Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam ja widać z poprzednich tematów ostatnio interesuje się chłodzeniem wodnym.

Oto moje pytania odnośnie opłacalności chłodzenia. Jak wiadomo chłodzenie wodne jest o wiele droższe choć nie zawsze lepsze od tradycyjnego chłodzenia powietrzem.

Pierwsze pytanie:

Czy by uzyskać temperaturę procesora i5 -4670k w granicach 30 -35 stopni taniej będzie kupować chłodnice, zbiorniki( ogółem robić cały układ) czy lepiej wziąć coś w stylu h110i ( oczywiście h110i to tylko przykład chodzi o samą konstrukcje). Cena nie gra roli ponieważ jak wyżej napisałem proszę tylko o porównanie co lepiej chłodzi i jest cichsze. Wentylatory które będą miały zamiar leżeć na chłodnicy lub tym (nawet nie wiem jak to nazwać ;d) pseudo wodnym chłodzeniem to 2x SP120 High Performance.Oczywiście jak jedno będzie kosztowało 1500zl i będzie temperatura 30 a drugie 2000zl i będzie temperatura 28 to proszę o podanie cena/wydajność/cisza 

Drugie pytanie:

Czy do karty graficznej pokroju gtx 680 lub 770 opłaca sie zalewać czy lepsze chłodzenie i cisze sprawią już zwykłe chłodzenia powietrzem( chodzi mi oto że jak będę kupował to mówiąc szczerze szkoda mi jak np. przy chłodzeniu wodnym ściągać wiatraki z karty graficznej i dokupować oddzielny blok na gpu)jeśli w przypadku karty graficznej najlepszym rozwiązaniem cena/wydajność/cisza jest jednak chłodzenie wodne to prosze o podanie cenny jaką bym musiał dopłacić jeżeli miał bym zrobione chłodzenie wodne tylko na cpu i po pewnym czasie chwiałbym je rozbudować do gpu.

Na razie nie mam więcej pytań z góry dzięki za odpowiedz

Link to post
Share on other sites

Wszyscy doświadczeni poradza Ci składać samemu i z moich obserwacji na różnych forach,będą mieli rację.Ja tego nie zrobiłem bo nie znalazłem takiej potrzeby  to jednak wydatek minimum ok. 700zl.Zdecydowałem się na kompakt h80i i mam temperaturę rdzeni w idle 21-24 stopnie.Program Gigabyte do podkręcania pokazuje mi 18 stopni.Mam utawiony procesor do 4,3 GHz i w grach ,w które grywam (f1 2013,WRC4,ETS 2) temperatura nie przekracza 46 stopni.W tym wszystkim, należy czytając wiedzieć,że obudowę mam dużą,dobrze chłodzoną z kanałem na zasilacz.I jeszcze jedno.Komputer stoi na biurku po mojej prawej stronie a ja po wypadku nie słyszę na prawe ucho więc moje opinie na temat głośności są z góry "skrzywione".Poza tym jeśli gram  to słyszę tylko wyjące silniki...:).Dlatego na początku radzę się zastanowić nad celem a potem nad realizacją.

Link to post
Share on other sites

gotowe psełdo chłodzenie wodne to porażka miałem 2 takie zestawy seidon 120m i H100i ten drugi bardziej wydajny ale wentylatory to tragedia ogólnie gdybym miał kasę na wodowanie na pewno bym wodował bo efekt jest naprawdę wart tych pieniędzy i przede wszystkim cisza.Ja sprzedałem obydwa chłodzenia i kupiłem Phanteks PH-TC14PE jak to nie pomorze zaczynam zbierać na prawdziwe WC zadaj sobie pytanie co jest piorytetem dla ciebie cisza i chłód czy w przypadku kupna np h100i odrzutowiec ale dobre temperatury po oc po zmianie wentylatorów robi się wydajność ph-tc14 lub noctua nh-d14 z tego że produkt Corsair robi się nie opłacalny!

