Skocz do zawartości

Ubuntu i Windows na jednej partycji


Recommended Posts

Siema!

Czy da radę zrobić Dual Boot na jednej partycji?

Niestety przy zakupie netbooka była zrobiona tylko jedna.

System plików to NTFS

Słyszałem, że są jakieś problemy z NTFS na linuksie

 

Jak nie można zainstalować, to czy da radę podzielić dysk na partycję bez formata i na tej nowej partycji zmienić system plików

 

Z góry dziękuję!

Link to post
Share on other sites

Nie da się postawić Linuxa na partycji z systemem plików NTFS, ale można za to oddzielić część wolnego miejsca na partycji i utworzyć nową. 

Link to post
Share on other sites

Nie da się postawić Linuxa na partycji z systemem plików NTFS, ale można za to oddzielić część wolnego miejsca na partycji i utworzyć nową. 

Bzdury totalne. Da sie postawić normalnie linuxa na NTFS. Tylko nie można klikać "Dalej" przy instalacji bo na pewno się to nie uda.

 

A tak po za tym to nie ma sensu tak robić. Lepiej wydzielić tą partycję i zrobić na niej ext3/4.

Link to post
Share on other sites

Myślę ,że dobrze zrozumiałem-chcesz zainstalować Ubuntu obok Windows'a.

https://pl.wikibooks.org/wiki/Ubuntu/Instalacja_systemu Proszę,jest tu wszystko wyjaśnione krok po kroku.

 

PS:Radziłbym Ci zmienić rozmiary partycji ,chyba że chcesz pół na pół Windows i Ubuntu. Kolejna rada ode mnie,nie ma sensu ustawiać partycji "boot" bo 100 MB na jądra szybko się zapełni i nie będziesz mógł aktualizować systemu.Po prostu przeznacz na partycję "/" 15-20 GB (w miarę możliwości oczywiście).Co do reszty postępuj zgodnie z tym poradnikiem w przypadku instalacji Ubuntu obok Windows.

 

 

Bzdury totalne. Da sie postawić normalnie linuxa na NTFS. Tylko nie można klikać "Dalej" przy instalacji bo na pewno się to nie uda.

A tak po za tym to nie ma sensu tak robić. Lepiej wydzielić tą partycję i zrobić na niej ext3/4.

Nie da się postawić linux'a na partycji typu NTFS, tylko obok na partycji ext tak jak powiedziałeś.

 

 

 

Z tego co wiem, to Linuks uznaje system NTFS za "tylko do odczytu".

 

Prawda, przynajmniej u mnie tak jest.

Edytowane przez MrDude
Link to post
Share on other sites
Z tego co wiem, to Linuks uznaje system NTFS za "tylko do odczytu".

Domyślnie tak, do pełnej obsługi NTFS wymagany jest sterownik (pakiet ntfs-3g). Tak czy inaczej, nie sądzę, żeby dało się postawić Linuksa na partycji NTFS, a już na pewno nie na wspólnej partycji z Win. Nawet jeśli komuś się to kiedyś udało (ludzie różne rzeczy robią "bo można"), to efekt końcowy pewnie zbytnio nie powalał ;)

 

Tu nie ma co kombinować, tylko wygospodarować te kilkanaście GB na partycje ext4 i ewentualnie SWAP. Tyle.

Edytowane przez 030366
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...