Skocz do zawartości

Wybór studiów 2014


Recommended Posts

Za miesiąc rusza rekrutacyjna karuzela na polskich uczelniach, a niektórzy benchmarkowcy nadal nie zdecydowali bądź wahają się jakie kierunki studiów będą dla nich najlepsze.

 

Stworzyłem ten temat, po to by studiujący, bądź absolwenci wypowiedzieli się na temat tego co studiowali, czy ciężko było zdawać kolejne kolokwia i chyba najważniejsze - czy pracują w swoim zawodzie, oraz czy cieszą się dobrym wynagrodzeniem za swą pracę ;)

 

Myślę, że możemy ograniczyć się do uczelni i kierunków technicznych, bo z założenia po humanie w Polsce nie ma godnej pracy bez "pleców", chyba, że ktoś jest wybitnym malarzem czy czymś takim - ale to ekstremalne przypadki...

Link to post
Share on other sites

Jestem po ,, Wychowaniu fizycznym,,  , oczywiście nie jest to kierunek techniczny ale nie ma reguły że dostaniesz od razu pracę w swoim zawodzie i mega dobrze płatną  , już miałem kolegów którzy skończyli polibudę i wielce rozczarowani byli brakiem pracy bo myśleli że od razu będą zarabiać kokosy ,niestety polska rzeczywistość szybko postawiła ich do pionu :D

 

wracając do mojego kierunki to bardzo polecam , kolokwia z anatomii, biomechaniki czy biochemii naprawdę bomba a szlak trafia człowieka jak słyszy że ludzie na Wychowaniu fizycznym tylko biegają i grają w piłkę i nie znają nawet alfabetu nawet...

Link to post
Share on other sites

Poziom uczelni jest obecnie zatrważający i na uczelniach jest od groma figurantów którzy przechodzą z semestru na semestr nic nie umiejąć. Co gorsza jest na to przyzwolenie kadry naukowej ktora boi sie o posady wiec puszczaja studentow by miec miejsce pracy... koło się zamyka.  Tylko najbardziej wytrwałe ambitne jednostki przechodzą ten proces nauczania z konkretną wiedzą.

JEsli twoi koledzy zbijali baki na studiach, nie mieli żadnych praktyk, staży a też sie nic nie nauczyli tylko mają "papiurek" to ich wartośc na rynu pracy jest mierna. Jakby byli dobrzy i wiedzieli o czym mówią to robota do znalezienia od razu.

Wiem po znajomych, że leserów jest od groma. Egzaminy i kolosy te same co roku więc łatwo zrobić gotowe etc etc.

 

Elektrotechnika - dobrze płatna branża ale wymagająca fachowców i ludzi z wiedzą którzy rozwijają swoje zainteresowania na studiach a nie ograniczają sie do tego co trzeba by zaliczyć kolosa czy egzamin.

 

Mechanika i budowa maszyn - jak dobrze sie ogarniesz to też robota bez problemu.

 

JEsli liczysz, ze przelecisz przez uczelnie po najmniejszym linii oporu i znajdziesz robote tylko dlatego, że kierunek jest intratny to sie mylisz :)

Na dobre ( stosunkowo) stanowisko i tak cię przemaglują z wiedzy na rozmowie kwalifikacyjnej

Edytowane przez Synergia
Link to post
Share on other sites

Ja zaprezentuję swoje, nieco inne podejście do tematu:

 

Skończyłem prywatną - niezłą aczkolwiek nie prestiżową uczelnię - zaocznie. Studiowałem sieci komputerowe(inż.) i bezpieczeństwo systemów komputerowych(mgr). Co dało razem 5.5 roku. Po obronie pracy inżynierskiej rozpocząłem pracę w zawodzie, w małym dziale IT. W czasie magisterki udało mi się zdobyć kilka certyfikatów IT(egzaminy opłacane z uczelni). Obecnie pracuję w sektorze prywatnym jako specjalista + po południu praca zdalna przy technologiach FTTH(od 6 miesięcy) - nie narzekam na zarobki. W przyszłym roku startuję z własną działalnością, czyli usługi IT w modelu B2B. Mam 28 lat, żonę, syna, własne M i auto.  

