Skocz do zawartości

Kupno monitora - 24', 1080p - 60/120/144Hz TN, VA czy IPS?


Recommended Posts

Witam

 

Wiadomo, że tematów o wyborze monitora jest sporo i niosą ze sobą dużo informacji ale ja chciałbym zebrać kilka proponowanych na forum opcji i spróbować rozstrzygnąc, która jest nabardziej odpowiednia dla mnie

 

1. Posiadam następujący sprzęt

- CPU: Xeon 1230v3

- GPU: Asus GF GTX 770 2GB

- Pamięć: 8GB 

 

Obecny monitor to leciwy Belinea 22W. No i niestety zaczął się sypać więc zakup nowego ekranu muszę dokonać trochę pod presją czasu

 

2. Do czego będzie używany

90% czasu będą to gry, ale dla jednego gracza. Nie gram w zasadzie w gry sieciowe, ewentualnie trochę w Battlefielda ale daleko mi do aspiracji esportowych. A tak to od RTSów, przez gry sportowe, RPG, skradanki, akcje po horrory i point'n'clicki łykam wszystko.

Celuje w rozmiar 24 cale i rozdziałke 1080p. Bazując na benchmarkach gtx 770, opcja 27 cali i każda wyższa rozdzielczość to już poważny spadek fps, a tego nie potrzbuje.

Dodatkowo, mam podpięty na stałe do komputera telewizor więc jedyne gniazdo HDMI na karcie jest zajęte. W związku z czym monitor musi mieć DVI lub DP.

 

Mój budżet to 1200zł/300 euro

 

3. TN, IPS czy VA

No właśnie. Pakiet zarówno wad jak i zalet każdego z tych paneli jest spory, dużo większy niż przypuszczałem zanim siadłem do internetu w poszukiwaniu nowego monitora.

 

Właśnie z tytuły presji czasu, pierwszym moim pomysłem był po prostu standard przeszłości czyli TN, 60Hz z przynajmniej 5ms. Kosztowałby grosze a ja mógłbym dokonać spokojnego wyboru w niedalekiej przyszłości (bo i tak będę dokonywał zakupu monitora znów za kilka-kilkanaście miesięcy do drugiego komputera, jak nie do pracy, to dla młodego potomstwa). Jeśli miałbym pójść tą drogą, możecie doradzić jakiś model?

 

Potem 'zostałem' wciągnięty w te całe 120/144Hz. Chyba wiadomo jakie opinie mają Ci, którzy są wyposażeni w takie ekrany i nie chce nawet polemizować z faktem, że jest to świetna sprawa, ale poważnie zastanawiam się nad sensem takiego zakupu przy mojej karcie graficznej. Wraz z Unrealem 3 odchodzącym powoli w niebyt, osiągi mojej karty bedą raczej spadać a już teraz w co bardziej wymagających grach fps oscyluje w okolicach 60 lub mniej, nawet z ograniczonymi detalami (crisis 3, metro last light). Tu pytanie podstawowe, czy efekt użytkowania takiego monitora przy fpsach rzędu 60-80 nadal jest zadowalający na tyle, żeby się w to pakować. Monitor, który rozważałem w tym przedziale to Asus vg248qe

 

Potem zwrócono moją uwagę na monitory IPS, a szczegołnie na Dell'a U2414H, który rzekomo jest całkiem niezły do gier. Tylko troche się naczytałem o nie najlepszej czerni takich ekranów a także smużeniu, co generalnie 'zabija' podstawową zaletę IPS, czyli kolory (kątów nie potrzebuje, nie oglądam na monitorze filmów, tymbardziej z rodziną)

 

W ostatnim rzucie mojego 'researchu' natknąłem się na szeroko polecany na tym forum BenQ BL2410PT. O VA jednak wiem zdecydowanie najmniej na ten moment

 

No i nie wiem kompletnie na co się zdecydować. Możecie coś poradzić?

Edytowane przez nacho66
Link to post
Share on other sites

świerzo zakutalizowałem FAQ o poręczną tabelkę, niemniej sugeruję lekturę całości http://forum.benchmark.pl/topic/26242-faq-co-i-jak-czyli-co-trzeba-wiedzie%C4%87-kupuj%C4%85c-monitor/

 

 

 

 

 

 

[table]

[td][/td]

[td]TN[/td]

[td]VA[/td]

[td]IPS i AD-PLS[/td]

[td]S-PLS[/td]

[td]Kąty[/td]

[td]Słabe[/td]

[td]Przeciętne[/td]

[td]Dobre[/td]

[td]Bardzo Dobre[/td]

[td]Kontrast i Czerń[/td]

[td]Słabe lub Przeciętne[/td]

[td]Dobre[/td]

[td]Słabe lub Przeciętne[/td]

[td]Przeciętne[/td]

[td]Responsywność[/td]

[td]Bardzo Dobra[/td]

[td]Słaba lub Przeciętna[/td]

[td]Dobra[/td]

[td]Dobra[/td]

[td]Backlit Bleeding[/td]

[td]Widoczny lub Wyraźnie Widoczny[/td]

[td]Mniej Widoczny[/td]

[td]Wyraźnie Widoczny[/td]

[td]Widoczny[/td]

[/table]

 

 

 
Link to post
Share on other sites

Ok, dzięki

 

Zapoznałem się z poradnikiem (dobra robota btw :) )

 

Wygląda na to, że jeśli obawiam się responsywności i smużenia na IPS, to nie mam co sięgać po VA. Również nie powinienem przejmować się czernią i kontrastem na IPS bo gorzej niż na TN raczej nie będzie (tak wynika z Twojej tabeli). 

