Skocz do zawartości

podkręcanie g6600


Recommended Posts

witam..

Z góry przepraszam za kolejny temat o kręceniu g6600 jednak nie znalazłem odpowiedzi na wszystkie moje pytania po przeczytaniu większości z nich.

-Płyta ASUS P5Q PRO

-Zasilacz Chieftec GPS- 500AB A

-CPU C2Q6600 G0 2,4GHz

-GPU GIGABYTE GF 9800 GTX+ 1Gb

-OCZ Technology 2x 2GB DDR2 1066MHz

 

Posiadam BOX-owe chłodzenie i nie chciałbym zmieniać napięcia procesora, jednak nie zależy mi na dużym OC. Wystarczy by procesor nie blokował karty. Wiadomo 9800 GTX+ potworem nie jest, jednak 2,4Ghz to chyba trochę mało na to gpu?

 

Ram domyślnie ustawia się na 800 Mhz. Po zmianie w BIOSie na 1066 wszystko jest ok(w cpu-z dram fraquency 533Mhz), jednak gdy zabieram sie za podkręcanie procesora poprzez zmianę z fsb 266 x9 na 300 x9 program cpu-z wskazuje dram fraguency 450 Mhz. Jak mam to rozumieć i co z tym zrobić?

 

z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi:)

Link to post
Share on other sites

Bo to jest rzeczywista wartość, musisz pomnożyć przez 2 aby uzyskać wartość efektywną.

To akurat rozumiem:) Chodziło mi o to czemu jest 450 (900) a nie 533 (1066) ale to wytłumaczył mi już kubbak:)

 

Zmień na sztywno ustawienia dzielnika pamięci.

"Na sztywno" tzn?:lol:

Link to post
Share on other sites

Jak masz box i nie chcesz zmieniać napięć to Po 1 powiedz jakie masz temperatury :P Myśle że bez zmian napięc będziesz miał 2,66Ghz a pozatym więcej i tak bym nie dawał ponieważ to box :D Ta nazwa wszystko mówi :)

Co do wpływu to zależy ale jak procesor ci hamuje karte to po podkręceniu będziesz miał więcej FPSów w zależności od tego jak bardzo hamuje. A jeśli nie chamuje to przybędzie ci kilka FPSów w góre ale bez jakiegoś wielkiego skoku :P

 

P.S. jeśli procesor teraz hamuje karte to jak go podkręcisz i przestanie ją hamować to temperatury na karcie też ci pójdą w góre ale mało (to zależy od temperatur teraz i chłodzenia w budzie)

Link to post
Share on other sites

wiec tak.. bez oc normalnie około 36 stopni, a w stresie 58-taka najwyższa temp zarejestrował program real temp podczas gry (fc2, grid- około 2 godziny)

 

zauważyłem że program asus ai suite sam dobiera napięcie procesora podczas oc np. przy 333 x 9 było 1,385v :!: i nie ma opcji manualnego ustawienia napięcia, także wydaje mi się, że lepiej zabierać się do tego w biosie? :(

 

W którymś z tematów wyczytałem, że bezpieczne maximum dla quadów to 1,37v. Przy takim napięciu i 333 x 9 nie uzyskałem jakiś znaczących poprawek fps w benchmarku fc2 jednak wtedy pamięć pracowała na 830mhz (tak wskazywał cpu-z). Jak sprawdzić stabilność takiego oc? i jak ustawić pamięć żeby po oc pracowała w częstotliwością chociaż zbliżona do 1066mhz?

 

Co do pamięci to ustawic w biosie na sztywno 2,1v? Tyle ile podaje producent.

 

Jakie chłodzenie będzie dobre na mojego quada? Dodam, że wolałbym cooler prosty w instalacji, tzn żeby nie było konieczne wymontowywanie płyty głównej. Do około 150 zł.

Link to post
Share on other sites

To śmiało możesz podkręcać ale w biosie bo ja też ai suitem najpierw próbowałem ale on źle dobiera napięcia (czasami) i wyniki są gorsze więc sobie spokojnie ustaw w biosie a co do coolera to weź sobie Freezer Xtreme od Artic jest minimalnie gorszy od mugena 2 a jest mniejszy nie wiem jak z głośnością :) Ja na 3,6Ghz mam max 57C w stresie :( Co do napięcia dla quadów to to wcale nie jest że 1,37 to max poprostu podkręcasz jak ma opory dajesz troszke więcej no oczywiście jak już będziesz wysoko i dasz mu więcej i nadal nic to wtedy więcej nie dawaj ale tak normalnie to mu podbijaj 1,3 1,32 1,35 1,37 1,39 1,41...