I jak wodować to wszystko bo grafa tak naprawdę jest zawszę najgłośniejsza nie licząc box z proca.

Edytowane przez krisuwa-k1
Link to post
Share on other sites

I tak widzisz masz dwie różne odpowiedzi a każda z nich wierzę,że prawdziwa.Mimo to radzę pomyśleć o normalnym chłodzeniu wodnym.Koszty możesaz obciąć robiąc nie wszystko od razu.Zwodować procesor a po jakimś czasie grafikę.Przy planowaniu należy przy zakupie części myśleć o przyszłej rozbudowie.No i już chyba pisałem ważny jest cel.Jeśli nie masz zamiaru zbytnio  popędzać procka to może lepiej dobre powietrze i odpowiednie ustawienie cyrkulacji w obudowie?

Pomyśl,policz.Ja w przszłym roku pomyślę o prawdziwej "wodzie" ale nie do bicia rekordów tylko dla może wyglądu i ze zwykłej ciekawości....

Link to post
Share on other sites

Moje 5gr :]

1) dobra przewiewna obudowa + dobre chlodzenie na procka typu arrow/archon D14  PH-TC14PE)  + niereferencyjne chlodzenie gpu

2) swiftech h220 + niereferecyne chlodzenie na gpu ewentualna rozbudowa swiftecha dolozenie drugiej chlodnicy i bloku gpu...

3) budzetowe chlodzenie wodne sam cpu 700/800zl... lepsze chlodzenie cpu 900/+1100zl cena zalezy jakich czesci uzyjesz....

 

nie chcesz sie bawic w LC to proponuje dobra przewiewna obudowe i do tego dobre chlodzenie cpu i niereferencyjny gpu

 

jak juz chcesz kompaktowe chlodzenie to swiftech h220 z mozliwoscia jego rozbudowy jest bardziej oplacany od h100/110/100i/110i

680/770 to sa dobre i wydajne uklady z ptencjalem na duze OC wiec chlodzenie wodne jak najbardziej do nich pasuje a jezeli tobie zalezy na samej ciszy to niereferencyjne chlodznie gpu + obudowa typu fractal R4 do tego dobry cooler na procka

to tyle odemnie :P

Edytowane przez adriankiller
Link to post
Share on other sites

Znaczy teraz mam powietrze  :D ale że tak powiem procesor dno o karcie nie wspomnę.Teraz temperatury jakie mam to około  40 stopni na cpu  i gpu wahania od 2 do 4+/-.Podoba mi się pomysł z wodnym ale boję się trochę nie udolnego podłączenia i zalania systemu.Przy standardowym powietrznym pare śrubek i koniec przy "pseudo" praktycznie to samo a przy wodnym to mierzenie plany itd. a nie dokładny pomiar, złe skrócenie rurki wiąże się z zalaniem które może wyrządzić wiele szkód a na takie rzeczy nie wiem czy było by mnie stać. Ale wracając do tematu czy opłaca się kupić chłodnice 2x120 na top która miała by za zadanie chłodzić procesor i drugą na tył od zew która chłodziła by kartę graficzną 1x 120 i teraz pytanie jak to zrobić. Wstawię 3 schematy zrobione na szybko w Paint chcę byście doradzili mi rozmieszczenie elementów oraz ich ilość i zastosowanie czy do karty graficznej wystarczy 1x 120 czy do gpu i cpu wystarczy 2x120 czy najlepszym rozwiązaniem było by 4x120 tylko ze w innym rozmieszczeniu jak uważacie  

http://s14.postimg.org/j6c5k4rtc/c123.jpg

http://s14.postimg.org/d3zxfwdzk/c124.jpg

http://s30.postimg.org/9mh08dn34/c125.jpg

Czerwony - zbiornik

Jasny żółty - chłodnice

Reszta czworokątów to rurki d;


