Skocz do zawartości

Temat o kartach Radeon serii R9 3xx/4xx/5xx


Recommended Posts

Ponawiam ostrzeżenie o OC oraz opisuję jak to wygląda u mnie.

 

Jeśli zrobię OC przy pomocy MSI AB, w moim przypadku r9-290 @1150/1500 +56mV +50%, gdy wyłączę msi ab bez naciśnięcia przycisku reset i zrestartuję komputer, dalej pozostają zegary 1150/1500 +50%, natomiast napięcie jest domyślne (na poprzednich sterownikach wracały na domyślne). To może powodować niestabilność u niektórych, w moim przypadku tylko były drobne artefakty podczas grania, bo napięcie niewiele mam podbite dla 100% stabilności i kompletnego braku artefaktów w każdym przypadku.

 

 

U mnie natomiast komp potrafi się zresetować przy oglądaniu filmów, co na 15.11.1 nie występuje

Być może winny były właśnie podbite zegary, bez napięcia. Jak jeszcze masz te sterowniki, to sobie sprawdź.

 

Innych problemów, w tym artefaktów opisywanych w wieśku u siebie nie zauważyłem.

Link to post
Share on other sites

Zauważyłem, że na tym sterowniku mogę bardziej podkręcić gpu i jest dalej stabilne, ale nie mogło być zbyt fajnie :/

Zapomniałem zrobić reset w msi ab a sprawdzałem o ile więcej wycisnę na tym sterowniku. Uruchomiłem ponownie komputer i oczywiście winda jak startuje to od razu daje te ustawienia (1200/1600) tyle, że bez podbicia napięcia. System się wiesza i to by było na tyle. Zwiecha przy ładowaniu i/lub czarny ekran

Mogę odinstalować sterownik i zainstalować na nowo, wiem, że zadziała ale nie chcę iść na łatwiznę bo na przyszłość nie mam zamiaru ciągle powtarzać tej operacji. Tym bardziej jak dojdę do niestabilnego oc w którym zwiesi mi się komputer a gó*****y overdrive po resecie będzie mi startował z podbitymi zegarami.

Ustawienie autostartu w msi ab nic nie dało, bo winda prędzej podbija zegary niż msi ab napięcie.

 

Pytanie jak teraz w trybie awaryjnym zmienić zegary, skoro msi ab nie wykrywa gpu w awaryjnym a tego badziewiastego crismona też nie mogę włączyć.

Wiem, że te ustawienia są zaszyte w pliku lub rejestrze, ale nie umiem tego znaleźć. Kiedyś na win7 ustawienia były w konkretnym pliku, niestety na win10 są gdzieś indziej a tego pliku nie ma. Pytanie gdzie są ?

Edytowane przez MasterBarti
Link to post
Share on other sites
Mogę odinstalować sterownik i zainstalować na nowo, wiem, że zadziała ale nie chcę iść na łatwiznę bo na przyszłość nie mam zamiaru ciągle powtarzać tej operacji. Tym bardziej jak dojdę do niestabilnego oc w którym zwiesi mi się komputer a gó*****y overdrive po resecie będzie mi startował z podbitymi zegarami.

Pozwolę sobie zacytować siebie i dopisać, że:

nie mam zamiaru instalować integry i przełączać monitora, dziwnie kombinować, reinstalować sterowniki itp. Chciałem po prostu znaleźć miejsce, gdzie siedzą te ustawienia zegarów bo na przyszłość może to ułatwić sprawę, przyspieszyć odzyskiwanie właściwych zegarów i pomóc wielu użytkownikom.

Pod win7 (być może kwestia starych sterowników) jest plik ...\Users\Bartek\AppData\Local\ATI\ACE\Profiles.xml w którym są zapisane te zegary i wystarczy go edytować w trybie awaryjnym systemu. Pod win10 (może kwestia nowych sterowników) pliku nie ma i póki co nigdzie tego nie znalazłem. 

 

 

 

A ciężko ci wyłączyć GPU w menadżerze urządzeń i odpalić pc? po czym go włączyć i ustawić taktowanie jakie chcesz?

Jak wyłączę gpu, to z czego będę miał obraz ? A jeśli już, będzie to jak go włączę, to i tak pójdzie na podbite zegary. Bezsensu.

