Skocz do zawartości

Coolit ECO 240 wrażenia


Recommended Posts

No i stało się - czas życia Corsair H50 dobiegł końca, a zastąpił go zestaw dokładnie 2 razy większy - CoolIt Eco 240 ALC prosto z Kanady.

Zestawik w porównaniu do Corsair H50 ma dokładnie 2 razy większą chłodnicę - 120x240mm zamiast 120x120mm. Napaliłem sie tak na niego, bo moja obudowa - CM HAF932 ma idealne miejsce montażowe na chłodzenie wodne, nawet do 120x360mm (rozmiar chłodnicy).

Kolejna różnica to blok/pompka. W H50 pompka jest bardzo cicha, ale mnie wydajna. Z tego co pamiętam ok 1500obr/min. W ECO jest to 4500obr/min - jednak bardziej słyszalna, ale nie jest dokuczliwa.

Jeśli chodzi o montaż - prosty jak w H50.

Oczywiście modyfikowałem mojego H50 w celu uzyskania maksymalnej wydajności i zrobiłem dokładnie to samo na ECO 240.

Wymiana wiatraków na 4x Gentle Typhoon 1850obr/min, dodanie shrowdów, dodanie filtrów przeciwkurzowych, wymiana pasty termo na Coollaboratory Liquid Ultra.

Co do samej wydajności - spodziewałem się cudów, ale jest bardzo dobrze.

Na Corsair H50 nie przekraczałem 80*C, a teraz na ECO zrobiłem max 70*C na najcieplejszym rdzeniu - CPU ogólnie programik oszacował na 66*C (rdzenie od 63 do 70). Te cuda na które liczyłem to 10*C różnicy spowodowane 2x większą chłodnicą i 2x większą ilością wiatraków. Jest jednak małe ALE - teraz nie ma już upałów. Wyraźnie jednak czuć różnicę nawet w IDLE - od 29 do 36*C na rdzeniach - nie używam jednak funkcji zmiany taktów procka - cały czas mam 3,8GHz. Do max wygrzewania używałem LinX - opcja użycia 6GB ramu - wiele bardziej grzejąca niż testy 1GB. Przy testach na 1GB ram robiłem 65*C.

Ogólnie jestem zadowolony. Teraz zostało mi tylko się pomęczyć i dać procka na 4GHz i ram na 2GHz (tu mam najwięcej problemów).

 

Dołączam masę fotek z montażu tego cudeńka wraz ze wszystkimi bajerkami, które wpakowałem do kompa (fotki w dużej rozdzielczości - każda ok 4MB):

 

http://img718.imageshack.us/gal.php?g=calosckomp1.jpg

Link to post
Share on other sites

Na chłodnicy są 4 wentyle gentle typhoon i 2 przeźroczyste ramki od wiatraków (shroud).

Koszta ze sprowadzeniem z Kanady były o wiele mniejsze niż od angoli - wyszło coś niecałe 570zł (towar+kurier+opłata graniczna).

Co do napięcia na procku - 1,2875V co podczas stresu w windowsie pokazuje 1,31V.

Wczoraj próbnie dałem 3,8GHz, ale napięcie w biosie 1,3500V, co w windowsie dało 1,38V w stresie i temperatura zbliżała się do 80*C co mi się nie spodobało.

Dziś zdjąłem blok raz jeszcze i okazało się, że blok trochę źle leżał - zamontowałem raz jeszcze i teraz jest git.

Na razie jeszcze nie kręcę wyżej - testuje, wypalam, porównuje.

W trakcie pisanie tego w tle leci sobie Prime95 na max heat. Rdzenie od 62-70*C.

Liczę, że na 4GHz z napięciem np 1,32-1,33 nie przekroczę 80*C.

Oczywiście w trakcie codziennego śmigania w gry i programy - temperatura pewnie nie przekroczy 65*C, bo na H50 w trakcie gier miałem poniżej 60*C.

Link to post
Share on other sites

No i w końcu się doczekałeś - zakłdam, ze tam w Kanadzie nie chcieli juz od Ciebie numeru majtek :)

 

Ciekawy sposób na połączenie tych dolnych wentyli z ramkami :)

Rozumiem, że między nimi sa jakies gumki antywibracyjne?

 

Możesz coś napisać na temat wyboru tych wentylatorów? Tzn. dlaczego akurat gentle typhoon (mają podobne CFM i dBA, no chyba ze cisnienie różne)

Link to post
Share on other sites

a moglbys zrobic taki hardcore?

3,8-4,0 przy 1,4v? ile sekund wytrzyma w linxie zanim dobije do 90-95 stopni - UWAGA RYZYKO

tu niestety głównym problemem jest szybkosc odbierania ciepla z proca, i raczej zadne chlodzenie powietrzne nie daje rady :)

Link to post
Share on other sites

Paczka szła przez znajomości w USA, ale odrazu do Polski.

Niestety dolne fany musiałem połączyć ściskami z ramkami, bo nie miałem wystarczającej ilości tak długich śrubek - przykład Idź do sklepu i zapytaj o śrubki 3mm długości np 8-10mm.......gościu rozkłada ręce i tyle :hahaha:

Podkładki anty-wibra są tylko przy mocowaniach do obudowy - wszędzie nie ma sensu, przecież wstrząsy nie mają iść na obudowę.