adriankiller

Nie przeczytałem twojej odpowiedzi przed moim postem więc odpowiem teraz.Znaczy tak obudowy zmieniać już nie zamierzam na zdjęciach które wstawiłem widać mniej więcej ile mam miejsca ,więc proszę o jeszcze jedno spojrzenie na ten temat i o podpowiedź. Czytałem o tym h220  to chyba było u użytkownika Nowaja ale że tak powiem temperatury mnie nie zbyt powalają  choć może mam zbyt duże wymagania. Chciał bym mieć niskie temperatury z ciszą .Cisze definiuje na poziomie 50% Sp 120 High Performance, na 100% chodzi na coolerze i jest głośno natomiast na topie musiałem dać na najniższe to chyba około 40% jest, bo na 100% jak powietrze  przez ta kratkę przełaziło  to prawie jak odkurzacz. Na razie tyle ode mnie czekam na wskazówki

Edytowane przez Pawskill
Link to post
Share on other sites

Znaczy ja podałem te węże bez namysłu chodzi mi o rozmieszczenie największych części układu w których miejscach będą najlepiej pasować


węże miały tylko wskazać która chłodnica jest przypisana do gpu a która do cpu


Teraz mniej więcej wymierzyłem( na projekcie nie ma pompy ponieważ jest ona mała i będzie w okolicy zbiornika a tam jest dużo miejsca więc bez problemu)

http://img.image-storage.com/2028866759/fcddab08413c4.jpg

Macie jakiś pomysł na drugą chłodnicę gdzie ją umieścić i jak podłączyć bez uszkadzania obudowy Interesuje mnie temperatura 30-40 stopni na karcie i procesorze bez oc ,( przypomnę procek i5-4670k a grafa 770 albo 680 jeszcze sie zdecydować nie mogę)

Link to post
Share on other sites

znaczy wywaleniu dolnego kosza o ile środkowy się wyjmuje nie wiem jak wyjąć dolny  :D a nitów rozwierać nie chce bo nie mam możliwości

a na tył dać 1x120 i tam na dół 1x120> czy za dużo chłodnic będzie , czy nie ma sensu pod względem wydajności/ceny?


Jak by dało wyjąc to 2x120 zmieściła by się

Edytowane przez Pawskill
Link to post
Share on other sites

Może jak chcesz już wydać tyle kasy to kup lepszą budę do LC? Na siłę można wcisnąć wszystko tylko po co się męczyć.

 

Zakładając, że na sam układ masz te 2k, to przy sprzedaży aktualnej obudowy, kupnie nowej i zbudowaniu normalnego układu ta kaska powinna starczyć.

 

 

Nie jestem też to końca przekonany czy sobie wyobrażasz to w tej budzie. Projekt wygląda chaotycznie. Tak jak napisał Ci Jacekgothic pominąłeś pompę i o ile masz zamiar kupować combo o tyle przy osobnym pompce i rezie układ zmieniłby się już całkiem w Twojej budzie. O ile by w ogóle wyszedł.

Link to post
Share on other sites

Obudowy zmieniać nie będę a taki układ.

http://img.image-storage.com/772728083/35703e997b844.jpg


a takie mam pytanie może ktoś ma może sie orientuje jaka chłodnica 2x120 zapewni temperaturę procesora i5 4670k 30-40 stopni  bez oc

cena nie gra roli

Drugie pytanie jak widać na tym schemacie na podpięcie drugiej chłodnicy mało miejsca , więc czy lepiej jest kupić 1x120 na kartę czy zostawić standardowe chłodzenie. Co lepiej się spisze? Proszę o podanie mniej więcej temperatur z tego co wiem 680/770 mniej więcej mają 60-70 stopni

Link to post
Share on other sites

tak z ciekawosci pytam to miedzy cpu a gpu to co :>

a tak swoja droga to nie chcesz wiercic itd w obudowie to jakim cudem chcesz rez w niej umiescic w tym miejscu :wariat:

Edytowane przez adriankiller
Link to post
Share on other sites

znaczy ja będzie trzeba wierć to będę ale chce możliwie jak najmniej a po drugie nawet jak rozwierce dolny koszyk to jak ja tam przymocuje chłodnice :D chciałem to w ten sposób ze

wentylator

chłodnica

wentylator

ale wentyle mają wiać w dół i tu jest problem z miejscem pod koszyk jak wentylator ma wiać w dolną cześć obudowy jak tam nie ma otworów.

