Skocz do zawartości

Temat o kartach Radeon serii R9 3xx/4xx/5xx


Recommended Posts

Po premierze Pascali będzie nadawała się na złom, popatrz teraz jak trzyma się 780tka, ledwie a to mocna karta była trochę wydajniejsza od 970tki teraz nie wiem czy 960tkę chociaż dogania.

A "kotlety" są smaczne i po odgrzaniu, dziwna sprawa prawda? :P

Edytowane przez Ragnar Lothbrok
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
DjXbeat, Na 12V ma 4 linie po 18A. U mnie testowałem przy i5-4690k na 1.330V i r9-290 1270/1500MHz +200mV (gpu mam teoretycznie wpięte we wszystkie linie 12V) i przy occt na teście zasilacza komputer był stabilny a napięcia na wszystkich liniach również w normach. Ile szło z gniazdka to nie wiem, bo nie mam takiego miernika, ale zapewne baaardzo dużo ;)

 

PS: Kiedyś czytałem jakiś test tego zasilacza i przy rozsądnym rozłożeniu obciążenia na liniach 12V dawał radę uciągnąć ponad 600W.

Link to post
Share on other sites

 

 

GTX 970 wytrzyma tyle co Radeon r9 290/390

 

Polityka zielonych jest jedna, trzymanie się nowych układów, a stare olewają na to są dowody, jak koledzy wyżej pisali gtx 780 czy gtx 770, na bank to samo stanie się z gtx 970.

 

Seria radeonów r9 2..... niby koltlety, ależ jakie dobre od 2013 gdy wyszedł r9 290 trzymają topową czołówkę kart graficznych, spokojnie przeganiają zapomnianego przez zielonych gtx'a 780.

 

Funkie przestan bronić 970-tkę wszyscy już na BMK wiedzą co się z nią stanie. Przykra prawda :(

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie wiem czemu @funkie piszesz o mnie.

 

Far cry 4, już gra ma troszkę, ale proszę tu teścik:

 

http://www.techspot.com/review/917-far-cry-4-benchmarks/page3.html

Może coś sterami poprawili, ale nawet na pclabie 290 bije 780 a to już coś znaczy

http://pclab.pl/art57559-6.html

 

7970 na techspot bije nawet 780, więc coś jest do rzeczy.

 

Karty nvidii są dobre do zmiany co generację.

Wg mnie teraz te problemy, które są łatane przez nvidie typu 3,5 +0,5 to później pokażą swe oblicze. Mogę się mylić oczywiście. 

Nie jestem żadnym fanboyem. Pokazałem to co na wykresach, także wypraszam sobie :)


Ja żałuję, że sprzedałem 290. Teraz będę brał na pół roku grafikę to pewnie wezmę nvidię, ale w innym przypadku brałbym amd.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Po premierze Pascali będzie nadawała się na złom, popatrz teraz jak trzyma się 780tka, ledwie a to mocna karta była trochę wydajniejsza od 970tki teraz nie wiem czy 960tkę chociaż dogania.

Odnoszę wrażenie, że ludzie na opak zrozumieli całą sytuację z Maxwell-ami (albo przynajmniej tak jest wygodniej). Wiele osób zakłada, że skoro w dniu premiery, Maxwell (GTX 970), dostawał manto od GTX-a 780 Ti, a później karty się zrównały, bądź w niektórych przypadkach 780 Ti znacząco odstawał od 970 (np. Wiedźmin 3), to znaczy, że nVidia pogorszyła sterowniki. Prawda jest taka, że GTX 780 Ti nie przesunął się względem swojego ówczesnego konkurenta R9 290x i to względem niego powinien być porównywany. Uważam za normalne, że karta w dniu premiery może nie osiągać pełnej wydajności i dopiero po pewnym czasie (i udoskonaleniu sterowników) może rozwinąć skrzydła. To właśnie miało miejsce, to nie seria 7xx została pogorszona (nie odsunęła się od konkurencji), tylko seria 9xx została poprawiona.

Skąd więc spore różnice w niektórych tytułach? Otóż, sprowadza się do samej architektury (dlaczego GTX 960 radzi sobie dobrze z 128. bitową szyną?), a przede wszystkim, do teselacji (w serii R9 3xx również została poprawiona, a przynajmniej w modelach 390/x).

 

Proszę: http://www.guru3d.com/articles_pages/star_wars_battlefront_beta_vga_graphics_performance_benchmarks,5.html
Świeży benchmark, z nowej gry. Efekt? GTX 780 Ti wyprzedza GTX-a 970.

Link to post
Share on other sites

http://m.pclab.pl/art65638-6.html

 

Jakoś w mad max hierarchia jest zachowana. GTX970 wpasowuje się pomiędzy GTX 780 ti a r9 390x. Nieznacznie wyprzedza GTX 780.

 

Więc nie ma co płakać nad wymyślonym usmiercaniem kart od zielonych.