 

Pytania zatem pozostają następujące

- czy Dell U2414H nadaje się do gier (wliczając raczej szybkie, choć singlowe, gry sportowe) i czy są jakieś zauważalne wady przy takim zastosowaniu (smużenie?)

- czy wykorzystałbym w jakikolwiek sposób potencjał 120/144Hz aby warto było jednak nabyć tego Asusa

- jaki monitor TN 60Hz poleciacie gdybym mial póki co pójść po naniższej finansowej linii oporu

 

PS: Jednak widzę, że w kilku wątkach polecacie VA do gier ale przy zgodzie na delikatne smużenie. Eh, żeby była metoda sprawdzić jak bardzo czarny w tym Dellu jest mniej czarny od tego w mojej obecnej TN'ce

Edytowane przez nacho66
Link to post
Share on other sites

Czarny w tym Dell'u jest na podobnym, może i minimalnie lepszym poziomie niż jakikolwiek TN. AH-IPS wniosło lekką poprawę pod tym względem... oczywiście do matryc xVA jeszcze bardzo daleka droga.

 

Problemem jest Backlit Bleeding, który w przypadku IPS'ów jest najwyraźniejszy.(bardziej niż przy TN) Najbardziej będzie dokuczał wieczorem jeśli "pracujesz" bez dodatkowego oświetlenia w pokoju. Zazwyczaj zaleca się jednak granie przy włączonej jakiejś chociaż delikatnej lampce - wtedy ten problem, oraz wiele innych(m.in. zmęczenie oczu) powinno być mniej dokuczliwe.

 

 

Ciekawą opcją z TN'ek 60Hz, zwłaszcza do grania jest BenQ RL2455HM flicker free... Trochę drogi, ale z 60Hz TN'ek do gier to chyba najlepsza opcja.(w agito za 664zł)

Edytowane przez gregotsw
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

U2414H trzeba podpiąć pod DisplayPort, bo nie ma DVI.

Karty Nvidi, chyba poza serią 600, mają problem z rozpoznawaniem modelu monitora przy DisplayPorcie i HDMI.

W przypadku tego modelu to częste zjawisko, sporo o tym na sieci. Sterowniki obcinają paletę barw (jest zamiast 0-255 16-235).

Czy jest jakies łatwe rozwiązanie tego problemu przy podłączeniu DP - nie wiem. Dla HDMI jest mały programik naprawiający błąd.

Coś czytałam o przestawieniu w panelu sterowania koloru na YcbCr444, ale to dotyczyło LG.

Czy zadziała w przypadku Della, nie wiem.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Właśnie dziś popołudniu doczytałem się o problemie U2141H na nvidii. Co w zasadzie go dyskwalifikuje bo nie mam ochoty już na dzień dobry zmagać się z problemami i hot fixami. Czy jest jakiś inny dość szybki IPS nadający się do gier?

 

Co powiecie o Asus MX279H? Pytam z ciekawości bo to w sumie 27' i 1080p. Ale jeden z internetowych znajomych strasznie ciśnie i poleca ;)

 

Bo jeśli nie, to zostaje więc zwykły (tańszy) TN albo 120/144Hz (droższy) TN. 

 

Przyznam się jednocześnie, że nie mam najlepszych doświadczeń ze sprzętem BenQ. Czy jest jakaś ciekawa atlernatywa do tego RL2455HM?

Edytowane przez nacho66
Link to post
Share on other sites

Szczerze mówiąc nie mieści mi się w głowie jak można spartolić połączenie monitora z kartą graficzną za pomocą HDMI i DP... Widocznie nvidia wszystko potrafi z..ać. Nie zagłębiałem się w ten temat, jeśli Offka albo ktoś inny ma wiedzę jak rozwiązać ten problem niech się nią podzieli. Można będzie podwiesić może temat i jakoś pomóc, bo te monitory Dell'a są niezłe i popularne... Szkoda aby ktoś ograniczał z tego powodu sobie wybór monitora.

Link to post
Share on other sites

Problem dotyczy nvidii i tego konkretnie monitora. Gdyby nvidia spartoliła hdmi i dp tak, że byłyby problemy w każdym egzemplarzu każdej marki, to podejrzewam byłaby to o wiele głośniejsza sprawa

Edytowane przez nacho66
Link to post
Share on other sites

Ale tez IPS? Wygląda na to,że lepiej trzymać się od tych paneli z dala jeśli posiada się kartę od 'zielonych'

 

Pytanie z innej beczki. Nie wiecie czy Asus ma serwis/gwarancję europejską? Tzn, czy jeśli kupie monitor w Irlandii czy Niemczech, to mogę go serwisować w Polsce lub odwrotnie?

