Skocz do zawartości

Asus GeForce 770 GTX OC - Przegrzewa się?


Recommended Posts

U mnie gdy wyłączę, kursor myszki w grach reaguje "żwawiej". Za to czasem występują błędy w wyświetlani obrazu - rwie obraz i jest niepłynny. Wentylatory niemal na maxa a karta grzeje się niemal na maxa. Po za obudową też mam 60 stopni - na zestawie pajączkowym. W obudowie jednak dochodzi do 80 stopni (nawet otwartej). Gdy wyłączę vsync, karta jest chłodniejsza, kursor myszy bardziej się "ociąga", obraz jest jednak płynniejszy, temperatury ok.60 - 70 stopni, obraz nie "rwie".

 

Chodzi jednak o coś innego. Nowszy bios jest rzekomo lepszy. GPU Tweak molestuje mnie komunikatami, że jest nowa wersja i Asus rekomenduje jej wgranie. Jednak jak go wgram, karta wywala się na grach. Na starym biosie znowu karta głośniej wyje bo szybciej chodzą wentylatory. Dzisiaj pogram jeszcze na starym biosie, bo może za krótko grałem i nie zdążyło wywalić.

Link to post
Share on other sites

Pół godzinna rozgrywka BF4 w singla,ustawienia Ultra w FullHD.

Z wyłączonym V-Sync:

http://imageshack.com/a/img34/8555/dcw7.jpg

 

Z włączonym V-Sync:

http://imageshack.com/a/img713/8339/2j9f.jpg

W obu przypadkach GPU LOAD wynosił na poziomie 99%

 

 

No ok, ale zobacz ile masz zegaru rdzenia :) Ja mam stałe 1241-1254mhz:) Stąd te niższe tempy z twojej strony:) Tak myśle:)

Edytowane przez sevku22
Link to post
Share on other sites

Pół godzinna rozgrywka BF4 w singla,ustawienia Ultra w FullHD.

Z wyłączonym V-Sync:

http://imageshack.com/a/img34/8555/dcw7.jpg

 

Z włączonym V-Sync:

http://imageshack.com/a/img713/8339/2j9f.jpg

W obu przypadkach GPU LOAD wynosił na poziomie 99%

 

 

U mnie przy wiatrakach na 65% ustawionych i 3 wentylach w obudowie fractal temperatura nie przekroczyła 65-66stopni Ta sama karta co u kolegi. Bios od nowości nie zmieniany 

Ale jak wyłącze wentyle w obudowie temperatura od razu skacze na 80stopni. Tak więc trzeba miec dobrze wentylowana obudowę

http://clip2net.com/s/6CqXk4 u mnie tak to wygląda przy wentylach w grze ustawionych na 65% plus max wentyle 3x fractal. Tak mi pokazuje w COD Ghost

Link to post
Share on other sites

Też to zauważyłem.

 

 

No ok, ale zobacz ile masz zegaru rdzenia :) Ja mam stałe 1241-1254mhz:) Stąd te niższe tempy z twojej strony:) Tak myśle:)

Specjalnie dla Ciebie to zrobiłem.Autora przepraszam za syf w temacie ale musiałem.

V-Sync wyłączone ultra,FullHD.

http://imageshack.com/a/img855/9195/qrai.jpg

Link to post
Share on other sites

Co takie niskie napięcie masz K3mot? Chodzi mi o maksymalne w HWMonitor.

 

 

Nie wiem wlasnie czemu w tym mi tak mało pokazuje... w GPU-twek mam mieszy 1187 a 1200 więc jest ok

Link to post
Share on other sites

Nie doszliśmy do rozwiązania problemu. Ja już nie mam też pomysłów. Także wysyłam w poniedziałek kartę na serwis. Zobaczymy czy to jej wina. Dam znać jak sprawy się mają.

 

UPDATE

PS. Wiem, że macie już dość tego tematu ;) Karta wędruje i tak do serwisu... Ale dodam...

Po przykręceniu pamięci karty i nawet lekkim podkręceniu procesora czy jak kto woli rdzenia karty, wszystko chodzi stabilnie. Temperatury między 65 a 81 stopni. Gdy zrobię odwrotnie, tzn. przykręcę procesor/rdzeń (do koloru do wyboru :P) a pamięć zostawię na domyślnych ustawieniach, to po jakimś czasie coś dziwnego zaczyna się dziać z wentylatorami i temperaturą. Czasem potrafi wzrosnąć do 86 stopni (jeszcze gorzej, niż gdy procesor jest na domyślnych ustawieniach zegara) i wtedy następuje zonk. Wygląda to tak, jak by pamięć się tak gotowała, że wpływa na temperaturę procesora/rdzenia i chłodzenie stara się podołać, ale w końcu jakiś układ odcina wyświetlanie obrazu. Monitor dodatkowo zaczął wyświetlać komunikat "Signal Error". Raz udało się powrócić do windowsa bez potrzeby resetu/wyłączenia i włączenia komputera. Zminimalizowana gra nie chciała się "odminimalizować", po ponownym uruchomieniu wyświetliła komunikat, że pliki zostały uszkodzone przez sprzęt i by wczytać wcześniejszy stan zapisu. Coś z tą kartą jest zdecydowanie nie halo, więc wysyłam. Tak jak wspomniałem, dam znać czy to w końcu jej wina i co postanowił serwis (chociaż mam pewne obawy, bo jeśli to nie karta, obciążą mnie kosztami transportu i ekspertyzy, a zauważyć należy, że na starym komputerze jest ok).