Pewnie odpowiedz była by ze dwa na gorze wystarczą ale jak bym rozwiercał to robił bym już zabudowę(piwnice taką) a ona musi być 10 cm więc jak ma być tylko u góry wentylator to wentylatory  maja 2,5 cm to proszę o linka z chłodnica 7.5 ;)

to miedzy gpu a cpu to jakiś NB na podstawie tego robiłem jak zarzucaliście mi nie dokładność to wolałem wszytko zaznaczyć w razie czego

http://www.google.pl/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fimg27.imageshack.us%2Fimg27%2F6379%2Fschemat.jpg&imgrefurl=http%3A%2F%2Fforum.purepc.pl%2Ftopic%2F290210-pierwsze-wc-z-gornej-polki%2Fpage-3&h=306&w=490&tbnid=uI_GDKvZ_8wrlM%3A&zoom=1&docid=_nEOsG4FQZveXM&ei=jrExU-XCCqPOygPG4YCYBw&tbm=isch&ved=0CN0BEIQcMCo&iact=rc&dur=248&page=2&start=21&ndsp=25


to by miało sens jak by ta 1x120 była gorsza od fabrycznego chłodzenia.

http://img.image-storage.com/772728083/a1ce929c80944.jpg

Link to post
Share on other sites

a takie mam pytanie może ktoś ma może sie orientuje jaka chłodnica 2x120 zapewni temperaturę procesora i5 4670k 30-40 stopni  bez oc

cena nie gra roli

 

Czekaj. Wyciągnę tylko moją kryształową kulę. O tak, już mam...

 

Temperatura zależy od grubości chłodnicy, ilości chłodnic w układzie, od tego jaką masz sztukę procka...

 

 

 

Drugie pytanie jak widać na tym schemacie na podpięcie drugiej chłodnicy mało miejsca , więc czy lepiej jest kupić 1x120 na kartę czy zostawić standardowe chłodzenie. Co lepiej się spisze? Proszę o podanie mniej więcej temperatur z tego co wiem 680/770 mniej więcej mają 60-70 stopni

 

Ty zrobiłeś w ogóle jakiekolwiek pomiary? Poczytałeś poradnik na forum? 

 

Chcesz pompę, rezerwuar i to coś o czym pisał adrian, na klamerkach wieszać czy jak?

 

 

Zakup chłodnicy 120 mm nie ma najmniejszego sensu, nawet w kwestii ceny. Koszt nie wiele mniejszy niż 240tka.

 

 

to miedzy gpu a cpu to jakiś NB na podstawie tego robiłem jak zarzucaliście mi nie dokładność to wolałem wszytko zaznaczyć w razie czego

 

 

 

NB w tym wypadku to skrót od north bridge aka mostek północny. 

 

 

Przeczytaj to http://forum.benchmark.pl/topic/82784-ch%C5%82odzenie-wodne/ od deski do deski.

