Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie dygaj o temperatury, powietrze przechodząc przez chłodnice nie ogrzewa się bardzo. Testowałem u siebie oba rozwiązania na 240 leżącej na dole i lepiej w ogólnych rozrachunku wypadało gdy wentylatory dmuchały do środka obudowy. Co do kurzu to wrzucisz jakiekolwiek filtry i nie będzie problemu

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Temat był wałkowany wielokrotnie. 

 

Wobec powyższego można zwrócić bez odpowiedzialności nawet rozpakowany towar, ale już na pewno nie noszący zawinione przez konsumenta ślady użytkowania lub zniszczony.




Uwaga!
Pamiętaj, że nie możesz używać otrzymanych towarów, jeśli zamierzasz odstąpić od umowy zakupu. Prawo do odstąpienia od umowy istnieje po to, aby umożliwić Ci obejrzenie produktu w taki sam sposób, jak miałoby to miejsce w sklepie. W żadnym razie nie przysługuje Ci prawo do bezpłatnego użytkowania towarów przez 14 dni.

 

Zanim kogoś wpakujesz w kłopoty, albo sam w nie wpadniesz, przeczytaj ustawę o raz jej interpretacje.

 

Wracając do tematu.

 

 Ciepło idzie do góry

Jakbym słyszał znajomego, który zrobił sobie ogrzewanie podłogowe i nie dał na spód styropianu.  :]

Dynas, tutaj mamy do czynienia raz, z nagrzaną cieczą, a dwa, z wymuszonym, ukierunkowanym przepływem powietrza. Ciepło nie jest rozpraszane wewnątrz budy, tylko kierowane w konkretne miejsce, czyli do chłodnicy, w której wciąż jest skumulowane. Wentylatory na chłodnicy kierują to ciepło w jakimś tam kierunku, mogą nawet w dół. ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Przy wyższych rpm pewnie nie ma to żadnego znaczenia, ale czy przy takim "niesłyszalnym" poziomie gdzie wentylatory się np. ledwo obracają? Wydaje mi się, że tutaj jakieś różnice się pojawią, lecz oczywiście nie twierdzę, że jakieś duże. Jeśli miałbyś jakiś link do testów związanych z tym tematem, to chętnie bym się z nim zapoznał, bo jestem bardzo ciekaw wyników.

 

Patryk znów stwierdził, że lepiej mu wypada intake gdy miał chłodnicę na dole :P


Pytanie do speców LC:

Jak długo testować w IntelBurnTest czy w grach, aby te testy faktycznie dobrze obrazowały różnice wydajności pomiędzy Noctua a Raijintek?

Pytam, ponieważ ciecz w chłodnicy się nagrzewa i nie wiem ile czasu potrzeba aby osiągnęła maksymalną temperaturę oraz ile się ją wychładza. Dodatkowo czy robiąc następny test przy nagrzanej cieczy wystarczy go robić krócej czy powinno się ją uprzednio wychodzić.

Edytowane przez DyndaS
Link to post
Share on other sites
lepiej mu wypada intake gdy miał chłodnicę na dole

Ja zrozumiałem to tak, że Patryk generalnie testował chłodnicę leżącą na dole, a lepszy wynik uzyskał, gdy

 

 

wentylatory dmuchały do środka obudowy

co jest zrozumiałe, gdyż chłodnica była chłodzona powietrzem z poza obudowy, a nie częściowo ogrzanym z wewnątrz. 

 

 

 

ile czasu potrzeba aby osiągnęła maksymalną temperaturę

Wiele czynników ma na to wpływ. U siebie chcąc przyspieszyć proces nagrzewania się cieczy, na samym początku testu wyłączałem wentylatory na chłodnicy :wariat: .

Sam będziesz musiał sobie sprawdzić ile czasu potrzeba, aby temperatura przestała wzrastać. Jak tak zrobisz na Rajku, to przez taki sam czas testuj Noctuę. Taka sama jest zasada dotycząca wychładzania układu - wychładzaj dotąd, aż temperatura będzie najniższa z możliwych.

Jeżeli nie będziesz robił wykresów pokazujących wzrost temperatury w czasie, to do kolejnego testu wychładzać układu nie ma sensu. 