Co do gentlemenków - kupiłem 2 na H50, bo naczytałem sie o nich pozytywnych wypowiedzi - rozsądnie cichę, dużo CFM i spore ciśnienie mmH2O (konieczne dla chłodnic).

Później dokupiłem 2x Excalibury, ale są one za głośne.

Do ECO 240 potrzebowałem więc kolejne 2 fany i kupiłem sprawdzone Scythe Gentle Typhoon.

Niestety nie mogłem zrobić SHROUD na wyciągu z obudowy - znowu te śrubki zasrane :)

Twierdzę jednak, że sam SHROUD na wlocie wystarczy - eliminuje martwą strefę za motorkiem fanów - przy wylocie kij tam w oko :) , więc chłodnica jest chłodzona w całości.

4 wentylki są te same, bo nie zaleca się mieszania róznych na nawiewie i różnych na wyciągu - teoretycznie mogłem dać 2 różne zestawy po 2 fany obok siebie (góra i dół / góra, dół) ale jednak postawiłem na 4x te same.

Trochę się zawiodłem na jednej rzeczy - wentyl na fotce BeQuiet 140mm (kosztował śm*******l 79zł !!! :) ) ma niby 103m3/h ale dmucha jakby mu za to nie płacili (na ręce z bardzo bliska ledwo go czuć). Jest on zamontowany w zatokach 5,25", aby gentlemenki miały świeże powietrze zaraz obok.

 

Hehehe 1,4V w biosie, czy 1,4V w stresie w windowsie ?

Bo jeśli dam 1,4V w biosie, to w winie pewnie będzie 1,43V i to będzie dopiero masakra :)

 

Ok jedzie LinX procke 3,8GHz - bios 1,375V - windows widzi 1,39V - stresując pokazuje 1,41V test leci...........temperatury na rdzeniach od 71*C do 82*C po 5minutach.......

Po 12minutach i przeliczeniu 2 paczek danych używając 6GB ramu temperatura ustabilizowała się w granicach MAX:

rdzeń1 - 79*C

rdzeń2 - 80*C

rdzeń3 - 73*C (temu chyba mało płacą i się obijał)

rdzeń4 - 85*C (hmmm a temu się chyba spieszyło i się chłop zgrzał)

Rdzenie w czasie rzeczywistym ok 1-2*C mniej od MAX, ze skokami 1*C góra dół.

Może te 85*C to dlatego że to piszę i oglądam stronki www, a on akurat się tym dodatkowo zajmował :)

Link to post
Share on other sites

Co do SHROUD - nie miałem go wcześniej na H50.

Poczytałem, zamontowałem i było wiele lepiej. Zbiłem temperaturę o ok 15-12*C wliczając w to - nowe wentylki, nowa pasta i właśnie ramka.

Ogólnie zasada jest taka, że motorek wentyla zasłania np 1/5 powierzchni chłodnicy = słabsze chłodzenie w tym miejscu lub zerowe. Odsunięcie wentyla na 3,5cm ponoć daje jeszcze lepsze efekty niż 2,5cm (standardowa ramka wentyla 120mm).

Na oficjalnym forum H50/H70 były nawet wykresy co daje shroud, oraz wykresy martwej strefy chłodnicy w przypadku przykręcania na nią wentyla.

Dla przykładu - podobne efekty można uzyskać na masywnych chłodzeniach procków typu tower, chociaż tam czasami konstrukcja jest dopasowana do wentylatorów montowanych tuż na nich.

Link to post
Share on other sites

Ciekawe z tym shroudem. Mysle o zrobieniu takiego myku na mojej noctua na procku. Ale noctua ma już w tym miejscu lekkie wgłębienie na środku - może właśnie dlatego.

http://wccftech.com/2010/08/08/noctua-nhu12p-cpu-cooler-review/2/

 

A czy przez takie oddalenie samego wentyla nie traci się na ciśnieniu powietrza i jego przepływie przez sam radiator, chłodnice)?

Link to post
Share on other sites

Żebrowanie chłodnicy jest zupełnie inne niż tego radiatora. Na chłodnicy mam liczne tunele w kształcie kwadratów. Kiedy je zasłonimy wentylatorem, a dokładniej jego środkiem - zakryje on kilkanaście z tych tuneli. Nie ma możliwości, aby powietrze weszło do nich ani z boków lub z góry/dołu. Co do radiatora - są tam raczej poziome blaszki na całej długości, bez innych blaszek, które by je przecinały od góry/dołu blokując tam dostęp powietrza. Chyba w tym przypadku shroud się by nie sprawdził. A co do oddalenia wentylatora - coś za coś - większa powierzchnia chłodnicy kosztem ciut mniejszego ciśnienia, chociaż tak jak pisałem wcześniej - 35mm odstęp na wykresach, które kiedyś widziałem daje najlepsze efekty - czyżby jednak ciśnienie tak nie spadało ? Sam nie wiem.