Edytowane przez Chantaz
Link to post
Share on other sites

Sprawdz ile masz odstepu miedzy wentylatorem gdzie jest koszyk dolny a spodem obudowy zeby nie bylo tak ze wentyl dotyka spodu bo wtedy o chlodnicy 240 mozesz zapomniec

a mobo jakie planujesz zakupic do tego tak z ciekawosci pytam ( to ze to mobo to wiem tylko nie wiem jakie)

tutaj juz ktos tobie doradzal zmiane obudowy i to jest moim zdaniem najlepsze rozwiazanie kupno obudowy ktora sie bardziej nadaje do wodowania

to tyle narazie odemnie temat bede sledzil jak 'cus'

Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy dobrze rozumiem mam podać po prostu wysokość nóżek ;D? jak tak to 22,5 mm mniej więcej


znaczy mobo bym zostawił takie jakie mam w opisie więc ten NB możemy wykreślić ze schematu :)


Adrian pytanie ile dałeś w sumie za całego kompa tak mniej więcej zaokrąglając do 0,5k :D

Link to post
Share on other sites

Pisalem w moim temacie w poprzednie wakacje byl wyceniony na +14k bez monitora :(

 

chodzi mi o odstep miedzy dolnym wentylatorem a spodem obudowy nie wiem jak tobie to wytlumaczyc chlodnice sa wieksze niz wentylatory dwa

Link to post
Share on other sites

odstęp hmm raczej ja to rozumiem tak 

wentylator góra przykręcony do chłodnicy śrubką a na dole wentylator przykręcony śrubka do podłogi i chłodnicy ..  Już rozumiem jak czytam to sensu nie ma więc rezygnacja z tego pomysłu ;d 

Link to post
Share on other sites

no ja chciałem przykręcić do tego wentylator do tego wentylatora chłodnice do chłodnicy drugi wentylator ale z tego co mówisz takie rozwiązanie odpada


coś takiego tyle tylko że nie 3x120 tylko 2x120 i było by na dole

1604392_734803466544146_250282283_n.jpg

Edytowane przez Pawskill
Link to post
Share on other sites

Wiem wiem  o co tobie chodzilo poszukaj w temacie 'moddingowe inspiracje' tam sa fotki gdzie na przodzie sa chlodnice jak chcesz oczywiscie

 

u siebie dal bys rade jak bys wyrzucil koszyk i poziomo chlodnice polozyl wtedy nic nie trzeba bylo by rozwaalc chyba %-)

Link to post
Share on other sites

A jak ten koszyk na dole wyjąć bo na zatrzask to on nie jest ;) 


a i zakładając żeby nie było znajdę miejsce na 2 chłodnice 2x120 wymienie procka na ten i5 i kartę na 680/770 to zasilacz 550w da rade ? :D

Link to post
Share on other sites

a pytanie większość osób odradza mi chłodzenie ze względu na obudowę w takim razie najlepszy, najbardziej wydajny cooler pod s1155 do procka i5 4670k cena nie gra roli ponieważ wynosi 1000-1500 więc zakładam że będzie tańszy :)

Jak jeszcze byście byli mili to proszę o wyniki jaką temperaturę osiąga na tym procku w necie tego pełno ale gdy wpisuje nazwę procka to nie ma gdy wpisze cooler to jest ale nie wiem który najlepszy więc proszę o podanie. Streszczając:

Cena do 1500zl

s1555

procesor i5 4670k

poproszę o wyniki temperatur

i najważniejsze zamierzam go montować na płytce ASRock ZZ77 Pro3

w przyszłości będą zajęte 4 sloty na ramy zajęte więc cooler nie może zasłaniać ramów

to tyle maksymalna wysokość podana na str producenta obudowy to 175mm

http://www.silentiumpc.com/gladius-x80-pure-black/

z góry dzięki


Phanteks PH-TC14PE

Czy ten cooler jest dobry i wart swojej ceny z tego co wyczytałem zmieszczą się pod nim standardowe pamięci ram

Jeśli polecacie coś lepszego proszę pisać


Dobra nie ma sensu już ciągnąc tego tematu dowiedziałem się tego czego chciałem więc proszę o odpowiedz związaną z chłodzeniem wyzej wymienionym i zamykamy temat jak bedę coś robił stworze nowy w warkolg

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...