Link to post
Share on other sites

Przy O/C nigdy nie dawaj napięć na "AUTO" jeśli chcesz coś sensownego osiągnąć. Czytałem pełno testów płyt w którch były przedstawiane "systemy wspomagania O/C" i w każdym w pewnym momencie kręcenie się kończyło bo płyta "bała się" dać wyższe napięcie.

Link to post
Share on other sites

Przy O/C nigdy nie dawaj napięć na "AUTO" jeśli chcesz coś sensownego osiągnąć. Czytałem pełno testów płyt w którch były przedstawiane "systemy wspomagania O/C" i w każdym w pewnym momencie kręcenie się kończyło bo płyta "bała się" dać wyższe napięcie.

ja po wykreceniu na 4.0Ghz mojego E8500 mam napiecie na auto i narazie wszystko gra tylko tempy nie :(:):)
Link to post
Share on other sites

a co do coolera to weź sobie Freezer Xtreme od Artic jest minimalnie gorszy od mugena 2 a jest mniejszy nie wiem jak z głośnością :(

AC Freezer Xtreme jest gorszy od Mugena (1) od 3-6*C od Mugena 2 trudno powiedzieć bo nie widziałem bezpośredniego porównania. Natomiast Mugen 2 osiąga o 2-4*C mniej od Mugena (1).

 

Głośność Mugena 2 też jest niższa od AC FX czy Mugena (1).

Link to post
Share on other sites

chyba chyba skusze sie na ac freezer xtreme..

 

moge jakoś odblokowac mnożnik? najwięcej mogę mam x9, a wydaje mi sie, że był odblokowany, puk nie zacząłem bawić się z taktowaniem pamięci. To możliwe?

 

zauważyłem, że mimo iż mam ustawione w biosie 333 x9 to cpu nie zawsze pracuje na takim mnożniku, tzn cpuz na gołym pulpicie wskazuje 333 x6 (2Ghz), a podczas gry mnożnik ciągle sie zmienia od x6 do x9. To normalne? Coś w stylu różnych trubów pracy w gpu(2d i 3d)?

Link to post
Share on other sites

W Q6600 możesz zmieniać mnożnik tylko w dół do wartości x6. W górę można iść tylko na procesorach QXxxxx.

Wahania mnożnika o których piszesz to funkcji EIST (Enhanced Intel SpeedStep Technology), która pomaga w obniżeniu rachunków za prąd i obniżeniu temperatury i hałasu podczas niewymagających dużej mocy procach.

Funkcję tą podczas OC niektórzy radzą wyłączyć - u mnie działa ona po OC dobrze.

Link to post
Share on other sites

dzięki:)..

 

jak dobierać napięcie? Wiadomo im mniej tym lepiej. Jednak jak sprawdzić czy dana częstotliwość ma wystarczające napięcie? Np mam aktualnie mam ustawione 333 x9 na 1,3v i wszystko działa temp też nie najgorsze. Gdy miałbym za małe napięcie OS by się nie uruchomił?

Link to post
Share on other sites

Na BOXowym chłodzeniu lepiej nie zwiększać napięcia bo temperatury idą od razu do góry.

Na dobrym zamienniku lepiej nie zwiększać standardowego napięcia o więcej niż 0,175-0,2V.

 

Gdybyś miał za małe napięcie lub za duże takty komputer mógłby się w ogóle nie uruchomić lub sypać BSoDami. OC najlepiej przetestuj programem Prime95 w trybie SmallFFT lub Orthosem (SmallFFT na Priority 9) 2-3h. Jeśli nie będzie żadnych błędów idź dalej kontrolując temperatury.

Link to post
Share on other sites

yyy.. chyba coś źle zrobiłem bo temp są takie same jak na boxie(chyba nawet wyższe :!::) )..

 

Jedynie co mogłem zrobić źle podczas montażu to to, że zdjąłem już zamontowany cooler, żeby sprawdzić czy wszystko jest stabilne. W takim wypadku należałoby jeszcze raz nałożyć pastę?

Link to post
Share on other sites

Jeśli nie usuniesz starej pasty to zysk z nowego coolera może okazać się zerowy lub nawet odwrotny w skutkach od zakładanego (tylko z tym spirytusem też nie przesadzaj, żeby się lało, wacik ma być tylko nim nasączony).

Na środek procesora wyciśnij odrobinę pasty tak jak pisał kolega wyżej - wielkości ziarenka ryżu i albo dokładnie rozprowadź pastę po całej powierzchni tak, żeby nie było żadnych górek, pustych przestrzeni, etc lub po prostu załóż cooler, który sam powinien rozprowadzić pastę na odpowiedniej powierzchni.

Po tym zabiegu wygrzej pastę kilka h w Orthosie (Priority 9) lub Prime95 w trybie SmallFFT.

 

EDIT: W takim przypadku musisz wykonać całą procedurę ponownie zaczynając od czyszczenia procesora i spodu radiatora.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...