Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jako że jestem nowym użytkownikiem tego forum Witam wszystkich ludzi udzielających się tutaj. Mam pytanie do was, dlaczego do was otóż właśnie dlatego, że ja w temacie komputerów jestem całkiem zielony i nie bawię się w takie rzeczy jak podkręcanie, chłodzenie itp. A moje pytanie brzmi tak - jakie według was chłodzenie wodne byłoby dobre na taką specyfikację komputera?

 

Płyta Główna: Gigabyte (Nie znam dokładnej wersji a także nie mogę jej w tej chwili sprawdzić gdyż nie jestem u siebie)

 

Procesor: AMD Phenom II X4 965 Processor (4 CPUs), ~3.4GHz

http://www.avgs.gresouth.com/images/AMD-phenom2-x4-965.jpg

Karta Graficzna: NVIDIA Palit GeForce GTX 260 (1792MB)

http://www.techpowerup.com/img/09-01-23/160b.jpg

Pamięć Ram: 8190MB (4x2GB)

Dyski Twarde: 2x1TB

Obudowa: RaidMAX NINJA

http://www.madtech.pl/pliki/raidmax/ninja/raidmax_ninja_black_00.jpg

 

Zależy mi na tym aby komputer pracował cicho, gdyż teraz jest głośniejszy niż moja pralka - głównie przez wentylator zamontowany na karcie grafiki. Nie zmieniałem nic - nie podkręcałem, ani nie zmieniałem wentylatorów i innych części gdyż jak już pisałem nie znam się na tym ( chłodzenie zamontuje mi kolega ). Chciałbym aby chłodzenie było na kartę grafiki i procesor, jeżeli proponujecie coś jeszcze możecie pisać rozważę wasze propozycje. Piszę do was gdyż czytałem iż nie opłaca się kupować gotowych zestawów ponieważ są mało wydajne oraz bardzo kosztowne w porównaniu do tych które można złożyć za tą samą cenę. Jeżeli potrzebujecie jakichkolwiek innych danych piszcie postaram się je zdobyć. Z góry dziękuję wam bardzo za pomoc.

 

EDIT: Dodam jeszcze że komputer pracuje prawie cały czas. Czasami jest tylko wyłączany na 2|3 godziny lub szybki restart i to wszystko.

Link to post
Share on other sites

Mysle, ze taniej i lepiej byloby zamontowac dobry cooler, np. Mugen, lub taniej Fortis/Performa/Eclipse II

Do tego zamontować dwa wentyle Fander Selekta

No i zamontowac wentyle w obudowie zeby dobry przewiew byl (albo wymienic obudowe, jezeli a nie zapewni dobrego przewiewu).

 

A na grafe tez dobrac jakies chlodzenie za 100 - 150zł, chyba, ze wolisz kupic jakies za 250zł :D

 

Edit:

Jak zalezy Ci na ciszy to jeszcze moznaby zastanowic sie czy dyski nie są zbyt glosne, tak samo zasilacz. Jakie masz dyski?

 

Chlodzenie wodne jest fajne i wydajne, ale mega drogie. Jak nie masz za duzo kasy to nie ma sensu pchac sie w nie, bo taniej mozna osiagnac dobry efekt na chlodzeniu powietrzem.

Link to post
Share on other sites

Ok mam już pełną specyfikację dodzwoniłem się do domu :D

 

To jest moja płyta główna: Gigabyte MA770 AM2

Taki mam zasilacz: NOX URANO 600W

Ram: 8GB Ram 4x2GB Patriot Viper

Dyski Twarde: Seagate ST31000528AS ( jednak ich temeratura nie przekracza 35 stopni celcjusza.

 

Pieniądze nie grają roli chcę tylko żeby to dobrze i cicho działało. Jednak tak jak pisałem wolałbym chłodzenie wodne żebym nie musiał tego za szubko zmieniać oraz po to żeby iść do przodu z techniką.