Link to post
Share on other sites

Ciężko powiedzieć - wszystkie fany mam na max speed.

4x 120mm Scythe Gentle Typhoon

2x 120mm F12 AC

1x 140mm CM

1x 140mm BQ

Do tego dochodzą jeszcze dość głośne HD5770 w crosie, które mimo 55% obrotów są najgłośniejsze z całego kompa. Pompkę trochę słychać - można to porównać trochę do odgłosu lodówkowego agregatu - jak pszczółki :)

Wentylatory, które mogą być najbardziej uciążliwe (4x SGT oraz 1x BQ) mam podpięte do regulatora obrotów zalmana w panelu 5,25" ale działają na razie na max.

 

Aktualnie dałem procka na 4016MHz - 191x21. Dziwny jednak jest jakiś, bo do stabilnej pracy na 3,8GHz wystarczało mu 1,285V=1,31V w windows, a teraz musiałem mu dać aż 1,325V=1,38V w windows. Trochę głupio, że prawie 0,1V to tylko 200MHz. Temperatury po długim wygrzewie LinX to od 73-84*C na rdzeniach, a więc już sporo, bo na 3,8GHz było max 70*C.

Czyli 200MHz = 0,1V + 14*C więcej = lipa

Posprawdzam jeszcze w normalnych warunkach czyli gry, programy, testery, windows.

Jeśli tam będzie do np 70*C to tak zostawię, bo przecież masakrowanie LinX-em to warunki raczej ekstremalne i nie są spotykane w codziennej pracy.

Link to post
Share on other sites

No nic - zostaje na razie 4016MHz - wszystko wskazuje na to, że mam słaby procek do kręcenia.

Na 1,38V (tyle pokazuje stres windowsa i linxa) działa "chyba" stabilnie.

Przeszedłem kilka razy stres linxem po 3 paczki 6GB ramu, a w tle jeszcze oglądałem neta. Ram sprawdzony także na 1914MHz 9-9-9-27 memtestem - stabilny.

Tempy max 76-76-70-80 (podobne tempy miałem na H50 z zegarem 3.8GHz i napięciem 1,31V w stresie). Tempy idle - grubo poniżej 40*C.

 

Zadowolenie na 4,5 / 5 (słaby procek)

Link to post
Share on other sites

na jakich ustawieniach bck probojesz 4,0? 190 czy 182? moze trzeba podbic troche vtt, ewentualnie zjechac troche pamieciami w dol.

osobiscie robilem 4,15 niemal przy 1,36v (load line disabled)- stabilnie przechodzilo cinebencha wiec nie byle co.

robilem atak na troche wyzej ale juz noctua dobijala do ponad 90 stopni (cieplo na polu bylo)

PS: ja mialem 860 ES, wiec nie wiem jak juz seryjne procki wypadaly w oc, ale przewaznie krecily sie bardzo podobnie do i7 920 (4,0 przy 1,3-1,32v)

Link to post
Share on other sites

Moje ustawienia to:

21x191 = 4016MHz

1,33V bios = 1,34V windows = 1,38V Linx

1,4000V VTT

1,8000V PLL

1,05 ICH

1,63 RAM

 

Raczej kijowy procek. Na stronce EVGA ludzie robią 4200MHz z 1,30-1,32V.

W trakcie gier jednak i 3DMarków nie jest źle - najcieplej widziałem 67*C na najcieplejszym rdzeniu. Wszystko co poniżej 70*C w czasie normalnej pracy jest ok.

Link to post
Share on other sites

Jeszcze moglbys sprobowac z wyzszym mnoznikiem x22 chyba i wtedy 182 szyne, gdzie czytalem ze evga nie lubi sie jakos kosmicznie krecic :) (albo z jakas inna plyta pomylilem :) )

http://techgage.com/viewimg/?img=/reviews/evga/p55_ftw/cpuz_large.png&desc=EVGA%20P55%20FTW - Z tego co o niej pamietam(sam mialem brac ale ze nie miala IDE to sobie darowalem) chyba tam mozna tez czestotliwosc sekcji zasilania zmieniac :ciekawy:

tak pare miesiecy bawiac sie 1156 musze tez stwierdzic ze przy najmniej u mnie podbijanie na sile vtt nie dawalo za duzo, a raczej nic, np bck 210 robilem przy 1,25v, podbijalem w gore przymiarzajac sie do 220 i przy 1,33 plyta nie wstala, dalem 1,31 bsod, jak zjechalem z bck to pakowac moglem wieksze napiecie i chodzilo - ogolnie dziwna platforma, albo ja mam dziwna plyte bo troche problemow z nia bylo.

 

Dobra koniec offtopu:D

Link to post
Share on other sites

Ogólnie jest git - starcza mi te 4GHz.

Zostawiam procka na 191x21 = 4016MHz, do tego podjechałem ciut timingi ramów na 8-9-9-27 i działaja one na 1912MHz.

Wczoraj trochę pograłem i procek nie przekraczał 60*C.

Procka jeszcze bardziej przypiekłem Linxem, a pamiątki przeszły testy w memteście.

Tylko jeden z rdzeni przekracza 80*C w Linxie więc spoko.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...