Edytowane przez BioComp
Link to post
Share on other sites

Stwierdziłeś, że na innym sprzęcie(inna płyta główna, procesor itd.) ta feralna karta chodzi normalnie nie wysypuje gier, działa stabilnie itp. Czyli problem może być w Twojej konfiguracji. To może oznaczać np. konflikt między płytą główną, a grafiką. Co zdarza się niezmiernie rzadko. Zazwyczaj taki konflikt sprzętowy ma miejsce właśnie w obrębie podzespołów jednego producenta. Zdarzyło mi się już tak kilka razy. Choć nie wiem co jest tego przyczyną. Wtedy wystarczy wypróbować inną grafikę tego samego typu ale innego producenta. Zazwyczaj problem znika. Bo może się okazać, że odsyłając Swoją kartę do serwisu nic nie zyskasz. Dostaniesz kartę z powrotem+koszty diagnozy, wysyłki z info serwisu, że wszystko jest ok. Nie wiem bo nie napisałeś czy próbowałeś demontować chłodzenie i obsadzać CPU jeszcze raz. Rozumiem, że stawiasz na grafikę. Ale za nim wyślesz ją do serwisu sprawdź wszystkie ewentualności nawet jeśli wydają się niedorzeczne. Jak nie masz możliwości zrobić tego w domu oddaj zestaw do jakiego serwisu niech, ktoś sprawdzi w czym leży problem.    

Link to post
Share on other sites

Nie zdejmowałem chłodzenia z CPU. Przynajmniej na razie tego nie zrobiłem, zamierzałem dzisiaj. Co do płyty... Płyta w poprzednim komputerze to też Asus :) Stara karta grafiki też Asus :) Jeśli chodzi o te "zwiechy", to zaczęły występować stosunkowo niedawno. Tuż po zakupie nie było problemu, albo nie trafiłem na "odpowiednie" gry, bo nie we wszystkich to się dzieje.

UPDATE

Pamięć nieprzykręcona - grafika pada. Pamięć przykręcona - wszystko działa super stabilnie. Według mnie to problem z chłodzeniem pamięci...

UPDATE2

To teraz zagadka (chociaż mnie to już dawno przestało bawić, jestem coraz bardziej sfrustrowany i szczerze mówiąc w kurw***).

Nie podejrzewałem, że to powiem, ale powiem - nie spodziewałem się po ASUSie takiego gówna.

 

Wróćmy jednak do zagadki. Czemu gdy ten komputer leży bokiem (tak jak zestaw pająkowy) ta ta karta pracuje super stabilnie? Wystarczy komputer przekręcić, by stał jak człowiek go zaprojektował i się zaczyna knocić :/

 

http://www.acid19.linuxpl.com/neotech/gpu/naboczku.jpg

Link to post
Share on other sites

Chłodzenie. kabelki przypnij, czy tam ściągnij opaską tak by karta się utrzymywała na baklach 6/8pin... Wtedy karta nie będzie ci zwisać... Może pod obciążeniem karta zwyczajnie się trzęsie... Ja mam pospinane że karta utrzymuje się na kablach dodatkowo. 

Link to post
Share on other sites

To prawda, chociaż z drugiej strony, zasilanie jest na karcie a nie na chłodzeniu, więc chłodzenie i tak odstaje od pcb...

PS. Po 4h znowu padło :> Czyli to może nie to. Cóż, przełożyłem kartę do portu pci niżej i testuję. Tak przy okazji, jeśli okazałoby się, że to wina płyty głównej i głównego slotu pci, te kolejne mają niższą przepustowość? Czy to wszystko jedno? (trochę lamerskie pytanie ;) ale wolę być "upewniony").

Później spróbuje Windowsa na innym dysku postawić a także jurto zajrzę "do pinów" ;) pod cpu. W środę przejadę się może do znajomego i zdecyduję czy wysyłać kartę w czwartek.
Edytowane przez BioComp
Link to post
Share on other sites

W zasadzie grafika będzie działać w każdym z dostępnych portów PCI-X. Ale tylko 3 z nich nie będą ograniczać grafiki wszystkie porty z PCI-X x16. Efekt, który opisałeś z położeniem peceta. Może być związany z mocowaniem chłodzenia jego dociskiem lub właśnie ze zgięciem, któregoś pinu podstawki CPU. Warto to sprawdzić. Wymontować chłodzenie, obejrzeć dokładnie pod lupą podstawkę LGA.  

