Skocz do zawartości

Który 24" do 600zł, bądź 27" do 800zł?


Recommended Posts

Witam,

 

Zastanawiam się nad jakimś 24" albo 27" monitorem, ale nie wiem jak wygląda sprawa z producentami... I ogólnie, które są warte uwagi w takim przedziale cenowym...

 

Przy okazji chciałem zapytać czy są jakieś wielkie różnice między IPS a PLS? Oraz czym różnią się odmiany każdej z tych dwóch matryc?

 

Link to post
Share on other sites

Faktycznie jest to wyjaśnione w jednym z podpiętych tematów :) Bardzo przepraszam... No ale tak czy siak nie rozumiem, czemu budżet jest niepoważny? Po prostu kupuję cały komputer i nie mam kasy na monitor za 1.5k... Dlatego myślałem, że tutaj uzyskam jakąś pomoc, zwłaszcza od Ciebie, skoro jesteś ekspertem w tej dziedzinie. 

Nawet jeśli zapytałem o coś co jest w poradnikach (co po prostu akurat przegapiłem, za co przepraszam), a budżet Twoim zdaniem jest śmieszny, to moim zdaniem odpowiedź powinna być bardziej pomocna... Powiedzieć czemu uważasz, że jest niepoważny, itd...

Link to post
Share on other sites

ok, napiszę inaczej skoro nie rozumiesz, za te pieniądze nie kupisz niczego wartego zakupu, szczególnie z założeniem, że 24" do 600, a 27" do 800zł dla twojej informacji przyzwoity monitor 27" kosztuje ok 2,5k owszem są tańsze rozwiązania, ale nie można ich nazwać dobrymi, to pewnego rodzaju półśrodek, zresztą wszystko masz ułożone w tabelce, w temacie: http://forum.benchmark.pl/topic/64117-chc%C4%99-monitor-za-chc%C4%99-monitor-do/

Link to post
Share on other sites

Witam,

 

Zastanawiam się nad jakimś 24" albo 27" monitorem, ale nie wiem jak wygląda sprawa z producentami... I ogólnie, które są warte uwagi w takim przedziale cenowym...

 

Przy okazji chciałem zapytać czy są jakieś wielkie różnice między IPS a PLS? Oraz czym różnią się odmiany każdej z tych dwóch matryc?

PLS to Samsungowska odmiana IPS, kąty będą podobne. 

Po drugie za 800zł w 27" wszystkie monitory będą bardzo do siebie podobne, to tania masówka i tak naprawdę to wszystko jedno co kupisz, zastanów się czy chcesz 27" w FHD bo to jest mydło moim zdaniem a nie obraz,. 

Link to post
Share on other sites

@drachenfeles

Uwierz mi, zaglądałem do tego tematu, ale założyłem że jest on trochę nieaktualny patrząc na datę utworzenia oraz braku daty edycji... 

Wiesz gdybym chciał kupować wszystko co "przyzwoite" jak to nazywasz, to chyba musiałbym siedzieć na pieniądzach... Tu 2.5k monitor, tutaj dobra karta graficzna za kilka tys., itd... Nie potrzebuje zestawu za 10k... Bo po pierwsze na co mi taki, a po drugie nie stać mnie... Ale racja, pomyliłem się trochę z budżetem, ale nie znam się na tym i widziałem jakieś monitorki w takich cenach jak podałem, i myślałem, ze może są warte uwagi :) Człowiek czasami się myli, zdarza się ;)

 

Przyjrzałem się tej tabelce z monitorami i chciałbym prosić o poradę co będzie lepszym wyborem.

  1. LG 23MP65HQ [549 zł]
  2. Dell P2414H [759 zł]/ P2314H [689 zł]
  3. LG 24MP76HM [699 zł w morele.net, 810 zł w x-kom, skąd taka wielka różnica cen? o.O]

Skłaniam się ku propozycji 1. ze względu na mój dostępny budżet, ale może te pozostałe są jakoś lepsze i warto dołożyć, no idea... Dlatego będę wdzięczny za pomoc :)

Link to post
Share on other sites

 

 

założyłem że jest on trochę nieaktualny patrząc na datę utworzenia oraz braku daty edycji... 

 

a ta linijka zaraz na samym początku?