 

Czyli r9 390x dalej jest nieopłacalna w tym segmencie. Wybor pomiedzy R9 390 a GTX 970 zależy od ceny danej sztuki. GTX 780 to dalej mocna karta i na rynku wtórnym w cenie 1000zl to świetna okazja.

Widać że bardziej sztucznie zaniza się wydajność serii r9 290/x w porównaniu do 3xx niż Keplera do Maxwella.

Link to post
Share on other sites

 

 

Widać że bardziej sztucznie zaniza się wydajność serii r9 290/x w porównaniu do 3xx niż Keplera do Maxwella.

Różnice w testach wynikają tylko z różnic w zegarach, różnic w power limit i minimalnych różnic w timmingach pamięci. Zegar w zegar jest + ~1% dla 390ki a przy tych samych timmingach pamięci jest już to samo, chyba, że wykorzystasz powyżej 4GB vramu. No i jeśli pcl wykorzystał do testów referenty (a niestety napisali jakie to modele wykorzystali do testów dokładnie), to nie ma się co dziwić, że takie różnice bo throttling do ~800MHz w referentach jest standardem

Link to post
Share on other sites

Chwalić? Widzę ze w Twoim świecie nie ma szarego. Tylko nVidia, bądź AMD, nie można być pośrodku i wybierać tego, co jest zwyczajnie lepsze (wszystko zależy od półki i wymagań). Nie pisałem tego wszystkiego, by pokazać, że nVidia jest lepsza, zresztą jak miałbym to zrobić, porównując ze sobą dwa GTX-y? Chodziło mi o coś zupełnie innego i każdy kto potrafi czytać, oraz nie jest zaślepiony niewidzialną wojną między markami prawdopodobnie zrozumiał przesłanie. Jeżeli to poprawi Twój nastrój, to napiszę coś czego interpretować nie trzeba, a jednocześnie pokazuje supremacje AMD nad resztą świata, czyli idealna wiadomość dla kogoś Twojego kalibru: zgadza się, w Star Wars-ie AMD notuje lepsze wyniki od konkurencyjnych modeli ze stajni nVidii (oczywiście dopóki nie przesuniemy suwaka... znaczy się, nie będziemy bawić się w skomplikowane OC, które nie każdemu się podoba... ale po co psuć tą piękną chwilę takimi detalami?).

 

Nie ma się czym chwalić zwłaszcza że 290tka lepiej sobie radzi od niegdyś Topowca NV.
Czy przypadkiem R9 290, to nie jest również "niegdyś Topowiec"? W gruncie rzeczy, gdyby nie pamięć, to wciąż byłby cud ówczesnej inżynierii.
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Typowa różnica w wydajności mieszcząca się w granicy ~5%, przy zachowaniu wyższej kultury pracy.

 

 

 

To karta z niższej półki cenowej, miała być konkurencją dla 780tki a nie dla Ti.

Czy to z automatu oznacza, że nVidia to złom? Mi to raczej uzmysławia, jak duży potencjał tkwił w architekturze GCN, oraz jak wiele można zaprzepaścić, przez źle napisane sterowniki.

Zakładam, że plany AMD były inne i R9 290/x miał być konkurentem dla najmocniejszego GTX-a. Ponieważ jednak wyszło jak wyszło, musieli zejść z ceny i odpuścić walkę o pierwsze miejsce.

AMD, od 2012 roku, wciąż używa tej samej architektury. Jeżeli czegoś szybko nie wymyślą, to bez wkładu finansowego z zewnątrz, będą musieli pożegnać się z rynkiem... i bynajmniej się z tego nie cieszę.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ceny kart są dość kosmiczne różne tu i tam, dla przykładu: SAPPHIRE NITRO Radeon R9 390 100382NTOC-2L 8GB 512-Bit GDDR5 PCI Express 3.0 x16 HDCP Ready Tri-X OC Version w/ backplate (UEFI) Video Card za niecałe 1200 zł oraz ten sam

Sapphire ATI Radeon R9 390 Nitro 8GB DDR5/512bit DVI/HDMI/DP  za prawie 1600 zł.

 

Skąd ta różnica w cenie ???

Link to post
Share on other sites
Jeżeli czegoś szybko nie wymyślą, to bez wkładu finansowego z zewnątrz, będą musieli pożegnać się z rynkiem... i bynajmniej się z tego nie cieszę.

 

Wątpię że pożegnają się z rynkiem, nowe karty bardzo fajnie się sprzedają a i zyskują ci co chcieli kupić taniej 290tki. Fury Nano pozamiatał bo nie ma wydajniejszej karty w takim rozmiarze, więc tu też trochę się odbiją.

Edytowane przez Ragnar Lothbrok
Link to post
Share on other sites

AMD wypełniło niszę na rynku, czyli zrobili karty 8gb vramu (idealny zakup dla tych co zmieniają karty raz na 10 lat), oraz dla tych co komputer trzymają między książkami.

Nie są złe ale i tak rozdanie tej generacji przegrali z maxwellem.

Wszyscy co chcą najmocniejsze układy decydują się na 980ti.

Fury została źle przygotowana, przez to jej udział w rynku jest marginalny.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...