Link to post
Share on other sites

Wiele czynników ma na to wpływ. U siebie chcąc przyspieszyć proces nagrzewania się cieczy, na samym początku testu wyłączałem wentylatory na chłodnicy :wariat: .

 

to samo robilem (w pracy) :D tylko wylaczalem wszystkie wentylatory a nastepnie odpalałem jakies programy (tak by procek chodzil na ~50*C co czasami przy 0rpm było ciężko uzyskać).

Następnie ruszam wentylami na 30 sekund + opalam IBT w opcji "custom: 8GB" dla większej pewności lub z 4/6 GB w Twoim wypadku co zapewne Ci wystarczy... następnie poprawiam Prime95... (chociaż raczej i tak pewnie nic nie pokona OCCT włączonego na 8 godzin ;))

Edytowane przez Vieworld
Link to post
Share on other sites

 Raijintek Triton vs. Noctua NH-D14

 

Testy polegały na porównaniu wydajności Raijintek Triton względem Noctua NH-D14 w IntelBrunTest oraz grach: Far Cry 4 i Dota 2 

 

Istotne informacje odnośnie testów:

 

Temperatura pomieszczenia ~23 stopnie.

Chłodnica zamontowana na dole obudowy - innej opcji nie mam.

Pompa pracowała na 6V - nie ma różnicy w wydajności pomiędzy tym, a 12V.

 

 

Dota 2:

Wentylatory obudowy 5V

CPU: ~700 rpm

GPU ~1025 rpm

Maksymalne ustawienia graficzne.

Rozgrywane 2 mecze trwające średnio po ~45 minut.

 

Far Cry 4:

Wentylatory obudowy 12V

CPU: ~700 rpm

GPU ~1600 rpm

Maksymalne ustawienia graficzne

~30 minut rozgrywki

 

IntelBurnTest:

Wentylatory obudowy 12V

GPU ~800 rpm

Testy przeprowadzałem do ustabilizowania się temperatur.

Noctua: po 10 minutach nie byłem w stanie zaobserwować, żadnego wzrostu temperatur, lecz testowałem mimo wszystko przez ~15.

Raijintek: testowałem ~30 minut. Kilka minut przed końcem nie zaobserwowałem żadnych różnic w temperaturach maksymalnych.

 

 

Dzięki mojemu szczęściu trafiłem na bardzo głośno terkoczące wentylatory, stąd ciężko było mi ustawić "niesłyszalny" poziom RPM, więc postanowiłem przeprowadzać testy przy ~700 rpm oraz MAX. 

 

 

Wyniki pomiarów:

 

IntelBurnTest:

 

   Noctua NH-D14                         Raijintek Triton Intake                    Raijintek Triton Exhaust

 

~700rpm

69 71 73 70                                    79 81 82 79                                  76 76 79 76   

 

Max

65 67 71 66                                    65 66 69 65                                   69 71 73 68  

 

Wyniki Tritona w różnych konfiguracjach wyszły dosyć ciekawe... 

 

 

 

 

Far Cry 4:

 

Noctua NH-D14                          Raijintek Triton Intake                   Raijintek Triton Exhaust

 

~700rpm

51 51 52 50                      50 48 49 47 (~1000 rpm 46 45 46 43)                58 58 58 57

 

GPU:

~69                                              69/70 (~1000 rpm 68/69)                         71/72    

 

Konfiguracja Exhaust - karta graficzna oraz wentylatory na chłodnicy zabierają sobie nawzajem powietrze.

 

 

 

 

Dota 2:

 

   Noctua NH-D14                          Raijintek Triton Intake

 

~700rpm

        52 51 51 47                                   48 46 49 43  

                                        

GPU:

       48                                                  49

 

 

 

 

 

Jeśli mowa o IDLE, to przy 700 rpm jest ~1 stopień różnicy na korzyść Tritona. Używając przeglądarki Raijintek może pracować w zasadzie pasywnie zapewniając średnio temperatury 30-40 stopni w zależności od intensywności użytkowania.

 

Pompkę na 5V jestem w stanie wyłapać nawet z 4-5m.  Inni twierdzą, że na 5V dla nich jest w zasadzie bezgłośna i muszą przyłożyć do niej ucho aby cokolwiek usłyszeć. Zasugerowano mi, że może jest wadliwa, co jest bardzo możliwe znając moje szczęście...