 

Ogólnie wymiękłem i zreinstalowałem te sterowniki...

 

 

mbe13, ale kiedy zmieniasz zegary gpu i akceptujesz, to taki msi ab modyfikuje plik sterowników lub rejestr. Jeśli by tak było jak mówisz, to: a) opcja z modyfikacją pliku by nie działała

oraz

b) jeśli msi ab nie startuje z systemem i nie aplikuje ustawień, to skąd winda wie jakie ma zadać zegary

oraz

c) reinstalacja sterowników by nie pomogła

Edytowane przez MasterBarti
Link to post
Share on other sites

Ale to w AB ma zapisany profil OC a nie w sterach.

Kolejny, który nie czyta dokładnie postów.

On nie ma żadnego profilu oc w MSI Afterburner!

Podkręcił kartę i ustawienia okazały się niestabilne do tego stopnia, że zawiesiły system. Po restarcie w panelu sterowania Crimson Overdrive karta automatycznie ładuje ostatnie taktowanie ale ze standardowym napięciem co od razu powoduje problemy i często zwis.

O tym problemie jest już głośno i trzeba czekać na rozwiązanie.

A ciężko ci wyłączyć GPU w menadżerze urządzeń i odpalić pc? po czym go włączyć i ustawić taktowanie jakie chcesz?

System od razu wstaje mu z takimi ustawieniami a w trybie awaryjnym nie masz załadowanych sterowników grafiki więc nie ma co wyłączać. :>

Edytowane przez DjXbeat
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Ogólnie z czystej nudy i ciekawości szukam dalej tego miejsca.

Mam takie fajne, stare programiki, które podpina się pod proces a służą one do monitorowania zachowania plików. Są to filemon i regmon i dzięki nim można by to szybko znaleźć. Niestety za cholerę nie działają pod win10 a nie umiem znaleźć działającego odpowiednika, który potrafiłby śledzić msi ab :/ Znacie coś takiego ?

Dobra, mam już Process Monitor, ciekawe czy coś znajdę ;)

Edytowane przez MasterBarti
Link to post
Share on other sites

 

 

System od razu wstaje mu z takimi ustawieniami a w trybie awaryjnym nie masz załadowanych sterowników grafiki więc nie ma co wyłączać.
 

Weź te swoje mądrości bo padnę ze śmiechu :D Nie wiesz nawet o co chodzi a wszędzie wpieprzasz swoje 3 grosze. 


 

 

Podkręcił kartę i ustawienia okazały się niestabilne do tego stopnia, że zawiesiły system. Po restarcie w panelu sterowania Crimson Overdrive karta automatycznie ładuje ostatnie taktowanie ale ze standardowym napięciem co od razu powoduje problemy i często zwis. O tym problemie jest już głośno i trzeba czekać na rozwiązanie.
 

Jakie rozwiązanie, ja mam 1200 mhz i wstaje z napięciem takim jakim ustawiłem, wystarczyło użyć odpowiedniego programu, który zatwierdza napięcia zaraz po starcie systemu, a nie MSI Afterburner który z serią R9 sobie nie radzi.

Link to post
Share on other sites
wystarczyło użyć odpowiedniego programu, który zatwierdza napięcia zaraz po starcie systemu, a nie MSI Afterburner który z serią R9 sobie nie radzi.

:facepalm:

 

włączam MSI AB

robię oc (zegary + podbite napięcie) i naciskam Apply

wyłączam MSI AB (nie jest w autostarcie)

wyłączam komputer (lub uruchamiam ponownie lub resetuję)

włączam komputer (msi ab się nie włącza, bo nie jest w autostarcie)

sprawdzam gpu-z i mam zegary oc ale bez dźwigniętego napięcia

 

Teraz wytłumacz mi jakim cudem msi ab ustawił te zegary, skoro go nie włączałem a sam się też nie włączał ?

Dlaczego problem ten występuje tylko na crimsonach ?

Dlaczego jeśli w msi ab ustawię start razem z systemem i ustawię mu mój profil, to zmienia również napięcie ?

 

MSI AB działa bez problemów, tylko w crimsonach jest coś zwalone.

