Skocz do zawartości

5960x z chłodzeniem wodnym - problem


Recommended Posts

Witam - problem jest taki że mam ogromne temperatury na procku z chłodzeniem wodnym.

Miesiąc temu miałem dokładnie ten sam procek i płytę (teraz płyta nowa po RMA) i robiłem wszelkie testy stabilności na ustawieniach 4.4GHz na procku z napięciami ok 1.325V i maksymalne temperatury jakie widywałem to chyba jeden z rdzeni przekraczał 80*C.

Teraz płyta wróciła nowa i dołożyłem 2 bloki wodne na moje GTX980 SLI.

Pojawił się ogromny problem z temperaturami. Sam nie wiem czy aż taki wpływ na temperatury ma dołożenie bloków wodnych na grafiki, skoro męczenie procka wypalarkami odbywa się, gdy grafiki są w idle. Temperatura wody jest taka sama jak wcześniej - około 26-30*C.

Problem polega na tym, że wcześniej miałem 4.4GHz stabilne we wszystkich wypalarkach, a teraz mogę max dać mu 4.0GHz i temperatury są takie same. Gdy tylko dam na procka ciut więcej - np. dzisiaj próbowałem 4.25GHz z napięciem 1,300V, to gdy tylko LinX zaczął liczyć paczki po ok 40 sekundach już widziałem wszystkie rdzenie grubo ponad 70-75* a najcieplejszy 89*C !!!

Pastę wymieniałem 3 razy, sprawdzałem docisk bloku (lekki i mocny) i ślad na nim od pasty.

Jedyne co się zmieniło to tak jak pisałem - doszły 2 bloki na grafach i zamiast pasty na procku Liquid Metal dałem Gelida Extreme.

Temperatury w idle procka są takie jak były wcześniej - niskie 30*C (od 2x do 3x).

W grach teraz na 4GHz z blokami na grafach mam ok 50*C na procku (rzadko który rdzeń przekroczy tyle) i ok 40*C na grafach (po graniu w BF4 i CoD AW).

Co do chłodzenia - mam 2 chłodnice 360 60mm grubości i na każdej z nich 6 wentyli push-pull Gentle Typhon 1850rpm, a pompa EK 4.0 więc to chyba nie tu jest problem.

Czyżby aż taka różnica w paście termo ?

Link to post
Share on other sites

Pamiętam, że u kogoś z sli, cpu i dwiema chłodnicami zmiana pompy pomogła,ale tutaj doszły dwa bloki na gpu a procek jest okropnie czuły na takie zmiany. Tym bardziej tak ciepła jednostka jaką masz u siebie. U mnie po dołożeniu jednego bloku temperatury skoczyły o 10 stopni na cpu więc nie ma co się martwić 

Poza tym po co się przejmować linxem skoro w normalnym użytkowaniu jest dobra temperatura? Ja już dawno dałem sobie z tym spokój i cieszę się z ciszy i dobrych temperatur a occt czy linx nawet nie robię

Edytowane przez natsu
Link to post
Share on other sites

Pompę już kiedyś zmieniałem - miałem 4930k i 670 SLI i zamieniłem z 600l na 800l i zero różnicy w temperaturach. Jedyne co było widać, jak w zbiorniku który mam z przepływomierzem takim wiatraczkowym - szybsze jego obroty.

Bardzo mnie jednak dziwi to, że ludzie mają z prostymi chłodzeniami typu H100 albo inne (chłodnica 240 cienka) procki na 4.5-4.7GHz z napięciami po nawet 1,350V i się chwalą fotkami z temperaturami ok 70+*C a ja z ogromnymi chłodnicami i 12 bardzo dobrymi wentylami do chłodnic (duże ciśnienie) o prędkości 1850rpm tak ogromne temperatury.

Jest jeszcze jedna bardzo dziwna sprawa o której jest dość głośno w necie jeśli chodzi o Haswell-e a mianowicie błąd AVX2 w procku.

A teraz jak to wygląda u mnie - LinX najnowszy robi te ogromne temperatury, Prime95 small także. Sporo osób pisze, aby ich unikać z haswellami-e bo ciągną nawet 400W z procka. Gdy tylko użyję Intel Burn Test, Intel Extreme Tuning Utility, to tam mam temperatury niższe o kilkanaście stopni ! Czasami widuję tam 70*C na rdzeniach.

Niestety - wcześniej katowałem procka na 4.4GHz tymi bardziej gorącymi programami i czasami tylko widywałem 80*C+.

Link to post
Share on other sites

Kup Coollaboratory Liquid Ultra, jak mówisz że masakra z usuwaniem to pewnie miałeś wersję Pro. Ultra schodzi bardzo łatwo i mówię to z własnego doświadczenia, a nie na podstawie filmów na YT gdzie koleś nakłada pastę i po minucie ją ściera.

 

Myślę, że to na 100% pasta. U mnie było odwrotnie, miałem gelida na czapce i pod czapką i temperatury po nałożeniu ultra tylko pod czapkę spadły 10-15 w zależności od rdzenia.

 

Zmiana pompy imo bez sensu, u mnie jest blok cpu i gpu + 5 adapterów 90° i różnica między d5 na 1 biegu, a na 5 biegu jest w granicach błędu pomiarowego.

