba :-P

 

 

 

 

No więc walczę z tematem ale nie bardzo kumam jak mam celować w TDP możecie mi to jakoś łopatologicznie wytłumaczyć. Cały czas mam throttling. ​Bios wygląda teraz tak.

http://chomikuj.pl/BOBOSLAW

Edytowane przez ROBGA
Link to post
Share on other sites

Możesz podesłać również swój oryginalny bios?

 

@EDIT

 

Podejrzewam, że wzorowałeś się na ustawieniach broodeeck'a? Są one niewłaściwe dla Twojej karty. Ustawienia TDP dla 970 są kompletnie inne niż dla 980ti. Ja też na początku nie zauważyłem, że masz 980ti i wprowadziłem Cię lekko w błąd. GM200, na którym jest 980ti grzeje się o wiele bardziej niż GM204 z 970, a także pobiera więcej prądu. Podając tabele z GM204 jeszcze obniżyłeś możliwości karty. :P Podsyłam Ci Twój rom ze zmienionymi tablicami. Bazowo będziesz miał 350W, które możesz zwiększyć w afterburnerze(jest tam suwak od tdp, max na tym biosie możesz dać 121%) do max 425W jeśli dalej będzie występował throttling. Jest to już max jakie na powietrzu możesz ustawiać. Pamiętaj, że im większy pobór tym więcej ciepła oddaje.

 

Druga bardzo ważna rzecz: 980ti nie kręci się najczęściej aż do 1600mhz na rdzeniu. Zejdź do okolic 1500, możesz na początku jakieś 1450 i potem będziesz podbijał. Pamięci dalej mają limit 8000mhz(czasem więcej), także tutaj nic się nie zmienia.

 

Trzecia kwestia: Bardzo uważnie obserwuj temperatury. 980ti na napięciu 1.275 wytwarza dużo więcej ciepła niż 970. Moja MSI 980ti na 1.25 po paru minutach w wieśku miała ponad 80 stopni bez problemu. Postaraj się zbić to napięcie. Najpierw do 1.2 i zobacz jak karta będzie funkcjonować na tym nim i po zbiciu taktowania na rdzeniu. Jeżeli będzie ~70 stopni w stresie (co w wersji od gigabyte jest wykonalne, ponieważ chłodzenie mimo, że głośne, to jest bardzo wydajne), to możesz kręcić dalej i podbijać napięcie. Staraj się być maksymalnie w obrębie 80-82stopnie. Powyżej możesz zaobserwować artefakty, a poza tym to nie służy karcie na dłuższy dystans. No i będzie też głośno przy wysokich temperaturach, chłodzenie w G1 jest już całkiem słyszalne od 60%.

 

I wybacz to lekkie zamieszanie, byłem święcie przekonany, że rozmawiamy o 970. ^^'

 

Bios z poprawionym TDP:

 

http://www.speedyshare.com/MD7Q9/poprawioneTDP.rom

Edytowane przez Badzio93
Link to post
Share on other sites

Cos tak mi nie pasowalo, nie moglem rozkminic tego zalozenia ;-) bede probowal jutro wieczorem dopiero to bede jeszcze pisal. Rano szybko tylko probowalem bo musialem wyjechac i na 1455 poszlo w fire ultra ale zwiekszylem na 121% bo inaczej zegar mi stam na 1200Mhz napiecie w osd mialem 1.2 a temperatura 72 stopnie tylko za krotko sprawdzalem, na wieslawa mi czasu nie starczylo. Mam nadzieje ze jutro wieczorem dogram ten temat. Na P00 jakie ustawic minimum i maksimum jak na calosci mam 1.2.?

Link to post
Share on other sites

Dobra , wróciłem i zaczynam działać. Teraz mam taki problem że pomimo podniesienia napięcia w biosie to i tak stoi mi na 1.2  jak w Afterburner power limit mam na 121% to zegary są ok tylko F.ultra nie wytrzymuje do końca. Podbiłem napięci no i lipa to samo mi wyświetla. ???  Tak poza tym to dzięki za zaangażowanie w temat.

Link to post
Share on other sites

75 to nie jest wysoka temperatura. Natomiast widzę, że skopałeś taktowania w pierwszej zakładce "common".