 

Chłodnica jest dosyć gęsta i wskazane jest mieć sporo wyższe rpm niż te 700, ale mimo wszystko w grach widać, że chłodzenie wypada nawet lepiej od NH-D14. Jeśli komuś nie przeszkadza szum podczas rozgrywek, to z pewnością Raijintek zapewni wyraźnie lepsze temperatury. Wszystko rozchodzi się o to aby utrzymać odpowiednią temperaturę cieczy.

 

 

 

 

Raijintek czy Noctua?

 

Trzeba sobie zdawać sprawę z wad i zalet obu rozwiązań. Gdyby nie generowany hałas przez pompkę, powiedziałbym, że Triton. Nie jest głośna, lecz zauważalna co moje czułe ucho drażni w idle. Niestety nie miałem jak zejść poniżej tych 5V.  Adam podobno także zamówił Tritona i będzie mieć go w poniedziałek, więc potwierdzi mi jak ta sprawa z pompką wygląda u niego :P

 

Druga sprawa, to fakt, że czuję, iż po prostu AIO średnio sprawdza się w Coolteku. Prawdopodobnie po kontakcie w sprawie wentylatorów (a może i pompki) z serwisem Raijintek'a Triton będzie na sprzedaż.

Edytowane przez DyndaS
  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

toż to Adam i Dyndas to jedna osoba z podwójna osobowością przecież :D a co do Raijinteka wiedziałem od początku, że to zbyt tanie AiO by było wszystko tak słodko jak w pierwszych testach... u mnie w H110 pompki nie słychać nic, chodzi na 12V i czasem się zastanawiam czy ona działa, no ale temperatury się zgadzają...

Link to post
Share on other sites

Hmm ja się zastanawiam czy pompkę w h105 puścić na sztywno np 75% obrotów czy ustawic manualnie?

Vieworld co myślisz? Zastanawiam się czy skoki napięcia nie uszkodza pompki? u mnie np. gdy odpalę kompa pompka na 1s dostaje napięcie 12V póżniej bios ustawia na 40% obrotów pompki.

Link to post
Share on other sites

co jest zrozumiałe, gdyż chłodnica była chłodzona powietrzem z poza obudowy, a nie częściowo ogrzanym z wewnątrz. 

 

To też, ale przy wylocie powietrza pod obudowę, ciepłe powietrze kumulowało się pod obudową co jeszcze potęgowało wzrost temperatur. Dopiero podniesienie obudowy o jakieś 3cm wyeliminowało problem

Link to post
Share on other sites

Spoko, rozumiem, podniesienie budy spowodowało swobodniejszy dostęp do do świeżego powietrza, wentyle nie musiały się tak pocić, aby go zdobyć, ale:

 

 

 

przy wylocie powietrza pod obudowę, ciepłe powietrze kumulowało się pod obudową
Patryk, skąd to powietrze wylatywało, że się kumulowało - tego nie rozumiem :co:  (z zasilacza?)
Link to post
Share on other sites

Skeeper... myliłeś się co do tego "braku fizyki" :P

 

Przy 700 rpm jako exhaust na dole, właściwie tych wentylatorów mogłoby nie być jeśli mowa o idle (korzystanie z przeglądarki, stream). Ich obecność tam nie zmniejsza zbytnio temperatur.

Opcja intake, czyli przedmu****ąc powietrze w górę, temp. są dużo, dużo niższe, a dokładniej blisko 10 stopni.

Edytowane przez DyndaS
Link to post
Share on other sites
myliłeś się co do tego "braku fizyki

Absolutnie nie i wiedz, że wentylatory oddziałujące na powietrze, wprawiając go w ruch, to też fizyka, więc użycie przez Ciebie określenia "braku fizyki" jest nietrafione. 

 

Chłopaki, ja tam nie wiem, co bierzecie, ale chyba wypadałoby to na chwilę odstawić.  ;)

Zacznijmy od:

 

 

przedmu****ąc powietrze w górę

Dynas, można przedmuchać coś powietrzem, np przedmuchać powietrzem chłodnicę, ale powietrza się nie przedmu****, jego się wykorzystuje do przedmuchiwania czegoś. Chyba, że wyjaśnisz mi, jak można przedmuchać powietrze powietrzem. ;)  

 

A teraz:

 

 

sprzeczne z prawami fizyki.

 

Ponieważ...?