 

O a tu masz dowód, że na trixx jest ten sam problem.

https://community.amd.com/thread/191872

I was using Sapphire Trixx to overclock as I've been doing for quite some time and has not had any issues with any driver. My overclock settings are not enabled on startup (default clocks on startup). Yesterday I installed Crimson and everything was working splendidly, did some gaming etc. Went to bed woke up this morning and I couldn't get into Windows. It would black screen after the logo pops up and freeze the system/no response.

 

Safe mode is the only in. Uninstalling Trixx did not work. Uninstalled the driver and I am back in Windows.

 

I was using trixx for overclock my gpu. My Graphic Card is r9 290 Trixx and my overclock setting is (+100mV - 1150 (Default 1000) Gpu Clock and 1500 (1300) Memory Clock.) I use this settings like 5-6 months and i didn't get any error. And always i install latest driver when it released.

After installed latest driver Crimson, i got blackscreen everytime openen pc. (If i active my overclock setting from Trixx) Also testing with Afterburner and it's same.

 

Looks like the new Crimson driver doesn't works with o.c programs like Sapphire Trixx or MSI Afterburner. This programs with new Crimson Driver, makes a problem like a black screen when you opened a computer. Can't do anything except Safe mode. And uninstalling o.c programs doesn't fix the problem. You have to uninstall AMD driver or you have to create a system restore point before install o.c programs.

 

I don't have any problem before Crimson driver. It begins after i installed new driver and turning off my computer.

 

Edytowane przez MasterBarti
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@Masterbarti

Ten cymb... tego nie rozumie, że problem leży w sofcie Crimson i to on powoduje te problemy.

Na zagranicznych forach piszą o tym problemie wszędzie.

Przed wyłączeniem PC trzeba zresetować ustawienia inaczej Crimson Overdrive ładuje ostatnie taktowanie przed wyłączeniem PC a tak nie powinno być bo żadnego profilu OC nie robiłeś!

Edytowane przez DjXbeat
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

Sprawdź tak, jak jest mowa od samego początku, czyli:

włączam MSI AB robię oc (zegary + podbite napięcie) i naciskam Apply

wyłączam MSI AB (nie jest w autostarcie)

wyłączam komputer (lub uruchamiam ponownie lub resetuję)

włączam komputer (msi ab się nie włącza, bo nie jest w autostarcie)

sprawdzam gpu-z i mam zegary oc ale bez dźwigniętego napięcia

w twoim przypadku zamiast msi ab będzie sapphire trixx, który nie może być w autostarcie.

 

 

Dlaczego jeśli w msi ab ustawię start razem z systemem i ustawię mu mój profil, to zmienia również napięcie ?

Te "pytanie retoryczne" miało Ci dać do myślenia i przekazać, że jeśli ustawię w msi ab start z systemem i ustawianie właściwego "stabilnego" profilu, ten również działa bez problemu.

Jeśli chociaż na chwilę gpu utraci stabilność na podbitych zegarach nim program się uruchomi i podbije napięcie, to za cholerę nie włączysz normalnie systemu.

U mnie, przy 1150/1500 system się uruchamia bez podbijania napięcia i teoretycznie problemu nie ma. Jeśli u ciebie przy 1200/1600 też da radę się uruchomić bez podbicia napięcia, to tylko się ciesz.

Dla testów ustaw 1300/1700 bez podbijania napięcia z wyłączonym autostartem programu i kliknij zatwierdzanie, powodzenia ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Panowie nie kłócmy się ;)

 

Mam dwa pytania:

 

1.Jak działają nowe sterowniki po komentarzach widzę plusy i minusy.

Jak śmigają w grach lepiej, gorzej, afrteakty?

 

2.Z komentarzy wynika ze można więcej wycisnąć z grafy, ile więcej lub mniej ugraliście względem poprzednich sterowników? :)

Link to post
Share on other sites

 

 

1.Jak działają nowe sterowniki po komentarzach widzę plusy i minusy. Jak śmigają w grach lepiej, gorzej, afrteakty?
 

Gry śmigają lepiej, szybsze wczytywanie, płynniejsza animacja, co do OC to prawie 30 mhz więcej mi się udało wycisnąć, teraz jadę na 1200mhz ale spróbuję jeszcze troszku z niego wycisnąć. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...