 

 

 

Z uwagi na liczne pytania dotyczącej wieku poniższego zestawienia, informuję: lista jest aktualizowana na bieżąco
 
Link to post
Share on other sites

Wszędzie mówią dołóż. Dołóż tu, dołóż tam i nagle kwota jest o dużo za wysoka... Niestety nie mam jak, także chciałbym wybrać coś z tych co podałem, chyba że ktoś ma jakąś inną propozycję w tej cenie.

Edytowane przez Lui_92
Link to post
Share on other sites

Niestety będzie, bo nie stać mnie na monitor za 1k... Poza tym tak napisałem, bo chciałem się dowiedzieć czy jest coś wartego uwagi. Jednak nie ma, ale myślałem że 24" już będzie do tych 800zł... Jak mówiłem nie kupuje samego monitora, ale też cały komputer, więc tutaj łączne koszta trochę bardziej obciążają mój portfel. Bo tutaj mówią dołóż do zasilacza, tu do karty, tu do płyty, tu do monitora i BANG! Budżet mocno przekroczony... 

Link to post
Share on other sites

Niby wchodzą, ale to też czasami jakieś ryzyko, ze względu np. na brak gwarancji czy coś. A w tej cenie jednak wolałbym coś "nowego". Wiesz, gdybym nie był studentem i zarabiał trochę więcej, to nie było by problemu... Ale ostatnio straciłem lapka, i zamiast tego postanowiłem zakupić komputer stacjonarny. Który ze wszystkim wyniesie mnie ponad 3.5k, więc niestety przy aktualnej sytuacji finansowej nie jestem w stanie dołożyć trochę więcej gotówki. 

Ja nie mam jakiś super wymagań co do monitora. Po prostu chciałbym, żeby mi służył przez kilka lat i dobrze wyglądały na nim gry oraz filmy.

Link to post
Share on other sites

 

 

ze wszystkim wyniesie mnie ponad 3.5k, więc niestety przy aktualnej sytuacji finansowej nie jestem w stanie dołożyć trochę więcej gotówki. 

 

to nie dokładaj, peceta da się rozbudować, monitora nie, zrobimy sobie radosny offtop, ale wrzuć zestaw zobaczymy czy da się i jest sens coś z niego wyciąć i dokupić później 

Link to post
Share on other sites

Jedynie chłodzenie i mniej RAMu, bo już pytałem w sprawie przycięcia lekko budżetu.

 

btw. właśnie sobie zdałem sprawę, że chyba źle zrozumiałem wiadomość od @lor3ddr8d... 

Napisałeś, że szukasz 27 cali za 800zł, więc jak dozbierasz 150zł do przyzwoitego 24" to będzie jakiś problem ?

Chodziło Ci o dołożenie 150zł do budżetu planowanego na 24"? Czyli inaczej mówiąc, 24" do 800zł, tak?

Jeśli tak, to co możecie zaproponować do tej kwoty? Czy jednak chodziło Ci o 800+150zł? Bo z tym niestety będzie ciężko, ale mimo wszystko tak na wszelki wypadek, proszę abyście również coś w tej cenie zaproponowali, gdyż może akurat do czasu zakupu wpadnie mi odrobina grosza. Jednak wolałbym nie wydawać prawie wszystkich pieniędzy na kompa, a potem żadnych nie mieć...

Link to post
Share on other sites
Tak samo jak ten: LG 24MP76HM. Dużo gorszy od tego Della?

 

głównie zewnętrznie w sensie tanich plastików, braku solidnej podstawy itd, a z "wnętrza" dell praktycznie nie ma lagów, natomiast który będzie miał ten "trochę" lepszy obraz zależy bardziej od tego jaka sztuka ci się trafi

Link to post
Share on other sites

Dodam coś od siebie w temacie. 

 

Prawda jest taka, że nie zobaczysz za bardzo różnicy w monitorach za 600-700 zl. 

Śmiem wątpić, czy zobaczysz różnice między monitorem za 1300 zł. a za 800 zł. 

Zamówiłem z agito parę monitorów i włączałem sobie je pokolei, finał taki, że iiyama  XB2783HSU świeciła tak, że kolor biały był dosłownie żółty - dla mnie nie do zaakceptowania, a Dell P2714H świecił hmm... raczej ok i chciałem go zostawić, jednak po 5 godzinach działania, gdy już się nagrzał, to zaczynał po prostu mrugać (coś w stylu stroboskopu) wrażenie jakby w monitorze na środku ekranu przepalała się żarówka. Następnie zakupiłem monitor LG 27MP75HM-P - niestety monitor odesłałem po 30 minutach użytkowania (strasznie nierówne podświetlenie - jakaś istna masakra...). 

