Skocz do zawartości

Temat o kartach Radeon serii R9 3xx/4xx/5xx


Recommended Posts

mbe13 - to proszę wytłumacz nam jak to się stało że karta r9 390 która została zbudowana na podstawie r9 290.

Dostaje ten sam rdzeń hawaii, otrzymuje więcej vramu, przebudowane lekko chłodzenie i mocniejsze fabryczne OC.

Nagle jest już 5-15% szybsza od gtx 970. Jak to się stało? Czy mając r9 290 byłem przez AMD dymany?

R9 390 ma lepsze pamiątki.

Link to post
Share on other sites

 

 

Nie mam pojęcia ja strałem się nie przekraczać 80 stopni na niej  i 1175 to max  może pamięci masz za bardzo podkręcone, pamiętam na r9 280x jak za mocno podkręciłem pamięci to po czasie grania robiły mi się takie rzeczy, ustaw stock pamięci a zostaw zegary na oc 
 

Pamięć ram była problemem, na nv wszystko działało a teraz się posypało, będę musiał na nowo męczyć się z OC ramów :D bo to ból dla overclokera jak coś nie dzioło :D

Link to post
Share on other sites

 

mbe13 - to proszę wytłumacz nam jak to się stało że karta r9 390 która została zbudowana na podstawie r9 290.Dostaje ten sam rdzeń hawaii, otrzymuje więcej vramu, przebudowane lekko chłodzenie i mocniejsze fabryczne OC.Nagle jest już 5-15% szybsza od gtx 970. Jak to się stało? Czy mając r9 290 byłem przez AMD dymany?
To że masz ten sam rdzeni nie oznacza że bios jest ten sam.
Link to post
Share on other sites

Nie ma żadnego potwierdzenia?

Na logikę.

Znajdziesz mi 290, która zrobi 1600Mhz na pamięciach? Od razu Ci pomogę - nie znajdziesz.

W 390 zastosowano nieco lepsze pamięci przez co są w stanie pracować z wyższym taktowaniem. Napięcie zasilające pamięci jest bez zmian więc zastosowali kostki z lepszymi timingami.

Edytowane przez DjXbeat
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Znajdziesz mi 290, która zrobi 1600Mhz na pamięciach? Od razu Ci pomogę - nie znajdziesz.

Bez większego problemu, ale trzeba pamiętać, że statystycznie wśród 290tek to raczej rzadkość. Jakieś najnowsze rewizje na samsungach czy hynixach dadzą radę, ze starszymi gorzej.

Link to post
Share on other sites

 

 

W 390 zastosowano nieco lepsze pamięci przez co są w stanie pracować z wyższym taktowaniem.

Możliwe, ale nie ma na to dowodu.

Czy rebrand serii 7xxx na r9 2xx, także miał zmienione pamięci? Był jednak trochę wydajniejszy.

 

R9 290/x na sterownikach od r9 3xx, jest wydajniejszy?

Link to post
Share on other sites

Na logikę.

Znajdziesz mi 290, która zrobi 1600Mhz na pamięciach? Od razu Ci pomogę - nie znajdziesz.

W 390 zastosowano nieco lepsze pamięci przez co są w stanie pracować z wyższym taktowaniem. Napięcie zasilające pamięci jest bez zmian więc zastosowali kostki z lepszymi timingami.

290 czy 390 masz te same kości tylko w 390 są pojemniejsze, msi 390 masz kości 1250mhz a xfx 1500mhz , ale to bez znaczenia. W przypadku hynixa to są dokładnie te same kości tylko szybsze pracują z wyższym napięciem. Oc pamięci na poziomie 1600mhz i więcej na 290/290x to żaden problem, kumpel miał 290 to pamięci robiły 1750mhz. Teraz ma 290x i robią nie całe 1700mhz , to samo na tej karcie co mam. Hawaii zachowuje się dokładnie tak samo jak Fermi im lepsze gpu tym lepsze oc pamięci oraz im więcej dasz napięcia na gpu tym lepsze oc pamięci , oc pamięci na tych ogranicza gpu a nie kości. Te same kości na kartach mają jeszcze lepsze oc. W 390/390x dorzucili trochę napięcia na gpu dlatego oc pamięci poszło do góry. Poza tym nie ma sensu żyłować pamięci na tym kartach, przepustowość nie stanowi problemu tylko gpu jest zbyt wolne do wysokich rozdziałek. Hawaii da się troche ukręcić , ale podstawa to niskie temperatury to wtedy 1300mhz nie stanowi problemu. Większość gotuje te karty dlatego mają marne oc gpu i pamięci.

Link to post
Share on other sites
290 czy 390 masz te same kości tylko w 390 są pojemniejsze, msi 390 masz kości 1250mhz a xfx 1500mhz , ale to bez znaczenia. W przypadku hynixa to są dokładnie te same kości tylko szybsze pracują z wyższym napięciem. Oc pamięci na poziomie 1600mhz i więcej na 290/290x to żaden problem, kumpel miał 290 to pamięci robiły 1750mhz. Teraz ma 290x i robią nie całe 1700mhz , to samo na tej karcie co mam. Hawaii zachowuje się dokładnie tak samo jak Fermi im lepsze gpu tym lepsze oc pamięci oraz im więcej dasz napięcia na gpu tym lepsze oc pamięci , oc pamięci na tych ogranicza gpu a nie kości. Te same kości na kartach mają jeszcze lepsze oc. W 390/390x dorzucili trochę napięcia na gpu dlatego oc pamięci poszło do góry. Poza tym nie ma sensu żyłować pamięci na tym kartach, przepustowość nie stanowi problemu tylko gpu jest zbyt wolne do wysokich rozdziałek. Hawaii da się troche ukręcić , ale podstawa to niskie temperatury to wtedy 1300mhz nie stanowi problemu. Większość gotuje te karty dlatego mają marne oc gpu i pamięci.

Jak mają większą pojemność to na logikę - to nie są te same kości...

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

mbe13 - fajnie że tak logicznie podchodzisz do tematu. Ogólnikowo i bez konkretów. Sprawdziłeś chociaż czy ich ilość na PCB jest taka sama jak na r9 290?

Co montują Hynix, samsung elpida ?

Ilość kości jest taka sama.

Link to post
Share on other sites

Hmm ciekawe

 

Looking at the numbers, I'm not sure if a 150W power draw increase, just to get an extra 3 FPS, is worth it for most gamers.

%-)

 

Wiadomo, że przy takim wzroście poboru prądu nie ma sensu podkręcanie, ale ten głuchy telefon coś szybko zmienia te waty :D

Edytowane przez MasterBarti
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...