 

Pamiętaj o jednym:

Taktowania w tej zakładce to NIE są rzeczywiste taktowania jakie karta osiąga podczas obciążenia. Nie możesz ustawić w boost clock 1500, ponieważ tak naprawdę byłoby to jakieś 1800, ratuje Cię "boost table", w którym masz limit do 1506.5, ale tak czy siak nie powinno się ustawiać tak jak to zrobiłeś. Poprawiłem te wartości, zmieniłem też napięcie na 1.25 oraz zmieniłem wartości w zakładce "boost states" na mniejsze, jeżeli są za wysokie to karta też może być niestabilna. Jest to robione na oko więc musisz sam zobaczyć, czy podczas obciążenia będziesz miał napięcie 1.25 i taktowanie 1500 na rdzeniu. Ale powinno być ok. Patrz też na temperatury. ;)

 

http://www.speedyshare.com/QS55p/poprawioneTDP-1250.rom

 

Czekam na info. :)

Edytowane przez Badzio93
Link to post
Share on other sites

Swietna robota Badzio93. Od siebie dodam, zebys zrobil sobie osobne biosy do grania oraz do benchmarkow. Do grania ustaw zadowalajaca wydajnosc i zejdz powoli z napiecia tak by bylo stabilnie ale nie katujac karty. Do benchmarkow, po prostu wycisnij ile sie da by zobaczyc jakie wyniki mozesz osiagnac i gdzie jest granica, oczywiscie jak Cie to interesuje. Przy okazji, jaki masz ASIC karty?

Link to post
Share on other sites

Masz parę opcji:

 

1. Zmniejszyć napięcie i liczyć na to, że będzie stabilnie

2. Dalej podnosić takty i zobaczyć ile wyciągnie

3. Podnieść taktowanie pamięci, jak dla mnie powinieneś wyciągnąć minimum 7800. :)

 

Ale co najważniejsze: testować w grach, szczególnie polecam Wiedźmina do tego celu. Ta gra to interaktywny benchmark dla grafiki. Pograj kilkanaście minut i zobacz jakie będą temperatury oraz czy wyskoczą Ci artefakty.

 

OC przez bios ma sporo zalet, parę wad, ale to co do mnie najbardziej przemawia to stabilność. Chyba jeszcze mi się nie przytrafiło żeby "sterownik graficzny przestał działa", gdzie przy oc przez np. afterburner było to nagminne i to na różnych kartach.

 

Od siebie prosiłbym Cię o podesłanie Twojego oryginalnego biosu bez zmian. Wtedy będę mógł wprowadzić jeszcze parę poprawek, ponieważ nie znam stockowych wartości w niektórych zakładkach na tej karcie, a co firma to są troszkę inne.

 

I dzięki broodeeck. :)

 

P.S. ROBGA 57.7% to Twój ASIC? ;o

Edytowane przez Badzio93
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Strasznie niskie. Nie żeby to jakoś ograniczało oc, po prostu potrzebne jest większe napięcie przy danych taktowaniach. Już patrzę na Twój bios i go zmodyfikuję trochę.

 

@EDIT

 

Tutaj masz ze zmodyfikowanymi wartościami, w niektórych zakładkach. Taktowanie dalej powinno być 1506, do tego pamięci na 7800. Będzie miał też troszkę agresywniejszy profil dla wiatraków (obniżyłem temp przy jakiej są maksymalne obroty, a to znaczy, że cała krzywa się lekko zmieniła. Jest to minimalna zmiana, ale jeśli będzie Ci przeszkadzać, to zmienisz na starą wartość) Napięcie zostało takie samo, czyli 1.25. Dalej możesz zmieniać tdp w afterburnerze na 121% itd. 

 

Teraz tylko testować czy przy takim napięciu i takich taktowaniach będzie stabilnie chodziło i bez artefaktów. Jeżeli tak, to możesz podbić jeszcze taktowania pamięci do 7900/8000, ablo zostawić jak jest i zbijać lekko napięcie żeby obniżyć temperatury gdyby były za wysokie, w co w sumie wątpię, ponieważ chłodzenie od Gigabyte jest bardzo wydajne w tym wypadku. :)

 

http://www.speedyshare.com/AyWa7/dopieszczone.rom

Edytowane przez Badzio93
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

             Dzięki wielkie podziałam i zobaczę jak jest. Wiatraki pewnie nie będą mi przeszkadzać  i tak gram w słuchawkach a jak nie gram to jest cisza więc wszystko w normie. Jeszcze na pewno się odezwę bo sam też chciałbym dobrze opanować ten temat. 

Link to post
Share on other sites

:) dzięki :)  Chwile testowałem  ustawienia na Tomb Raider i po 10 minutach temperatura przekracza 80 stopni po czym  jest zbicie zegarów do 12...   . Jutro wyjeżdżam znowu do soboty więc będzie lipa. Po powrocie będę miał luźniej to porządnie zacznę działać więc proszę o mnie nie zapominać :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...