Link to post
Share on other sites
gepardmak To chyba jednak nie procesor ani nie podstawka. Dorwałem starszawy dysk i zainstalowałem na nim czystą kopię Windows 7. Wgrałem jedynie sterowniki od karty sieciowej WiFi oraz sterowniki do grafiki. Zainstalowałem dwie gry (taaak, te moje ulubione ETS i Fuel - nie, nie jestem maniakiem, ale stały się one moimi programami testowymi :P)

Karta siedziała oczywiście wpięta w problemowy slot nr.1 - domyślny. I co? No i wstępnie wygląda na to, że jest dobrze... Jeszcze jutro to potestuję, ale jeśli dalej tak będzie to znaczy, że to problem systemowy/programowy a nie sprzętowy (chociaż wygląda bardziej jak sprzętowy)... Teraz wypada dojść, co jest nie tak (wizja reinstalacji studia muzycznego mnie przeraża - tydzień pracy i zastój) ew. przełożyć kartę do slotu nr 2. Spróbuję odinstalować kartę całkowicie z systemu i wywalić ją z menedżera urządzeń (gdy wpiąłem ją w drugi slot, Windows wykrył ją jakby na nowo - i w tym slocie hula aż miło, może gdy wykryje ją ponownie w slocie pierwszym, wszystko się ustabilizuje - przypomnę, że w slocie pierwszym karta zaczęła sprawiaćproblemy po wgraniu nowej wersji biosu na kartę - być może się gryzie z Windows). Jak to nie pomoże, będę szukał dalej, ew. przeinstaluje Windows na nowo :/ Chociaż wolałbym tego uniknąć.

 

PS. Pisałem do Asusa. Otrzymałem odpowiedź, że to może być wszystko, włącznie z moją winą tzn. złym montażem procesora - ja to wykluczam. Jednak, tak jak niektórzy tutaj na forum, polecono mi właśnie między innymi reinstalacje systemu, a także rozbebłanie procesora, gdyż "zarządza liniami PCI". Na razie widać, że reinstalacja prawdopodobnie pomogła (a raczej testowa instalacja Windows na innym dysku).

 

Jak będę wiedział coś więcej lub uporam się z problemem, dam znać.

Edytowane przez BioComp
Link to post
Share on other sites
  • 1 rok później...

Witam wszystkich,

 

szkoda, że temat się zakończył, ponieważ mam ten sam problem z tą samą kartą (u mnie 4gb na pokładzie - nie wiem jak u kolegi BioComp). Kupiłem tę kartę z zamiarem zmontowania nowego zestawu. Wcześniej w kompie siedziała GTX680 z tej samej rodziny ASUS'a (GTX680-DC2T-2GD5). Problem znika, gdy "ręcznie" odkręcę w karcie wiatraki na maxa - choć raz wywaliło na War Thunder.
Gdy gram w ww. grę, to raz na jakiś czas wskakuję do Windowsa i patrzę na temperaturę GPU. Największy odnotowany max, to 79, zwykle po kilku godzinach grania max, to 76.

Link to post
Share on other sites

W takim razie pozostaje zmienić pastę.

 

Otwarta obudowa, to brak problemu z kumulowaniem się ciepłego powietrza, a co za tym idzie, najlepsza możliwa wymiana powietrza (problem jest jednak kurz, oraz hałas).

Prawdopodobnie, miałeś na myśli nie tyle wymianę, co dodatkowy nawiew w postaci "przeciągu", który wytworzą wentylatory. Na ogół jednak, nie jest on na tyle wydajny, by zrekompensować niemożliwość całkowitej wymiany powietrza z obudowy, w odpowiednio krótkim czasie. Innymi słowy, co prawda taki "przeciąg" powinien obniżyć temperaturę podzespołów, ale przy założeniu, że jest w stanie wcześniej wyciągnąć całe ciepło. Praktyka wygląda tak, że pomimo 5. wolnoobrotowych wentylatorów i relatywnie oszczędnego zestawu (i3-4160 + GTX 970), otwarcie obudowy, wciąż prowadzi do obniżenia temperatury GPU (testowałem w FurMark-u).

Link to post
Share on other sites

Tak, miałem na myśli przeciąg. Ktoś, mądrzejszy ode mnie tak mi to kiedyś tłumaczył, krytykując otwieranie obudowy mające na celu lepsze chłodzenie. Dziękuję za pomoc.
Przyznam, że nigdy nie wymieniałem pasty na karcie graficznej. Mam nadzieję, że to równie nieskomplikowane, co wymiana pasty na procesorze.
Podpowiedz mi jeszcze proszę, jak nazywa się program, którzy założyciel tematu użył do badania parametrów karty. Chodzi mi o ten pokazujący parametry fioletową czcionką w czasie gry (pierwsza strona tego tematu).

Link to post
Share on other sites

Prawdopodobnie:
http://www.guru3d.com/files-details/rtss-rivatuner-statistics-server-download.html

 

Łatwiej będzie pobrać to:
http://www.dobreprogramy.pl/MSI-Afterburner,Program,Windows,22659.html

 

Automatycznie doinstaluje RTSS, a konfiguracja jest dużo prostsza. W ustawieniach wybieramy, co ma być wyświetlane (ODS).

Edytowane przez blaven
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...