  

 

Ciepło idzie do góry

Bezapelacyjnie tak, ale:

 

 

Wentylatory na chłodnicy kierują to ciepło w jakimś tam kierunku, mogą nawet w dół.

 

 

Napisałeś teraz:

 

 

Opcja intake, czyli przedmu****ąc powietrze w górę, temp. są dużo, dużo niższe, a dokładniej blisko 10 stopni.

a ja się powtórzę

 

co jest zrozumiałe, gdyż chłodnica była chłodzona powietrzem z poza obudowy, a nie częściowo ogrzanym z wewnątrz.
Link to post
Share on other sites
Tak???

 

No to co powiesz na to, że w Far Cry 4 przy wyłączonych wentylatorach mam bardzo podobne, a nawet w pewnym sensie minimalnie lepsze temp niż przy 700 rpm exhaust na dole  %-) ?

 

CPU: 57 59 56 57   

GPU: 70/71

 

Oczywiście na pewno na niekorzyść tego ustawienia, ma fakt, że wentylatory gpu oraz chłodnicy dmuchają w przeciwne strony, stąd takie a nie inne wyniki ;)

 

Doskonale wiem, dlaczego przy różnych konfiguracjach są takie, a nie inne wyniki pomiarów. Oczywiście gdybyś przeprowadził testy tych 2 konfiguracji poza obudową , to zapewne różnice byłyby stosunkowo znikome. Trzeba sobie zdawać sprawę z wszystkich faktów, a nie tylko tego, że wentylatory tak czy inaczej dmuchają przez chłodnicę.

 

 

 

Dynas, można przedmuchać coś powietrzem, np przedmuchać powietrzem chłodnicę, ale powietrza się nie przedmu****, jego się wykorzystuje do przedmuchiwania czegoś. Chyba, że wyjaśnisz mi, jak można przedmuchać powietrze powietrzem. ;)  

Trochę źle się wyraziłem, lecz wiadomo o co chodzi ;)


Absolutnie nie i wiedz, że wentylatory oddziałujące na powietrze, wprawiając go w ruch, to też fizyka, więc użycie przez Ciebie określenia "braku fizyki" jest nietrafione. 

 

Przecież dlatego celowo umieściłem to w cudzysłowie ;)

Chodzi o to, że zaburza to przepływ w obudowie, a dodatkowo ciepło powietrze naturalnie unosi się ku górze.

Edytowane przez DyndaS
Link to post
Share on other sites

 

 

Trzeba sobie zdawać sprawę z wszystkich faktów,
Oczywiście, że tak, ale jeżeli chcesz być tak bardzo szczegółowy, to napisz proszę, jakie wentylatory były wyłączone, jakie włączone, które wtłaczały powietrze do wewnątrz, które wydmuchiwały, ile każdy z nich miał obrotów i ile powietrza tłoczyły przy określonej liczbie obrotów podczas testu, bo

 

przy wyłączonych wentylatorach
mówi wszystko i nic. 
Link to post
Share on other sites

Wyłączone były wentylatory na chłodnicy, bo o ich ustawieniu jest przecież mowa. Wentylatory obudowy były na 12V tak jak przy pozostałych testach.


___________________________________________________________________________________________________

 

 

 

 

 

 

Chłodzenie Box

1920 RPM max

 

4690K @ 4,5 Ghz @ 1,16V

 

Far Cry 4:

CPU: 71 73 72 70  :wariat:

GPU: ~70

 

 

Ach... ten glut pod IHS....

Edytowane przez DyndaS
Link to post
Share on other sites

Jaki masz VID :P ?

 

Pół godziny dynamicznej rozgrywki w far cry i takie wyszły mi wyniki. Dodatkowo u mnie są włączone wszystkie opcje oszczędzania energii tak, że napięcie oraz taktowanie/mnożnik zmienia się dynamicznie.


Porobiłem jeszcze przy 4Ghz @ 1V

 

63 63 64 62 przy max 1451 rpm

Link to post
Share on other sites

Prawdopodobnie tak, lecz chyba się nim jeszcze trochę pobawię.

 

 

Raz, bo pierwszy to była straszna padaka wyraźnie odstająca od średniej. Właściwie gdybym dostał za drugim razem podobną to już bym olał sprawę.

Edytowane przez DyndaS
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...