 

Post nie ma na celu chwalenie się ponieważ wiele osób na forum jest o wiele majętniejsze, dodatkowo chciałbym zaznaczyć, że zaczynałem od przysłowiowego zera. Na czesne, na inżynierce zarabiałem jako pracownik fizyczny + dorabianie przy "kompach". 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja jestem Nadal niezdecydowany ... :/

 

Nie wiem jaki wydział wybrać (politechnika śląska)

Wacham się pomiędzy:

 

(https://rekrutacja.polsl.pl/Strony/WybierzSwojKierunekStudiow.aspx?WebPartTitle=WebPartSkorowidzNazwKierunkow&Filter1Field=TrybParam&Filter1Value=stacjonarne&Filter2Field=Stopien&Filter2Value=I%20stopnia&Filter3Field=GrupaSkorowidza&Filter3Value=od%20F%20do%20J)

 

Uwielbiam składać komputery, modyfikować je itd (bardziej interesuje mnie sam sprzęt)

 

Jednak próbowałem sił w programowaniu, i nie powiem też sprawia mi to przyjemność :/

 

Jest ktoś w stanie mi doradzić ? :/

Link to post
Share on other sites

Oh my God. Ten temat jest super.

 

Właśnie stoję przed wyborem kierunku studiów i uczelni. Jeśli zechcecie pomóc będę całował stopy.

 

Mieszkam w Zielonej Górze. Myślę nad trzema opcjami: Politechnika Poznańska, Politechnika Wrocławska, AGH Kraków. Nie mam pojęcia na co się zdecydować. W sumie to nie wiem co chciałbym w życiu robić. :D

 

Poznań bo: blisko ZG i dobry dojazd, mam już mieszkanie całkiem niedaleko od uczelni, siostra mieszkała, bardzo fajne lokum dzielone na 2 osoby, Poznań znam jako miasto w przeciwieństwie do Wrocławia i Krakowa gdzie tylko przejeżdżałem przez.

 

Wrocław: tam idzie kilku znajomych, uczelnia ma chyba "większy prestiż" od tej z Poznania

 

AGH na Krakowie: jako jedyne ma kierunek związany z profilem klasy w technikum, tj. Inżynieria Naftowa i Gazownicza, fajnie byłoby kontynuować to co zacząłem, zawsze jakieś większe doświadczenie w tym i łatwiej na pierwszym roku

 

Teraz tak: nie wiem czy to nie błąd ograniczać się tylko do górnictwa otworowego. Może pójść na jakiś bardziej wszechstronny kierunek jak energetyka lub automatyka i robotyka na odpowiednim wydziale. Kraków jest strasznie daleko od domu, dojazd jest jeszcze bardziej chu**wy. Jeśli chodzi o Wrocław to większość kierunków pokrywa się z tymi w Poznaniu. Jeśli w Poznaniu mam już mieszkanie to po co Wrocek. I czy może być tak, że te większe uczelnie mogą być po prostu przereklamowane?

 

Zresztą studia nijak mają się do naszej przyszłości. :) Ale to już zawsze dobry początek.

Edytowane przez MaCiuŚ
Link to post
Share on other sites

A co sądzicie o nowej specjalizacji informatycznej: systemy i aplikacje mobilne? Zastanawiam się nad podjęciem studiów zaocznych właśnie na tym kierunku. Z tego co widziałem jest obecnie dostępny na jedynej uczelni w Polsce w Poznaniu ( konkretnie Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa). Wiązałoby się to dla mnie z przeprowadzką do większego miasta ale i tak mam raczej na mysli studia zaoczne i zamierzam podjąć pracę.

Temat wydaje się w sumie ciekawy, z tego co słyszałem na dobrze stworzonej apce można sporo zarobić. Co o tym sądzicie? 