Link to post
Share on other sites

No miałem teraz PRO, ale kiedyś także ULTRA na i7 2600k i problem identyczny. Niedawno sprzedawałem i7 4930k i męczyłem się masakrycznie z usuwaniem liquida. Nie chcę zrobić tego samego na 5960x bo ludzie są niesamowicie wybredni co do napisów na procku. Filmiki z YouTube to żart - niech gościu mi pokaże jak nakłada liquida na rok-dwa czasu i po tym go ściera. Robi się od razu czarny szlaczek za ścierką. Później starasz się go usunąć i robisz go szarym i tak aż do zatarcia części napisów. Używałem izopropylu jak i specjalnego zestawu 3 butelek od coollaboratory.

Dziwi mnie tylko to, że w idle mam temperatury bardzo dobre - teraz 25-30*C, a po niedawnym przetestowaniu kompa wszystkimi 3DMarkami max temperatury to 54-58*C w zależności od rdzenia.

Link to post
Share on other sites

Zrobiłeś kilka rzeczy i to naturalna sprawa że temperatury się zwiększyły. Dołożyłeś dwa bloki na GPU. To musi odbić się na przepływie i temperaturach. Zwłaszcza że masz DCP 4.0. Wymiana pasty na (bardzo dobrą ale) mniej wydajną tylko dołożyła swoją część do problemu. Nie ma co panikować. Temperatury w grach masz bardzo dobre, tempy na GPU są dobre, nie masz się czym martwić. Wymiana pompy na słuszną dla takiego zestawu D5 pewnie urwie kilka stopni ale to kombinacja czynników mogłaby poprawić i tak niezłą sytuację (pompa, pasta, dokładka powierzchni chłodnic). 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jaki masz blok na cpu i czy dobrze podłączyłeś wejście i wyjście płynu ? A co do zmiany pompy, to ostatnio Karol zmienił u siebie taką pompę jak twoja na d5 i odnotował spadki temperatur w o wiele prostszym układzie jak twój

Ja zmieniałem DCP 2.2 (chyba że o innego Karola chodzi) ;)

 

@Autor

Popieram to, co napisał Natsu - nie patrz na te syntetyki, skoro przy normalnym użytkowaniu masz dobre temperatury.

Link to post
Share on other sites

No miałem teraz PRO, ale kiedyś także ULTRA na i7 2600k i problem identyczny. Niedawno sprzedawałem i7 4930k i męczyłem się masakrycznie z usuwaniem liquida. Nie chcę zrobić tego samego na 5960x bo ludzie są niesamowicie wybredni co do napisów na procku. Filmiki z YouTube to żart - niech gościu mi pokaże jak nakłada liquida na rok-dwa czasu i po tym go ściera. Robi się od razu czarny szlaczek za ścierką. Później starasz się go usunąć i robisz go szarym i tak aż do zatarcia części napisów. Używałem izopropylu jak i specjalnego zestawu 3 butelek od coollaboratory.

Dziwi mnie tylko to, że w idle mam temperatury bardzo dobre - teraz 25-30*C, a po niedawnym przetestowaniu kompa wszystkimi 3DMarkami max temperatury to 54-58*C w zależności od rdzenia.

 

Masz częściowo rację co do CLU. Usunięcie go po miesiącu z oszlifowanego IHSa było niemożliwe przy pomocy izopropylu. Musiałem robić lapping jeszcze raz :)

Link to post
Share on other sites

Rozumiem wszystko - ale przy naprawdę dobrym (moim zdaniem) chłodzeniu wodnym mam procka na 4GHz z takimi temperaturami jakbym miał korsarza z 1 chłodniczką 120mm.

Nie sądzę, aby temperatura 80*C na procku przy 100% jego wykorzystania to dobra temperatura przy takim chłodzeniu jak moje.

Teraz wyobraźcie sobie jak ustawiam 4.5GHz z napięciem 1,350V.........i tak jak pisałem - bloki na gpu blokami ale skoro karty są w idle to ile dokładają ciepła ? Zrozumiałbym jakbym zarzucił na procka Prime95 + Furmarka na grafiki.  

Link to post
Share on other sites

Kurczę chyba wiem o co chodzi...........

Wspominałem ostatnio o tym zakichanym AVX2 w Haswell-e. Kiedyś chyba nawet czytałem że jest błąd w procku i intel je chciał wyłączać. A teraz najlepsze - oba testery (prime i linx) w najnowszych wersjach je wykorzystują, a ja nimi testowałem

Właśnie ściągnąłem starszego LinX i właśnie leci w tle jak to piszę wykorzystując 12GB ramu z 16 i aktualne temperatury to..........59*C na najcieplejszym rdzeniu.............

Czyżby jednak wszystko było ok z chłodzeniem......widywałem już tak jak napominałem wcześniej, że intelowskie wypalarki miały po kilkanaście stopni mniej.

No dobra - zakładam, że AVX2 generuje mordercze temperatury, ale widywałem już masy ludzi na forach, które używały wypalarek z tymi instrukcjami i miały wiele niższe temperatury nawet z gotowcami typu corsair z chłodnicami 240. Zaraz sprawdzę raz jeszcze intelami, a może nawet coś jeszcze aby to potwierdzić.


A teraz leci najnowszy Linx i ....... najcieplejszy rdzeń 79*C co jak widzicie daje ładne 20*C różnicy !!!

Dlatego właśnie panikuję......

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...