Link to post
Share on other sites

A tam do przodu, nie jest to krok do przodu z techniką, tylko wydanie kasy na rzecz dla entuzjastów. Mysle, ze wciaz taniej moznaby bylo zrobic bardzo fajne chlodzenie powietrzem, chyba, ze jestes napalony na wodne i masz za duzo kasy. Selekty to ciche wentylatory, sam mam ich 5 i jest super :D

 

Dyski nie grzeja sie tak jak procki czy grafy, a takie 35*C to juz troche cieplo, ale wciaz bezpiecznie. Ten zasilacz jest cichy? A dyski? Bo to są elementy, ktore moga tez halasowac ( i to sporo czasem).

Link to post
Share on other sites

Dyski są cichutkie, nie wiem jak jest z zasilaczem chociaż nie widziałem ani nie słyszałem aby wadliwie pracował nie jest głośny nie jest też jakiś super cichy ale jego praca jest dla mnie dobra i może pracować tak dalej. Możesz mi pokazać jakieś specyfikacje do tych twoich wentylatorów?

Link to post
Share on other sites

http://www.cooling.pl/fander-selekta-12 ... 51796.html

 

Wystarczy wpisac w googlach Fander Selekta. :D

na niskich obrotach są nieslyszalne praktycznie, na wyzszych po prostu ciche :wariat:

Oczywiscie mozna kupic jeszcze drożej i bedzie pewnie lepiej, ale to juz ktos by musial sie wypowiedziec inny. Selekty najtaniej po 35zł chodzą.

Link to post
Share on other sites

LC to na dzien dobry 750 zl. do tego pewnie blok na mobo, gpu i robi nam sie 1200 zl. jesli nie masz zamiaru bawic sie w konkretne OC to lepiej kupic ciche, wydajne wentyle i jakis dobry radiator typu megahalems. do tej obudowy chyba potrzebne beda 1 x 80, 2 x 120 i do radiatora na cpu 2 x 120. calosc wyjdzie okolo 350-500 zl ( w zaleznosci od ceny wentylatorow ).

odnosnie tych fanderow to wcale nie sa mega ciche! sa po skreceniu do minimum ale wtedy wydajnosc jest slaba. mam takie 2 w obudowie.

bralbym te:

http://www.cooling.pl/enermax-ucma12-ma ... gory=30_67 i ustawic w biosie na 60%

i jedna 80-ka

http://www.cooling.pl/enermax-ucma8-mag ... gory=30_65

pamietajcie, ze cooling jest drogi wiec lepiej poszukac na allegro, ceneo etc.

Link to post
Share on other sites

LC to na dzien dobry 750 zl. do tego pewnie blok na mobo, gpu i robi nam sie 1200 zl. jesli nie masz zamiaru bawic sie w konkretne OC to lepiej kupic ciche, wydajne wentyle i jakis dobry radiator typu megahalems. do tej obudowy chyba potrzebne beda 3 x 120 i do radiatora na cpu 2 x 120. calosc wyjdzie okolo 350-400 zl.

odnosnie fanderow to wcale nie sa mega ciche! sa po skreceniu do minimum ale wtedy wydajnosc jest slaba. mam takie 2 w obudowie.

bralbym te:

http://www.cooling.pl/enermax-ucma12-ma ... gory=30_67 i ustawic w biosie na 60%

Mój kolega mi to złoży 1200 zł to nie wiele patrząc na to ile inne części kosztują.

Link to post
Share on other sites

Ale porownując z cenądobrego AC to duzo. Tym bardziej, ze dobra woda na kilka rzeczy to ponad dwa kafle, a coolery to max 200 na cpu, 150 na gpu, 80 na NB i na kolejne 80 (thermalrighty), do tego kilka wentyli, ewentualnie nowa buda za 200-300zł i wyjdzie duzo taniej :wariat: A woda na to wszystko to juz raczej ponad 2k wychodzi :D A cicho bedzie, choc nie tak, jak przy wodzie :pajac: No i woda troszke wydajniejsza, ale ta cena...