Edytowane przez nacho66
Link to post
Share on other sites

LG 2042s.

"...okazało się że nowy lg z jakością hd ma dużo gorsze kolory- rozmyte, jakby za mgłą. I nie jest to problem ostrości. monitor podłączony do karty GTX 760 kablem HDMI-DVI-D."

 

I odpowiedź jednego z użytkowników:

"Winne są sterowniki od nvidii , przełącz kolory na YcbCr444 w control panelu i problem zniknie. Niestety w nv pracują idioci i nie potrafią poprawić tak prostego problemu , przy rgb ograniczony jest dynamic range do 16-235 co powoduje , że obraz wygląda jak za mgłą ze względu na ograniczenie w dużym stopniu konstrastu i mocne pogorszenie czerni. Owy problem występuje tylko z monitorami podpiętymi przez hdmi. Jak zmienisz na kabel dvi-dvi to problem też zniknie."

 

I jeszcze wątek z tego forum dotyczący problemów z Display Portem 1.2 w modelu Dell-a.

http://forum.benchmark.pl/topic/128278-displayport-12-a-nvidia/

 

Tam też namiary na anglojęzyczny test Dell-a z namiarami na programik, który rozwiązuje problem przy podłączeniu przez HDMI.

 

http://pcmonitors.info/reviews/dell-u2414h

 

Ale wydaje mi się, podkreślam "wydaje się", że problem nie dotyczy wszystkich monitorów, bo nie spotkałam się z takimi opisami w przypadku marek typu Eizo, Nec, a nawet innych Delli czy tańszych modeli, a myślę, że ludzie by dali znać, gdyby problemy miały miejsce.

Link to post
Share on other sites

Widze Offka, ze masz podobny problem zatem, bo HDMI zajete przez telewizor. No nie wiem, jak dla mnie to ten Dell odpada w takim przypadku

 

Dokładnie. Na dodatek nie ma on DVI, więc u mnie już dawno odpadł. Teraz zbieram informacje o Nec-u EA244WMi. Zaczyna mi się ta opcja podobać. Ponoć całkiem dobra matryca w nim siedzi. Cena to na dziś ok. 1350 zł. Kolory ponoć znośne i nikt nie zgłaszał jakiegoś problemu ze smużeniem większego.

Edytowane przez Offka
Link to post
Share on other sites

Obawiam sie skoku rozdzielczosci do 1200p. Wg benchmarkow kazde zwiekszenie rozdzielczosci to ostry spadek fps. Chce sie nacieszyc ta 770'ka z 1,5 roku chociaz ;)

 

Czy poza tym Dellem naprawde nie ma zadnego wartego uwagi IPS 1080p nadajacego sie do gier (czas reakcji itp)? Bo ja jestem juz o krok od zdecydowania sie na TN (choc wciaz nie wiem czy 120Hz czy zwykle 60)

Link to post
Share on other sites

Co, spadek fps w porownaniu do 1080p to nonsens?

 

PS: Widze, ze jest jeszcze Dell P2414H. Wyglada na identyczny co U tylko z grubsza obudowa i innymi zlaczami (jest DVI). Pytanie, czy ten sam problem ze sterownikiem pojawia sie dla DVI?

Edytowane przez nacho66
Link to post
Share on other sites

była/jest (ciężko zgadnąć czy jeszcze) wadliwa seria, a poza tym nic tylko się cieszyć fajnym wyświetlaczem

 

Czym się objawiała? Da się ja jakoś wyczaić, by uniknąć zakupu?

Trafiłam raczej na pozytywne opinie.

Edytowane przez Offka
Link to post
Share on other sites

 

 

Czym się objawiała?

 

coś przyoszczędzili/sknocili (diabli wiedzą dokładnie) przy zasilaniu i cyrki się działy, obraz migotał, banding się pojawiał, na forum był przypadek albo dwa, już nie pamiętam, ale jakiś czas temu, a generalnie nie dziwię się, że pozytywy, bo to fajny sprzęt

 

a jak uniknąć, zasada jest prosta - kupić przez internet (optymalnie blisko by odpadły ewentualne koszty przesyłki przy zwrocie) - wygrzać - jak coś nie teges, oddać do 10dni, a jak ok to cieszyć się sprzętem

 

 

 

Benchmark dla 1080p i 1440p. Bazujac na tym mozna oszacowac fps przy 1200p. Chyba nie mozna powiedziec, ze spadku nie bedzie?

 

1-2 klatki (bo na tyle możesz liczyć) to nie spadek, tylko błąd pomiarowy

Link to post
Share on other sites

1-2 klatki, a obraz przy rozdzielczości FullHD i 24 calach będzie chyba mniej wyraźny (wiem, pewnie to też minimalne różnice) niż np. przy 23 calach?

 

Kupować chciałam przez Internet właśnie, więc może się skuszę. Ale najpierw muszę przed takim ekranem na chwilę choć usiąść, co może niedługo będzie mieć miejsce u rodziny.  Nie chcę by mnie 24 cale "przerosło" ;)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...