Link to post
Share on other sites

Planuje rozpocząć studia na Uczelni Techniczno - Handlowej im. H. Chodkowskiej w Warszawie - to już postanowione :) Teraz tylko kwestia wyboru kierunku. Bardzo chciałabym studiować budownictwo - niestety rodzina ciągle powtarza mi, że nie jest to kierunek dla kobiety...słyszałam bardzo wiele dobrego na temat tego kierunku. Po kierunku inżynierskim o wiele lepiej jest dostać pracę, posiada się większe doświadczenie. Zastanawiam się również nad architekturą wnętrz, co również nie jest złym wyborem :) Tak ciągle porównuje sobie te dwa kierunki i nie wiem. Ktoś ma jakiś pomysł? Właśnie trwa rekrutacja, nie chciałabym zaprzepaścić swojejs szansy. Uczelnia z tego co wiem od starszych kolegów jest godna polecenia, z tego też względu podjęłam już nieodwołalną decyzję, że tam idę ... tylko ten kierunek.

Edytowane przez AmeliaSana
Link to post
Share on other sites

W tej chwili nie warto studiować budownictwa tym bardziej jeżeli nie masz znajomosci w tej branży. Masa studentow rzuciła sie na ten kierunek myśląc, ze zarobią duzo pieniędzy. Niestety jakieś 5-6 lat temu owszem był to kierunek po którym była praca w chwili obecnej jest tutaj bardzo zle. I nie wysalem tego z palca.

Studenci maja problem ze znalezieniem pracodawcy do obowiązkowych praktyk( bezpłatnych) gdyż ludzie masowo idą na ten kierunek. Po samych studiach jesteś "nikim" musisz zrobic uprawnienia a to jest droga bez końca bez znajomosci.

 

I druga sprawa nie wybieraj kierunku studiów tylko dlatego, ze dobrze o nim słyszałeś.

Chętnie odpowiem Ci na pytania związane z ta branża.

Link to post
Share on other sites

Czy ktoś studiował na WAT? Wojskowa Akademia Techniczna? Może ktoś zdać relacje jak mu się uczy/uczylo? Czy fajne zajęcia i w ogóle ? Oczywiście interesują mnie studia cywilne inżynierskie :)

 

Sent from my Lumia 800 using Tapatalk

Link to post
Share on other sites

No - jutro wyniki z matur... Nie powiem, mam lekkiego stresa przed tymi procentami :/

 

Na dodatek dalej nie wiem czy iść na wydział Automatyki, Elektroniki, Informatyki czy raczej na Mechaniczny Technologiczny.

Ma ktoś jakieś praktyczne doświadczenie w tej kwestii?

Link to post
Share on other sites

Dokładnie. Jak ktoś jest po maturze i nadal nie wie, na jakie studia iść, to niech lepiej sobie studiowanie w ogóle odpuści. Sam zaliczyłem kilka kierunków, ale nigdy nie miałem problemu z wyborem. Pytanie się obcych ludzi o jedną z najważniejszych decyzji w życiu:

 

http://i.imgur.com/7iGY5OU.gif

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wyjaśnię łopatologicznie, bo inaczej się nie da:

 

Każdy człowiek jest inny, mamy różne predyspozycje, wady, zalety. W wieku około 19-20 lat, czyli wtedy, gdy planowo idzie się na studia, w miarę kumaty osobnik powinien zdawać sobie sprawę z własnych cech osobowości oraz być w stanie ocenić swoje możliwości. Nikt nie jest w mocy, aby ocenić kogoś na odległość, ba, chyba nie pozwoliłbym sobie nawet na zbyt stanowcze doradzenie w tak ważnej sprawie komuś, kogo dość dobrze znam osobiście.

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Co zrobisz jak wyobraźnia niektórych nie wykracza poza zasięg Wi-Fi w telefonie. Analizowanie przyszłości, to pytanie ludzi na forum IT na jakie pójść studia, uczenie się na cudzych błędach to zasięganie opinii o tym jaki ktoś inny wybrał kierunek studiów... no witki opadają.
A jak doczytałem, że autor tematu dla przykładu jako studia humanistyczne przedstawił malarstwo, to najpierw się przeraziłem a teraz nie mogę przestać się śmiać.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...