Link to post
Share on other sites

Jak teraz masz w domu odrzutowiec, to z dobrym powietrzem pomyslisz ze komp jest bezglosny. Wentylatorow na niskich obrotach nie slychac- czyli w idlu nie bedzie roznicy czy woda czy powietrze jezeli chodzi o glosnosc. Jedynym elementem ktory bedzie slyszalny to pewnie dysk 7200 RPM-lekki szum. Mam tak u siebie. Przy wodzie to juz w ssd bym sie bawil- jak cisza to cisza bez kompromisow.

E: Ogolnie to sprawdz jak poziom ciszy bedzie Cie zadowalac po daniu AC. Jak malo to kup dysk cos w stylu Samsung F3 EG lub Seagate 5900.12 LP (nawet w raid 0 je dac jak chcesz duza wydajnosc). Zasilacz tez mozna zmienic na cos cichszego. ;]

Link to post
Share on other sites

wentylatory i tak beda musialy pracowac niezaleznie od tego czy to AC czy LC! przewiew w obudowie musi jakis byc. LC jest dobre przy mocnym OC.

co do ciszy... np. czasem slychac jak dziala pompka ( w zaleznosci od modelu i napiecia z jakim pracuje ), wentylatory na chlodnicy tez nie beda bezglosne - jesli damy je na minimalne obroty to bedzie trzeba zamontowac je bo obu stronach chlodnicy tak aby przeplyw powietrza nie byl za maly ( mozna kupic chlodnice na wentylatory 140 ktore sa ciche, a przez swoje wymiary potrafia bardzo wydajnie pracowac ).

jak nie masz pojecia o chlodzeniu wodnym i sam tego nie poskladasz to daj sobie z tym spokoj. byle jaki wyciek i jestes uziemiony do czasu az Twoj kolega sie zjawi.

Link to post
Share on other sites

Obudowy wolałbym nie zmieniać. Skoro wodne chłodzenie się nie zmieści prosiłbym o podanie innych propozycji wentylatorów oprócz tych które podaliście wyżej.

 

Osobiście myślałem o takich:

 

- Arctic Cooling Freezer Xtreme Rev.2 lub Thermalright TRue Black 120 + 2x Tacens Ventus 120mm

 

EDIT: Jeszcze takie pytanko mogę sobie kupić tanio Windows 7 Ultimate za bardzo tanio jak na razie używam Visty jak uważacie komputer będzie bardziej stabilny na nowym systemie? W Internecie trochę poczytałem i zdania są podzielone jedni piszą że działa lepiej inni że gorzej. Oby dwa systemy są 64 bitowe.

Link to post
Share on other sites

EDIT: Jeszcze takie pytanko mogę sobie kupić tanio Windows 7 Ultimate za bardzo tanio jak na razie używam Visty jak uważacie komputer będzie bardziej stabilny na nowym systemie? W Internecie trochę poczytałem i zdania są podzielone jedni piszą że działa lepiej inni że gorzej. Oby dwa systemy są 64 bitowe.

 

a po co Ci az ultimate? Home Premium albo Pro nie wystarczy? Ten system jest fajny, stabilny itd. ale jak sie na viscie zainstaluje service packi i wszystkie aktualki to tez niczego jej nie brakuje.
Link to post
Share on other sites

Polecam Fortisa, mugena II albo drożej i wydajniej Megahalemsa/Megashadowa albo Alpenfohn Matterhorna, do tego może 2x Fander Selekta, chyba, ze koledzy polecą coś lepszego z wentyli. Na grafe mysle ze jakis Arctica starczy, tylko trzebaby sprawdzic, ktory bedzie kompatybilny. Jak grzeje Ci sie NB/SB/sekcja zasilania na plycie glownej to tez mozna sie zastanowic nad jakimis thermalrightami nawet. No i potem wentyle do budylub nowa buda + wentyle.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...