 

Finał? Kupiłem Samsunga S27D590 za 800 zł. i ? - wg mnie świeci porównywalnie do wspomnianego przeze mnie Della, ale biel jest hm.. samsungowska... po prostu samsung robi inny kolor bieli w tv, monitorach i w smartfonach. Porównywałem to w Media Markt, gdy odpaliłem sobie samsunga galaxy alpha i zestawiłem go obok z moim telefonem (iphone 5), różnica w bieli była taka, że na iphone biel wydawała mi się niebieska. Wracając do samsunga, to podświetlenie jest dla mnie na bardzo wysokim poziomie - przede wszystkim RÓWNE. Oczywiście są minusy takie jak np.: słaba regulacja kąta nachylenia, brak możliwości regulacji góra/dół - ale nie można mieć wszystkiego za 799 zł.... Sam planowałem zakup monitora za 2000 zł., ale po długich poszukiwaniach i oglądaniu obrazu u paru znajomych, stwierdziłem, że ja (laik) i tak nie zobaczę znaczącej różnicy, a skoro nie zobaczę, to po co przepłacać? Jedyna korzyść to pewnie oszczędność oczu przy droższych modelach - choć i tego nie jestem pewien.

 

Wiesz jaki mam finalny wniosek?

drachenfeles wspominał mi, że w monitorach z niższej półki cenowej nie ma sensu wskazywać konkretnego modelu, bo to jak dany monitor będzie świecił zależy tak naprawdę od szczęścia. Możesz kupić dany monitor i będzie świecił mega słabo, oddasz, weźmiesz jeszcze raz ten sam model ale inny egzemplarz i możesz stwierdzić, że mega fajny. 

Po prostu w tym segmencie cenowym coś takiego jak system jakości nie istnieje, bo łatwiej im wymienić co któryś tam monitor, niż zatrudniać sztab ludzi, który musiałby testować każdy monitor z osobna, a to dodatkowo generowałoby większe koszty produkcji, co finalnie skutkowałoby tym, że cena dla konsumenta byłaby po prostu wyższa, a skoro byłaby wyższa, to nie byłoby popytu na ten produkt, bo inny producent (taki, który nie testowałby tych monitorów) oferowałby go znacznie taniej.

Link to post
Share on other sites

 

 

Śmiem wątpić, czy zobaczysz różnice między monitorem za 1300 zł. a za 800 zł.

Nawet daltonista zobaczy, ale zgadzam się co do kwestii powtarzalności modeli, przy tych najtańszych proponowałbym selekcję. Można zamówić z kilku sklepów i potem jeden sobie zostawić.  
Link to post
Share on other sites

Powiem tak: miałem w domu 4 wspomniane monitory i pokazywałem obraz żonie, kumplowi, oraz patrzyłem Ja. 

 

Każdy mówił, że oczywiście biel inna: iiyama - biel żółta (próbowałem zrobić zimniejszą, ale cudów nie było), Dell - świecił tak samo jak ten samsung (może trochę lepsza biel), ale za to gorsza czerń i mniej równe podświetlenie, LG - mega nierówne podświetlenie co od razu zniechęciło mnie do dalszych testów.

 

Wiem co odpowiesz: że każdy monitor można ustawić, skalibrować itd. - a ja odpowiem: że 3/4 osób kupujących monitor we wspomnianym przedziale cenowym nie zna się, nie ma sprzętu do kalibracji, nie ma ochoty tego kalibrować. Przeciętny użytkownik w ogóle nie ustawia monitora tylko twierdzi, że na domyślnych ustawieniach jest najlepiej (co oczywiście nie jest prawdą), ale niestety większość tak myśli. Wiadomo, że monitory domyślnie są ustawione na jasność 100, bo wterdy jest najlepszy efekt w sklepie itd., ale siedzieć przed tym monitorem w domu to masakra (przy ustawieniach 100).

 

Reasumując: żona, kumpel - porównywali kolory i wszyscy byli zgodni, że właściwie to nei ma różnic. Jeśli chodzi o biel, to odstawała na minus iiyama. Właściwie to w każdej kwestii wszyscy byli zgodni i Dell świecił raczej najlepiej, ale między nim a samsungiem nie było zbytnio różnicy. Biel była nieco inna i nic poza tym. A samsung lepiej podświetlił matrycę - przede wszystkim równo.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...